BUITEN LANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. ch- ieid gde Ill IS ESGELASB. LONDEN27 October, thans zeker dat de jonge Nizzam van Hyderabad den prins van i(iiiiet zal gaan bezoeken, wegens den slechten staat zijner gezondheid, javerneur-generaal heelt magtiging verleend tot de afwezigheid van den "lm, daarbij tevens den wensch te kennen gevende, dat laatstgenoemde Li moge zijn, zijne opwachting bij den prins'te maken, wanneer deze naar Pooma zal begeven. I' Be regering heeft depêches ontvangen van den heer Layardbetredende iongste zeeroovcrijen op de Spaansche knst. Van den inhoud dier depê- is mededeeling gedaan aan den bevelhebber van hel Brilsche eskader jliddellandsche zee, met last om de vereischle maatregelen te nemen, gering heelt een oorlogschip naar Panama gezonden, om de belangen jyelsche onderdanen aldaar te beschermen. Ook heeft zij maatregelen „lend ten opzigte van het Engelsche stoomschip Gordon-Castle, hetwelk innen en amunitie voor China heeft gelost. Volgens een gerucht zouden jndere stoomschepen met oorlogsmaterieel onderweg zijn. 'jfle Times dringt aan op het nemen van maatregelen tegen het zich uitbreidend mond- en klaauwzecr. Men begroot het verlies, door die li onder het vee in 1872 veroorzaakt, op zijn allerminst op 000,000 lelinde, die door dit euvel sedert 1839, in dat jaar heeft het zich het iiin Engeland vertoond, aangerigt is, kan men stellig op 13 millioen ltien. Het is dus wel de moeite waard het ernstig te bestrijden. Daar nekte ontzaggelijk besmettelijk en thans zoozeer verspreid is, zal het ,i;t zeer streng en zullen afdoende maatregelen hoogst kostbaar zijn. jltroeijing van het kwaad is mogelijk: in geene westersche landen is het a van zelf ontstaan; in sommige plaatsen, zooals b. v. in Sydney, heelt ui het door strenge maatregelen in de geboorte verstikt. Zoo men er millioen voor over heeft, dan gelooft het blad, dat deze kwaal, hoe- >r ook verspreid en hoe geneigd zich voort te planten, binnen den lijd één jaar in Engeland zou kunnen bedwongen zijn jiaar aanleiding van het aanstaand Balaklava-feest, doen zich stemmen Uren om er op aan te dringen, dat men de helden van Balaklava, na aan een schitterend feestmaal vereenigd en de aandacht des lands op 'P'Lj gevestigd te hebben, niet weêr aan de vergetelheid en daarmede velen inner aan groote armoede prijs geve. tori ooit (ele den ijne tar nen dis zeer men ilver zaal d te OUIV teelt oen. Har- 'bj i djt- ttide eko- me. 136 do FKAKKRUK. itiJ aais I In de jongste zitting van de vercenigdc academiën is de prijs-Volney irin Ijeen gouden medaille ter waarde van 1500 frs.) toegekend aan den heer R. oor l.lvnionier voor diens «üiclionnaire Fran^ais-Cambodgien". Ie»' I SPANJE. Berigten uit Navarra melden dat Perula Lumbier heeft aangevallen en 'dal hij de 'positie van La Trinidad bij deze stad heeft bezet. Generaal Reina is aan het hoofd van eene divisie Lumbier te hulp gekomen en heeft de Carlislen teruggedreven. - Een officiële depêche van den Spaanschen consul te Bayonne meldt dat to-1 ie Fransche gendarmes een Carlistischen intendant aangehouden hebben, die it Inn Catalonië naar Navarra ging, belast met eene zending bij don Carlos, w ITALIË. lilt De te Rome verschijnende Ital. Nachrichten melden dat eenige Duitsche fechoppen reeds herhaaldelijk zich tot het Vatikaan hebben gewend met nrzoek om instructies, ten einde verdere botsingen met de regering te ver lijden. Antonelli zou zich thans tot dc Duitsche bisschoppen hebben ge wend met de vraag of in hun oog een «modus vivendi" mogelijk is. - Betreflende het onlangs aan het spoorwegstation te Rome ontdekte lijk ttiier vrouw deelt men uit Napels het volgende mede: liet is het lijk van zekere Josephine Gazzarro, vermoord door Salvatore Danicle. een 45-jarig manmet wien zij te Napels en te Acerra geleefd en eene aanzienlijke som gld, aan eenen priester, tot wien ze vroeger in ongeoorloofde betrekking itond. ontstolengedeeld heeft. Volgens Daniele's bekentenis heeft hij name- Ijk, tot het besluit gekomen om zich van het meisje, dal zijne toekomst in den weg stond en hem wegens het gestolen geld in moeijelijkheden zou kunnen brengen te ontdoen haar in zijne woning te Napels omgebragt tnhet lijk drie dagen hij zich gehouden, niet wel wetende wat er mede te bfgiunen. De reuk, welken het toen begon te verspreiden, noopte hem met «n scheermes de ingewanden uit te nemen, het met zout te vullen en met slroo te bedekken. In het holle van een stormachtigen nacht, sloop hij Ut de ingewanden in een kleed der ongelukkige gewikkeld het huis uit «aar een vuilnisput bij een van de poorten der stad, waarin hij het pak met zijn scheermes nederwierp. Inlitsschen nam de lijklucht in zijne wo ning toe en ten slotte verzond hij, ten einde raad, de bovenvermelde kist «aar Rome. Den 18d'0 dezer werd Danicle gevangengenomen; de misdaad moet in de eerste dagen van September gepleegd zijn. Dc wijze, waarop ta geregt hem op het spoor kwam, is opmerkelijk. In de woning der ver morde te Acerra werd namelijk een hoopje kamcrveegsel opgemerkt, waar onder eenige snippers papier, welke, met groote moeite zamengevoegd, lot Ion omslag van een brief bleken te bèhooren met het adres aan «Salvatore Danicle via Maddalene n°. 29" - de straat en het huis waar de moord be dreven werd. DVITSCHLAN I». De onthulling van het gedenkteeken voor Slein had Dingsdag plaats onder een ontzettende toeloop des volks. Tegen 12 uur verschenen de hooge genoodigden op het feestterreindoor de talrijke menigte met warme geest drift begroet. Door dr. Gneist werd de feestrede uitgesprokenwaarin Stein |is vooral gehuldigd werd als strijder voor de vrijheid en de eenheid van Duitscliland. Na de onthulling werd hel monument door den eersten bur lOO- lt! lid j ren. lid nk, Ijk I au Ml- raf I tol dB ;tt ter wk ion gemeester, den heer Hobrecht, namens de hoofdstad in bezit genomen. Het gedenkteeken wordt wegens de kunstrijke bewerking zeer geroemd. Aan de kunstenaars, die achtereenvolgens aan de vervaardiging arbeidden, Schie- velbeinHagen en von Gladestat, werd welverdiende hulde gebragt. In de troonrede, met welker voorlezing de rijksraad is geopend, wor den verscheidene wels-ontwerpen aangekondigd en komt onder anderen het volgende voor: Een terugblik op de jarcu sedert den Frankforter vrede regtvaardigt de uitdrukking van bevrediging wegens de binnenlandsche ont wikkeling des rijks en de bevestiging der vriendschappelijke betrekkingen met het buitenland. Ofschoon zich desniettegenstaande thans in den handel eene kwijning vertoont, zoo ligt het niet in de magt der regering, die ongelegenheid te doen ophouden. In alle geval staat hel vast, dat de oor zaak van dat verschijnsel niet kan worden gezocht in onzekekheid der politieke betrekkingen of omtrent den buitenlandschen vrede. Sedert het vorige jaar en nog op dit oogenblik is, naar menschelijke berekening, eene duurzame handhaving van den vrede meer verzekerd dan ooit in het tijd perk der laatste twintig jaren vóór de vestiging van het Duitsche rijk. Terwijl er geen enkele merkbare aanleiding tot eenige storing des vredes bestaat, is deze buitendien gewaarborgd door den vasten wil des keizers en der met hem bevriende monarchen. Die wil tot behoud des vredes is in overeenstemming met de wenschen en belangen der volken en regerin gen, wier eensgezindheid, in eene vroegere periode onzer eeuw, Europa jaren achtereen de weldaden des vredes deed genieten. De hartelijke ont vangst, die den keizer in Italië bij koning en volk is ten deel gevallen, bevestigt hem in de overtuiging van dc innige vriendschap lusschen Duilsch- land en Italië; eene vriendschap, waarin de keizer een nieuwen waarborg ziet voor de vredelievende ontwikkeling van Europa. De Beijersche minister van eeredienst, de heer von Lutz, heeft geant woord op den open brief van den bisschop van Regensburg, over de be schuldiging, door den minister in de kamer tegen hem uitgebragt. De minister noemt zijn zegsman niet. maar houdt de beschuldiging vol en deelt, ten bewijze harer juistheid, nadere gegevens mede. Men houdt zich bezig met hel ontwerpen van een nieuw plan, om een der Zwitsersche gebergten te doorboren, namelijk het Monlblanc-ge- bergte. Dit werk wil men stellen in de plaats van dc doorboring van den Simplon. Als een der groote voordeelen daaraan verbonden, noemt men, dat de weg van Parijs naar Milaan 40, die naar Genua 100 KM. korter zal zijn, dan de weg door den Simplon. Het tekort op de Oostenrijksche begrooting voor 1876 geeft de Voss. Ztg. aanleiding tot klagen over den algemeenen, onrustbarenden toestand, nu overal de regeringen hooger belastingen vragen en de volken van de regeringen hulp verlangen, die altijd op haar geld neerkomt, of crediet, beschermende regten of directe ondersteuning verlangd wordt. Het eenige middel om die moeijelijkheden te boven te komen, is terugkeer tot de ge woonte van zuinigheid in openbare en particuliere aangelegenheden. Wij in Duilschland, zegt het bladj, zullen daarvan binnen kort even zeer als in Oostenrijk kunnen meepraten en wij vertrouwen, dat de regeringen zullen inziendat zij geen slechter tijd konden kiezen om de belastingen te ver- hóogen en dat zij haar heil in zuinigheid moeten zoeken. Maar dan moeten de volken ophouden altijd hulp van den staat te verlangen en zij zullen dit gemakkelijker kunnen doen, wanneer in ordelijke discussie de toestanden onderzocht en toegelicht worden, wanneer gewaarborgde feilen en cijfers in de plaats van algemeene klaglen komen. Een verlossing uit den tëgen- woordigen toestand verwachten wij van den rijksdag, doch niet door hem, maar door de algemeene deelneming en een eerlijk gebruik van het materieel, dat hem over den staat van den oogst, van den handel, van de nijverheid, van bank- en muntwezen en van dc belastingen moet verstrekt worden. MUNCHEN, 27 October. De koning bedankte voor de hem bij zijn komst te Munchen toegedachte ovatie. Sedert heden ochtend zijn in verscheiden gemeenten adressen, waarin den koning dank gezegd wordt wegens zijn besluit betreffende het ontslag der ministers, zeer druk geteekend. LONDEN, 27 October. In Polynesia zullen weldra vele nieuwe consuls be noemd worden, ter bevordering van het onderdrukken van den slavenhandel. PARIJS, 28 October. De Rip. Franc, beval een brief en een manifest van Gambetla, houdende: 1op nieuw verzekering dat de aanslaande verkiezin gen een groote republikeinsche meerderheid zullen opleveren; 2' bestrijding van den scrutin dc liste; 3e uiteenzetting van de taak der toekomstige lands vergaderingen die de vrijheidspolitiek zullen moeten voortzetten, de finan ciën reorganiseren, de militaire dienst werkelijk algemeen maken, aan den staat de opvoeding der natie teruggeven. IIij hoopt dat dan de partijen zullen worden verzoend, en eindigt met de uitdrukking van het vertrouwen, dat, is dit alles geschied, amnestie ter zake van dc commune zal verleend worden. KONSTANTINOPEL27 October. Naar men verneemt heeft de admirali teit een leening van 40,000 gesloten, voor welke speciaal de inkomsten van de lichttorens lot onderpand gegeven zijn. De opbrengst der ieening dient om het laatste in Engeland gekochte pantserschip te betalen. De Agence Havas-Reuler meldt dat graaf Zichy, de Oostenrijkscti-Hongaar- sche gezant, naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in de Herzego- wina, vertoogen bij de Toric heeft ingediend. In diplomatieke kringen wordt verwacht, dat generaal IgnatiefT, de Russische gezant, hier zal terugkomen met het voorstel een collectieve nota der mogendheden over dezelfde aange legenheid aan de Porte te zenden. AKAMEMIE-mEUWS.' PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE 1IOOGESCHOOL. Den 28<ttn October de heer T. A. T. de Leng, geb. te Woerden, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Verslag der chirurgische polikliniek en kliniek aan de Leidsche Hoogeschoolgedu rende den academischen cursus 1873 -1874. Denzelfden dag de heer M. P. litis, geb. te Leiden, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De methode van Esmarch. Verslag der chirurgische polikliniek en kliniek aan de Leidsche Hooge school, gedurende den academischen cursus 1873 -1874. Tweede gedeelte.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3