LEIRSCHE COURANT. DONDERDAG 28 OCTOBER. BINNENLANOSCHE BEBfGTEM. 187- 5, K°. 252. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het f er slag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roer 2.50 'sjaartbuiten de expeditie kosten. Ajzonderlijke nomine re der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden K". 41 {blad 46) der Handelingen tin den Gemeenteraad. Voor LEIDEN, 27 October, de dienst iu NedcrI. Indië zijn benoodigd 10 onderwijzers der 3'< klasse, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van be kwaamheid als hoofd- of ais hulponderwijzer en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van 24 jaren, die genegen zijn zich als onderwijzer der 3de klasse aan 's lands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gerigt, en aan den leer dr. M. I'. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland, te 'sGravenhage, franco in te zenden requesl. Bij de gisteren gehouden verkiezing tot gedeeltelijke vernieuwing en aanvulling van het kiescollegie bij de Waalsche gemeente alhier zijn de aftredende leden herkozen en lot lid van dat collegie gekozen de heer W. G, de Bruyn Kops. Als lid van dë commissie voor de eeredienst werd her kozen dc lieer m'. R. van Bouevai Faure. - Bij de gisteren voortgezette acte-examens voor het middebaar onder wijs (aid. letterkunde) zijn toegelaten de dames: S. J. van Deventer, van Dordrecht, voor Engelsche taal- en letterkunde; A. M. van Gorkom, van Groningenvoor Hoogduitsche taal- en letterkunde. Afgewezen: eene can- didaat voor Engelsch en eene voor Fransch. Voor boekhouden is toegelaten de heer W. J. van der Belt, van Zaandam. Era candidaat is afgewezen en een heeft zich onder het examen terug getrokken. - Van wege het ministerie van oorlog is aan de regimenten infanterie opgave gevraagd van 2de luitenants, die genegen zijn, tegen een gratificatie ven 1500voor 3 jaren naar Curagao gedetacheerd te worden. -- Bij vonnis van het hoog militair geregtshof, in hooger beroep gewezen is ccn soldaat, die wegens het met een lossen patroon schieten naar een persoon, waardoor verwonding en beletsel om te werken gedurende meer to 20 dagen is ontstaan, door den krijgsraad te 's Bosch, onder het aan wen van verzachtende omstandigheden, veroordeeld was tot drie maanden celstraf, tiians veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. - Hel sloomschip Hampton, van Rotterdam naar Batavia, is op 24 Oct. van Gallc vertrokken. - Volgens een particulier berigt uit Torl-Saïd van een der passagiers tan het schip Hampton, zijn van de aan boord zijnde koloniale troepen te Southampton 4 en te Port-Saïd 2 soldaten gedeserleerd. In laatstgemeldc plaats heeft een der soldaten zijne pogingen om te ontvlugten met den dood meten bekoopen. Hij verdronk. -Door den bisschop van Haarlem, mgr. Wilmer. zijn benoemd: tot pro fessor aan het seminarie Ilageveld de heer A. J. Gallier; tot kapeliaan der St. Jacobus-parochie te 's Gravenhage, II. E. Moormans; tot kapellaan te Schipluiden, C.A. Hammer; te Zaandam, M. II. P. M. de Graaf; te Voorburg, C. Rol, vroeger kapellaan op het Begijnhof te Amsterdam, en A. J. Meys. - Te Delft heeft Zondag 11. de heer Gagnebin, pred. bij de Waalsche gemeente aldaar, zijne afscheidsrede gehouden, naar aanleiding van Phil. IV, vs. 19. - Te Rotterdam werd gisteren de algemeene vergadering van den Nederl. ftotestantenbond gehouden. Des avonds had er in het kerkgebouw der hang. Lulh. gemeente eene openbare bijeenkomst plaats, waarin prof. C. P. Tiele, uit Leiden, als spreker optrad, en het doel der vereeniging uileen- zette. Deze bijeenkomst, door eene muziekuitvoering opgeluisterd, werd ioor eene groote schaar bijgewoond. De bond telt nu ruim 4200 leden, waarvan in het afgeloopen jaar 1000 zijn toegetreden; nieuwe afdeelingen werden opgerigt te Darradeel, Brielle, CharloisHennaai'deradeel en Meppel. - Gisteren morgen is op den IIoll. ijzeren spoorweg nabij hel Vrouwen gek, de wegwerker Jan de Haan, woonachtig op de Brouwersvaart te Haarlem, belangrijk aan het hoofd verwond, door het vallen met een zwaren kouten balk, dien hij met twee andere wegwerkers droeg, en waarvan de scherpe kant op het voorhoold teregtkwam. Tengevolge van bloedverlies werd hij bewusteloos naar het station en later naar zijne woning overgebragt. Rij den gemeenteraad van Amsterdam kwant dezer dagen een adres in waarbij de hh. Eibers en C0., schadeloosstelling vroegenomdat de Gasthuis straat thans Palcisstraat heet. Deze firma in de Gasthuisstrat had drukwer ken doen vervaardigen met het adres //Gasthuisstraat" en leed nu ƒ330 schade, omdat die drukwerken onbruikbaar zijn. Op dat adres is afwijzend beschikt, Te Utrecht geraakten eergisteren nacht van eene jonge dochter, die op eene vuurstoof was gaan slapen, de kleederen in brand. Haar vader, die te bed gegaan was, werd door de brandlucht gewekt en stond onmiddellijk op om de dochter te helpen. Hij is aan de handen zoo gebrand, dat die mogelijk wel voor altijd onbruikbaar zullen zijn. De dochter is naar het ziekenhuis vervoerd en kort daarop overleden. Onlangs kwam bij den gemeenteraad te Wageningen, bij de vacature van gemeente-ontvanger, van een der sollicitantenten liet aanbod inom den post voor ƒ400 in plaats van voor ƒ750 waar te nemen. De raad be sloot toen zich te wenden tot gedep. staten, met verzoek het traclement op ƒ400 vast te stellen. Toen deze echter afwijzend hierop beschikten, heeft de raad zich lot Z. M. gewend. In de Maandag gehouden raadsvergadering nu werd mededeeling gedaan, dat ook Z. M. afwijzend op het verzoek heeft beschikten het traclement alzoo onveranderd is gebleven op 750. Tot gemeente-ontvanger werd daarop benoemd de heer J. Dijkmeester. De justitie uit Zwolle heelt een onderzoek gedaan naar den dood van eene vrouw te Steenwijkerwold, die in den nacht van 19 op 20 Oct. is bevallen, en terstond, althans kort na die bevalling, is overleden. Zij heeft geen geneeskundige hulp gehad, maar was bijgestaan door eene buurvrouw, die, hoezeer daartoe onbevoegd, dat werk meer bij de hand schijnt gehad te hebben. Het kind is welvarende. Bij bevelschrift van de arrond.-reglbank te Zierikzee is naar den pro cureur-generaal bij het prov. gereglshof in Zeeland verwezen J. J. K., oud 20 jaren, arbeider te Stavenisse. Hij wordt beschuldigd van in den avond van 28 Junij jl. op de kermis te Stavenisse nabij een draaimolen den schip persknecht M. v. O., die beschonken en twistziek was, aangegrepen en ach teruit geduwd te hebbenten gevolge waarvan hij achterover op de siraat- steenen is gevallen en met het achterhoofd zoodanig op een kantsteen is teregt gekomen, dat eene hersenschudding daarvan het gevolg is geweest, die onmiddellijk den dood veroorzaakt heeft. Bovendien zou de beklaagde, die boven op v. <J. gevallen was, dezen nog slagen op het hoold hebben toegebragt, toen beiden op den grond lagen. Twee jaren geleden werd van Scherpenisse berigt dat zekere ongehuwde moeder, op aanvraag in eene advertentie, haar tweejarig kind had afgestaan aan een onbekend heer. die per rijtuig hel meisje afhaalde, verklarende dat haar eene sehoone toekomst wachtte en vervolgens met haar naar Bergen op Zoom en verder per spoor vertrok, zonder eenig narigt te geven waarheen. Sedert dien tijd verdiepte men zich hier in gissingen wat van de kleine zou geworden zijn; totdat ettelijke weken geleden, onverwacht een ander vreemd heer hier per vigilante aankwam, onderzoek deed waar bovengenoemde moeder woonde en deze daarna haar kind teruggaf, zonder te zeggen wie hij was, of van waar hij kwam. Dc kleine is nu een lief meisje van 4 jaren; te oordeelen naar de kleeding is zij niet bjj rijke lui woonachtig geweest. Zij antwoordt op de vraag, waar ze gewoond heeft; //te Arasterdam en ook te Haarlem". Of dit echter zóó is, of wel dal men der kleine deze woorden heeft in den mond gelegd is moeijclijk uit te maken. 's GRAVENHAGE, 27 October. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Winschoten is be noemd de heer mr. A. II. Roessingh, advocaat aldaar, en tot griffier bij het kantongeregt te Zuirlhorn de heer mr. A. W. baron van Imholï, thans grifr fier bij hel kantongeregt te Oldeberkoop. De heer J. Reynders, thans ontvanger der directe belastingen te Zuidr larenis als zoodanig benoemd te Menaldum c. a. Door Z. M. is bepaald dat de kapiteins J. L. Le Bron dc Vexela, W. J. Scheltus en F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, benevens de le luitt. G. van Tienhoven en F. A. Egter, allen van hel wapen der infanterie en gedetacheerd geweest bij hel leger in Nederl. Indie, bij hunne weder- indeeling bij het leger hier te lande, zullen worden geplaatst hij het reg. grenadiers en jagers.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1