LEID8C €011 RANT. 244, D1NGSDAG 19 OCTOBER. STADS-BERICHT EN. 1875. üe Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; nel ket F er slag der Uandelitigen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, butten de expeditiekosien. Afzonderlijke tiommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p, 6 Cents. De prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. F ATEKTBLADE1Ï. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebesluur van Leiden, doet te neten dat de ingevulde paientbladen over bet dienstjaar 1875/6, voor wyk V, bij liet College van Zetters, in een «Ier vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel tot en met den a3s,<D October e. k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde paientbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, die voor hunne moeite mogen cischcn tien cents, zondermeer. En wordt deze door plaatsing in de Leid\che Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 October 1875. v. d. BRANDELER. BINN EN LA NOSCHE BEU UITEN LEIDEN, 18 October. Be beer van den Berch van Heemstede heeft als amendement op het gewijzige ontwerp van wet op den aanleg van staatsspoorwegen voorgesteld den aanleg eener spoorwegiijn van Leiden tiaar Utrecht. Eene bij uitnemendheid militaire en indrukwekkende plegligheid had er heden middag ten een ure plaats. Geheel het garnizoen stond in groot tenue geschaard langs de I'apengracht wegens de uitreiking der Militaire Willemsorde 4* kl. aan den heer J. 11. Coronel, voormalig sergeant van het ft 1. leger. De majoor der huzaren, jhr. Ridder van Rappard, las als gar- uizoens-commandant het kon. besluit en de legerorder voor, waarbij den lieer Coronel de versierselen der schoonste militaire ouderscheiding wer- H toegekend. Het was in de rotsachtige noorder-districten van Celebes dat de sergeant Coronel zich die hooge onderscheiding verwierf in den rusteloozen en afroat- tenden krijg legen den opstandeling Bonto-Bonto. In November 1872 ach tervolgt hjj aan het hoofd van zes en twintig man den vijand, die zich verschanst houdt in eene sterke steenen ben ting, welke zelfs geblindeerd was en onbereikbaar voor de granaten van het medegevoerde mortier. De tenting wordt bestormd en bij is de eerste door eene opening binnen de zware palissadeeringwaar dood en verderf onze brave krijgslieden terug houdt. Acht man vallen langs en achter hem, doch hij dringt voort. Daar treffen hem twee kt gels, een in den linkerarm en een in hel been. terwij! van de zware steenen die de vijand in het bedreigde punt slingert er hem «en treft aan hel hoofd. Zijn mannen worden teruggeslagen of werden builen gevecht gesteld en terwijl hjj, blind van het hlocd dat hem langs het aangezigt vloeit, tastend zoekt naar de bres, grijpt hem de trouwe hand van een zijner manschappendie achterbleef om den moedigen strij der te beschermensleurt hem terug en brengt hem in veiligheid. Die dag kostte Coronel den linkerarm en zijn militaire loopbaan in indië. Men wil hem voor zijn moed en opoilering^foonen met eene eervolle vermelding bij legerorder, doch Coronel heeft aanspraak op hooger onderscheiding en laat die r egt enin Nederland teruggekeerd, gelden tot zij erkend worden, waar toe hij tiians voor hel front van hel garnizoen, het vaandel en alle autori teiten de gevorderde eeden aflegt. Ridder van Rappard, die na de lezing van het besluit des konings van zijn paard stijgt, treedt voor den gedecoreerde en spreekt hem een manne lijk woord toe; herinnerde hoe Leiden onlangs feest vierde om de grootschc daden voor drie eeuwen door zijn burgers bedreven en hoe kort daarna een voormalig krijgsman, te Leiden geboren en woonachtig, het eerekruis voor 'moed, beleid en trouw" voor verdienste jegens bet vaderland en den koning van den tegenwoordigen lijd zal worden op de borst gehecht. Wat wonder, dal hij, die in het gezigt van den dood geen enkele aan doening gekend heeft, thans bjj zooveel vereerende en warme woorden een traan van gevoel in de oogen voelt dringen. De majoor Gey van Pitiius. ridder der Militaire Willemsorde, wordt door den majoor van Rappard uitgenoodigd Coronel het kruis op de borst te hechten. Met de handen op de schouders van den gedecoreerde geslagen, (een voorgeschreven ceremonieel van de broeders in de Willemsorde) spreekt ®ok hij een woord tot den voormaligen wapenbroeder, die, hoewel veel minder in rang dan hij, toch gelijke onderscheiding verwierf. Hoeveel opof- 'eringen en gevaren de dienst in het Neêrl. Indische leger oplevert, hij weet van meè te spreken, maar, wat het zegt de Militaire Willemsorde te verwerven, dat drukken niet enkel de woorden uit die op het kruis staan gegraveerdmaar de vriendschappelijke, broederlijke handdrukken van den majoor en nog een viertal ridders der M. W. O. hier aanwezig bewijzen hel. Fanfares klinken, het geweer wordt voor den nieuwen ridder gepre steerd en onderwijl wordt hij gecomplimenteerd door den burgemeester, hier in officieel costuum tegenwoordigdoor de hoofdofficieren en officieren van het garnizoen, den kommandant der schutterij, verwanten en vrienden. Daarna ging de ridder met de hoofdofficieren en de broeders in de orde "J" de sociëteit Amicitia, waar hem de eerewijn werd aangeboden en zijn welzjjn met een daverend gejuich door de hceren officieren werd gedronken. Met eene dankbetuiging en een "leve vaderland en koning" dankte daar de beer Coronel voor de eer hem bewezenecu woord dat harteljjk weerklank vond. Eene verbazende menigte verdrong zich op de Papengracht en langs de straten waarlangs de militaire trein heen kwam. i Door de prov. commissie te 's Hage werden Zaturdag van de 9 candi date!) voor de acte in de Fransche taal 2 afgewezen en 7 toegelaten, t. w. de bil.: J. J. Cockuyt, C Goedeljee, D. K. van Loghem, J. Marks, E. J. van Sonsbeek en B. van der Weel, allen uit Leiden, en L. Mulder, nit i Voorschoten. Voor de wiskunde waren 7 candidaten opgekomen, 1 trok zich terug, 5 werden afgewezen en toegelaten de heer P. F. Fuchs, uit 's Hage. j - De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat in de maand December e k. gelegenheid zal worden I gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 9 der wet van 1 Junrj 1865, ter verkrijging eener acte van bevoegdheid als apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot die examens wenscheu te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der com missie van examen, den hoogleeraar dr. R. S. Tjaden Modderman, te Gro ningen. Mademoiselle Agar zal bij bare kunstreize in de volgende plaatsen op tredent. w. Leiden 20 October, Arnhem 21 October, Amsterdam 22 Octo ber, Ulrechl 23 October, Maastricht 24 October, 's Hertogenbosch 25 October, Haarlem 26 October, Arnhem 27 October, Rotterdam 28 October, Leuven 29 October, Luxemburg 30 October, Sedan 31 October, Parjjs 1 November. Me.; meldt ons uit Voorschoten: De heeren T. A. van Rcemst, J. Baart, G. Alblas en J. van Dorp zijn door de stemgeregtigde mansledematen der herv. gemeente alshier -herkozen tot leden van liet kicscollrgie. Het schroefstoomschip Prinses Marie f onder bevel van den kapitein- luit. ter zee jh'. de Stuers, is Zaturdag morgen vau Hellevoelsluis naar Curasao vertrokken. Hel stoomschip Prinses Amalia is op 15 October des 'morgens te Napels aangekomen en heeft des namiddags de reis naar Batavia voortgezet. j - Rij kon. besluit van 3 Oct. is aan Albert Groen gedetineerd in het tuchthuis te Leeuwarden, kwijtschelding verleend van het nog onvervuld gedeelte der gevangenisstraf van zes maanden, waartoe hij bij vonnis der arrond.-reglbank te Zwolle van 5 Mei 1862, ter zake van ontVlugting uit de gevangenis, is veroordeeld, llij was den 29s,tD Jan. 1862 met S. van der Struik door het hof in Overijssel, ter zake van poging lot doodslag met voorbedachten rade, lot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Naar wij vernemen, meldt de Delftsche C., bestaat bij mej. Mina Kruseman, die zich thans te Brussel bevindt, bel voornemen, oin dezen winter een door haar geschreven tooneelsiukje voor drie personen in Neder land te komen spelen. Zij zou daarbij worden geassisteerd door mej. Elisa Baart en eene andere harer élèvesook eene Nederlandsche jonge dame. De eerste harer voorstellingen zou in de maand November te Delft plaats hebben. Te Delft is Vrijdag II., meldt de P. C., onder begunstiging van volsla gen windstilte, ouder de leiding van den "timmerman van groten love," de haan op den Nieuwekorksloren geplaatst. Eenige minuien over twaalven was liet werk naar eisch volbragt en werden door bet werkvolk drie wim pels van het bovenste steiger uitgestoken. Het behoeft naauwefijks gezegd te worden dat duizenden oogen naar boven waren gerigt. Door een belang stellend ingezeten was den haan op zijn reis naar boven een couvert, waarin, zooals later bleek een munlbillet van tien gulden gesloten was, medegege ven, aan het adres der werklieden en met vrjjbeid dit er af te nemen, wan neer de in de werkplaats van den heer A. A. WolhofT alhier prachtig ver- guide vogel op de voor hem bestemde plaats zou zijn aangekomen. i— Het Pal. ran Just, meldt het volgende, betreflende het ontdekken van valsche stukken bij de bijbank der Ned. bank te Rotterdam: Dings- dag 12 dezer bad aan liet kantoor van de bijbank der Ned. bank te Rot terdam een merkwaardig tooneel plaats. Den vorigeti dag was daar een aauvragc van disconto gepresenteerd voor twee promessen, tot een geza menlijk bedrag van ruim 13000. De bandieeKeniiig op die aanvrage kwam niet voldoende overeen met de op de bijbank gedeponeerde liaiidleekeuing der firma en er bestond dus vermoeden, dal een valscblieid in aantogt was. Dit was te meer waarschijnlijk, omdat bet sclirill dier aanvrage eenige gelijkheid vertoonde met liet schrift eciicr dezen zomer aangeboden en be taalde promesse, welker valscblieid later was gebleken, zonder dat men tot dusver, niettegenstaande de vele nasporingen, iu liet uitvinden van den dader geslaagd was Toen nu de aanvrage eenige urennadat zij gebragt was, werd teruggehaald, werd ze, na door de directie der bank gefiatteerd te zijn, aan den jongen, die er om kwam, medegegeven, terwijl een inspec teur van poücie dezen naging, zoodat de justitie 'savoiids wist, wie bij was. Den volgenden dag wachtte men de dingendie komen zonden, ij Ten 12 uur ga! een der bedienden in liet disconlo-kantoor bet ai'gespro-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1