keil teeken, dat de verwachte stukken werden aangelroden, nl. de gefiat teerde aanvrage, twee promessen en de quiiantie van disconto. Dal ze valscli waren, wist men, door inmiddels ingewonnen information, met ze kerheid. De persoon, die ze presenteerde, was een ander, dan die er den vorigen dag met de aanvrage geweest was. De stukken werden nu behan deld alsof alles in orde was en de brenger ontving de quiiantie van dis conto. gefialtecrd voor betaling, terug, om aan de kas bet bedrag te ont vangen. Intusschen waren de buitendeuren van hel gebouw gesloten, en stonden justitie, policie en directie te wachten voor de deur van bet lokaal der kas. Een oogenblik later kwam de verwachte persoon er uit met de ƒ13000 bij zich. Dadelijk gearresteerd en in verhoor genomen, ontkende hij iets van de valschheid te weten en gaf hij op. de stukken in een aan gewezen straat le hebben ontvangen van twee onbekende heeren, wier signalement hij uitvoerig beschreef, en aan wie bij het geld in een aange wezen kofïijhuis moest afdragen. Olschoon die heeren natuurlijk geen //onbe kenden" voor hem konden wezen, begal de justitie zich toch dadelijk met den aangehoudene naar het genoemde kofïijhuis. Hij verklaarde er de be doelde heeren niet te zien. Doch naar de namen gevraagd van twee per sonen, d:e druk met elkaar in gesprek aa.n een tafeltje zaten, gaf de aan gehoudene op, dat een hunner zijn broeder was, doch dat hij den ander niet kende. Later moest bij hierop terugkomen en noemde bij ook dezen. Beide namen waren bij de justitie maar al te goed bekend. De beide hee ren werden uilgenoodigd zich naar het politie bureau te begeven en de persoon, die aangehouden was, werd iumiddels in verzekerde bewaring gesteld. Intusschen was nog de jongen gearresteerd die den vorigen dag de aan vrage gebragt had, en deze verklaarde onmiddellijk, toen bij de beide in het kofïijhuis aangehoudenen zag, dat hij de aanvrage van hen had ont vangen dat zij hem als jongsten bediende hadden gehuurddat zij daarbij als den naam hunner firma hadden opgegeveu, den naam die onder de val- sche stukken geschreven stond, en dat zij hun kantoor hielden in een ka mer, waar de inspecteur van policie hem ook den vorigen dag had zien henengaan. 's Avonds werden ook de beide heeren naar de gevangenis overgebrag! waar de jongere broeder van een hunner reeds van 's middags af was ge huisvest. De jongen, die de aanvrage had gebragt, werd op vrije voeten gelalen en het schijnt dus, dat deze Ie goeder trouw is geweest. Wij mo gen nog vermelden, dat de persoon, die met de valsche stukken werd aan gehouden, gebleken is dezelfde te wezen, die dezen zomer de andere, toen betaalde valsche promessen aan de bijbank had gepresenteerd. Te Gorinehem hebben zich voor de vervulling der betrekking van directeur aan de gemeentelijke gasfabriek 48 sollicitanten aangemeld. Daar onder is er een, die het aanbod gedaan heeft, van zijne jaarwedde ad ƒ1500 jaarlijks /300 le bestemmen voor de armen der stad, om te strek ken voor voeding en brandstollen. Te Amsterdam beeft gisteren morgen een bewoner der Jonkerstraat in een twist zijn stiefzoon met een mes cene gevaarlijke steek in de zijde toegebragt, ten gevolge waarvan hij met veel bloedverlies naar het gasthuis is overgebragt. Te Assen is gevankelijk binnengebragt zekere Ueinder Kampiug, inwonende zoon van de wed. G. Kampiug, wier woning den vorigen nacht met den inboedel was afgebrand. Naattwelijks hadden de veldwachters klaasen en Hogenberg vernomen, dat er brand geweest was, of zij spoedden zich derwaarts. Uil de houding van bedoelden kamping kregen zij vermoe den, dal bier aan kwaadwilligheid moest gedacht worden; zij vermeenden hem te moeten aanhouden en bevonden bij visitatiedat alle waarde heb bende papieren door hem geborgen waren en zich bevonden in eene porte feuille in zijn zak, niettegenstaande hel kabinet was verbrand. Bij nader onderzoek heeft Kamping dan ook bekend, den brand le hebben geslicht. De persoon, die te Epe den moord heeft gepleegd op den echtgenoot cener vrouw, met wie hij gezegd wordt in verstandhouding te leven, heeft zjjne daad reeds volledig bekend en is gevankelijk naar Arnhem overgebragt. Zalurdag morgen vroeg is er brand uitgebroken in het geneeskundig geslicht voor krankzinnigen op het landgoed //Goudewater", gelegen onder de gemeente Uosmalen, op een uur afstand van 's Bosch. 'Eerst des middags was men den brand meesier. De verwarring onder de krankzinnigen was groot. De schade is zeer aanzienlijk. Te Oudenaarde, in Belgié. staple dezer dagen eene vrouw over de rails, op hel oogenblik dat een trein aankwam. De onder-staliouchef, hel gevaar zhnde, liep zonder aarzelen naar de vrouw, nam haar op, wierp haar op zijde er. zij was gered; doch het noodlot wilde dat de moedige ambtenaar zich zelf niet meer kon redden; hij werd door de locomotief opgevat, viel en. werd geheel vermorzeld. Beriglen uit Paramaribo melden dat den n't September te Paramaribo, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 05 jaren, is overleden de lieer J. B. Swinkels, vie. aposl. van Suriname. In het antwoord van burgemeester en wethouders op het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad bij hel onderzoek der begrooting voor 1876, verklaren zij dat eene beschouwing over de vraag of eene vermindering der opcenten op de rijks personele be lasting en eene daarmede gepaard gaande verhooging van de plaatselijke directe belasting wenschelijk is te achten, thans overbodig is te achten; eerst twee jaren geleden werd na breedvoerige discussie tot de heffing van 50 opcenten besloten. Eene vermindering der opcenten zou in aanmerking kunnen komen wanneer (ie plaatselijke directe belasting slechts tot een bedrag van ƒ70 a 80000 werd geheven. Wat de uitbreiding van het getal belastingschuldigden betreft de verordening op de opheffing schrijft voor dal, onverschillig wat de huurwaarde zij, geene belasting gelieven wordt als de meubel waarde minder dan ƒ50 bedraagt; zonder wijziging der verordening zal dus geene uitbreiding van het getal belastingschuldigen plaats hebben, waartegen ook bezwaar bestaal wanneer men in aanmerking neemt dat de laagste aanslag thans ƒ0.36 bedraagt. Eene verhooging van de belasting op de honden komt ook aan burg. en well)., voorloopig althans, wensche lijk voor. Zij zullen die zaak in overweging nemen, en, zoo noodig, een daartoe strekkend voorstel doen. Volgens de begrooting van de bank van leening voor 1876 wordt de uitkeering van die instelling aan de gemeente voor dat jaar geraamd op ƒ3422.35: dientengevolge stellen burg. en weth. voor dit artikel op de begrooling met 1200 te verminderen en dils le stellen op ƒ3400. Het bestaan van clandestine pandjeshuizen iu deze ge meente is aan burg. en weth. niet bekend, tenzij daarmede bedoeld worden de zoogenaamde huizen van verkoop met beding van wedcrinkoop, hocda- nige inrigtingen ook elders bestaan en waartegen, naar het schijnt, be zwaarlijk maatregelen kunnen worden genomen. Een voorstel betrekkelijk den prijs van het gas wordt aan de vergadering overgelegd. Door reeds in de concept-begrooting de winst der gasfabriek lol een lager cijfer uit te trekken, wordt niets gepraejudicieerd. Wenschi de raad den tegenwoordige!) prijs le handhaven, dan kan dit artikel verhoogd, en de plaalsedijke directe belasting verlaagd worden. Wat betreft de uitgaven wordt door burg. en weth. voorgesteld de koste» van het aanleggen en bijhouden van de dubbelen der leggers en plans va» het kadaster (n°. 73 der begrooting) met ƒ370 te verhoogen en vast te stel len op ƒ620. Deze verhooging heelt plaats naar aanleiding van een bij hen ingekomen schrijven van de landmeters van het kadaster in dit arrondisse ment waarbij in overweging wordt gegeven om, op grond van de vele m» taliën, welke in de jaren, verloopen sedert de invoering van het kadaster in de kadastrale stukken hebben plaats gehad, de gemeente-registers geheet te doen vernieuwen, waarvoor thans te meer aanleiding bestaat, nu tod bijna alle artikelen en bepaaldelijk diegene waarop gebouwde eigendommen voorkomen, moeten worden gewijzigd, ten gevolge van de herziening va» de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. De Iractements-ver. hooging van den jongsten opzigter le kl. bij de fabricage, alsmede liet aan. stellen van een teekenaar ad ƒ500, wordt door burg. en weth. nader verde digd zij hadden niet verwacht da! dit laatste tegenkanting zou ontmoete» een staat van de werkzaamheden der oprigters bij de gemeentewerken vvordi overlegd ten einde de noodzakelijkheid daarvan iu het licht te stellen. schoon erkennende dat niet alle straten in een volmaakten toestand ver- keeren. meenen burg. en weth. dat de geopperde klagten zich voorzeker i» mindere male zouden voordoen, wanneer de jaarlijks aangeschaft wor dende hoeveelheid keijen en klinkers aanmerkelijk werd uitgebreid e» wanneer meerdere straalwerkers werden aangesteld. Uierbij moest eelt- ter ook gelet worden op het herhaald opbreken van stralen ten gevol»» van het herstellen van riolen. Betreffende de vraag of bij de verniel wing van de brug over den singel bij de Morschpoort een vaste dan wel cene beweegbare brug zal worden gelegddeelen burg. en weth. mede dat door hen eene correspondentie is gevoerd met de directie der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij; zij hebben aan deze medegedeeld dat hu voornemen bestond om aldaar een vaste brug te doen leggen, doch wanneti de maatschappij eene beweegbare brug iu het belang van het goederenver voer naar het slation mogt noodig achten, zij bereid waren om, wall bestrijding van de daaraan verbonden meerdere kosten betreft, in nader overleg te treden. De raad van administratie heelt daarop geantwoord in het leggen van eene beweegbare brug door hem in het belang van de ;t- meente werd geacht, ten gerieve van den handel, en hel strijdig was metdat belang, wanneer niet alles werd gedaan om de communicatie met hel static» te vergemakkelijken, al zijn daarmede ecnige meerdere uitgaven verbonden. Nu het bleek dat de maatschappij niet genegen scheen de meerdere koste» te dragen, evenzeer als door haar vroeger is bekostigd de coupure in ile» singel, hebben burg. en weth. in overeehsten ming met het gevoelen der commissie van fabricage gemeend eene vaste brug op de begrooling te mot ten uittrekken. Wal overigens de vernieuwing zelve betreft, daarmede la niet langer worden gew acht. Hel behoud van de Morschpoort komt hurt, en weth. vooralsnog wenschelijk voor. Wat het plan betreft om wederei een brug ie leggen over de Langegracht bij de Zandstraat en de Kwaakh: bij de kteinaardappelenmarkt, alsmede die bij de Oostdwarsgracht op te rui- men. ten einde in het belang van de passage van groote kolenschepen een meerdere doorvaartwijdte te bekomen, waarvan reeds meermalen sprake» geweest, wordt medegedeeld dat de daaraan verbonden kosten zeer aanzie» lijk zouden wezen en vermoedelijk op 22 a 23000 kunnen worden begroot De post uitgetrokken voor het onderhoud van riolen, iu eigen beheer, wort door burg. en wctli. krachtig verdedigd tegen de geopperde bedenkinge»; sedert geruimen tijd is tol geene uitgave besloten, waarvan de gevolg» meer heilzaam kunnen worden geacht dan deze, en van de ingeiiomenhtii der ingezet enen met dat werk ontvangt men dagelijks blijken. Burg. a weth. blijven van oordeel dat het belang der gemeente de demping van ik Korte Langegracht vordert het kan niet worden ontkend dat de Beesten markt voor de tegenwoordige behoelten geene voldoende ruimte meer aan biedt. De aanvoer van vee is steeds toenemende, terwijl in 1875 eenig ladingen niet konden worden ontscheept wegei.s gebrek aan ruimte, en ij het tot stand komen van den spoorweg Leiden —Woerden mag een vermeel- derde aanvoer van vee te gemoet worden gezien. Men acht den bloei to markt in het algemeen en die der beestenmarkt in hel bijzonder van zoo uitnemend gewigt dat eene uitgaaf van 20000 daarvoor wel wordt geregl- vaardigd. Burg. en weth. erkennen dat de kosten van inning der houd» belasting aanzienlijk zijn in verhouding tot de opbrengstmaar het doel dier belasting is niet zoozeer geweest stijving van de gemeentekas, als val beperking van het aantal honden: eene belooning van ƒ500 achten zij niet te hoog voor eene betrekking waaraan eigenaardige moeijelijkhcdeti zijn verbonden en niet ieder bezit daarvoor de geschiktheid. Op eene verho ging van de jaarwedden der inspecteurs van policie blijven burg. en we# aandringenmoglen er in den raad stemmen opgaan voor eene verboogin; der jaarwedden van de agenten 3' en 4e kl., dan zonden zij zich daarmede wel kunnen vereenigen. De intrekking van liet subsidie van ƒ2800 voor het muziekcorps der dl, schutterij, waarop in twee sectiën way aangedrongenwordt door burg. tn weth. krachtig bestreden. De redenen, daarvoor aangevoerd, worden uit voerig wederbgd. Zij-zouden die intrekking zeer betreuren omdat wanneet het muziekcorps eenmaal is opgeheven, het later bij gebleken behoefte lij uitstek bezwarend en welligt ondoenlijk zal wezen een nieuw muziekcorps te zaaien te brengen. Voor de gemeente doet zich herhaaldelijk de behoefte gevoelen aan het bezit van een muziekcorps, waarover het bij feesten of ten behoeve van volksvermakelijkheden kan beschikken, en al moge nu ook de gemeente niet rijk kunnen worden genoemd, althans wat het belasting betalend vermogen van de groote meerderheid der ingezetenen betreft, zot gelooven wij toch dat de betrekkelijk geringe uitgave, waarvan hier sprake is, in. het belang van de ontwikkeling van het muziekaal gevoel en den kunstzin van het volk ailezins kan worden gewettigd. Wat betreft de aan merking dat de hulponderwijzer in de gymnastiek privaat-lessen geeft wordt gezegd dal bij in gymnastiek geene zoodanige lessen geeft; mogt dit plaats hebben iu schermen en dansen, dan is dit niet in strijd met zijne instructie. Wat betreft de percentsgewijze belooning aan hoofdonderwijzers en hoofd onderwijzeressen toegekend, zijn burg. en weth. mede van uiecning dat de afschaffing daarvan niet wenschelijk is. De billijkheid van hel toegekend subsidie ten behoeve van den schouwburg is, zeggen burg. en weth-, reeds herhaaldelijk toegekend. Aan de klagten over het bespreken van plaatse» is. meenen zij, op voldoende wijze te gemoet gekomen. Of ceneverliooging der enlrée-prijzen het eventueel gemis van het subsidie vergoeden zou, be twijfelen zij zeer. De opbrengst zou dan vermoedelijk niet weinig vermin deren. Ten slotte doen burg. en weth., ingevolge het verlangen in eene sectie geuit, opgave van de fondsen door of van wegc hun collegie beheerd, zijnde dat van de Lakenhal, waaruit de voormalige beambten van de halle jaarlijksehe toelagen ontvangen; dat van mr. Gerard van Riemersma, ten be hoeve van arme..schoolmeesters; dat van Pieter Huguetan, ten behoeve va» de leerlingen der Zondags- of godsdienstscholen-, dat van mr. .lac. van Broitck- hoven, ten behoeve van studenten in de theologie; dat van denzelfrtcn ten

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2