BUITENLANDSCHE BERIGTEN. omgekeerd heeft zicli in 1874 het vroeger onèokende feit voorgedaandat ee»e aanzienlijke partij Noordsche haring herwaarts werd gezonden om te Scheveningen tol bokking te worden gerookt, en wel tot zoo deugdelijken bokking, dat deze bij ons product in geen enkel opzigt behoefde achter te staan. Ook Engeland, dat van onze nijverheid zooveel verschen visch ontleent, zendt omgekeerd belangrijke hoeveelheden naar Nederland, ten einde ze hier te doe» bewerken. In de eerste dagen van Junij 1874 bragten de booten van Hull en Grunsly in één week niet minder dan 1800 vaten schol, bestemd voor de droogerijen te Scheveningen, waar dikwijls handen te kort kwamen om het aangevoerde behoorlijk te bereiden. Naar men ons mede deelt werd in dit jaar in den tijd van 13 dagen voor ecne waarde van niet minder dan 100,000 aan schol, uit Engeland afkomstig, te Scheveningen omgezet. Terwijl dus op het gebied van visscherij en vischhandel met elk opvol gend jaar nieuwe practijken zich opdoenwelke de eeuwen-oude verdrin gen, zoo is er toch ecne instelling, welke te midden van al die wisselingen stand houdt: wij bedoelen de haringjagerij. En niet alleen dat die zich handhaaft, maar zij ontwikkelt zich zelfs meer en meer, daar niet enkel alle reeders van de groote visscherijmaar ook zeer velen uit Scheveningen zich in 1874 bij de vereer.iging aansloten. Het is waardat wat er van de oude jagerij overbleef, is niet veel meer dan de naam, en heeft a! zeer weinig gemeen met het monopolie dat vóór 1857 bestond. Om de zamen- werking van alle reeders te verkrijgen, is het noodig geweest, dat men de voorwaarden van deelneming allengs ruimer stelde, en geen jaar gaat tegen woordig voorbij of men is er op uit de laatst aangenomen voorwaarden in nog meer vrijgevigen zin te wjjzigen. Dus in 1874 en dus ook nu weer. In cene vergadering, welke te Vlaardingen gehouden werd, heeft men nl. bepaald, dat dit jaar de haring, door den eersten jager aangevoerd, niet meer als vroeger gedurende eenigen dagen op zeer hoogen prijs gehouden maar dadelijk in openbare veiling zal worden gebragt en dus naar zijne wezenlijke waarde verkocht. Zoowel voor reeders als voor kooplieden ziet men van die verandering gunstige gevolgen te gemoet. 's GRAVENHAGE, 8 October. Door Z. M is benoemd tot ridder 4Je kl. der Militaire Willemsorde de thans gegageerde sergeant der infanterie van het Nederl.-Indisch leger J. II. Goronel, ter zake van zijn gedrag bij de krjjgsverrigtingen in de Noorder districten van Celebes, November 1872. Door Z. M. is benoemd tal lid en voorzitter der commissie, vermeld in art. 34 der wet van 20 Julij 1870 (Stbl. n°. 131), de heer dr. H. van Capelle, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, en zijn lot leden dier commissie benoemd, de districtsveeartsen L. van Driel, te Stratum, C. A. W. van Hoorn, te Arnhem, J. A. Alers, te 's Gravenhage, L. Swart, te Barcndrecht, J. lluffnagel, te Haarlem, H. J. Prakke, te Leeuwarden, J. C. Billroth, te Groningen, en A. J. Janné, te Roermond. Aan den heer W. 11. Muntendam, te Haarlem, is, op zijn. verzoek eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van controleur over de post- zegelfabricatie. Z. M. heeft goedgevonden den luit. ter zee 2" kl. P. Holtzapfïel, op zijn verzoek, op pensioen te stellen, en te bevorderen: tot luit. ter zee lite kl.den luit. ter zee 2e kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal, en lot luit. ter zee 2' kl., de adelborsten lsle kl. J. C. Yeenhuyzeu en L. Kamphuis Suermondt. Rij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de heer Kuhr, civiel geneeskundige te Kopenhagen. De officier van administratie 3e kl. W. E. Muller wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Naar men verneemt hebben de lib. jhr. A. lvlerck, secretaris-generaal bij het depart, van marine, en de l eer Schumacher, hoofdcommies bij dat ministerie, tegen 1 Jan. hun eervol ontslag verzocht. Z. M. de koning vertrekt heden nacht ten 4 ure uit de residentie naar het Loo. Z. Exc. de commissaris des konings in deze provincie heeft voor een achttal dagen de residentie verlaten. Men verneemt dat de gezant van Venezuela aan ons hof, de heer José M. Rojas, vergezeld van den heer A. Parra Bolwar, zijn secretaris van lega tie. morgen uit de residentie zal vertrekken. Dat de longziekte onder het rundvee zich nog steeds blijft verloonen ook in onze omgeving, bewijst haar bestaan op nog al bedenkelijke wijze op de hoeve achter Zorgvliet. Ook te Voorburg, Slompwijk en Vrijenban liet zij zich in de afgeloopen week weder zien. ESSELASB. LONDEN 7 October. Eene commissie uit den gemeenteraad der city zal Zaturdag den prins van Wales een adres aanbieden, houdende de beste wenschen voor 'sprinsen gelukkige reis en behouden terugkeer. In zijn brief aan de anli-ultramontaansche vergadering, te Glasgow gehouden, zegt de heer Gladstone, dat hij het openbaar optreden tegen de magtsoverschrijding der pauselijke curie met te meer genoegen .ontwaarde, omdat dit streven der curie door de groote meerderheid der katholieke geestelijkheid werd ondersteund. Hij hoopte, dat desniettegenstaande een groot aantal katholieken zou opkomen tegen handelingenwelke zij niet anders dan kunnen afkeuren. De graaf van Galloway verklaarde daarop dat de vergadering gecne verongelijking der katholieken beoogde, maai' dat het doel alleen was, om te protesteren tegen de magtsoverschrijding en onverdraagzaamheid der roomsch-katholiekc kerk; de vergadering wenschle te doen uitkomen. dat zij onwrikbaar blijft vasthouden aan de grondhegin- seien der burgerlijke en godsdienstige vrijheid; luide wenschte zij te ver kondigen dat men God als hel geestelijk, de koningin als het wereidljjt opperhoold erkent. Zij wilde eindelijk opkomen legen grondbeginselen gelijk de pauselijke nuntius onlangs trachtte aan Spanje op te dringen. Na dat. onderscheidene personen nog liet woord hadden gevoerd werden de resolutiën tegen de Vaticaansche besluiten aangenomen. Aan de Times wordt gemeld dat Garcia Morenopresident van Ecuador vermoord is door leden van een geheim genootschap dat over geheel Zuid' Amerika en zelfs over Europa zijne vertakkingen had. Bij het lot werd Je moordenaar aangewezen, die het paleis van den president te Quito binnen- drong. Een der medepligtigen, een officier die na den moord gevat w werd door den regter lijfsbehoud toegezegdwanneer hij zijne medepügti; wilde noemen; maar zijn antwoord was dat hij toch niets aan zijn leva zou hebben, want al werd hij door de justitie gespaardzijne makkers zoj. den hem niet sparenen hij wilde liever gefusilleerd dan met dolksteken omgebragt worden. ERAKKa IJ De iVon. univ. meldt, dat op aandrang van Mac Mahon in de zittin; van den ministerraad, waarin de overeenstemming tusschen Buffel en tol stand kwam, tevens besloten isdat voortaan geen ministeriële rede voering' tijdens de vacanlie zal worden uitgesprokenzonder dat men het daarover vooral eens geworden is. Het Journ. des Déb. is niet ingenomen met het besluit van den nisier van onderwijs, waarbij het hooger onderwijs van staatswege in enkeli plaatsen wordt uitgebreid. Art. 24 der wet op de vrijheid van hooger onder- wijs bepaalt, dat de regering binnen liet jaar een nieuwe wet zal indienen tol het invoeren der noodig bevonden verbeteringen in het staatsonderwijs. Ui eerste en minst betwiste dier verbeteringen is liet bijeenvoegen der facul teiten. De tegenwoordige inrigting der faculteiten, een werk van het kei zerrijk heeft tot zulke uitkomsten geleid, dat niemand haar meer verdedigt, uitgezonderd misschien een enkele. Het eerste artikel van het ontwerp, dal van den minister kan te gemoet gezien worden, moet dus, naar alge- meene erkentenis, de opheffing van verscheidene nultelooze faculteiten, ej in plaats van deze de vestiging van een klein getal volledige universiteit!! voorstellen. De quaestie is althans van dien aard, dat zij in haar ge en niet stuksgewijze, aangevat moet worden. Door hetgeen de minister ui gedaan heeft, ontneemt hij later aan de openbare magten een deel van vrijheidwant hij plaatst die voor een feitelijken toestand. De maire van Fourneaux, in Savoye, is afgezet, omdat hij bij schoolfeest het spelen van de Marseillaise niet heeft verhinderd. Hel herigl van verschillende bladen, dat de ex-keizerlijke prins afgevaardigden, behoorende tot de groep van liet beroep op het volk, uitgenoodigd hebben te stemmen voor den scrutin de listc", verklaartdt Constitutionnel te kunnen tegenspreken. Die afgevaardigden blijven gi vrij te stemmen zooals zij dit wenschen. Wanneer echter het ministoii den //scrutin d'arrondisseinent" wil en daaraan de quaestie van vertrouw verbindtzal de groep van het beroep op het volkzoo haar stem on» baar is om een kabinets-crisis te voorkomenzich voor den '/scrutin d'arroit dissemenl" verklaren. Dr. Decaisne heeft een treurige schildering opgehangen van den achter uitgang' die in de sterkte van Frankrijks bevolking is waar te nemen; wi 1856 tol 1865 was de bevolking ruim 2 millioen zielen toegenomen, sini 1865 is zij gedaald en thans weer op dezelfde hoogte gekomen, waarop ij 20 jaar geleden stond. Hel aantal dood geborenen, in 1858 4 pCt is tegen woordig tot 20 pCt. geklommen. liet Mém. Dip!, deelt het volgende mede: Eene deputatie van de Christen-gemeenten op het eiland Crela heeft aan den Sultan een verzoet- schrift overgebragt, waarbij verzocht wordt dal hun het volle genot vers- kerd moge worden van de bij het organieke reglement van 1868 verleend! regten en vrijheden. Het gouvernement des Sultans, na den inhoud >1 dat verzoekschrift rijpelijk overwogen te hebben, heeft de noodige bevela uitgevaardigd, opdat al de vrijheden, aan de Christenen toegestaan bij da ürman, welke het organieke reglement bekrachtigd heeft, volledig toegepast wordenen opdat de bewoners van het eiland voortdurend in bet p blijven van de privilegiën, welke hun bewilligd zijn met het oogmerk os de schadelijke gevolgen van den laatsten opstand te doen verdwijnen. ITALIË. De Italië deelt het volgende mede omtrent de onlangs vermelde ge heimzinnige zaak, namelijk hel-vinden van een lijk in een koffer aan spoorwegstation te Rome: Reeds eenigen lijd geleden ontving de policieti Napels een klagtingediend door een monnik, aldaar wonende en die zié lang in Amerika had opgehouden. Deze monnik kwam vertellen, dat mes hem 20000 fr. ontstolen had, en daar men hem natuurlijk vroeg wien voor den dief hield, moest hij bekennen, dat hij in betrekking stond een meisje, wier naam en signalement hij opgaf. Hij voegde er Dijdat bedoeld meisje, van zijn zwakheid partij trekkende, hem de 20000 Ir. bal ontroofd. De policie ging de niet onbaatzuchtige vriendin van den monnik opsporen, en ontdekte weldra dat zij de vlugt genomen had in gezelscl»! van een student in de medicijnen, haren minnaar, op wiens aanradend( diefstal zeer waarschijnlijk gepleegd was geworden. Ook wist de poli® dat het meisje kort geleden de ouderlijke woning had verlaten, om liederlijk leven te leiden. Meer kon zij niet vernemen, en dus bepaaldezj zich tot de lastgeving, de twee vlugtelingen op te sporen en aan te houden Dezer dagen kreeg een beambte, die papieren rangschikte, ook de stukke» in handen welke op deze zaak betrekking hebbentoen hij er een blik t| wierp, werd hij getroffen door het signalemeut der beschuldigde. Dit lui® ongeveer: //Giuseppina B.-, oud 18 jaar, verdacht van diefstal ten nadeek van den monnik X.: merkbaar teeken: bult op den regterschouder". onderstelling dat er verband kon zijn tusschen de twee zaken, diefstal"

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2