BUITEN EANDSCHE BERIGTEIN. PER TELEGRAAF. 1875 zitting zal honden te Delft; 2U. te benoemen: tot lid en voorzitter dier commissiedr. M. Salverda, inspecteur van het middelbaar onderwijs; tot leden: d'. G. F. W. Baehr, hoogleeraar te Delft; F. J. van den Berg, hoog- leeraar te Delft; dr. J. D. van der Waals, leeraar aan de h. burgerschool te sGravenliageJ. Versluys, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Gronin- „en; D. Grotlie, hoogleeraar le Delft; dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogleeraar te Amsterdam; dr. F. van Calker, leeraar aan de h. burgerschool te Arn- jem; J. E. Cornelissendirecteur der afd. voor de waarnemingen ter zee jan liet kori. Ncdcrl. Meteorologisch instituut te Utrecht; J. Pb. Koelman, directeur der akademie van beeldende kunsten te 's Gravenhage; E. Gugel, hoo"leeraar te Delft; F. Slraeké, hoogleeraar aan de rijks akademie van beeldende kunsten te Amsterdam; dr. W. Koster, hoogleeraar te Utrecht; 0 Fogtelooleeraar aan de rijks h. burgerschool te Alkmaar; 3°. te bepalen, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de Nederlandschc taal en letterkunde en de geschiedkundige wetenschappende staatshuishoudkundede handelswetenschappende le vende talen en hare letterkunde en het schoonschrijven, voor het jaar 1875 zitting zal houden te 'sGravenhage; 4°. te benoemen: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onder wijs; tot leden: dr. W. G. Brill, hoogleeraar te Utrecht: mr. C. M. J. Wil- lemnier. hoogleeraar tc Amsterdam; dr. P. Bomeyn, directeur der rijks h. burgerschool te Middelburg; dr. J. tl. H. Uiilstnann, directeur der rijks h. burgerschool te Tilburg; E. H. C. Schaefer, directeur der rijks h. burger school te Roermond; N. W. Posthumus, leeraar aan de h. burgerschool te Amsterdam; F. J. Rode, leeraar aan de handelschool te Amsterdam; J. H. Dijkman Bzleeraar aan de h. burgerschool te Dordrecht; A. C. LolTelt, te'sGravenliage. H. K. II. prinses Marianne is heden ochtend naar Duitschland vertrok ken en wordt Zalurdag le Voorburg terugverwacht. EüfClELA N I». LONDEN 29 September. Maandag heeft er in het noorden en het westen des lands een orkaan gewoed. Te Liverpool was de storm zeer hevig. Vele schepen werden aan Se zijde van Birkenhead op den oever der Mersey geworpen en enkele drij vende dokken werden van hun ankers geslagen en slechts met buitengewone moeite van den ondergang gered. Tal van schepen met steenkolen geladen zonken in dc rivier. In den mond van de Mersey, bij New-Brighton, ver ging de Helen Southardvan Quebeck, en de reddingboot van Liverpool, die de bemanning van het schip gered had, werd stuk geslagen bij den terugtogt, waarbij 14 menschen omkwamen. In de stad zelve werden en kele meuschen gedood door den val van schoorsteenen. Bij gelegenheid van het spoorweg-feest te Darlington werd eene ten toonstelling gehouden van spoorwegmateriaal, oud en nieuw. Daarop prijkte ook de locomotief die op 27 September 1825 den eersten passagierstrein trok. Dezer dagen werd gemeld dat de lord-mayor van Dublin in verlegen heid was over de bestemming door hem te geven aan eene som van 1500 4% overschot van het londs waaruit de O'ConnelI-feestviering was bestreden. Aan den strijd, daarover in de pers ontstaan, heeft hij onverwacht een afdoend einde gemaakt. Geheel zelfstandig heeft hij over dat geld beschikt en o. a. 200 er van bestemd Ier vervaardiging van zijn eigen portret; 20 gaf bij zijn portier ten geschenke enz. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld dat te Montreal 2000 katholieken een oplogt hebben gehouden ter eere van den provincialen raad der katholieken, welke processie gedurig door bet gepeupel werd aangeval len en eindelijk uiteengedreven, hoewel de policie haar beschermde. Er werd van weèrszijden geschoten en een ruim gebruik van steenen gemaakt. Eén man werd gedoodongeveer 50 ernstig gekwetst. Dit Fidjii wordt aan den Sydney Morning tier. geschrevendat de mazelen-epidemie aldaar p. m. 40000 menschen moet hebben weggerukt, zoo dat de bevolking tbans nog maar een derde bedraagt van hetgeen zij vóór 25 jaren was. F 13. A IV K. U IJ R. Naar aanleiding van het geval van den heer Robins, den Engelschman, die door de Parijscbe policie mishandeld werd en zich deswege bij zijne rege ring beklaagde, heeft de prefect van policie, ten gevolge van eene aanschrij ving van het dep. van buitenlandsche zakenden betrokken commissaris van policie vermaand voortaan wat minder ruw met vreemdelingen om te springen. - Er wordt algemeen geklaagd over de lucifers-regie de slechtheid van deze regeringsproducten en de bovenmatige strengheid, waarmede de fiscus alle overtredingen tegen dit monopolie van den staat straft. Dezer dagen behelsde de Figaro een brief, waarin stond dat enkele particulieren voor eigen, huiselijk gebruik zeiven lucifers vervaardigden, en de minister van financiën heeft onmiddellijk eene mededeeling aan den Figaro gezondendat ook dit eene ontduiking van de wet is, die bij ontdekking streng gestraft worden. Aan spotternij tegen de regering ontbreekt het intusschen niet. Zoo werd dezer dagen gevraagd, hoe de regering in staat zou zijn de lucifers, die van hare fabrieken afkomstig zijn, van de andere te onder scheiden. Gemakkelijk genoeg, werd geantwoord, men strijkt ze eenvoudig aan; branden zij, dan zijn ze niet van de regering. Te Parijs zijn vijf personen vergiftigd door het eten van vleesch, dat in een niet goed verglaasde pan was toebereid. Twee personen zijn over leden. Te Tours zijn zes menschen vergiftigd door het eten van mosselen. Een persoon stierf aan de gevolgen. Een neger, die tot het etende gezel schap had behoort, gebruikte de mosselen zonder eenigen nadeeligen iuvloed "oor zijn gestel. Zekere .lean Bourgon, 38 jaar oud, werkman en wonende nabij het station van Orleans te Parijs heeft een moord gepleegd op Leseune, wijn handelaar en kofïijhuishouder aldaar. Maandag avond kwam hij in beschon ken toestand tc huis, doch vóór naar bed te gaan wilde hij bij Lesenne nog iets gaan gebruiken. Deze weigerde hem iets te geven, waarom Bourgon de ruilen begon in te slaan. Lesenne ging hierop naar buiten om hem dat te beletten, doch naauwelijks buiten de deur zijnde, stiet Bourgon hem een mes in den buik. Lesenne viel onmiddellijk neer en men vreest dat bij er niet van zal opkomen. De berigtgever van Ilavas' agentschap geeft van hel legerkamp der opstandelingen bij Glavslco dc volgende beschrijving: Mijn vriend en ik. wij werden naar de oude zeden der Slavische gastvrijheid ontvangen. Men bragt gebraden schapen en gevierendeelde runderen aan. Men verslond die, men dronk met volle teugen en na den maaltijd zong men liederen op de heldendaden uit de dagen van Turkschen verovcringskrijgnatuurlijk haat en wraak ademende legen de Muzelmannen. Men heeft mij op het slagveld geleid, waar ik hier en daar lijken zag liggen zonder hoofd of met afge sneden neuzen. De eer van den Turken het hoofd af te houwen is alleen voor de dappersten weggelegdde anderen verminken de ligchamen door de neuzen af te snijden; beiden worden bij de lijken nedergelegd. SPANJE. De Diario meldt dat de regering besloten heelt de verkiezing voor de cortes zeer spoedig le doen plaats hebbende gemeentebesturen hebben bevel ontvangen de kiezerslijsten in orde te brengen volgens de wet van 1870. In de leger-operatiën heerscht weder stilstand, hetgeen natuurlijk den Carlisten zeer ten goede komt. D U IT SI C iï S, A W D. H. M. de koningin der Nederlanden is den 23,ten Sebtember met prins Alexander te Constanz aangekomenwaar zij in het hotel des lies haren intrek genomen heeft. Den 25"tn bragt H. M. een bezoek aan keizerin Eugénie op Arenenberg en den 27slt" woonde de vorstin, de onthulling van het standbeeld baars vaders te Cannstatt bij. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden is Zondag le Berlijn aange komen Des voormiddags heeft hij een bezoek ontvangen van den keizer en andere leden der kon. familie. Des namiddags heeft hij bij den keizer gedineerd. Den volgendan middag werd een diner ten hove gegeven, waarbij hij met zijn gevolg was uitgenoodigd. Den 28sl'n zou hij naar Muskau vertrekken. Te Berlijn is eene conferentie gehouden van afgevaardigden uit de Duitsche vereenigingen van oud-strijders. Deze bijeenkomst had ten doel, de thans bestaande 600 vereenigingen, te zamen met ruim 60000 leden, onder één algemeen bestuur en eene gemeenschappelijke organisatie te brengen. Uit een aan den bondsraad overgelegd rapport blijkt, dat in ,1874 zich 82418 personen aan de militaire dienst onttrokken hebben. Van 1860 tot -1874 is het cijfer van hen, die zich aan de militaire dienst onttrokken, van 1 ya op 9 pet. geslegen. Uit Munchen meldt men dat bij de verkiezing van den voorzitter, den ondervoorzitter en den secretaris der kamer van afgevaardigden alle leden tegenwoordig waren. Dc benoemingen zijn allen ten gunste der ultramon- lanen uitgevallen, die 78 stemmen uitbragten tegenover de 76 der liberalen. De Zweedsche Noordpool-expeditie is in goeden welstand te llammer- fest aangekomen. Zij heeft een rijke naturalistische collectie en verscheiden belangrijke hydrographische verslagen medegebragt. De mond der Jenisci- rivier was op 15 Aug. bereikt; de hoogleeraren NordenskjoldSundströmen Stuxberg namen vier dagen later afscheid van de expeditie. Zij waren voor nemens over Siberië naar Zweden terug te keeren. LONDEN, 29 September. De telegraphische gemeenschap met Japan over Rusland is verstoord. ST. SEBASTIAN, 29 September. In den afgeloopen nacht hebben de troepen op Santragomundi een aanval gedaan zonder te slagen. De Carlisten hebben desniettemin belangrijke verliezen geleden. De strijd wordt heden voortgezet. ROME, 29 September. De Perseveranza zegt, dal het bezoek van keizer Wilhelm officieel is aangekondigd tegen 11 October. CETTINJE, 29 September. Eergisteren moeten bij Osrediza in Turksch Croalië, in de nabijheid van Kostajnica, ernstige gevechten tusschen de Turken en de opstandelingen hebben plaats gehad, waarbij, volgens het zeggen der laatstende Turken telkens geslagen werden. BELGRADO, 29 September. In den nacht van 27 op 28 dezer vielen bij Mokra Gora 500 Turken het Servische gebied binnen en doodden de solda ten en de grenswachters, die daar het cordon vormden. Op het alarm rukte een Servisch bataillon uit, voor hetwelk de Turksche troepen over de grenzen de vlugt namen. De verbittering van het volk is onbeschrijfelijk. BELGRADO, 29 September. De bladen maken melding van drie belang rijke gevechten in Bosnië bij Osrediza, Dogopolje aan de Una rivier en Pri- jedor bij den berg liozar. De Turken werden, hoewel zij 1700 man sterk waren, overal geslagen. Het verlies der Turken in de drie gevechten be draagt 320, dat der opstandelingen 128 man. Bij Prijedor waren de opstan delingen sterk verschanst. De gevechten hadden den 26en27en en 28'" plaats. Het aantal opstandelingen neemt toe. BELGRADO, 30 September. De minister Uistics heeft niet bij zich toege laten de deputatie van den handelstand, die hem wilde verzoeken het nemen van een besluit tot uitstel der betalingen te bespoedigen. Naar het schijnt vreest men dezen maatregel te nemen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3