BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Tot officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemag'. is benoemd de heer dr. H. de Cock, arts. De luit. ter zee le kl. P. J. Zaal en de officier van gezondheid le kl. J. C. D. Steendijk worden geplaatst respectivelijk aan boord van het wacht schip te llellevoetsluis en in de rol van het wachtschip te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van marine is de gouden médaille ter geheele grootte voor vijftigjarige eerlijke en trouwe dienst toegekend aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren A. J. van Eeken, den bootsman B. H. Gallee en den matroos le kl. J. Schouten. Het in de zitting van de tweede kamer van gisteren aangenomen art. 1 der spoorweg-wet bevat thans de volgende lijnen: 1Zwolle naar Almelo; 2°. Dordrecht langs Gorinchem en Tiel naar Eist; 3°. Amersfoort langs Rhenen naar Nijmegen; 4". de Zandstreek langs Purmerend en Hoorn naar Enkhuizon; 5°. Stavoren langs Ilindeloopen en Sneek naar Leeuwarden 6°. Nijmegen naar Venlo langs den linker-Maasoever; 7». Botterdam of Schie dam langs Vlaardingen en Maassluis naar den Hoek van Holland; 8°. Zwa- luwe naar 's Hertogenbosch; 9". Groningen naar Delfzijl. In de zitting der kamer van heden was art. 2 der spoorwegwet, met de daarop voorgeslelde amendementen, aan de orde. Na de verwerping van al die amendementen is de wet in haar geheel aangenomen met 65 tegen 7 stemmen. De voorziening in cassatieingesteld door den officier van justitie tegen een vonnis der reglbank alhier, waarbij de wed. 'til. is ontslagen van alle rcgtsvervolging ter zake van de aanklagt van op verschillende tijdstippen in het huis op het Plein n°. 10 op verboden uren gelagen te hebben gezel, maakte gisteren een onderwerp van behandeling bij den hoogen raad uit. De regt- bank oordeelde hij haar vonnis dat de ten laste gelegde feilen niet vielen in de be palingen der algemeene policie-vcrordcning. Tot staving van het beroep was door het M. bij de regtbank eene memorie ingediend, waarbij als cassa tiemiddel is voorgesteld: schending door niet-loepassing der arlt. 324 en 325 der policie-verordening en van art. 1 der wet van 12 April 1872. Dit middel werd echter namens de gerequircerde door mr. van Eek bestreden. In de Parkstraat is men thans bezig met het uitgraven voor de funde ringen der nieuw te bouwen R. C. kerk van den H. Jacobus. Aan dat terrein grenst het hofje van mevr. Groen van I'rinstcrer. Gisteren middag ontwaarden de bewoners van dat hofje tot luin grootcn schrik, dat er aan het achtergedeelte een verzakking plaats vond, zoodat zij in allerijl hunne huisjes moesten verlaten. Gelukkig was er spoedig werkvolk hij de hand, dat er in slaagde door het aanbrengen van heipalen verdere verzakking en mogeljjke instorting te voorkomen. Toch is in de muren een scheur van ongeveer een hand breed zigtbaar. BELGIË. De verkiezingen voor de periodieke aftreding van leden van de ge meenteraden heeft het land in roer gebragt. Op vele plaatsen was de strijd der partijen hevig. Te Brussel, Leuven, Yerviers, Bergen, Namen, Ostende en Diest zijn de liberale leden herkozen; te Oudenaarden en Aarsehot dé katholieke leden. Voorts hebben de katholieken nog le Brugge, Mechelen en Spa de overwinning behaald. In de overige gemeenten hebben de ver kiezingen geene verandering in de zamenstelling der gemeenteraden gebragt. Zondag namiddag is de luchtreiziger Eugène Godard uit hel Park le Brussel met een reusachtigen ballon, de l'nivers genaamd, in tegenwoor digheid van den koning en den graaf van Vlaanderen opgestegen. Behalve de heer Godard zelf en graaf Anatole d'Alcanlarahadden niet minder dan tien passagiers in het schuitje plaats genomen. Na ccnige honderd meters omhoog gestegen le zijn is de reusachtige ballon zuidwestwaaris afgedreven rn, na eene hoogte van 2200 meter bereikt te hebben, te Trivières, bij Louvière, neèrgcdaald. De logt bragt den heer Godard eene goede som op, waarvan dc helft aan de armen is afgestaan. E W «3 E E A IS 23. LONDEN 26 October. Uit Cape Coast Castle wordt gemeld, dat dc Engelsche oorlogschepen Active, Encounter, Spiteful. Merlin, Eoam en Supply aan den mond van de Congo zich gereed maken tot het tuchtigen van zekere negerstam men langs de oevers dier rivier. Deze stammen hebben zich schuldig ge maakt aan het plunderen van aan den grond geraakte vaartuigen. Dc Ariel was, met de stoombarkassen en sloepen, op verkenning uitgegaan, en zou de expeditie tot Ponta de Lena geleiden. Het plan was, de dorpen aan heide rivier-oevers, waar de roovers wonen, te vernielen; doch, naar berigt werd, hadden de roovers reeds naar het binnenland de wijk genomen. Uit Cairo meldt men dat de prins van Wales alhier is aangekomen en aan het slation door den Khedive werd ontvangen. Na dezen een bezoek te hebben gebragt, heeft hij de aldaar gevestigde Engclschen ten gehoore toegelaten. De prins zal den prins-troonopvolger de orde van de Ster van Indië overhandigen. Een bij het parlement ingezonden rapport is openhaar gemaakt waarin opgegeven wordt hoe groot het aantal bewoners van Britsch-Indië is en waarin levens vele statistieke opgaven omtrent de kastenverdeeling den ouderdom, de sekse, de godsdienst, de beroepsbezigheid, de opvoeding, den gezondheidstoestand enz. der bevolking le vinden zijn. Bij liet doen dezer volkstelling heeft men met allerlei vooroordcelen der bevolking te kam pen gehad, maar men bevond er zich over het algemeen wel bij, zich op vleijende wijze te wenden tot een paar van de voornaamste inwoners van elk dorp; dezer gestreelde eigenliefde deed in den regel wonderen; het baantje van teller werd eene algemeen hegeerde onderscheiding. Er waren voorbeelden van tellers, die acln a tien mijlen ver kwamen loopen om nog een man, dien zij vergeten hadden, aan te geven. Anderen hadden in over maat van ijver zelfs de huisgoden meegeteld, en ook dezer ouderdom sekse enz. getrouwelijk vermeld. Volgens dc telling wonen in dat gedeelte van Brilsch-lndië, dat onmiddellijk onder Engelsche administratie staat, 190,563,048 zielen. Calcutta lelt 795,000 inwoners, Bombay 644,000 en Madras 398,000. Wat de godsdienst aangaat, lelt Britsch-Indië 140mi], lioen Hindoes, 40Mohammedanen, terwijl 914 millioen de Christelijke de Joodsche, de Perzische of andere godsdiensten belijden. Er zijn ongeveer 900,000 Christenen en daarvan zijn 250,000 Europeanen of van Europesclie afkomst. Henry Wainwright, beschuldigd de moordenaar le zijn van Harriet Lane, is, in strijd met het gewone gebruik, in de cel der veroordeelde» geplaatst en wordt naeht en dag gade geslagen. De reden hiervan is gelegen in de vrees, dat hij de handen aan zijri eigen leven slaan zal. Een handelshuis, dat veel in groene thee doet, heeft zich tot de be voegde autoriteit gewend, met het verzoek om aan adressanten te wille» mededeelenin hoever het kleuren der groene thee haar brengt onder bet hereik van de nieuwe wet op de vervalscliing van levensmiddelen, die met 1 Januarij aanst. in werking komt. De adressanten erkennen uitdrukkelijk, dat er hoegenaamd geene groene thee is, die niet gekleurd wordt. Hun is geantwoorddat de ambtenaren alle thee zullen onderzoeken en dat die naar den maatstaf der wet zal beoordeeld worden. PEAMKEIUK. Volgens den Moniteur zou het zeer wel kunnen zijn dat, dadelijk nadat de kamer weder bijeengekomen iseen aanvraag ingediend worde om eene geregtelijke vervolging tegen Roulicr in te stellenwegens de onwet tige agitatie, waaraan hij zich op Corsika heeft schuldig gemaakt. Va» andere zijde wordt dit echter betwijfelt, omdat men meent te welen dat de clericalen en legitimisten voor Rouhcr zouden partij trekken. De maire van Ajaccio, die, met zijn sjerp om, hem overal had vergezeld, is ontslagene» de militairen, die in uniform aan eene demonstratie hadden deelgenomen, hebben een week arrest gekregen. Veel opschudding heeft in regeringskringen gemaakt een klein artikel in het Journ. des Déb.waarin werd gezegd dat werkelijk in hel kabinet geen eenstemmigheid hcerscht en dat vroeg of laat, maar waarschijnljjk reeds vrij vroeg, eene crisis moet uitbarsten. Die crisis tot eene oplossing te brengen zou, met het oog op den stand der partijen en de tegenwoordige omstandigheden, uiterst moeijelijk zijn. Men houdt dit artikel, te regtof te onregt. voor eene mededeeling van den minister Say. liet berigt, dat de heer Ducros naar Algiers was vertrokken, is voor barig geweest. Ilij is van Lyon te Parijs teruggekomen, om zich aanbel ministerie van binnenl. zaken op de hoogte te stellen van dc inrigtingei waarneming der verschillende diensten eer hij zich naar Algiers begeeft. Men schijnt te meenen, dat het gouvernement van Algiers hem een minilir gunstig onthaal zou kunnen bereiden, want de Moniteur d'Algérielm ligt het berigt, dat de president der republiek een brief aan den ter Chanzy, gouverneur-generaal van Algiers, geschreven heeft, waarin eeuw- klaring gegeven wordt omtrent de benoeming van den heer Ducros, voor malig prefect van Lyon, tot bestuurder der zaken van Algiers aan het ministerie van binnenl. zaken. De heer Wallon en nog andere ministers hebben de calliedraal le Rheims bezocht, om persoonlijk te kunnen oordeelen over de noodzakelijk heid der herstellingen, die aan dit prachtige kerkgebouw noodig zijn. bi kosten daarvan zullen, naar men zegt, onderscheidene millioenen bedragen, De aartsbisschop van Bourges heeft aan de geloovigcn een mandemenl uitgevaardigd en hen opgewekt de katholieke universiteit te Parijs geldelijk te ondersteunen. Te Parijs moeten aan drie faculteiten minstens 23 leer stoelen worden opgerigt, indien men de concurrentie niet de staatshooge- school wil volhouden. Jaarlijks moeten die professoren ongeveer 250,000fr. ontvangen en de jaarlijksche uitgave in zijn geheel wordt op 300,000 If, begroot. De aartsbisschop heeft in zijn diocese een algemeene inschrijving geopend. Elk jaar zal bovendien in alle kerken op Allerheiligen een col lecte gehouden worden. BUITSCSILANa De begrooting voor oorlog is bij den bondsraad ingekomen. Zij is op een liooger cijfer geraamd dan de vorige maar toch op verre na niet zoo veel hooger als volgens de oorspronkelijke aanvraag van het legerbestuur. De verhooging bedraagt nu nog slechts 6 millioen mark, deels ter verande ring van hel spoorweg-bataillon in een spoorvvegregimentdiels voor toela gen aan 46 landweer-districtscommandanten, die tot nog toe alleen uil ge pensioneerde of op non-activiteit geplaatste officieren werden benoemd, dock die men nu wenscht tc kiezen uit de officieren in werkelijke dienst, terwijl het overig gedeelte der verhooging voortspruit uit de stijging der prijzen van levensmiddelen en andere benoodigdhedeu. Te Herlijn heeft de plegtige onthulling van het gedenkteeken voor den Prnissischen staatsman baron von Stein plaats gehad in tegenwoordigheid van den kroonprins, die den keizer vertegenwoordigde, de prinsen, de ministers en verdere autoriteiten; eene onafzienbare volksmenigte woonde de plegtigheid bij. De Duitsche kroonprins is naar het kasteel Muskou in Silesië vertrok kentot het bijwonen van een groote hofjagtwelke prins Fredcrik tó Nederlanden te zijner eer zal geven. Behalve de kroonprins zullen vele andere prinsen aan die feeslelijkheid deelnemen; lot hen behooren o.a.prins Albrecht van Pruissen en de prins von Wied. Naar men uit Metz aan de Nat. Zeit. meldt, is dezer dagen een commis sie benoemd, bestaande uit officieren en militaire geneeskundigen, aan welke de volgende taak is opgedragen De commissie zal een onderzoek in M werk moeten stellen naar den toestandwaarin zich 'vele begraafplaatsen van militairen op liet slagveld bevinden, die niet zijn gelegen op rijksgroiul- Zij zullen tevens moeten nagaan hoedanig hel is gelegen met dc kuil®'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2