BUITENLANDSCHE RERIGTEN. PER TELEGRAAF. ISKkEZONBEN. LEIDEN WOERDEN si redenals zijnde een concurrerende lijn met Leiden -Woerden. Dat zou niet billijk zijn. De minister heeft tevens betuigd de volkomene en onbe vlekte goede trouw en loyauleit van de hh. Sloet en de Bordes en de vol komen kennis van zaken, waarmede de Leidsche gemeenteraad een zeer weinig bezwarende verpligling op zich heeft genomen. Bij de indiening van de onteigeningswet Leiden— Woerden en die voor de verbinding van het gemeenschappelijk slation le Rotterdam naar den Bijnspoorwegzal de kamer over de zaak in haren ganschen omvang kunnen oordeelen en dan hoopte de minister, zou de kamer even denken als hij. Ook de overige lijnen heelt de minister bestreden. Morgen voortzetting. Door den hoogen raad (strafkamer) is heden uitspraak gedaan in de zaak van den gewezen machinist R., die in hooger beroep door het hof van Zuidholland is veroordeeld wegens het zonder opzet doen ontslaan van gevaar voor een trein, waarvan verwonding of ander ligchamelijk letsel en verlies van menschcnlevens (het spoorwegongeluk bij Warmond) het gevolg zijn geweest. De hooge raad heelt in overeenstemming met het gevoelen van het openb. min. de middelen ongegrond verklaardden requirant niet ontvan kelijk verklaard in zijn beroep voor zooveel het betreft dat gedeelte van het arrest waarbij hjj is vrijgesproken en ten slotte de voorziening verworpen. -- Ecnige dagen geleden is ten huize van den heer II. C. S. alhier een belangrijke diefstal gepleegd, waarbij ontvreemd zijn: 1 gouden dames- horologie met dito ketting; 1 paar dito kinder-armbanden mei diamanten; 2 bloedkoralen kettingen, ieder van 99 groote koralen; 2 dito armbanden met kelting; ten nadeele van de dienstbode 2 paar gouden oorbelletjes; 1 gouden ring en aan geld ƒ7.50. Van dezen diefstal wordt verdacht de keukenmeid van den heer S., genaamd 11. C. Hildebrand, gescheiden huis vrouw van J. II.oud 49 jaren, die spoorloos verdwenen is. f ESSE L A S I«. LONDEN 24 October. Naar men aan The Scotman meldt' denkt de regeering er ernstig over al hare troepen van de westkust van Afrika terug te roepen. Het is ge bleken, dat ook de West-Indische regimenten op den duur het klimaat niet kunnen verdragen. In plaats van deze regimenten zou dan eene strijdmagt van inlanders worden georganiseerd. -- Dc Times is zeer tevreden over hetgeen omtrent de concessien van China gemeld wordt. De heer Wade heeft teregt de gelegenheid waargenomen om behalve op voldoening voor den moord van den heer Margary ook aan te dringen op regeling van allerlei punten van gewigt in de betrekkingen lusschen Engeland en China, liet is ook goed van hem geziendat hij die concessien niet verlangd heeft als bijzondere aan Engeland verleende gunsten maar als eene billijke erkenning van het regt van elke buitenlan.dsche mogendheid, liet blad heeft maar één bezwaar: bijna al de concessien zijn. nog maar beloften. Dat de Chinezen alles zullen doen om deze eerste stappen door geene andere te doen volgen, mag men gerust aannemen. Men zal hun de verdere stappen moeten afdwingen. Zware regens en stormen hebben overstroomingen veroorzaakt in het midden en westen des lands. Verscheidene rivieren zijn builen hare oevers getreden. De schade is groot, ook zijn er menscben omgekomen. Aan de noord- en oostkusten van Engeland en Schotland hebben veel schipbreuken plaats gehad. Een schrijven van een der leden van de Engelschc Noordpool-expeditie, door de Pandora meegebragt, doet een levendige hoop op het slagen dier expeditie doorstralen. De togt van Uperuivik door de meestal zwaar met ijs bezette Melville-baai moet zeldzaam snel en voorspoedig zijn geweest. Toch, zegt de schrijver, moet gjj niet verwachten ons vóór het einde van 1877 terug te zenden. De commissie voor het gedenkteeken ter eere van Byron, aangemoe digd door de ruime ondersteuning die zij vindt, heelt bekend gemaakt dat zij des groolcn dichters nagedachtenis, beter dan door een monument, ge looft te kunnen eeren door middel van eene stichting, een Byron-club, wier strekking zou wezen den invloed van Byron's leven te doen voortduren. Bij een lijkbezorger le Southampton heeft men de lijkjes van 13 kin deren gevonden. De man, die betaald was om die te begraven, had het geld opgestokenen de lijkjes in zijn woning geborgen. FRASKRMK. De lieer Rouher heeft dezer dagen te Ajaccio eene rede uitgesproken, waarin hij dc zaak der Bonapartisten met ongemeene stoutheid voorstond en verachting van de republiek predikte. Aan het slot dier rede liet hij zich aldus uit: Ik was eenige dagen geleden op vreemden bodem. Daar dragen doorluchtige ballingen moedig de droefheid van het verledene. Een jeugdige prins houdt daar met waardigheid de titels op, die de Fransche natie hem geschonken heeft. Hij wacht er, werkende en denkende, wat God en Frankrijk met hem voor hebben. Ik zal heden u niets zeggen over zijn intime mededeelingen, die door vaderlandsliefde en grootheid van ziel zich kenmerken. Zeer dikwijls hebben wij over u gesproken, en toen ik vertrok, hebben mij de ballingen dit woord voor u medegegeven: *bedank de Corsicanen voor hunne onwrikbare gehechtheid aan ons!" Met daverende toejuichingen werden die woorden begroet. In den Vrijdag 11. gehouden ministerraad is deze rede besproken. Er werd besloten geene maatregelen daartegen te nemen, maar aan de nationale vergadering voile vrijheid van handelen over te laten. Bijaldien in de kamer over die redevoering gesproken wordt, zullen de legitimisten en clericalen de partij van Rouher omhelzen. Dezer dagen is te Parijs overleden de beroemde Engelsche geleerde sir Charles Wheatstone, aan wien men een aantal ontdekkingen, met name ten opzigte van den eleclrischen telegraaf, te danken heeft. SPA1VJE. In Catalonie komt een groot getal Carlisten in onderwerping. Van de ge- wone soldaten maakt men zich spoedig af. Zij ontvangen een weinig geld en een vrijgeleide om naar hunne haardsteden terug te keeren. De officieren behandelen hen met de grootste onderscheiding. Wanneer zij niet verlangen naar huis terug le keeren zendt men ze naar depots, die men in verschillende steden heeft opgerigt. Zij ontvangen het halve tractement van den rang, dien zij in het Carlistische leger bekleedden. De meesten hunner zijn vast overtuigd dat, na afloop van den oorlog, de regering hun rang erkennen zal. De üaceta meldt, dat 5 generaals, 16 kolonels, 8 majoors, 54 min dere officieren 5 geestelijken en vele Carlistische soldalen, dezer dagen in Frankrijk zijn geïnterneerd. De generaal Puncheta met twee adjudanten en 98 Carlisten hebben zich te Gerona onderworpenvele gelijke gevallen worden uit het Noorden en uit Aragon gemeld. ITALIË. Uit Milaan wordt gemeld dat de Duitsche keizer Zaturdag ten 1 uur die stad heeft verlaten. Koning Victor Emmanuel is daarop naai Turijn vertrokken. Wegens het ongunstige weder was van den togt der beide vorsten naar Como afgezienofschoon daarvot r reeds alle toebereidselen waren gemaakt. KUÏTTSCSILASTIÏ. De Pruissische minister van eeredienst heeft bij de provinciale besturen advies gevraagd over eene algemeene regeling van het godsdienst-onderwijs op de openbare scholenvoornamelijk wat betreft het geven van dat onder wijs door geestelijken. Zijn doel is: te zorgen dat dit onderwijs, evenals dat in andere leervakkenalleen wordt gegeven op last van den staat en alleen door personen, die de staat bevoegd acht. De Duitsche kroonprins is voornemens in het volgende jaar de tentoon stelling te Philadelphia te bezoeken. De korvet Elisabeth is bestemd hem derwaarts over te brengen. De wijbisschop Cybichowskite Gnesendie wegens wederregtelijke uitoefening van bisschoppelijke reglen tot eene gevangenisstraf van negen maanden is veroordeeld, is te Gnesen in hechtenis genomen en naar de ge vangenis aldaar overgebragt. De domheer Kurowski, te Posen, onlaags wegens aanmatiging van bisschoppelijke funcliën als apostolisch delegaat tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeldis naar de gevangenis te Kosehmin overgebragt, waar ook de wijbisschop Janizewski, zijn voorganger als dele gaat, eene gevangenisstraf van verscheidene maanden moet ondergaan. -- Uit Metz meldt men, dat ep 13 Oct., in de nabijheid van de Fransche grenzen, brand is uitgebarsten in een schuur, staande nabij het spoorweg station te Basilly. Er bevonden zich in die schuur en in de daaraan gren zende gebouwen 6000 stuks schapendie allen in de vlammen zijn omge komen. Twaall Wurtembergsche veewaggons zijn insgelijks verbrand. Di schade, aan Fransche veehandelaren daardoor toegebragt, wordt op rm 90000 fr. begroot. It!» ill BERLIJN, 24 October. De commissie uit de Duitsche handelsvereniging nam gisteren de resolutie aan dat de belangen van den Duitschen handels stand de uitvaardiging eischcn van een spoorwegwetwaarbij alle spoorwe gen onder het beheer van het rijk gebragt worden; zij acht zulk eene wel een eisch des tijds, wil men althans naar een rationele w etgeving op lui gebied van liet spoorwegverkeer streven. BELGRADO, 24 October. Er is geenszins sprake van de terugroeping ra» Magazinowitch, den diplomatieken agent van Servië te Konstanlinopel. PARIJS, 25 October. Het Journal des Débats meldt dat Sadyk-paclia tot gezant van Turkye le Parijs benoemd is, ter vervanging van Ali-pacha. BERLIJN, 24 October. Naar men verneemt, houdt de rijksregering ziet onledig met het opstellen van een wetsontwerp betreffende de processi!» buiten de kerkgebouwen en de bedevaarten. MADRID, 22 October. De onderhandelingen lusschen Spanje en het Vali- kaan worden voortgezet. Men gelooft dal kardinaal Marini in last lied de Spaansche nota zóó gematigd te beantwoorden, dat de hangende ge schillen zullen kunnen worden opgelost. MADRID, 23 October. Volgens de Correspondencia is de Carlistische generaal Dorregaray, tegen wien een onderzoek door den krijgsraad is inge steld te üurango in den kerker opgesloten en van elke gemeenschap met de buitenwereld afgesneden. PART SAïD23 October. Het Egyptische jagt Masr, met den minister van marine aan boord, is gisteren hier aangekomen; in den namiddag volgde de prins-troonopvolger. Des avonds was er receptie van de consuls. W prins dineerde aan boord met de autoriteiten. De stad was met vlaggen gelooid en feestelijk verlicht. lieden ochtend is de prins van Wales aangekomen, aan boord van ie Serapis, begeleid door het jagt Osbome. Na de gebruikelijke begroetingen begaf de Egyptische kroonprins, vergezeld van de Egyptische hooge staats ambtenaren, zich aan boord van de Serapis. alwaar hij een bezoek bij den prins van Wales aflegde. Ten tien ure verscheen de kroonprins aan boord van het Egyptische fregat Seinde in het kanaal, gevolgd door den prim van Wales op de Osbome. Den 27slcn September jl. schreven wij in deze Courant: //wij hopen datM gemeentebestuur van Leiden zal medewerken om openlegging van zaken t® verkrijgenopdat alle twijfel omtrent personen en feiten worde opgeheven- Aan dien wensch is voldaan, in zooverre een lid van den raad, in dezi'1111»

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2