LEIDSCIIE 01 KA VI*. r. 24G. DONDERDAG 21 OCTOBER STADS-BER1CII TEN. BINN'ENLANDSCIÏE BKR!GTE De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden (zY°. 40 blad 43 en 44) der Ban- delingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Rollings in deze provincie, van den 27sl!n September jl. Provblad n°. 66), herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente de bepalingen van de artl. 27 en 42 der wel van 29 Maart 1833 Staatsblad n". 4), zooals die zijn gewijzigd en aange vuld bij de artt. 7 en 14 der wet van 9 April 1869 Staatsblad n». 59) en de, volgens art. 42 der eerstgemelde wet, zooals dit artikel is aangevuld bij art. 14 der laatstgenoemde wet, op hen rustende verplichting tot liet inleveren van suppleloire aangiften, wanneer zij door in gebruikneming van perceelcn ol perceelsgedeelten of door aanschaffing van belaslingvoorwerpennaar de 5C en 6' grondslagen, in de termen vallen van art. 27 dier wel, zooals dit artikel is gewijzigd en aangevuld bij art. 7 der wet van 9 April 1869 Staatsblad n". 59), terwijl zij tevens worden gewezen op de stral bepalin gen van art. 35, voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 van laatstge noemde wet, en op art. 39 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n». 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. RRANDELER, burgemeester, Leiden, 20 October 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 October. Door de commissie voor het geneeskundig staats-examen is het getuig schrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer C. C. H. Munting, milit. student. De eerste zitting der staats commissie is heden gesloten. Het bestuur der kweekschool voor zeevaart, alhier, ontving door toe- dotn van den heer Ludolph, waterschout te Rotterdam, een aangenaam blijk van waardeering dezer inrigliug door een geschenk van ruim ƒ88 van den lieer Schneyders, gezagvoerder van het Ned. barkschip Professor van der Boon Mesch. Deze som, nagelaten door den overleden scheepsjon gen Gnstav Heinwas bestemd om onder behoeftige scheepsjongens te worden verdeeld. Gisteren hield de Leidsche afdeeling der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hare eerste vergadering met dames gedu rende dit winlersaizoen, waarin als spreker optrad onze beroemde landge noot, de dichter J. J. L. ten Kale. die vóór de pauze ten gehoore bragt «enige fragmenten tul zijne vertolking van Milton's //Verloren paradijs" en ycl die, waarin Eva's wording, haar droom en haar berouw op zoo tref fende en hoog dichterlijke wijze worden beschreven. Toonde de spreker bier zijn onbetwistbaar meesterschap over taal en vormdeze bleek in niet mindere male uit den voorzang, de inleiding en den eersten zang van een nieuw en oorspronkelijk dichtstuk, waarvan hij de bewerking aanving, ge titeld «De nieuwe kerk te Amsterdam" een gebouw door van Lenncp, het //Westminster", de //Saint Denis" van den derden stand geheeten uit welke gedeelten blijkt dat de dichter van //de Schepping" aan eenc nieuwe schepping hel aanzijn wenscht te geven en ten deele reeds gegeven heeft, waarvan wij niet weten wat meer Ie bewonderen óf de groolschc concep tie, óf de talrijke schoonheden der bijzondere gedeelten. Waarlijk als de andere zangen op de voorgedragene gelijken, dan zal de Nederlaiidsclic Westminster eindelijk haar dichter gevonden hebben. Ten slotte droeg de heer ten Kate nog een zijner gedichten voor, //Psalmen in den nacht" ge heeten, waaraan evenals aan alles wat tiij gesproken heeft eene welver diende toejuiching ten deele viel. Door de prov. commissie te 's Ilage werden gisteren geëxamineerd voor de volgende acten van het lager onderwijs: Engelsch, 6 candidate»1 trok zich terug, 3 afgewezen en 2 toegelaten, als de hb.W. Jansen, uit Rot terdam, en M. J. van Wcllum, uil Leidschcndamgymnastiek, 3 candida- len, die alle werden toegelaten, zijnde de hh.J. T. G. Godin, Ch. L. Usc- ner, uit 's Hage: J. A. Smit, uit Oudewater; voor het teekenen zijn de 5 candi ;aten afgewezen. De examens voor het middelbaar onderwijs afd. taal- en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde, staats- en handelswetenschappen zijn 18 teer te 's Ilage aangevangenonder voorzitterschap van dr. Steyn Parvé. Toegelaten zijn: mej. J. C. Langcrveldt uit Delft, voor aardrijkskunde; mcj. A. losset uit Haarlem, voor Fransche taal en letteren, en mej. W. Siderius le Wal van Leeuwarden, voor Engelsche taal- en letterkunde. De acte examens voor het middelb. onderwijs, wis- en nalunrk. weten schappen enz., op 18 en 19 dezer, hadden den volgenden uitslag: Van de 2 candidaten voor de acte K. (hoogere wiskunde) moest 1 worden afgewezen tn werd de andere toegelaten, nL de heer W. 11. Wisselink, van llceren- veen. Van de 3 cand. voor de acte Kt. (lagere wiskunde) is 1 niet opgeko men en trokken de beide anderen zich terug. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het af nemen van de examens B. volgens artt. 61- 65 der wet van 2 Mei 1863. Blijkens een hij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië heeft de tijdelijke militaire en civile hevelhebber in Atchin den 14d"> dezer aan de Indische regering berigt, dat de gezondheidstoestand gunstig was. Bij kon. besluit van 21 Sept. 1875 is goedgekeurd de door de staten der provincie Zuidbollandin hunne vergadering van 13 Julij 1875, vastge stelde begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1876. Inkomsten en uilgaven zijn geraamd op ƒ286.781.27 -- De heer P. J. Bucckers, doctorandus in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool Ie Leiden, is op voordragt der hoogleeraren Harting, Hoff mann en van Anktim door den minister van binnenlandsche zaken aange wezen om dezen winter eenige maanden aan het zoölogisch station van dr. Dohrn, te Napels, de Nederlandsche werktafel te bezeilen." Met ingang van 1 Januarij 1876 treedt in werking het nieuwe regle ment op de pistole in de gevangenissenonlangs bij kon. besluit vastgesteld. Daarbij is de pistolewaaronder wordt verstaan de plaatsing van een gevangene in een afzonderlijk vertrek met betere voeding en ligging, een en ander voor zijne rekening, in de strafgevangenissen afgeschaft en de beschikking op het verzoek om in andere gevallen toelating in plaats van aan den com missaris des konings aan den minister van justite opgedragenna de com missie van administratie of het college van regenten te hebben gehoord. Het nieuwe reglement behelst o. a. de bepaling, dat bij toelating tot het pistole-vertrek voor kamerhuur en gebruik van het mobilair, van rijkswege aldaar verstrekt25 cents daags ten behoeve des rijks en voor het genot eener betere voeding aan den directeur of den cipier f 1.20 per dag zal worden betaald. Het stoomschip Fo one aartsvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 18 October te Napels aangekomen. In den inboedel van een overleden landbouwer te Noordeloos heeft men, behalve nog andere kostbaarheden, in een blikken busje, onder oude kleederen verborgen gevonden 160 gouden tienguldenstukkenoud model. Te Amsterdam heeft men bij een winkelier een vergulden halven gul den in betaling gegeven voor een tienguldenstuk. Dezer dagen zou eene stoomboot te Hoorn eene locomobiel aanbrengen v or de heimachine, voor het gebouw tot reiniging der sladsriolen. De machine was op een vlet achter de boot geplaatst. Het ongeluk wilde, dat de vlet in zee omsloeg, zoodat het zware werktuig in de diepte viel. Geluk kig zijn de mannen, die op het vlet waren, gered; maar hel zal veel moeite kosten, om dit zware stuk uit zee te ligten. Dezer dagen hadden te Helder drie treurige ongelukken plaats. Bij het innemen van lading aan boord van de mailboot Celebes, brak de borg van den laadboom en geraakte deze laatsle uit den lummel. Een sjou werman kreeg daardoor den zwaren lasl op liet hoofdterwijl een tweede belangrijke verwondingen bekwam. Beiden zijn in bet marine-hospitaal op genomen. De eerstbedoelde bezweek echter en bjj den laatste is hoop op herstel. Een ander werkman, bezig met verwen der buitenhuid van de mailboot Prins Hendrik, in liet drooge dok, viel van de slelliug en be- bekwam zoodanige verwondingendat hij spoedig overleed. Zalurdag II. is eene bolstede, bewoond door den landbouwer van Din- telenaan den Ruigendijk onder de gemeente Nieuwenhoorn, door brand vernield; ook een groot gedeelte van den oogst ging daarbij verloren. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder het rundvee in deze provincie heerschte in de maand September jl. niet in die mate als wel in B vorige maanden dezes jaars. De ziekte openbaarde zich slechts bij een 5-tal veehouders; 34 runderen werden dientengevolge afgemaakt en 1 rund is ge storven. Hel cijfer der sedert 1 Janna; ij lol 1 October dezes jaars gestor ven en afgemaakte runderen is daardoor tol 1048 gestegen. In de maand September werden 4 beslagen weder gezond verklaard. Uit Vlissingen meldt men dat hel Deeusche schip Phoenix, kapt. Mol- lerus, van Antwerpen komende met bestemming naar zeevan de reede aldaar, ingevolge regterlijke magtiging, in de haven is gebragt. In Maart 1875 bad genoemd schip bel ongeluk ter reede van Vlissingen een tjalk le overzeilen zoodanig dat die zonk. De kapitein bekommerde zich niet om mensclien en tjalk en zetle de reis kalm voort. Van het gebeurde werd proces-verbaal opgemaakt en de gezagvoerder van de Phoenix werd veroordeeld tot ver goeding van schade enz., ten bedrage van ongeveer 12000. Van de be taling kwam niels, en dientengevolge waren nu krachtige maatregelen genomen om hel schip, bij vertrek naar zee, aan le houden. De aan de tweede kamer voorgestelde verhooging van de beide hoofd stukken der Indische begrooting voor 1875, in een daartoe strekkend wets ontwerp vervat, bedraagt ƒ3,309.500, en wordt in ruime mate opgewogen door de meerdere opbrengst van den kofiij-verkoop, die de raming met circa 8 millioen zal overtreffen. Zij strekt o. a. ter voorziening in de uil-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1