PER TELEGRAAF. i I «aarin de gedode paarden bij honderden zijn bedolven. Bij enkele opgravingen ij I heeftmen voor eenigen lijdnaar het schijntbespeurddat in sommige dier uit- I «estrekte graven de opeengehoopte lijken nog bijna onvergaan waren, is dit q I«erkelijk het geval, en om dit te onderzoeken is de bedoelde commissie he il. Leod. dan zullen die plekken gronds door het rijk worden aangekocht, e I |en einde op die wijze de graven van vrienden en vijanden ongedeerd lebe- ej I naren totdat de tijd hun gebeente tot stof heeft doen lerugkeeren. lie I OOST-IK» IE. BATAVIA, 22 September. et I E0 I Omtrent de krijgsverrigtingen en den stand van zaken in Groot-Atchin en I wordt het volgende medegedeeld: Door hevige windvlagen werd op den 113,i<» Augustus aan sommige gebouwen, vooral te Lohong zuidwest, schade ie- I inegebragt. Den 25s1"1 Augustus rukte van Kotta-Alam eene patrouille uit, fn I «n het zuidoostelijk gelegen terrein open te kappen. Zij verbrandde eenige !et I buizenwaarop de vijand kwam opdagen en haar op haren terugmarscli el I beschoot en te gelijker tijd ook op onze versterking zijn vuur rigtte. Eeue t I op den 2«,len Augustus uit Kotta-Alam uitgezondene patrouille zag, dat de b I tijand op ongeveer 1000 passen ten zuidoosten dier versterking bezig was lie I om hoornen te kappen, dat zijne wachtposten aan de rivier bezet waren en I jat hij zich bewoog in de rigling van Blang-Djoet. Op den 31stf» Augustus I kwam men gereed met het openkappen van het ten zuiden van Longbattah- I mid gelegen terrein, wat ten gevolge had, dat de bewoners van de in die at I ristin? liggende kampong, die nu onder ons werkzaam vuur gekomen is, I baar met have en goed verlieten. De vijand werd weder bijna dagelijks 1 door patrouilles verontrust, welke hem zooveel mogelijk afbreuk deden ai I Van de op 21 Aug. onder behandeling gebleven 906 zieken zijn 254 it I hersteld141 geëvacueerd en 5 overleden, zoodat op 1 Sept. in behandeling 11 I Heten 506 lijders. 11 I - Generaal Verspijckdie een paar maanden alhier wegens familie-aan- 1, I Regenlieden vertoefde, keert aanstaanden Donderdag per Fransche mail naar I Europa terug. tl I - Wegens de aanhoudende droogte blijven vele ziekten op Java en de tl I buitenbezittingen heerschen; cholera en koortsen maken vele slagtoffers. jk I - Den 16'len dezer werd door de ambtenaren van het dep. van binnen- 1. I lacdsch bestuur aan hun afgetreden secretaris, den heer W. H. Wijnmalen, ;e I jangeboden een souvenir, bestaande in een zwart marmeren met zilver ge- af I monteerden inktkoker, voorzien van eene toepasselijke inscriptie. De Bataviasche commissie, die zich heeft belast met het bijeenbren- I gea van gelden lot lenging der rampen en verliezen door de inlandsche be- tl I volhing der residentie Kedirie ten gevolge van den moddervloed geleden en «I ter gemoctkoming in de schade in de residential Samarang, Soerakarta, t I Madioen en Rembang, aan de inheemsche bevolking, door overstrooming be- f| rokkend, heeft ter algemeene kennis gebragt dat de ontvangsten hebben I bedragen: In Indië bijdrage van ingezetenen van Batavia en van Zr. M«. f I zee- en landmagt ƒ18293.40; uit Nederland geremitteerd door tusschenkomst I van 4c factorij der Nederlandsche handel-maatschappij 15951te zamen I 3121440. In het geheel is in Nederland bijeengebragt 35523.62y2. Het t I was echter niet noodig over al dat geld te beschikken, daar zich dadeljjk, I na hel bekend worden van de rampen, allerwege commissiën constitueerden I iot bet bijeenbrengen van geld en levensmiddelen. In de ruimste mate werd I daartoe door de ingezetenen van NedcrI. Indië bijgedragen. Ook van regc- I ringswege werden doelmatige maatregelen genomen om de bevolking te hulp I te komen, door het verschaffen van arbeid tegen billijk loon, kwijtschel- 1 I ding van landrente, enz. Door dit een en ander was de dringendste nood I gelenigd toen de in Nederland hijeengebragte gelden beschikbaar kwamen. I lip verlangen van de Nederl. commissie werd het bedrag van ƒ7967.20, dat 1 I beschouwd kan worden als te zijn het in handen van de Bataviasche commissie I zijnde saldo van de in Nederland hijeengebragte geldenuitgekeerd aan de I permanente watersnood-commissie in Indië. Van Teruatc meldt men: Op 19 July kwamen ter hoofdplaats terug I 4e door den Sultan van Tcrnate, op verzoek van den resident, uitgeruste I praauwen tot inhechtenisname van de hoofden der kuslroovers, Madomi en I Tofari, die zich met hunnen aanhang in de nabijheid van Gani (Halmaheira) I ophielden. Daar zij zich niet goedschiks wilden overgeven, kwam het lot I een tr-ffen. waarbij aan de zijde der Ternatanen de kapitein Prang, de I aanvoerder der praauwen en een 9-tal opvarenden gewond werden, terwijl I van de tegenpartij de beide aanvoerders vielen. De kapitein Prang bezweek I eenige dagen later aan de bekomen wonden. Volgens berigten van Menado heeft aldaar eene gewapende bende van I Bailang gewelddadigheden gepleegd en alles in het residentiehuis vernield. I Nadat 24 man waren nedergelegd, zijn de overigen gevlugt, maar door eene I patrouille achterhaald en gevangen genomen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik- I kingen genomen Civiel departement. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, aan den I controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en I Madura 0. J. B. Bloem; aan den commies op het bureau van den adsist.- I resident van Siboga (Sumatra's Westk.) J. H. C. Schultze, en aan den opzig- I ter 1« kl. bij den waterstaat M. G. A. Seyfarlh. Ontslagen: eervol, de ge- I schorste adsist.-resident van Klatten J. M. van Vleuten; de buitengew. subst.- I griffier bij de reglbank te Karang-Anjer J. Knebel; de commies 3' kl. bij I de post- en lelegr.-dienst J. W. Gunsch; bij het boschwezen op Java en I Madura, de geschorste opzigter 3' kl. C. J. P. Wolff. Benoemd: tot secre- I taris der resid. Tapanoli (Sumatra's Westk.). de commies op het resid.- I kantoor te Djokdjokarla A. N. Geerts; tot commies 3e kl. bij de post- en I telegr.-dienst, de adjunct-commies J. E. E. Sijnja; bij de algem. secret., tot I 2™ commies, de 3" commies J. A. Boulet; tot 3'° commies, de geëmployeer- I den V. L. de Lannoy en W. R. Adema; bij het binnenl. bestuur op de be- zittingen builen Java en Madura, lot controleur 1' kl., de controleur 2' kl. A. F. Weydung; tot controleur 2« kl.de ambtenaar op non-activiteit W. C. Hoogkamer; bij den waterstaat en 's lands burg. en openb. werken, tot ingenieur le kl., de ingenieur 2' kl. C. 11. de Bruyntot opzigter 3e kl., G. C. J. Bruins, A. Vcrburgh, Th. Niesten en J. Visser, daartoe ter beschik king gesteld; bij hel boschwezen, tot opzigter 3' kl., J. E. E. Lange; tot buitengew. subst.-griffier bij de regtbank te Karang-Anjer, buiten bezwaar van den lande, F. C. II. Cramer, adspir.-controleur bij het binnenl. bestuur aldaar; tot commies op het bureau van den adsist.-resident van Siboga, de opzigter 2e kl. bij de culturen in het gouv. Sumatra's Westkust A. Laar huis; tot 3" commies op het resid.-kantoor te Samarang, de gewezen le klerk op het resid.-kantoor te Poerworedjo C. A. V. van Bronckhorst, thans op wachtgeld; tot predikant bij de prot. gemeente te Samarang, de predi kant te Fort de Koek (Sumatra's Westk.) B. J. Ovink. Departement van oorlog. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot officier van gezondh. 1' kl.de officier van gezondh. 2' kl. S. Ilartog; bij het wapen der infanterie, tot kapt., de 1' luilt. J. N. J. Ketelaar, P. van den Blijk, II. J. L. de Bank Langenhorst, P. H. J. Oosthout. 11. J. IIols- boer, F. Pompe van Meerdervoortgedet. bij het Ned. leger, en W. H. Neys; tot 1™ luit., de 2' luilt. G. C. Stokbuyzcn. C. K. J. van den Bus- sclie, C. F. G. Götz, H. L. van den Ende, II. P. M. W. van der Wedden, C. J. Laceull en M. A. van Bommel van Vloten. Departement van marine. Benoemd: tot 3'" stuurman, A. J. Drüher. ST. PETERSBURG, 26 October. Uit Khokand wordt van 21 dezer ge meld dat aldaar een nieuwe opstand was uitgebroken. Door de Russische overheden waren maatregelen genomen tot bescherming der grenzen. BERLIJN, 26 October. De Reichs-Anzeiger bevestigt het berigt dat de keizer, ten gevolge eener ligte verkoudheid, op de terugreis uit Italië opge daan, ongesteld is*en rust moet nemen, zoodat hij niet tegenwoordig kon zijn bij de onthulling van het monument alhier ter cere van Stein en ook niet in persoon den rijksdag kan openen. PARIJS, 26 October. In eene vergadering van houders van Turksche obligaties is eene commissie benoemd om zamen le werken met den //Council of foreign bondholders" te Londen. Een brief van den groot-vizier, ontvan gen door de agenten van Dent Palmer, is in de vergadering voorgelezen; daarin werden de financiële maatregelen van de Porte geregtvaardigd en verzet de groot-vizier zich categorisch tegen het protest, onlangs door de houders van Turksche fondsen ingediend. MADRID, 26 October. Een adres van 30,000 Navarrezcn is aan den koning overhandigd geworden. Zij betuigen in dat stuk hem hunne gehechtheid. SAN SEBASTIAN. 26 October. Een aanval van de Carlislen bij Lumbier, in het oosten van Navarre, is afgeslagen geworden. ROME, 26 October. De hal. Nachrichten melden dat eenige Duitsche bisschoppen verscheidene aanvragen bij het Vatikaan gedaan hebbenom inslructiën te krijgen hoe zij zich moeten gedragen om voortaan conflikten met de regering te vermijden. Kardinaal Antonelli heeft de ingekomen verzoekschriften bij circulaire aan alle bisschoppen van üuitschland mede gedeeld, met uitnoodiging hunne meening bekend te maken over de vraag of een «modus vivendi" tusschen de bisschoopen en de regering kan zijn tot stand te brengen. ATHENE, 25 October, 'savonds. De heer Ivumunduros, voorzitter der kamer, is heden middag bij den koning ontboden geworden over de zamen- stelling van een nieuw kabinet. Volgens gerucht is het vormen van het nieuwe kabinet vertraagd geworden door de onderhandelingen over het al of niet instellen van een gereglelijke vervolging tegen het ministerie-Bulgaris. NEW-YORK, 26 October. In de stad Virginia (staat Nevada) heeft een brand gewoed, waardoor de gehcele handelswijk vernield is. BERLIJN. 27 October. De rijksdag is heden door den minister Delbriick geopend. De troonrede betuigt tevredenheid over den vooruitgang en de inwendige ontwikkeling des lands en over de bevestiging van de goede be trekkingen met het buitenland Zij betoogt dat de tegenwoordige slagnatie in den handel, waartegen de regering niets vermag, in elk geval niet aan de onzekerheid der politieke betrekkingen is toe le schrijven, daar sedert het vorig jaar het duurzaam behoud des vredes naar menschelijke berekening zekerder dan ooit in twintig jaren vóór de vestiging van hel Duitsche rijk geweest is. tiavgct-lijftc jSt.nsb. Van 21 tot en met 27 October 1§73. BEVALLEN: S. C. van Leeuwen, geb. Wagemans, Z. - A. G. Wempe, geb. Roszbcrgen, D. H. Kluivers, geb. Meyjers, D. M. H. Schregel, geb. Martijn, Z. H. C. van Kaathoven, geb. Spandaw, Z. E. J. P. Quant, geb. de Bruyn, Z. C. van Dijk, geb. de Wolf, Z. B. Teyn, geb. Stikkelorum, Z. Sanders, geb. Spijkerman, Z. - M. de Bruin, geb. Meijer, J. Benning, geb. Selier, D. J. M. Tierolf, geb. de Huu, D. C. M. van der Kaai, geb. van der Ileyden D. C. van der Laan, geb. Bey. Z. A. M. S. Noest, geb. Brokaar, D. W. Weijers, geb. Bernard, Z. J. Ribot, geb. Ouwerkerk, D. J. C. van den Wijngaard, geb. 3 Galjaard, Z. M. Favier, geb. de Vrind, D. M. C. Monlagne, geb. Brouwer, Z. GEHUWD: J. Paradijs, jm. en W. Koster, jd C. Picrot.jm. en W. 11. F. van Es, jd. L. L. Hierck, jm. en C. van Tongeren, jd. J. Duk, jm. en de Jong, jd. H. van Leeuwen, wedr. en E. Wilschut, jd. OVERLEDEN: B. van der Horn. 69 j. J. Wassenburg, wede. II.de Water, 59 j. II. II. Molendijk, 24 j.B. van der Voorden, 78 j. E. Smit, wede. C. Lilt, 71 j. E. C. M. van Beek, D., 3 m. G. Sinteur, D., 20 m. J. de Ridder, 51 j. M. W. Daans, wed'. C. J. Kuyck, 78 j. M. Cornet. D., 11111. M. A. Verhoeven, geb. Groeneveld, 63 j. J. C. Welselaar, D., 4 j. W. J. C. Baert, D., 39 j. A. M. Stoots, wed'. A. van den Bosch, 70 j. J. Brand, D., 6 d. F. van der Laakcn, Z., 18 j. J. Peters, 80 j. M. W. Jasperse. geb. van Zomcr- veld, 54 j. - A. P. Capteyn, D., 19 ui. 11. L. Pattyt), Z., 24 j. - 1. M. Uoo- genstraaten, D.. 9 111. S. F. Quant, geb. Snoeckx, 64 j. J. Bioch, geb. Weyde, 80 j. M. Vijlbrief, D.,3j.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3