gave van 9 ton, wegens den oorlog tegen Atcbdn. in Nederland te doen, ter aanvulling der oorlogsmagazijnen; van 100,000 voor personeel en ƒ990,000 voor materieel der marine, bij den oorlog in Atcliin. Bij vernieu wing is aangevraagd eene som van 700.000, tol uitzending van nog 1500 man suppletie-troepen voor liet Indische leger. 's GRAVENllAGE, 20 October. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer M. P. Croizelte Desnoyers, hoofdingenieur van den waterstaat in Frankrijk. Door Z. M. is aan den heer P. J. Sehiimacher, hoofdcommies bij liet depart, van marine, op zijn verzoek, uit hoofde van meer dan 65-jarigen ouderdom, legen uit. December, eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor zijne veeljarige trouwe en goede diensten aan den lande bewezen. Door den consul te Kopenhagen is lot vice-consul voor de eilanden Laaland en Falster, te Nijk-jöbing, aangesteld de heer C. T. From aldaar. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen gevoerd over art 1 van het spoorwegontwerp. Daar eerst aan het slotna den afloop der discussiën, alle amendementen op verschilllende lijnen in stemming zullen gebragt worden, heeft het debat zich bepaald tot het bespreken der drie eerste lijnen: Zwolle—AlmeloDordrecht—EistAmers foort—Nijmegen, met de daarop voorgestelde amendementen. Morgen voortzetting. De liooge raad zal eerlang eene beslissing hebben te geven ten aanzien van de in den loop van dit jaar nog al opzien verwekt hebbende strikte toepassing van art. 122 der algemeene pohcie-verordening van 's Gravenhage, waarbij wordt bepaald, dat hel gewigt van een geladen hondenkar, de 100 kilogr.voor iederen hond, niet mag te boven gaan. Eene veroordeeling tot ƒ3 boete ter zake van overtreding van dat artikel werd door den kanton- regter uitgesproken tegen T. S. de VV. en W. B.welke uitspraak in iiooger beroep door de regtbank werd bekrachtigd. Daarbij werd genoemd arikel toepasselijk verklaard op wagens waaronder nonden waren gespannen en die door menschcn worden voortgeduwd. Bij weging van een dezer voertuigen bedroeg het gewigt 526 kilogr. en na het vonnis van den eersten regter liet v. d. W. liet werk van zijn hond verrigten door zijn dochtertje. Alleen om de quaestie in beginsel door het hoogste regts-collegie te doen beslissen voorzagen de veroordeelde kooplieden zich in cassatie. Mr. van Gigch, de voorzieningen toelichtende, vestigde in de eerste plaats de aandacht op art. 126 der politie-verordening, waarbij niet alleen boete, maar ook eene verbeurd-verklaring wordt bedreigd, vervolgens wees hij op de politie-veror dening van 1860. waar in art. 123 eene bijna gelijke bepaling voortkomt, zonder dat er ooit aan gedacht is die bepaling op de hierbedoelde wagens toe te passen. Ilij protesteerde tegen eenige verdenking van hardvochtigheid ten zijnen aanzien, maar bij deze vervolgingen, door de vereeniging tot be scherming van dieren geprovoceerd, moest z. i. eene scherpe grens getrokken worden tusschen bescherming van dieren tegen mishandeling en het gebruik van het dier, ten behoeve van den mensch; z. i. ging de vereeniging van dierenbescherming te ver. Wanneer een mensch ten zijnen behoeve een dier mag dooden, zal bij toch wel het regt hebben het als zijn hulp te gebruiken. Hij geloofde dat, daar de gemeentewet tegen mishandeling van den hond waakt, de uitlegging, in het vonnis van den kantonregter daaraan gegeven, den toets der kritiek niet kan doorstaan. Hij concludeerde lot vernietiging van de von nissen en ontslag van regtsvervolging der reqtiiranlen op grond dat verkeerd zou zijn toegepast art. 122in verband met art. 128 der algemeene politie verordening van 19 September 1870, omdat naar zijne meening in beide artikelen worden bedoeld wagens door honden getrokken, maar niet wegens door menschen voortgeduwd met behulp van henden. liet openb. min. zal aanst. Maandag conclusie nemen. BSJiTKiNLAM)SCHË BER1GTEM. E M G E S> A K i». LONDEN 19 October. De prins van Wales is Zaturdag II te Brindisi aan boord vanj de Serapis gegaan. De prins heelt, voor hij Londen verliet, een groot aantal adressen iu ont vang genomen, o. a. een van het Britsch zendingsgenootschap. De prins heelt door zijn adjudant op laatstgenoemd adres doen antwoorden, dat hij alles zou in bet werk stellen om het lót der door hem zeer hooggeaclitte Indische zendelingen te verbeteren en hun taak te verliglen. Op den 7,!e dezer is alhier afgebrand een der prachtigste particuliere huizen, die de stad bezit en waarin de bankier Henry Hankey woonde. Iu dit huis was o. a. een 50 voet lange eetzaal, een concertzaal 70 voet lang en 30 voet hoog met een tooneel 30 voet breed en 20 voet diep. In deze zaal bevond zich een merkwaardig kamerorgel, dat 42000 gekost had. Alles is vernield. FRAKKBIJK. Volgens de Patrie zal de Italiaansche troonopvolger, prins Humbert, in den loop van de maand November eene reis in Frankrijk doen. Volgens de Corresp. Républ. heeft de minister Wallonop zijn ver zoekvan den Pauselijken Stoel een breve ontvangen, waarbij den bisschop pen gelast wordt in alle kerken te doen zingen: "Domine salvam fac rempu- blicam" (Behoed, lieer, de republiek!) In eene rededoor den heer Thiers te Arcaehon gehoudenheeft hij den republikeinen aangeraden om tot eandidaten voor de aanstaande ver kiezingen mannen aan te nemen van elke politieke kleur, mits zij slechts den waarborg aanbieden, voor het behoud der republiek te zullen ijveren. ITALIË, Naar aanleiding der komst van den keizer te Milaanheeft koning Victor Emanuel al de ridders der orde van de //Santissima Annur.ciata di Maria", de hoogste orde van Italië, naar genoemde stad ontboden. Er zijn in Italië slechts vijftien personen aan wie die bijzondere onderscheiding is te beurt gevallen. Volgens de statuten der orde voeren zij den titel van »Neei des Konings". Te Milaan schat men het aantal vreemdelingen .aldaargekomen wegens het verbljjl van den keizer van Duilschland, op 100,000. Aangezien er in de stad slechts p. m. 20000 huisvesting kunnen vinden, rijden er nachttrei nen om de gasten telkens naar de naburige plaatsen te brengen. DIIITSCHLAVI». In de Magdenb. Zeit. leest men betreffende den gezondheidstoestand van den heer von Bismarck, dat deze vrij ongunstig is; met zekerheid kan gezegd worden, dat hij nog vele weken op Varzin zal vertoeven en waar schijnlijk de-Uitingen van den rijksdag niet zal kunnen bijwonen. De heer von* Bismarck ljjdt weder aan zijn oude kwaal, zenuwachtigheid, welke zich gedurende den jongst verloopen tijd veel heeft verergerd. Aan de Nat. Zeit. meldt men dat, terwijl Straatsburg zich op allerlei wijze uitbreidt en verheft, Metz niet alleen achterlijk blijft, maar dat de stad inderdaad achteruit gaat. Ten einde dit aan te toonen. deelt men mede, dat dex bevolking van Straatsburg sedert 1875 is vermeerderd met 25000 zielen. Metz daarentegen heeft het aantal zijner inwoners met ruim 5000 personen zien verminderen. Te Straatsburg heeft de handel een vroeger ongekende vlugt genomen; er zijn nieuwe havenbassins, een menigte nieuwe straten aangelegd met prachtige gebouwen en buitendien heerscht aldaar een bedrijvigheid gelijk men er vroeger nooit heeft aanschouwd. Geheel anders is de toestand, waarin Metz verkeert; een doodscbe stilte heerscht er allerwege en de stad schijnt als het ware uitgestorven De bisschop van Trier moet nog een bedrag van 91350 mark aan boete voldoen. Daar hij de betaling weigertheeft men zijn meubilair in beslag willen nemen, doch bij de uitvoering van dien maatregel werd niets ge vondenwaarop beslag kon worden gelegd. Groot opzien baart te Munchen het volgende voorval. Op 7 dezer is in het hotel het Bayerische hof iu verzekerde bewaring genomen de graal von Schweinilz, vroeger tweede luitenant in Pruissische dienst. De aanlei ding daartoe is een aanklagt, tegen hem ingediend door den Russische» raad van legatie, den heer de Savigny: zich ten huize van laatstgenoemde bevindende, maakte hij zich in het geheim meester van een portemonnaie met 600 flor. De Bank- und Hand. Zeit. deelt mede, dat het Kreisgericht te Lob- sens ter algemeene kennis heeft gebragt dat de heer VViese, eigenaar van vaste goederen ter waarde van 2,400,000 m.. in gemeld kanton gelegen, is overleden zonder bekende erfgenamen na te laten. Regthebbenden worden opgeroepen, om hunne aanspraken op die bezittingen te doen gelden voor 30 Junij e. k. liet zonderlinge van dit geval is, dal niemand eenige naast- bestaanden van den erflater kent. PËRTELEGRAAF. 's GRAVENHAGE20 October. De schroefsloomschepen Zilveren Kruis, Leeuwarden en Cornells Dirks (waaromtrent het gerucht liep van vertrek naar Venezuela) zullen worden vereenigd tot eene divisie, tot het doen van een oefeningstogt, onder bevel van den kapitein ter zee Klis. Het vertrek naar zee is bepaald op 1 November. MILAAN19 October. Aan de wapenschouwing namen omstreeks 20000 man deel. Er was eene verbazende menigte op de been, die den keizer herhaaldelijk toejuichte. De keizer bewonderde de goede houding der troepen, LONDEN, 19 October. Eene bijeenkomst van houders van Turksche obli- gatiën van alle leeningen, heden onder voorzitterschap van hel parlements lid den oud-minister Childers gehouden, heeft eene resolutie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat met het oog op de maatregelen, door de Otlo- manische regering ten aanzien van de betaling der coupon genomen, aan den raad van vreemde londsenhouders. in vereeniging met tot dit doel be noemde gedelegeerden der houders van de verschillende Turksche fondsen, wordt opgedragen de noodigc stappen te doen ter waarneming der belangen van de fondsenhouders, en geene overeenkomst met de Porie te sluiten dan op den grondslag dat de houders der obligatiën van alle verschillende lee ningen de voorregten ongeschonden behouden welke door de Ottomaniscbe regering gewaarborgd zijn. Den raad van vreemde fondsenhouders wordt levens verzocht, eene memorie aan de Engelsche regering in te zenden, met het verzoek om hare ondersteuning. KOPENHAGEN, 19 October. De koning, de koningin en prins Jolian vertrekken morgen naar Rumpenheim, en vervolgens over Parijs naar Enge land, waar zij lot het begin van December verblijf houden. Zij keeren dan terug met de prinses van Wales en hare kinderendie hier het Kerstfeest zullen vieren. WEENEN, 19 October. De zittingen van de kamer van afgevaardigden zijn heden hervat. Door den minister van financiën werd hel budget voor 1870 ingediend, dat de inkomsten op 378,941,953 11.en de uitgaven op 403,869,876 fl. raamt, dus met een tekort van 24,927,923 fl sluit. De minister deelde mede, dat van dit tekort 4 millioen gedekt zou worden door verhooging der palentregten7,700,000 door uitgifte van schalktslbil- letten en 13,200 000 door bijzondere credietoperaties. LONDEN, 19 October. Een hier uil Hong-Kong ontvangen berigt van gisteren meldt, dat de England, een Britsch schip, ten noorden van For mosa is verongelukt. LONDEN, 20 October. De Times meldt uit Berlijn van gisteren, dal Engeland verworpen heeft Frankrijks voorstel tot het collectief zenden van vertoogen naar Konslantinopcl ter zake van Turkijes financiële maatregelen, Ook RHsland zal het voorstel niet ondersteunen. MUNCHEN, 19 October. Een koninklijke verordening is verschenen, waarbij, ter uilvoering van art. 84 der Duitsche rijkswet betreflende hel burgerlijk huwelijk, eenige bepalingen worden vastgesteld. ATHENE, 18 October. De prins van Wales is heden hier aangekomen en werd door den koning en de koningin ontvangen. De burgemeester begroette den prins namens de burgerij; de stad is versierd. RAGUSA 18 October. Volgens berigten uit Albanië heeft in de omsW' ken van Becau een korps nizams en bachibozuks de opstandelingen aange vallen. Na een gevecht van zes uren, waarin de opstandelingen door de Monlenegrijnen ondersteund werden trokken de Turken naar Becau terug- Tachtig Turken, onder welke twee agaas, en twintig muitelingen sneuvelden. KONINGSBERGEN, 20 October. Volgens de Nac kriekten is het Deensche stoomschip Phoenix, met stukgoederen, van Antwerpen naar Kopenhagen en Koningsbergenonderwegop de Scheldedoor eene Nederlands* kanonneerboot aangehouden en naar Vlissingen gesleept. Ter correctionele teregtzilling van de arrond.-regtbank te Leiden, dd. 1' October, zijn de volgende vonnissen gewezen: A. v. D.. te Alphen, aange klaagd van mishandeling, vrijgesproken; C. II.te Leiden, wegens mist* deling, tot cellulaire gevangenisstraf van 6 weken, twee geldboeten elk val 8 of subsidiair voor iedere boete 1 dag cellulaire gevangenisstraf; 8-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2