LEIDSCHE COURANT, 1875. N°. 230. ZATURDAG 2 OCTOBER BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. =S D« Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met hel f erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 '(jaars, buiten de expeditiekosten. rifzondcrlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voer 5 Cents, franco p, p, 6 Cents, I)C prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 1 October. Door de commissie voor hel geneeskundig staats-examen is heden be vorderd tot arts de heer van Frankenhuisenofficier van gezondheid. Het diploma wegens het met goed gevolg afleggen Van het eerste natuurkundig examen, is uitgereikt aan de hecrcn Hengeveld, Tulleners en Beker. In de gisteren avond gehoudene vergadering van liet departement Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werdhij monde van den heer van Dijkrapport uitgebragt van afgevaardigden ter algemeene vergadering. Daarna deed de heer P. de llaas verslag namens de commissie tot het nazien der boeken en effecten van de Spaarbank. Daaruit bleek, dat in 1874 is ingelegd en aan renten bijgeschreven tot een bedrag van 162,594.70%. De schuld der bank beliep op 1 lanuarij 1875 277,057.44, verdeeld over 3210 boekjes. Tot leden der commissie voor het nazien der rekeningen van den penningmeester en van de verschillende inriglingen van het departement werden benoemd de hh. prof II. G. van de Sande BakhuyzenG. Wilhelmy Pamsté en dr. W. Palmer van den Broek, en tot leden der commissie van de leesbibliotheek de heeren G. F. Alsche, P. L. H. M. B. D. Kraal en A. Koetser. Aan het slot der werkzaamheden deelde de voorzitter mede, dat in de aan staande wintervergaderingen met dames als sprekers zullen optreden de hh. Dercksenvan Heyst en Koopmans van Boekerenterwijl nog enkele uit- noodigingen zullen gedaan worden. Tevens rigtle hij aan de leden het ver zoek tot tijdige inzending van onderwerpen voor de punten van beschrijving. Te ruim 8 uren trad de heer dr. D. de Loos met zijne toegezegde bijdrage op. Op de hem eigene degelijke wijze sprak hij over het Water en in een aantal uitmuntend geslaagde proeven toonde hij aan, hoe bijna alle water soorten hier ter sledezoowel uit de openbare pompen als uit de huizen der ingezetenen, voor de gezondheid schadelijke beslanddeelen bevatten. Met de verklaring dat in de behoefde aan goed drinkwater slechts door eene behoorlijk ingerigle duinwaterleiding kan voorzien wordensloot hij zijne belangrijke rede. Besiuurderen van het departement betreuren het zeer, dat deze bijdrage slechts door een betrekkelijk klein auditorium werd bijge woond. Waar alles door ben in liet werk wordt gesteld, om ook de ge wone deparlcments-vergaderingen meer aantrekkelijk te maken, hadden zij, vooral ook met het oog op de door ben uitgenoodigde sprekers, op meer dere belangstelling gerekend. Toch zullen zij zich niet laten afschrikken, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Hebben dc afwezigen altijd on- regt vooral mag dit geldenwaar zij zooveel goeds en nuttigs hebben ge mist als door den lieer dc Loos geboden werd. Op Zomerzorg had gisteren avond het tweede harmonie-concert plaats van wege de Maatschappij voor Toonkunst, tevens was dit een afscheids concert van den orchest-directeurden heer Blümenlrilt. Het programma dat gegeven werd was goed gekozen en werd met vee! entrain uitgevoerd. De gedachte dat het de laatste keer was dat de heer Bliimentritt dit orchest als directeur bestuurde, oefende blijkbaar eenen gnnstigen invloed; het was oliederden hooggeachlen directeur, door verhoogde naauwkenrigheid en verdienstelijke uitvoering, een vriendelijk vaarwel wilde zeggen. Bij het einde der pauze overhandigde prof. Boogaard, het woord voerende namens commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst, den heer Bliimentritt een met zilver gemonteerden digireerstok. Op de vereerende en vriendelijke toe spraak van den heer Boogaard antwoordde de heer Blümenlrilt met een woord van dankterwijl het orchest en het publiek den vertrekkende luide toejuichten. Vervolgens werd hel concert voortgezet en door de toehoorders met levendige belangstelling aangehoord. Dat de verdiensten van den '•eer Bliimentritt ook elders worden op prijs gesteld, blijkt daaruit, dat hij gisteren, naar wij vernemen, de uitnoodiging moet hebben ontvan gen lot professor voor contra-bas aan liet muzikaal conservatoire te Praag, 'elke betrekking met 1 Januarij e. k. zou aanvaard moeten worden. Gedurende de maand September 1875 zijn in dc Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 2197% portiën warme spijs, 248 portiën vleesch, 20 portiën s?ek' totaal 2465% portiën. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat iu het volgende jaar eenige jongelingen na algelegd examen als scheeps klerk zullen kunnen worden aangesteld. Alleen zij komen in aanmerking die geboren zijn in 1859 of 1860. In de maand April zal nadere aankon diging geschieden. De minister van financiën heelt ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat ter opleiding voor telegrafist in de maand December aanst. een tiental leerlingen bij den rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten. Alleen zij ko men in aanmerking, die het getuigschrift hebben verkregen van goed afge legd eindexamen voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. De candidaten moeten zich vóór of op 15 November aanst. bij het dep. van financiën aanmelden. Het stoomschip Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is op 28Sept. te Suez aangekomen, en het stoomschip Bolland, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 30 Sept. van Aden vertrokken. Den 29!te° en 30s,c° Sept. jl. werd te Utrecht gehouden de 38e alge meene vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, onder voorzitting, den 29s1'", van jhr. J. L. de Jonge, den 30sltD, van dr. G. A. van Limburg Brouwer, eerc-voorzitter der vereeniging. Het jaarverslag werd rondgedeeld, de rekening 1874 onderzocht, die, dank zij onderschei dene buitengewone ontvangsten nog met een batig saldo mogt sluiten. Tot leden van het hoofdbestuur (voor de niet herkiesbare aftredende») werden benoemd d'. J. Brouwer, te Zwolle, en dr. Joan de Moer, te Amsterdam; tol lid der commissie van redactie de heer G. B. 'l Hooftte Botterdam. De beraadslagingen liepen uitsluitend over het ontwerp eencr herziening van het algemeen reglement der vereeniging. In beginsel is uitgemaakt dat de onderteekening cener afzonderlijke verklaring omtrent hel niet-drinken cn niet-schenkcn van sterken drank, zooals art. 2 van het alg. reglement van 1842 voorschrijftvoortaan niet meer zal zijn een vereischtc voor de aan vaarding van het lidmaatschap. In eene volgende alg. vergadering zal de behandeling van het ontwerp worden voortgezet. Er waren 40 a 50 afgevaardigden en correspondenten bij afwisseling aanwezig. Onlangs heeft de Belgische officier Eenens een werk uitgegeven waarin hij o. a. beweert, dat het Belgische leger in 1830 en volgende jaren met verraders en omgekochten vervuld was, alsmede dat de prins van Oranje, destijds opperbevelhebber van het Ncderlandsche leger, eene overeenkomst wegens een wapenstilstand, toen Frankrijk België te hulp kwam, zou ver broken hebben. Dezer dagen heeft de Nederlandsche generaal Booms de tastbare leugenachtigheid van deze beweringen op voldingende en hoogst waardige wijze zegevierend bewezen, met mededeeling van zeep belangrijke geschiedkundige bijzonderheden, in een brief in de Fransche taal geschre ven aan generaal van der Smissenzijn voormaligen krijgskameraad in Algiers. Hoogst verdienstelijk is zoowel de inhoud ais de vorm van dezen «open brief", hij den boekhandelaar Hoogstraten te 's Ilage uitge geven. (U. v's Gr.) Dc Tijd verneemt dat de heer J. TV. Brouwers, pastoor te Bovenkerk, die zich verleden week naar Duitschland heeft begevente Keulen, wegens zijn geestelijk gewaad, aan heleedigingen heeft blootgestaan. Aan het parochiaal kerkbestuur van den II. Antonius te Terheydea is door den koning magtiging verleend tol het aanvaarden van eenige lega ten, bij beschikking van den heer F. A. van Raak, in leven pastoor al daar, aan gemeld bcsluur vermaakt, bestaande o, a. in twee percelen wei land, ter waarde van f 13000, alsmede eene som van ƒ6000, onder bepaling dat dit vast goed en kapitaal zullen moeten worden aangewend tot vestiging van een gesticht voor onderwijs te Terheyden, terwijl bovendien jaarlijks eene uitdeeling van brood aan de armen zal bchooren te geschieden. Te Rotterdam is gisteren morgen eene vrouw, die me! haar zoon bezig was het dak na tc zien van een pand in de Korte Lijnstraat, eu daartoe met hem op het dak was gegaan, van dat pand op de straal in een kuip gevallen en ten gevolge daarvan overleden. Het ongeval is ontstaan door dien de ladder, waarop de zoon boven op het dakvenster stond, door de glibberigheid uitgleed en teregt kwam tegen de borst van tie vrouw, die daardoor achterover sloeg. Volgens dc 11. C. is de auditeur-militair in zake den huzaar 11., die, wegens het overrijden cener vrouw onder Overveen, tot zes maanden eenzame opsluiting is veroordeeldin hooger beroep gekomen en zal dus deze zaak bij liet hoog militair geregtshof in behandeling komen. Te Amsterdam vergaderde eergisteren de commissie tol het houden eencr internationale tuinbouw-leuloonslelUng in 1877 te Ainsierdam. Tost

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1