BINNENLANDSCHE BERIGTEiN. glJVOEGSELbehoevende tot de Leidsehe Courant van Maandag %5 October Ó875ZV°. 6I49. LEIDEN, 23 October. Bij beschikking van den minister van justitie worden met 7 November ,5i verplaatst de rijksveldwachters 3de klasse J. P. van Daalen, van Hazers- ivonde naar Leiden, en A. Brouwer, van Leiden naar Ilazerswoude. De gisteren door bestuurders van het werkhuis alhier gehouden aanbe steding van de levering van verschillende voor die inrigting benoodigde arti kelen, van 1 Nov. 1875 tot 30 April 1876, heeft de uitslag gehad dat aan genomen is: rundvleesch a 64 ets. per kilogr.rundvet a 62 ets. perkilogr. aardappelen a 3 30 per 100 kilogr.; gort a 13»5rijst a 13 ets.; groene erwten a 142' ets.; groenten a 5 ets.; peper a 74 ets.; koffij a 1.50; chicorei a 20 ets.; siroop a 1450 per kilogr. De zoetemelk a 690 ets. per liter; de karnemelk a ƒ1.48 per 100 liters. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 63 tot 75 volwassen personen en 14 tot 19 kinderen. De acte van bekwaamheid in het middelbaar onderwijs is gisteren uit gereikt aan mej. A. M. Allebe', van Amsterdam, voor Ned. taal en lett., jjej. M. H. Viervant, voor Engelsche taal en lett., en mej. H. Buys, van Leeuwardenvoor Fransche taal en lett. Bij de examens lager onderwijs zijn van de 10 vrouwelijke candidatcn Wor de acte in de Fransche taal, 4 afgewezen en toegelaten 6, nl. mej. L. Egeling, Ch. L. J. Staring, C. J. Usener, M. J. G. van de Watering enk M. Bert, uit 'sHage, en M. H. Reijers, uit Voorschoten. - Door de staatscommissie te Groningen zijn tot apothekers bevorderd de leeren T. Cannegieter, van Heinkenszanden C. J. W. Baurichter, van Enschedé. De belasting op de suiker zalmet 1 Maart 1876behoudens goedkeu ring van de staten-generaal worden verlaagd van 27 tot ƒ20 de 100 kilogr. broodsuiker en ruwe suiker. Deze verlaging staat in verband met de jongste internationale regeling en maakt een onderdeel uit van een der beide wets- onlwerpen, dezer dagen op dit stuk bij de kamer ingediend. - Men deelt ons mede, meldt het U. D., dat de heer M. Speijer, uit leiden, aan het centraal Israëlitisch weeshuis te Utrecht eene gift heeft ge schonken van 2000 4 pCt. inschrijving Ned. Werk. schuld, om de renten jaarvan aan te wenden ten behoeve der weezen. Volgens het Hbl. heeft het //Algemeen Benrscomité voor pubieke lond- sen te Amsterdam" een krachtig protest tegen de jongste financiële maatre gelen van Turkije naar Konstantinopel gezonden. Dezer dagen is medegedeeld dat mej. Mina Ivruseman, het voornemen had een tooneelstukje op te voeren, waarin slechts drie personen voorko men. Zij zou geassisteerd worden door mej. Elisa Baart en eene andere harer élèves. Volgens de Amst. C. is de derde ongenoemde medespeelster mej. Gerritsen. - Het hoofd-comité van het Roode Kruis hier te lande heeft weder ver schillende mededeelingen van het centraal-comite' in Indië ontvangen ten aanzien van zijne verrigtingen in den oorlog tegen Atchin. Volgens de katste berigten uit Indië heeft het centraal-comilé te Batavia, met het doel om zijne bijna uitgeputte kas aan te vulleneen beroep gedaan op de inge zetenen van Ned. Indie, met het verrassend gevolg, dat eene som van ƒ30000 is bijeengebragt. Met ingenomenheid wordt vermeld dat generaal- majoor de Brabant, overleden, een 12e gedeelte van zijne nalatenschap, tot een bedrag van circa 5000, heeft vermaakt aan het Roode Kruis in Indië. Ook ontving het centraal-comité een gift van circa ƒ60 van de officieren en verdere equipage van het Fransche oorlogschip d'Assas, dat eenige dagen ter reede van Batavia vertoefde. Die gelden werden door den kommandant van gemeld vaartuig toegezonden. Dit blijk van sympathie en belangstelling in het Roode Kruis wordt bijzonder vermeld. Op verzoek van het centraal-comité te Batavia wordt met de eerste gele genheid door het hoofd-comité eene aanzienlijke hoeveelneid sigaren naar Indië verzonden. Sedert de laatste opgave zijn ten behoeve van de gewonden en zieken in Atchin bij het hoofd-comité bijdragen tot een bedrag van 244.13% ingekomen. Naar men [verneemt, meldt de N. R. C., worden door of namens uit Jnitschland verdreven geestelijken pogingen in het werk gesteld tot den aankoop van de buitenplaats //Bijnstroom", gelegen onder de gemeente Aar- landerveenten einde dit landgoed in te rigten tol een verblijf voor geeste lijke zusters. Door den heer mr. A. S. van Nierop. lid van den gemeenteraad te Amsterdamis aan die vergadering het voorstel gedaan om over 1876 te heften als gemeentebelasting 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op het regt van successie en van overgang, waarvan de opbrengst op ongeveer ƒ180,000 geraamd wordt. - Te Utrecht is eergisteren aan den heer Burgers, president der Trans- vaalsche republiek, het diploma van doctor in de beide reglen op plegtige wijze uitgereikt. - Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren had ten goiivemementshuize al hier van rijkswege de aanbesteding plaats van den aanleg van een gedeelte bavendam tot verbinding van het Noorderhoofd met de zeewering benoorden Harlingen, het opruimen van het oude Noorderhoofd en den bouw van eene loopbrug, een en ander tot voortzetting van de verbetering van de haven aldaar. Voor dit werk, geraamd op 340,000, zijn ingekomen 7 inschrij- 'ingen. Provisioneel is aannemer geworden de heer D. Volker, te Dordrecht, 'oor 319,800. De hier thans hecrschende epidemie van mazelen en roodvonk breidde 'ieh in de laatste dagen meer en meer uit, ook tot naburige plaatsen; 'ooral te lluizum komt de eerstgenoemde ziekte ook reeds menigvuldig 'oor. In verhouding tol het groot getal aangetasten is de sterfte gelukkig zeer gering. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ65.50, a ƒ68.50, 2'soort ƒ58, 3e soort 32 per ton. - Uit Vlissingen wordt gemelddat het Deensche stoomschip Phoenix do gevorderde cautie heeft gesteld en weder naar zee is vertrokken. 's GRAVENHAGE23 October. Door Z. M. is aan J. E. van den Arend, gemeente architect te Haar- en aan J. C. van den Akker, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring on tevredenheid, wegens het redden van drenkelingen uil het water, toe- gekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, «ede een loffelijk getuigschrift. Bij kon. besluit van 20 October jl. is ingetrokken het kon. besluit van den 6den October 1874, voor zooveel betreft de benoeming van den raatroos 2de ld. bij de zeemagt J. A. Guykentot ridder 4de klasse van de Militaire Willemsorde. De heer J. J. B. Quast, thans klerk van den l8teD rang ter gouverne- ments-secretarie in de kolonie Curasao, is benoemd tot gezaghebber van het eiland Saba. Bjj het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indië is benoemd tol officier van gezondheid 2e kl. de heer L. E. P. Vin cent, civiel geneeskundige te Kopenhagen. De majoor W. J. Stolkert, kommandant van het 4e bataillon 6e reg. inf., is op zijn verzoek op non-aetiviteit gesteld, en de le luit. der cavalerie op non-activiteit G. M. Trip is weder bij het le reg. huzaren in activiteit gesteld. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen Dingsdag, 2 November, des avonds ten acht ure. In de zitting van de tweede kamer van heden is door de commissie van onderzoek der regeringsinlichtingen op de adressen tegen de bekende overeenkomst met de Rijnspoor rapport uitgebragt. De meerderheid stelt voor dat door die overeenkomst het algemeen belang niet behoorlijk is be hartigd. De minderheid drukt het gevoelen uit dat het, na al het vroeger gebeurde, verkieslijker ware geweest als de overeenkomst ware aangegaan onder het voorbehoud van goedkeuring der staten-generaal. De dag der beraadslaging hierover zal nader bepaald worden. Uitvoerige beraadslagingen zijn gevoerd over de lijn Breda—'s Bosch, in verband met twee amendementen, tot verandering der rigting en een van den heer Harinxma, tot het schrappen dier lijn. De minister heeft de amen dementen bestreden en het laatste doodend voor de wet genoemd. Na dis cussie is deze lijn en de lijn Groningen—Delfzijl afgehandeld. Maandag zijn de nieuw voorgestelde lijnen aan de orde. Men melt dat in het begin van dit jaar een civiel proces werd gevoerd door den heer Muller Szn.te Rotterdam, contra den heer E. Oort c. s. gezagvoerder van het in de Middellandsche Zee verbrande stoomschip Willem III, betreffende een eisch tot vergoeding van schade, geleden op goederen, die door den brand beschadigd in Engeland waren verkocht. De regtbank te Rotterdam ontzegde in der tijd den eisch, op grond dat de schipper niet behoeft in te staan voor de schade, overkomen door overmagt. Het hof, waarvoor de zaak in hooger beroep, ingesteld door den eischer, werd bepleit door adv. mr. van Stipriaan Luïscius, oordeelde er evenwel anders over en wees den eisch toe. Van dit arrest werd door den heer Oort cassatie aangeteekend en gisteren nam de hooge raad kennis van dit beroep. Voor den eischer in cassatie werd, even als voor het hof, door mr. Rocluissen gepleit, die twee cassatie-middelen voordroeg en toelichtte, en concludeerde tot vernietiging van het arrest van hel hof en handhaving van het vonnis der Rotterdamsche regtbank. Mr. Stipriaan Luïscius verde digde de motieven van 's hofs arrest en concludeerde tot bevestiging. De exploitatie van den kon. Iloll. schouwburg zal voor het volgende tooneeljaar publiek worden verpacht en is voor gegadigden opengesteld, die hunne aanbiedingen voor 1 December a. s. moeten inzenden aan burg. en weth. Alhier is aangekomen een wodono (inlandsch hoofd) uit de residentie Samarang, Hij wenscht Nederland en eenige gedeelten van Europa te zien, pil keert daarna over Mekka naar Java terug. Dezer dagen heeft hij in gala-costuum zijn opwachting gemaakt bij den minister van koloniën op het departement. Op Javaansche wijze buigende, naderde hij den minister, plaatste zich bij de voelen van den minister op den grond, en verliet, na eenige woorden met den minister gewisseld te hebben, al buigende diens kabinet. De wodono spreekt slechts zeer weinig Nederlandsch. BUI TEN L A NDSCHE BERIGTEN. ENeELAND. LONDEN22 October. Berigten van den heer Wade, van 18 October, melden dat de waar borgen vóór zijn vertrek uit Peking door hem van de Chinesche regering verkregen, ook insluiten het zenden van een gezantschap naar Engeland, met brieven van verontschuldiging wegens den op Margary gepleegden moord. Bovendien heeft de heer Wade een vrijgeleide bedongen voor den heer Gros- venor tot aan en over de grens, bij het instellen van het vcreischte onderzoek naar de schuldigen in Yunnan. Een decreet van 28 September gelast het Chinesche dep van buitenl. zaken om met de andere departementen van bestuur in overleg te treden ten opzigte van de verhouding tot de vertegen woordigers van vreemde mogendheden te Peking. Ook is den heer Hart, inspecteur der douaneopgedragen een volledig rapport uit te brengen over de belastingen op buitenlandsche handels-artikelen in China. De Chinesche regering heelt beloofd, dat, zoodra de enquête zal zijn afgeloopen, een be kwaam Chiueesch beambte aangewezen zal worden om met een Engclsch beambte te onderhandelen, ten einde eene regeling te verkrijgen van den handel over de grenzen tusschen Birmah en China. De heer Wade zal over aeht dagen naar Peking tcrugkeeren, na den heer Grosvenor uit Shanghai naar Yunnan te hebben zien vertrekken. Prof. Ilenry, te Washington, heeft aan den directeur van de sterre- wacht te Greenwich getelegrapheerd, dat een nieuwe kleine planeet ontdekt is. Dit hemelligchaam moei van de tiende grootte zijn; declinatie 6° 54' Noord; dagelijksehe beweging zuidwaarts. Berigten uit Zanzibar melden dat de Engelsche kruisers de jagt op slavenschepen ijverig voortzetten. De Engelsche kruiser Thetis nam onlangs een schip in beslagaan boord waarvan zich niet minder dan 305 slaven bevonden in een ruimte, die slechts 100 menschen kon bevatten. In een ander vaartuig vonden de Engelsche 136 kinderen, letterlijk als haringen opeengepakt. Aan het vroeger met Zanzibar gesloten traclaat was thans eene zoodanige uitlegging gegeven, dat het voorgeven dat de aan boord gevonden slaven huisslaven zijn. hen die het schip uitrustten niet meer waarborgt tegen het opbrengen van het schip. F14 A Ni K R IJ? 14. Havas spreekt het berigt tegen, dat maarschalk Mac Mahon een bood- 1 schap tot de kamer zou rigten, om dea heer Buffet in zijn strijd ten behoeve der stemming bij arrondissement te steunen. Niet alleen zal de president der republiek niet tusschenbeide komen, maar het is zelfs niet zeker dat de heer Bufiet door zijn amhtgenooten wordt geschraagd, in dien zin dat de heeren Dufaurc en Léon Say, ofschoon zij ten gunste der stemming bij arrondissement gezind zijn, niet willen dat men van dit vraagstuk een j kabinets-quaestie zal maken. De vergunning door den Paus gegeven om bij het eindigen van de mis

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5