ij; i PM'us; COURANT. VRIJDAG 8 OCTOBER. STADS-BER1CIITEN. BINNENLAiNDSCHE BERIGTEN. 1875. 238. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs <ier Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50-; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.83. Dei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. tras Bij deze Courant wordt verzonden (/V». 35 blad 37 en 38) der Ban- delingen van den Gemeenteraad. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen betaling van 40 cent, verkrijg baar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de sectiën van den Gemeenteraad omtrent de begrooling dezer gemeente voor 1876. LEIDEN, 7 October. Door de staatscommissie voor bet geneeskundig examen is heden het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den lieer L. van Lier, milit. student. Door de commissie te Utrecht is het diploma voor het eerste natuur kundig examen uitgereikt aan de hh. Swart en Stheeman. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie, door middel van het stoomschip Celebes, van de maatschappij Java, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 16dtD October aanst. is be paald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eenc brie venmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 15dM1 October en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. De IFekker deelt mede dat de heer G. J. D. Mounier alhier voornemens is legen 1 November aanst. een cursus te openen over de kritiek der wiskundige llteoriën, waarvoor de gelegenheid lot inteekening is opengesteld bij de Gebr. van der Hoek alhier. Het plan schijnt te bestaan, in dezen cursus, die geene voorafgaande wiskundige kennis vereischt, op een geheel eigen aardige wijze dat vak te behandelen. De najaars-acte-examens voor hel lager onderwijs in Zuidholland heb ben gisteren een aanvang genomen. Voor de acte van hulponderwijzer waren opgekomen 17 candidatenwier examen heden werd voortgezet. Van de 8 candidaten, die zich aan het examen voor de Fransche laai onder wierpen, werden 5 toegelaten en 3 afgewezen. Toegclatc-n werden de bh. J. A. Bonnet, P. J. Heymans, J. C. Pauplit en K. E. van Rijsinge, uit silage, en J. van der Hoeve, uit Arkel. Bet stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 5 Oct. Gibraltar gepasseerd. De Torrington, op, weg naar Rot terdam, is op 5 Oct. van Aden vertrokken. Men zai zich herinneren, dat, bij de manoeuvres welke gedurende den fgeloopcn zomer zijn gehouden en waarbij met losse patronen werd ge mard, enkele schoten met scherpe munitie zijn gedaan, die den dood van twee militairen veroorzaakten. Ter voorkoming van dergelijke onheilen bij bet schieten met losse patronen heeft de minister van oorlog strenge maat regelen voorgeschreven. De militair, die in het bezit van losse of scherpe patronen zal worden bevonden, dan alleen tijdens de oefeningen of dienst- verrigtingen waarbij hij patronen moet gebruikenmoet gestreng gestraft worden. Voorschriften zijn wijders vastgesteld met betrekking tot het uit rukken bij schijfschieten met scherpe munitie en tot het houden van oefe ningen met losse patronen en na afloop daarvan. De naanvvkeurige en strenge naleving der bepalingen is met den meesten ernst aan de kommanderende officieren aanbevolen, die daarenboven nog meer voorzorgsmaatregelen kunnen voorschrijven, welke zy wenschelijk Mgten achten ter voorkoming van onheilen. Ten vervolge op eenc vroegere aankondiging wordt medegedeeld dat bet algemeen reglement van de internationale tentoonstelling, betreffende ïezondheidsleer en reddingmiddelen, te Brussel, in 1876, thans is vastge steld. De tentoonstelling, in het Park te Brussel te houden, wordt geopend 15 Junij 1876 en gesloten omstreeks 1 October 1876. Bijzondere commissiën tanen in het buitenland ingesteld worder. om de deelneming van landge noten te leiden. Waar zulke commissiën optreden, zijn zij de officiële en terpligte lusschenpersonen voor de directie der tentoonstelling en de ten- toonstellersin het bijzonder wat toelating en verdeeling der plaatsruimte betreft. De voortbrengselen uit vreemde landen zijn geheel vrij van de be- van douaneregten. Aanvragen om toelating moeten vóór 1 November 1875 ingekomen zijn bij hel bestuur der naamlooze vennootschap, rue de la Pépinière, n°. 17, te Brussel, met juiste opgave der ten toon te stellen voorwerpen en der benoodigde plaatsruimte, in hoogte en oppervlakte. De verdeeling der plaalsrnimte, zooals die door het bestuur zal zijn vastgesteld, wordt vóór 1 Februarij 1876 aan de tcnloonstellers medegedeeld. De Belgi sche regering reduceert het tarief der transportkosten op de staatsspoorwe gen met 50 ten honderd. De voorwerpen voor de tentoonstelling bestemd moeten vóór 1 Mei 1876 aan het locaal bezorgd zijn. Volgens de laatst ontvangen officiële mededeelingen aangaande den stand der veepest heerschle die ziekte in de laatste helft van September in Ooslenrijk-Hongarye in de quarantaine-plaatsen van Nowosiclilza (Bukowina) en Skala (Gallicie), alsmede in verscheiden gemeenten van de Croatiscli- Slavonische militaire grensdistricten. Het koningrijk Hongarye, alsmede Croatie en Slavonie waren vrij van de ziekte. In Rusland werden, volgens de in hel begin der vorige maand bij de regering te St. Petersburg ingeko men beriglenvoornamelijk de gouvernementen Volhynie, Kursk, Minsk, Mohilew, Orel, Pcnsa, Puliavva, Saratow, Tatnbow en Jaroslaw door de veepest geteisterd. Daarenboven had die ziekte zich vertoond in de gouver nementen Bessarabie, Wiatka, KasanNowgorod, Simbirsk, Twer, Tobolsk en Ural. Te 7.ulphen is eergisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van de Nederl Gustaaf-Ailolf-vereemaing. onder voorzitting van d'. C. Krabbe. Be halve de leden van liet hoofdbestuur waren 19 algevaardigden tegenwoordig. Met een welkomstgroet van den voorzitter werden de werkzaamheden inge leid. D\ E. C. Segers, secretaris van bet hoofdbestuur, die op de algc- meene vergadering der Gustaaf-Adolf-Stifiniig te rotsdam de Nederlandsche zustervereeniging had vertegenwoordigd, bragt een uitvoerig verslag uit van zijne verriglingen en bevindingen, en droeg vervolgens, namens het hoofd bestuur, het gewone jaarlijksche verslag voor. Uit dit verslag bleek dat de verceniging, wier gebied zich meer en meer naar buiten uitbreidt, bloeit, en dat tot voorzitter van het hoofdbestuur is benoemd de beer Rauwcnhoff, lioogleeraar te Leiden. De penningmeester van bet hoofdbestuur, de heer W. F. C. Gerlings, deed hierop rekening en verantwoording van zijn be heer; zij werd goedgekeurd. Na aftrek van alic uitgaven was er 6034 04 in kas ter beschikking der vergadering om verdeeld te worden over de hulpbehoevende gemeenten, die zich om ondersteuning aangemeld hadden. Na langdurige discussie besloot de vergadering liet verzoek om subsidie, voor de te 's Hertogenbosch op te rigten protestantschc school, bij den te- genwoordigen stand van zaken, af tc wijzen. De feestgave, door verschil lende afdeelingen bijeengebragl, beliep 435. Zij werd. nadat bij stemming uit een voorgedragen drietal een keuze uit de meest hulpbehoevenden was gedaan, toegekend aan de gemeente Arvicnx in Frankrijk (dep. llautcs Alpes). De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Des avonds ten 7 ure werd een openbare zamenkomst gehouden in de Groote Kerk, opgeluisterd door de uitvoering van een zangkoor. Als spre kers traden daarin op de lib. P. Hofstede de Groot, oud-hoogleeraar te Gro ningen, dr. E. Laurillard, pred. te Amsterdam, en ds. E. C. Segers, pred. te Leiden. Die zamenkomst werd door eene talrijke menigte bijgewoond. liet hoog militair geregtsliofuitspraak doende in bet Iiooger beroep op een vonnis van den krijgsraad te 's Boscliwaarbij de milicien D. was veroordeeld lot één jaar detentie, ter zake van liet niet opkomen in werke lijke dienst, heeft beklaagde vrijgesproken, daar bij ten tijde der opkomst zich in gevangenschap bevond en dus wettig verhinderd was. Te Berkenwoude werd Zondag 11. de beroepen predikant J. A. Prins bevestigd door zijn vader J. J. Prins, hoogleeraar te Leiden, terwijl aan de plegtige handoplegging ook deelnam de grootvader, Isaac Prins, van Am sterdam, de 94-jarige nestor der Ned. herv. predikanten. Vóór 73 jaren, op Pinksteren 1802, bad deze, toen propenent, eene liefdebeurt vervuld te Berkenwou e. alwaar hij nu zijn kleinzoon kerkelijk mede-inzegende. Men meldt uit VlaardingenMogten wij reeds vroeger melding makeu van de aanzienlijke schade, door de jongste stormen op zee aan de visschers- vloot, zoo van hier als van Maassluis, tc weeg gebragtde sedert dien tijd aangekomen schepen, zoowel hier als te Maassluis, hebben belaas ons ver moeden bevestigddat bet bedrag dier schade nog belangrijk zou worden vermeerderd. Het jaar 1875, dat zich aanvankelijk zoo gunstig voor de baringvissclierij liet aanzien, zal door deze omstandigheid, zoo niet als bet

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1