terrein van den moord te brengen. Bij haar aankomst werd zij onmiddellijk bij de lijkjes gebragt. en hoewel haar gelaal kalm bleef, gaf toch eenige aarzeling in haar houding den brigadier aanleiding haar te visiteren. Hij vond in haar bezit, een knipmes, bevlekt met bloed, en een zakdoek, even zeer met bloed bemorst. De oorzaak daarvan wist zij niet op te geven. Zij Weef echter alle schuld hardnekkig ontkennen. Zij had zelfs den moed, op last van den brigadier, het lijkje van hel jongste kind 53 passen ver te dragen. Zij werd daarop naar Grave vervoerdwaar zij lachgendeonder een grooten toeloop van volkhaar intrede deed. Toen zij echter lusschen de muren der gevangenis was opgesloten, kwam zij spoedig tot bekentenis. Het meisje, Marie van der Linden geheelenis 15 jaar oud. Zij is klein van gestalte, met een tanig gelaat, dal reeds Irêvige harlstogten aanduidt door de scherpte der lijnen. Zij heeft woeste flonkerende oogen. Zij beken de dal zij, bezig zijnde eikels te rapen de kinderen in een laan had gezien, en dat zij daarop, omdat de kinderen haar wel eens hadden uitgescholden, het plan opvatte hen te vermoorden. Zij had beiden naar een afgelegen boschje gelokt, het oudste kind aangevat en met haar mes een steek in den hals loegebragt. Ilet kind had zich alstoen verweerd, waarop het door haar op den grond werd geworpen en de oogen uit hel hoofd werden ge sneden. Een paar sneden over den hals voltooiden het feit. Volgens hare verklaring had zij er heel veel //spul" mee gehad. Daarop heeft zij het jongste kind na eenige mishandelingen in een greppel met het hoofd in het water gehouden en gesmoord. Alstoen is zij teruggegaan naar het lijk van het eerst vermoorde kind en heeft dit een portemonnaie afgenomen, waarin acht centen waren. De portemonnaie heeft zij weggeworpen en de centen begraven onder een graszode bij haar woning. Hoewel er geruchten liepen, dat de moordenares idioot is. schijnt dit niet het geval te zijn. Zij is een afwijking der natuur: zoowel physisch als psychisch een monster. Opgevoed in een buurt van de gemeente Reek die te recht /'de wildernis" heet. heeft zij misschien nooit het goede van het kwade leeren onderscheiden. Zij kan lezen noch schrijven, en was reeds gedurende langen tijd om haar kwaadaardig karakter door ieder een in het dorp gevreesd. De publieke opinie schrijft ook aan haar de branden toe, die in den laatslen tijd in de gemeenten Reek en Velp hebben gewoed. Hel meisje is later naar 's Hertogenbosch overgebragt. liet vervoer ge schiedde in een rijtuig om haar voor de woede van liet volk te beveiligen. Toen zij verwerd zou worden en zij de kreten van het volk hoorde, kwam haar dierlijke geaardheid weer boven en sprong zij lageliaide in het rijtuig, brutale blikken op het volk werpende. Zalurdag morgen zijn de vermoorde kinderen ter aarde besteld. Alle kinderen uit het dorp en den omtrek volgden, onder het luiden der klok, de draagbaren, waarop de ljjkjes der onschuldige slaglofïers naar de groeve werden gebragt. He commissie van rapporteurs voor het wets-onlwerp tot aanleg van staatsspoorwegen heeft in de memorie van antwoord en in het gewijzigd ontwerp van wet met ingenomenheid de blijken aangetroffen van de ernstige begeerte der regering om in deze aangelegenheid met de kamer tot overeen stemming te geraken. De commissie acht het ontwerp rijp voor de openbare beraadslaging. Ter wijl zij de nadere bespreking der overige onderwerpenin de gewisselde stukken behandeld, aan het mondeling debat overlaat, wenscht zij alvorens dit verslag te sluiten op een tweetal punten terug te komen. liet ligt in de bedoeling der commissie van rapporteurs en, geljjk zij onderstelt, ook der regering, dat Rotterdam door eenen staatsspoorweg met den Hoek van Holland worde verbonden. Tegen de omschrijving der verlangde lijn. gelijk die in art. 1 sub 7 van het gewijzigd ontwerp van wet wordt gevonden (te weten: een spoorweg van Schiedam langs Vlaantingen naar Maassluis), heeft de commissie even wel tweëerlei bedenking. Vooreerst komt hel haar wenschelijk voor bij deze wet in het midden te laten of de weg van Rotterdam, dan wel van Schiedam zal uilgaan, met andere woorden of omtrent dezen weg eenige overeenkomst zal worden aangegaan met de Hollandschen ijzeren spoorweg maatschappij. Ten anderen oordeelt de commissie het niet minder wensche lijk. dat de aanleg van eenen staatsspoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Holland in deze wet worde gewaarborgd. Daarom geeft zij in over weging nommer 7 van art. 1 van het ontwerp aldus te lezen: //7. (van) het centraalstation te Rotterdam of van Schiedam langs Vlaardingen en Maas sluis naar den Hoek van Holland". Gaarne drukt de commissie nader haar gevoelen uit aangaande de nood zakelijkheid om den staatsspoorweg naar Vlissingen van een dubbel spoor te voorzien. Zij acht het noodig, dat ten spoedigste van staatswege een zoodanig dubbel spoor worde gelegd van Vlissingen aanvankelijk tot Box- tel, opdat, bij de onzekerheid van het tijdstip van aankomst der stoomboo- ten van Sheerness, ten allen tijde, zonder stremming in de dienst van andere spoortreinen, een sneltrein van Vlissingen naar Duitschland kunne loopen 's GRAVEN11AGE, 11 October. Door Z. M. is aan den heer J. A. Dieduksmanwonende te Djokdjo- karla in Nederl. Indië, vergunning verleend tot het aannemen der ondcr- scheidingsteekenen van ridder der 4e kl. van de Kon. Kroonorde, hem dooi den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken. Bij kon. besluit van 8 Oct. zijn 1». verplaatst de navolgende contro leurs der directe belastingen, in- en uitgaande reglen en accijnsen. als: A. P. Boellaard, van Haarlem naar de 2e afd. der directe belastingen te Amsterdam; L. C. A. J. Niehot, van Delfshaven naar de le afd. der directe belastingen te Rotterdam; A. Merens, van Dragten naar Iloorn; F. G. van J Deldcnvan Middelburg naar Delfshaven; J. E. Westenberg, van Assen naar Haarlem; J. Sijtsma, van Ommen naar Dragten; P. R van Visvliet, van Vlissingen naar Middelburg; J. H. de Bruyn. van Sneck naar AssenA. 0. J. Schindlervan Hansweert naar Vlissingen F. A. J. A. van Galenvan Groenlo naar Sneek; A. P. R. van Beusekom, van Sittard naar Hansweert' 2°. benoemd lot controleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen: te Groenlo, J. 11. Drielsma, thans adjunct-controleur te Gro ningen belast met de waarneming van de controle te Delft; te Sittard, j 11. van der Heyden, thans adjunct-controleur te Amsterdam; te Ommen P. F. A. Rooseboom, thans adjunct-controleur te Schiedam; 3'. verplaatst dè - adjunct-controleur: P. H. Balfour van Burleigh, van Roosendaal naar Am. sterdam; 4°. benoemd tot adjunct-controleur: te Roosendaal, J. R. Bonman, thans surnumerair, werkzaam in de inspectie Amsterdam. Aan den luit.-kolonel der infanterie van het leger in Nederl. leger 11. J. van Lith is eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De klit. ter zee 2e kl. J. P. Wesselinkdienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld; de officier van gezondheid 1' kl. C. J. A. de Groot wordt geplaalsfbij het hospitaal der marine te Willemsoord, terwijl de officier van gezondheid le kl. van de landmagt, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemagt, C. C. Vigelius, geplaatst wordt aan boord van het ramschip Guinea. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp spoor wegen aan de orde gesteld na de behandeling der reglerlijke ontwerpen. De heer Fransen van de Putte heeft de regering geinlerpelleerd over de actuele betrekkingen met Venezuela. De minister van buitenlandsche zaken heeft zeer uitvoerig de geschiedenis van de zaak der geschillen met Vene zuela uiteengezet. Nederland wilde niet terugnemen den eisch tot openstel- ling van twee havens in Venezuela. Daarom is de gezant vertrokken. De toestand nu is die van onderbroken diplomatieke betrekkingen, niets meer en niets minder. De toestand is niet zorgwekkend, maar ernstig genoeg om aan te manen tol zeer groote voorzigtigheid. De regering is overtuigd van den steun der vertegenwoordiging. De beraadslaging over deze inter pellatie is verdaagd tot later. Het voorstel van den heer Viruly tot wijziging van het reglement van orde is aangenomen met 37 legen 20 stemmen. Gelijk men weet heeft hel openb. min. bij het kantongeregt alhier zich in hoogcr beroep voorzien van het vonnis van den kantonregter, waarbjj de heer J. C. Valois, directeur van den Kon. lloll. schouwburg, is vrijgesproken van de aanklagt gedurende de jongste kermis als actrice in dienst le hebben gehad de 9-jarige Sophia Spoor in de rol van Lilla bij dc opvoering van //het Vrouwtje van den Donau'' als zijnde niet bewezen. Dat appel werd heden voor de regtbank behandeld. Het requisitoir van dra subst.-officier van justitie strekte tot bevestiging van het vonnis. Mr. A. de Pinto droeg de verdediging van den heer Valois voor. De uitspraak is be paald op Maandag aanst. In den afgeloopen nacht vonden twee nachtwakers op het Binnenhof een manspersoon in bewegingloozen toestand op den grond. Per ziekenwa gen naar het policiebureau der 2e afd. overgebragt bleef hij in denzelfden staat, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen bij dr. Hoven, die, na le vergeefs p> gingen te hebben aangewend om 'suians levensgeesten op le wekken, ten slotte zijnen dood moest constateren, zonder de oorzaak vait zijnen dood te kennen. Te Scheveningen zijn gisteren bij de strandvonderij aangebragt en ge borgen twee door het zeewater beschadigde balen tabak en drie balen ka pok, mede bedorven, alsmede twee fragmenten van kajuitsdeuren. BUiTKNLANDSCHË BER1GTKN. EVGBLA X ÏS. LONDEN f0 October. In de maand September hebben in de Engelsche wateren 22 aanvarin gen van stoomschepen plaats gehad. Bij drie van deze gevallen hebben de kapiteins der stoomschepen zich verwijderd zonder om le zien naar de door hen beschadigde schepen, die dan ook met man en muis zijn vergaan. Volgens de Economist komen de jongste financiële maatregelen van Turkije of het gedeeltelijke bankroet van dat rijk aan de fondsenhouders le staan op een verlies aan inkomen van 84 millioen gl. per jaar. Daarbij komt nog het verlies dal door het dalen der Turksche effecten zal geleden worden. K A IV H ra Ï<J K. Naar men verneemt is in den jongsten ministerraad ook gehandeld over het woelen der Bonapartislen. Er is besloten een onderzoek op groote schaal in le stellen naar al wat betrekking heeft op hunne propaganda, zoowel op hel platteland onder de boeren en in de steden onder de werk lieden, als onder het leger. De leiding van dit onderzoek, dat zich over het gchetle land zal uitstrekkenis opgedragen aan den heer Léon Renault, prefect van policie te Parijs. Zaturdag II. is door den president in hel paleis van het Elysée op plegtigc wijze dc kardinaalshoed uitgereikt aan den aartsbisschop van Reu nes. Mac Malionomringd van de ministers van buitenlandsche zaken en van onderwijs en van de officieren van zijn huis, ontving den kardinaal in de groote zaal. Van daar begaf men zich onmiddellijk naar de kapel om de mis te hooren lezen. Nadat de mis geëindigd was, boog de kardinaal de knie voor den president; deze overreikte hem hierop den hoed, terwijl de ceremoniemeester hem den mantel over de schouders hing. Het personeel bij de siaatsfacultcitenvooral wal betreft de natuur wetenschappen, is thans door den minister van onderwijs versterkt te Clermont, Poitiers, Grenoble en Caen. L' Huivers meldt dat aan het gereed maken der lokalen voor de vrije Roomsche universiteit te Parijs met kracht gearbeid wordt en dat de cursus in de verschillende faculteiten den 5Jcn December zal w-orden geopend. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefecten aangeschreven, om toch vooral toe te ziendat kermiskunstenaars niet in het publiek de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2