ongunstigste jaar in de geschiedenis van de haringvisscherijdan toch zeker als een der meest ongunstige jaren worden aangeteekend. Het pakket, inhoudende 1900 aandcelcn du- «Docks el Entrepots de Marseille", opgegeven als vermist of gestolen tusschen Parijs en Londen, is, volgens te Amsterdam ontvangen brief uit Parijs, in goede orde aan zijn adres bezorgd. Nabij Weesp had gisteren avond een groot ongeluk plaats. Een ge zelschap van 11 personen, allen woonachtig in'de Pieter-Jacobstraat te Am sterdam, had zich gisteren morgen in een open rijtuig, met twee paarden bespannen, naar Weesp Ier kermis begeven, en keerde van daar omstreeks ten 10 ure 's avonds in eene opgewekte stemming naar Amsterdam terug. Op ongeveer een half uur afstands van Weesp moet een der paarden ge schrikt zijn, waardoor het rijtuig met allen die er in zaten in de Nieuwe Weespervaart geraakte, en waarbij 6 personen noodlottig om het leven zijn gekomen. Twee zoons en eene dochter van den stalhouder tlesselink, de vrouw en een zoontje van den kastelein Lubberts, benevens zekere Frans Zaar zijn verdronken. Nabij het slation Koog-Zaandijk had gisteren een treurig ongeval plaats. Een arbeider, een oppassend jongeling, uit Uitgeest, had de onvoorzigtig- lieid van een in beweging zijnden zandtrein te springen; hij geraakte onder de met zand beladen wagens en was onmiddellijk een lijk. In eene herberg te Vroomshoop nabij Coevorden, kregen Zondagavond eenige turfarbeiders twist, die zoo hoog liep, dat een daarvan met een zeer scherp voorwerp zulk een gevaarlijke wonde in de borst ontving, dat men voor zijn leven vreest, en de geneesheer, die de wond onderzocht, gelast heeft hem vooreerst niet te vervoeren. Een tweeden persoon is bijna de gehcelc neus gespleten, terwijl deze ook een gevaarlijke wonde in de zijde ontving. De policie heeft, naar men zegt, de daders reeds opgespoord. Door de kamer van koophandel te llarlingen is een adres aan de di rectie der Ned. handelmaatschappij gezonden, waarin verzocht wordt aldaar een depót dier maatschappij te vestigen. In hel adres wordt gewezen op hel feit dat Ie llarlingen, nu reeds met geheel hel noorden des rijks en Noord-Duitschland verbonden, voor de toekomst met de verbetering der ha ven en van den nieuwen waterweg naar zee, gegronde hoop bestaat voor nog veel grooter handelsbeweging. De memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag der tweede kamer nopens het ontwerp lot aanleg van staatsspoorwegen is verschenen. De regering geeft toe aan het zoo eenstemmig uitgedrukt verlangen der afdeelingen en der commissie van rapporteurs, en breidt het ontwerp uit door het opnemen van de lijnen: 1". van Groningen naar Delfzijl; 2°. van Rotterdam of Schiedam naar den Hoek van Holland, in dien zin, dat, gelijk ook in het voorloopig verslag werd geopperd, met den aanleg van het ge deelte der verbinding van den Hollandschen ijzeren spoorweg bij Schiedam naar Maassluis worde aangevangen; en 3°. van 's Bosch langs de Langstraat naar Breda. De regering blijft tegen staals-exploitatie gezindde onder handelingen met de exploitatie-maatschappij zijn eigenlijk niet afgesprongen, maar de regering heeft bezwaar gemaakt tegen eene aangebragte wijziging in de overeenkomst, en de directie heeft alsnog bezwaar gemaakt eene nieuwe buitengewone vergadering van aandeelhouders op te roepen. De overeenkomst met de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij voor de ex ploitatie van een deel der spoorwegen is bij de kamer aanhangig. Bij hel regcringsanlwoord is een gewijzigd ontwerp gevoegd, waarin de drie bovengenoemde lijnen zijn opgenomen en waarbij de aanwijzing van Zaandam als uitgangspunt van den spoorweg in Noordholland is vervangen door de meer algemeene: 'de Zaanstreek." Door deze bijvoeging zullen de geraamde uitgaven voor de uitbreiding van hel spoorwegnet met 7y2 mil- lioen gulden toenemen en de geheele som dus 43.500,000 bedragen. De memorie zelve vangt aan met eene wederlegging van de ongunstige beoordcejing, door eenige leden gemaakt, van de opeenvolgende werkzaam heden der regering in de zaak van den spoorwegaanleg. Voor de indiening van het tegenwoordig wets-ontwerp bestond voldoende grond, nu de rege ring voldoende zekerheid had omtrent de exploitatie der aan te leggen lijnen. Het is nooit hare meening geweest dat zij zich door overeenkomst met de ondernemers van exploitatie moest of zelfs mogt binden ten aanzien van de keuze der nieuwe wegen van staatswege te bouwen, maar zij wilde zich niet bij de wet als 't ware vastleggen aan de verpligting tot aanbouw zonder gegrond vooruitzigt op een exploitant. De regering verdedigt zich voorts tegen het verwijt van te sobere toe lichting van het ontwerp. In bijzonderheden kan toch eerst worden gelre den bij de ontwerpen voor de onteigening en de bepaling der bijzonderheden van de rigting. De regering heeft getracht van haar onzijdig standpunt eene keuze te doen van lijnen waarmede de uitbreiding van het spoorwegnet moet worden aangevangen, zooals zij meende dat die voor de tegenwoor dige eischen van het spoorwegverkeer in ons land kon en moest worden gedaan. Achtervolgens verdedigt de regering de door haar voorgestelde lijnen, terwijl zij verklaart voor het oogenblik er zich toe te moeten be palen, van de lange lijst van spoorwegverbindingen door de afdeelingen aan gegeven nota te nemen lot leiddraad voor later. Intusschen heeft zij aan het eenparig verlangen toegegeven tot opname alsnog in het ontwerp van de drie hierboven genoemde nieuwe lijnen. Wat eindelijk de flnantiele quaestie betreft, zegt de regering'thans niet een finanliëel plan te kunnen geven, in dien zin dat tevens de .middelen worden aangewezrn om de uitgaven te bestrijden. Blijft de flnantiele toe stand na 1876 gelijk die zich nu voordoet, dan schijnt er geen bezwaar in te zijn voort te gaan op den weg sedert 18C0 bewandeld en jaarlijks 8 a 10 millioen voor spoorwegen aan te vragen. 's GRAVENHAGE, 7 October. Aan den heer F. G. Boijers is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver kend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Boxtel. Tot adspirant-ingenieur van den waterstaat is benoemd de civiel-inge. nieur 11. F. Beyerman. De luit. ter zee 2e kl. J. J. de Bruyne, laatst behoord hebbende tot de rol van het schroefsloomschip Kijkduin, in Wcst-Indië, en de luit. ter zee 2f kl. F.. Kempelaatst behoord hébbende tot het eskader in Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld, en de officier van gezondheid 2e kl. Y. Bakkerbehoorende tol de rol van het wachtschip ie Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het instruclievaartuig Ternat, wordt overgeplaatst aan boord van het schrocfstoomschip Prinses Maria. Volgens een bij het depart, van marine ontvangen berigt, is het schroef, stoomschip Curacao den 3den dezer te Batavia aangekomen. Gisteren avond ten 8 ure is alhier uit Duitschland gearriveerd II. K. j de prinses van Saksen Meinungen, kleindochter van H. K. II. prinses Ma rianne die aan het Rijnspoorwegslation alhier aanwezig was om hart bloedverwante naar 11D. buitenverblijf in Voorburg te geleiden. J. B. Gerday, de Belgische handelsreiziger, die jl. Donderdag voor het prov. geregtshof in Zuidholland heeft teregt gestaan onder beschuldiging rlt valsehheid in 7 geschriften van koophandel, door het verzinnen van w. bindlenissen en het namaken van handteekeningenis bij arrest van hedeo schuldig verklaard en veroordeeld tot 5 jaten tuchthuisstraf en 14 boeten van ƒ50. Na deze uitspraak verscheen voor het hof zekere G. Z.uit Hanover geboortig, maar reeds sedert jaren in Holland en laatstelijk te Kralingen als polderwerker werkzaam. In Junij van dit jaar waren eenige huisselijke om standigheden de aanleiding dat Z. het voornemen opvatte Nederland als kolo niaal in Alchin te gaan dienen. Om de daartoe nordige papieren te bekoom deed hij vruchtelooze pogingen; hij bekwam geen antwoord uit de gemeeoti Leer, waar hij opgaf geboren te zijn. Daarom kwam hij op de gedachte, om do® middel van hem niet toebehoorende pepieren te trachten in dienst te word# aangenomen. Daartoe wist hij zich te verschaffen een ontslagbrief meteenbewji van goed gedrag, aan den broeder van zijn meisje toebehoorende. Door dew tooning van dit stuk erlangde hij de overige stukken en, na onder den nam van llarmen Lodewijks te zijn geëngageerdeen voorschot van 75 op z| handgeld van 300. Waar eene handleekcning noodig was. teekendc besch.nu den door hem aangenomen naam. Vier valschheden in authentieke en publiek geschriften was derhalve de beschuldiging Z. ten laste gelegd, die een vol ledige bekentenis aflegde en opgaf steeds het voornemen te hebben gehad als militair Nederland te dienen en niet na ontvangst van het handgeld h land te verlaten. Adv.-gen. Gregory requireerde eene veroordeeling tot tucbt- huisstraf van 5 lot 15 jaren en vier boelen van 50. Mr. Vrcede, dicii verdediging voordroeg, wees op de verzachtende omstandigheden, meermal» door den hove in aanmerking genomen ten aanzien van personen, diet) valsche papieren hadden gepoogd dienst te nemen. Hij drukte den wênstl uit dat die omstandigheden op dezen besch. in ruime mate zouden worfa toegepastdaar hij slechts in zeer geringe mate met kwade trouw had jt handeld. Het hof nam bedoelde omstandigheden aan en legde den niet aai genomen koloniaal 3 maanden celstraf en vier boeten van 50 op. BUITEN LANDSCiiBER1GTEN. ESfSELASIlS. LONDEN 6 October. De regering heeft beslotenaan een lang geuilen wensch gehoor It geven en van harentwege beambten aan te stellen tol het houden van toe- zigt op de thee, die in Engeland wordt ingevoerd. Zij heeft voorloop! daartoe drie inspecteurs, twee onder-inspecteurs en een scheikundige benoemd Dezer dagen zijn op verschillende plaatsen meetings gehoudenom It protesteren tegen het besluit der admiraliteit, betreffende de uitlevering ra voortvlugtige slaven. Op eene zoodanige bijeenkomst te Rotherhithe werd eene resolutie aangenomen, waarin verklaard werd dat de uitlevering voortvlugtige slaven in strijd is met den geest der Engclsche wet. Voorli werd besloten tot de admiraliteit een adres te rigtcn, met verzoek helft nomen besluit in te trekken. Op Clerkenwell-green werd besloten eenegroolt demonstratie te houden in Hyde-Park. Een van de redacteurs van de Graphic, de heer Sydney llall, zal op uitnoodiging van hoogerhand den prins van Wales op zijn reis naar Inilii vergezellen. Van wege de redactie worden bovendien tweq teekenaw uitgezonden. Het bezoekdat de prins van Wales aan Britsch-Indië brengen zal. heeft een gevolg, waaraan weinigen hier te lande zullen gedacht hebben. Vele eigendommen zijn in huur of pacht gegeven met de bepaling, dat dit duren zal, zoolang de prins leeft. De reden, waarom men juist den duur van het leven van den prins en niet van een ander daartoe uitkiest, is een voudig dat zijn dood niet kan plaats hebben zonder dat beide partijen tet stond daarvan kennis dragen. De huurders hebben er dus belang hij, de prins lang leeft. Om zich bij zijn eventueel overlijden schadeloos te stel len, betalen velen hunner aan eene ol andere levensverzekering-maatschappij eene premie, op voorwaarde dat hun eene zekere som wordt uitgekeerd al' de prins komt te overlijden. Thans, nu de prins naar Indie gaat, is er onder de huurders, maar ook onder de levensverzekering-maatschappij" eene soort van paniek ontslaan. Deze laatslen eischen nu, dat er eelt extra-premie voor risico betaald worde. Naar men uit New-York meldt beslaat te Friarspoint, in Mississippi, vrees voor eene botsing tusschen de negers en de blanken. De vrouwen» de kinderen hebben de stad verlaten; de blanken vereenigen zich; 31)1 negers zouden bij de stad gekomen zijn. FRASKB IJ K. Naar men verneemt heeft in den dezer dagen gehouden ministerraad* heer Decazes aan zijne ambtgenoolen eenige bijzonderheden medegedeeld betreffende de vertoogen door de regering bij de Spaansche regering W'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2