,d over bet gebeurde op Cuba. Naar men zegt wil het kabinet van I Madrid de verantwoordelijkheid van den moord van den beer Reygondaud zich afwerpendoor te beweren dat deze gedood is gewordenomdat «eiraclit had te vlugten, toen bij met vijf andere Franschen, allen ver- I ,„ht van te heulen met de opstandelingen, onder geleide naar de gevan- )is werd gevoerd. Het Journ. off. bevat een besluitwaarbij een tweede leerstoel voor I bei Romeinsche regt bij de reglsgeleerde faculteit te Douai en een afzonder- I liike leerstoel voor het criminele regt bij de faculteiten te Douai, Bordeaux, (jen, DijonAix, Grenoble Poitiers en Rennes worden opgerigt. Voorts Lordt bij een ander besluit aan de faculteit der wetenschappen te Marseille (en leerstoel voor de natuurlijke historie toegevoegd. Het voornemen is ook K Ryon eene regtsgeleerde en eene medische faculteit te vestigen, zoodat aldaar eene volledige universiteit zal zijn. De heer de Chaudordy, Fransch gezant te Madrid, is te Parijs aange komen om met hertog üecazes te spreken over de voldoeningdie hel jjpaansche kabinet meent te moeten aanbieden aan de Fransche regering, ien aanzien van het voorgevallene op Cuba. Aan den heer Thiers is te Arcachon eene luistervolle ontvangst te beurt gevallen. Van de meeste huizen waren vlaggen uitgestoken en tusschen Wee boomen voor zijn hotel had men eenen wimpel opgehangen waarop de woorden»Eere den bevrijder van ons grondgebied!" - Kapitein Boyton is Zaturdag in zijn zwemcosluum van Basel naar Straatsburg gedreven en gepagaaid. Om vijf uur des morgens vertrokken is lij eerst te acht uren des avonds aangekomen. Door draaikolken is hij vaak leroggeworpenen de stroomen en tegenstroomen, door ondiepen en klip pen veroorzaakt, hebben hem zijn togt zoo moeijelijk gemaakt, dat hij ver klaart heeft gemakkelijker de Mississipi, Ohio en Missouri te zijn afgedaald dan den Rijn. Hij heelt vaak aan lieden op de oevers van den Rijn ge- traagd waar hij zich bevond, doch schier allen namen de vlngt. toen zij de drijvende gestalte zagen, die op een hoorn blies om hunne aandacht te trek en, Hij is door den stroom tegen de schipbrug bij Kehl gedreven, en had •een kracht meer om zich zeiven door de opening te sturen. Hij landde zehcel uitgeput op den linkeroever. §PAKJË. Pc Epoca verzekertdat de operatiën in het noorden eerst hervat zallen wordennadat de nieuwe ligting zal vergunnen 80000 man als ver sterking naar de noordeljjke provinciën te zenden. - Naar men verneemt eischen de Carlisten eene som van 500,000 pesetas voor hel staken van het bombardement van St. Sebastiaan. DtTITSCHLiAlVl». Pc vereeniging van Duitsche ondernemers bij de ijzer- en staalindustrie, die onlangs te Berlijn eene vergadering heeft gehoudenheeft in eene me morie over den toestand dier industrie bekend gemaaktdat zij zich tot den rijksdag zal wenden met verzoekde tolregten op staal- en ijzerwaren cu machines voorloopig te behouden. Tevens zal zij den wensch te kenucn geven naar een onderzoek van wege het rijk of de bondsstaten omtrent den loestand der Duitsche industrie, de oorzaken van dien toestand en de mid delen ter verbetering. - Bij het departement van builenlandsche zaken is het berigt ontvangen dat de Duitsche vice-consul te Paysandu, inr Uruguay, de heer von Graeve- nilz, door roovers is vermoord. - Het geregtshof voor kerkelijke aangelegenheden heeft mg'. Förster, bisschop van Breslau. bij gewezen vonnis afgezet. De bisschop, die naar liet Üostenrijksche gedeelte zijner diocees de wijk genomen heeftwas niet verschenen, maar had reeds den laatsten der vorige maand eene schrifte lijke verdediging ingediend. - Het stoomschip Eager, van Kopenhagen naar Lubeck bestemd, is in de Kiogebaai verbrand. Van de 25 passagiers is slechts een gered en van de bemanning zijn 11 personen omgekomen en 2, de kapitein en de hof meester, gered. - Dezer dagen is te Berlijn aangekomen een kudde rendieren, ten getale van 25 stuks, onder het geleide van drie Laplanders, namelijk een man en vrouw met twee kleine kinderen, en een derden volwassen man, die een knaap, zijn zoon, met zich voert. Zij zijn gevestigd in een houten ge bouwtje, op hel terrein der Unions-brouwerij opgeslagen, en hebben hunne tenten, huisraad! kookgereedschap, klecderen, enz. bij zich, als moesten zij zich voor een logt in hun eigen land gereed maken. Hun voedsel bestaat booldzakelijk uit vleesch, melk, kaas en bloed van rendieren; daarenboven hebben zij dunne plaatkoeken van roggemeel, en zijn buitengewoon gesteld op sterke koffij. Zoo lang zij onder beschaafde Europeanen verkeeren eten zij rundvleesch met dikke rijstsoep, drinken gaarne bier, maar nog veel liever sterken drank. De mannen zijn hartslogtelijke rookers. - Te Stockholm zijn onlangs ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Een gedeelte der zoogenaamde stadssoldaten, belast met het brandpiquetis in verzet gekomen tegen zijne officiers. Een dezer officieren liet een van de belhamels in arrest nemen door dienaren van policie. Daarop vielen zijne makkers den policiepost aan, die slechts door zes agenten was bezet en stelden den gevangene in vrijheid. Intusschen was van andere posten ver sterking gekomen en de soldalen namen nu de wijk naar hunne kazerne, waar zij zich wapenden met geweren en pieken en alle gevangenen in vrij heid stelden. Thans kwam het tot een algemeen gevecht, waarbij van weerszijden onderscheidene manschappen ernstig gekwetst werden door sa belhouwen en bajonetsteken. Ten slotte kwamen veertig man cavalerie en eene afdeeling infanterie oprukken en werden de muiters weder in de ka zerne gedreven. Den ganschen nacht bleef het gebouw omsingeld en des anderen daags werden onderscheidene van de belhamels geval. PER TELEGRAAF. LONDEN, 6 October. De prins van Wales vertrekt Maandag avond, blijft tot Woensdag te Parijs in het hotel Bristol en zal zich drie dagen te Athene ophouden. Ten stadhuize van Glasgow werd gisterenonder praesidium van graaf Galloway, een zeer talrijke volksvergadering gehouden als manifestatie tegen het iiltramonlanismus. Een van Gladstone ingekomen brief van adhaesie werd voorgelezen. In het door de vergadering genomen besluit wordt ge zegd, dat het Vatikaansche decreet het gebied der godsdienst overschrijdt en bepaald verzet vordert. MUNCHEN, 6 October. In de heden gehouden zitting der commissie, door de kamer van afgevaardigden belast met het ontwerpen van een adres aan den koning, werd het ontwerp-adres niet voorgelegd. Met 8 tegen 7 stemmen besloot de commissie op voorstel van dr. Jörg, voorzitter, voorlaan geheime zittingen te houdenter voorkoming van de mogelijkheid dat de discussiën te vroeg door de dagbladen openbaar gemaakt worden. De kamer zal dus vermoedelijk vóór Dingsdag 14 October het adres niet kunnen behendelen. SAN-SEBASTIAN5 October. De lorten hebben het vuur der Carlislische batterijen tot zwijgen gebragt. KONSTANTINOPEL5 October. KZ.) Van officiële zijde wordt voor ongegrond verklaard hel berigt dat de Porte last gegeven zou hebben tot het bezetten van het eilandje in de Drina-rivier, welks bezit Turkije en Servië elkander betwisten. Veeleer heeft de Porte, den tegenwoordigen po- litiekcn toestand niet willende verergeren, tegen het bezetten van dat ei landje geprotesteerd, doch tevens verklaard dal zij, wal het bezit betreft, zich ai hare regten voorbehoudt. De stadhouder van Bosnië heeft onder dagteekening van 3 October aan de regering telegrafisch berigt, dat de uit zes bataillons beslaande divisie, welke den 23slen September naar Nikschic werd afgezonden om de in Duga en Nikschic belegerde Turksche troepen van lceftogt te voorzien, onderweg door de opstandelingen is aangevallen, doch dat deze na een gevecht van vier uren verslagen zijn geworden. Nadat de Turken later het blokhuis van Kisbac hadden genomen, zijn zij den 25 September Ie Nikschic aange komen vanwaar zij naar Gaczko terugkeerden. MOSTAR, 6 October. Te Konstanlinopel is gisteren verschenen eene pro clamatie van Server-pachasteunende op het keizerlijk irade of besluit, waarbij beloofd wordt eene vermindering der tienden met een vierde en andere hervormingen. LONDEN, 7 October. Een brief in de Turksche taal, aan de beurs aan geplakt, bevat het volgende: Ontvangen een telegram van den directeur- generaal der bank, meldende dat de regering heeft bepaald dat de coupons zullen betaald worden, voor de helft in geld en voor de helft in 5 pCt. schuldbrieven. ADVERTENTIES, Getrouwd Voorschoten, 6 October 1875. Eenige kennisgeving. J. J. SLUITER, laatst vvedr van B. H. C. Scharff, en E. WAGTERVELD. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de herdenking onzer vijfen twintig-jarige echlvereeniging ondervonden, betuigen wij, ook namens onze kindereu, langs dezen weg onzen opreglen dank. .1. PARMENTIER. Leiden, 6 October 1875. J. 11. C. PARMENTIER, geb. Plesman. De Ondcrgeteekende berigt aan de Dames dat zij, die nog Castoren Hoeden te veranderen hebben, vroeg tijdig willen komen. Nieuwen Rijn N'. 51. J. DUMONT Jr. Geen lihiunatiek meer!? Sedert eeuwen woedde deze heillooze plaag in 's menschen leden voort, met eene steeds gestadige vooruitgang, zonder dat één middel is kunnen gevonden worden dat een grens aan haren voortgang zette, veel minder haar bestaan bedreigde. Men gebruikt de dure baden, men kleedt zich in baai en jichtvries, men slikt Revalenta en Holloway's Pillen, men smeert zich in met diverse zalven, men wendde de electriciteit aan, doch niets stuitte den voortgang van het rhumatisme. Thans is in de Absliaubbln's Watten een goedkoop en zeer zeker middel tot verdelging van het rhumatiek gevonden; een ieder beproeve het met ligte er. ernstige pijnen van dien aard, en men zal bij de laatste spoedig soulaas en verdere genezing ondervinden, terwijl ze de ligtere pijnen 011- middelijk doen verdwijnen. De kosten zijn onbeduidendslechts 30 Cents per bladmet een gebruiks aanwijzing voorzien en onderleekcnd door mij Bereider en lloofd-Dépóthou- der A. BREST VELT Ast., te Delft. En verder bij W. A. MONTAGNE ZOON Leiden, Maarsmansteeg. N. J. SANDERS Gz.Leiden, Haar lemmerstraat. J.J. BEUZEMAKER,Leiden, Vischmarkt. Mej. de Wed. BOSMAN, Gouda. F. A. G. VAN DETI1Gouda. A. KAULING, Alphen. C. B. VERHEUL, Oudewatcr. J. VAN DORP, Soetermeer. W. L1GTHELM. Voorburg. A BOTS, Nieuwkoop. II. G. P1STOORNoordwijk. E. VAN MANSUM, llillegom. J. KNOL, Haarlemmermeer. J. GOUDKADE, Boskoop.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3