op grom! dal daarbij kwade Irouw is gepleegd. Pe voorzitter verzocht den spreker schriftelijk opgave dier vragen, ten einde die later te beantwoorden. Re heer van Ilerson deed nog de vraag, naar aanleiding van een vooival dat mede de aandacht had getrokkenof de meening dat de hoogste klasse van de school van den heer Japikse en de laagste klasse van de hoogere burgerschool als parallel klassen waren te beschouwen al of niet gegrond was. Hieruit ontstond een debat, waarvan de uitslag was dal die mee- ning, ofschoon sedert jaren door velen gedeeld, ongegrond was, omdat zij op geene verordening of eenig reglement steunde. Door de alhier zitting houdende staats-commissie voor het geneeskun dig examen is heden tot arts bevorderd de heer J. A. Lodewijks, mil. student.' Door de staats-commissie, zitting houdende te Groningen, zijn bevor derd tol apothekers de hh. J. F. A. Rijkholt, van Groningen; N. F. Reyst, van Leiden, en W. F, Hammes, van Rotterdam. Wij vernemen dat het concert, dat de Amstcrdamsche liedertalel //Oefe ning baart Kunst" voornemens was te geven op Maandag 4 October e. k., wegens onvoorziene omstandigheden alsdan niet kan plaatshebben, maar is uitgesteld moeten worden tot enkele weken later. Z. M. heeft bepaald dat ter opleiding van genie-kader voor het Ned. Indisch leger de gelegenheid zal geopend worden ter detachering van Neder- landsche soldatenkorporaals en onderofficieren van liet koloniaal werfdepot bij het bataillon mineurs en sappeurs. Die militairen zullen, tijdens zij bij genoemd corps zijn gedetacheerd, soldij genieten gelijk aan die van hun ranggenooten van dat corps, terwijl zij indien zij binnen een door den minister van oorlog te bepalen tijdsverloop geschikt bevonden worden om ingedeeld te worden als mineur islf kl.korporaal of sergeant der genie troepen, bij terugkeer naar het kologiaal werfdepot, eene gratificatie zullen ontvangen van ƒ100 als zij tot sergeant der genietroepen worden aangesteld en van ƒ60 voor de overige genoemde rangen. Tot hetzelfde doel zullen bij het bataillon mineurs en sappeurs worden aangenomen jongelingendie den vollen ouderdom van 16 jaren hebben bereikt, het l9d<- levensjaar nog niet zijn ingetreden, geneeskundig geschikt zijn bevonden en zich met ver gunning hunner ouders verbinden om den lande gedurende tien achtereen volgende jaren te dienen, waarvan drie in Nederland en zeven in Oost-Indië. Bedoelde jongelingen, die in de sterkte van het koloniaal werfdepot wor den gevoerd, genieten als zij in dienst treden eene gratificatie van J 50 en worden gedurende hun verblijf bij dat bataillon in kleedinguitrusting, soldij en verdere vergoedingen gelijk gesteld aan de thans bij dat bataillon dienende jongelingen, met dien verstande, dal hun daarbij niet anders dan titulaire graden worden verleend. Zoodra zij ter uitzending naar Nedcrl. Indië, bij het werldcpöt aankomen, ontvangen zij eene gratificatie van 300, terwijl zij ter zclfder tijd definitief worden aangesteld bij het kader der genie-troepen in den graadwaartoe de minister van oorlog hen geschikt acht. Voor hem die als korporaal naar Nederl. Indië vertrekt, wordt bij de inscheping hel dienstverband verminderd met één jaar en voor hem die als sergeant vertrekt met twee jaar. Van Zr. M». minister-resident te Konstantinopel is mededeeling ontvan gen van een rapport betreffende de cholera-epidemie in Syrië, den )5üel1 September aan hem ingediend door den Ned. gedelegeerde bij den oppersten gezondheidsraad te Konstantinopel. Daaruit blijkt het volgende: Gedurende de eerste week van September waren te Beyruth 8 ziekte- en 6 sterfgevallen voorgekomen, en gedurende de tweede week 9 nieuwe ziekte- en 4 sterfgevallen. Tc Aleppo was weinig verandering in de ziekte gekomen. Het aantal der ziektegevallen had aldaar in de eerslé w eek van. September 148 en in de tweede week 149 bedragen; dat der sterfgevallen respect i v el ij k 99 en 124. Te Aïntab werd de sterfte sedert 1 September geschat op 30 per dag. Te Djibleh telde men sedert 1 September 80 nieuwe gevallen, en waren 105 menschen overleden. Te Lattakieh was iii de 13 eerste dagen der maand hel cijfer der nieuwe ziektegevallen 61 en dat der overledenen 47. De ziekte nam nog dagelijks toe te Tripoli en te Saïdah; de sterfte was er echter niet zoo aanzienlijk al^r te Djibleh'. alwaar men op eene bevolking van 25Ü0 zielen sedert heljbegin der epidemie meer dan 500 sterfgevallen geteld had. Ook te Dehij'niet ver van Aleppo, alsmede te Orfah, eene stad op 36 uren afstands, van Diarbekir, had de cholera zich vertoonden men vreesde dat zij ook naar laatstgenoemde stad overgebragl zou worden. Bij deze gesteldheid van zaken, nu de epidemie zich over geheel Syrië verspreid heeft, zag men niet zonder bezorgdheid het aanstaande vertrek uit Konstan'finopel te gemoet van de pelgrims-karavaan naar Damascus, van waar zij zich terstond na het einde der maand naar Medinah en verder naar Mekka moet begeven. Men vreesde dal deze op haren logt door Syrië door de chqlera besmet zou worden en de ziekte naar de heilige plaatsen in Arabië zou kunnen overbrengen, alwaar meer dan 150,000 pelgrims uit alle oorden van het Oosten verecnigd zijn. Uit dien hoofde had men gewenscht daj in dit jaar het vertrek der karavaan over Damascus belet zou worden. Dp regering scheen echter bezwaar te hebben gemaakt om de verantwoor delijkheid voor zulk een verbod op zich te nemen-, zij had zich er toe be- ■jiaald om naar het voorbeeld van Egypte eene quarantaine voor te schrijven 'voor de reizigers, die zich uit Syrië over zee naar Iledschas begeven. i De veestapel in Nederland bestond aan hel einde van 1873 uit 253,394 paarden. 3466 ezels en muilezels, 1,432,091 runderen, 901,515 schapen, 146,169 geilen en 360,258 varkens. De marktwaarde daarvan wordt opge geven te hebben bedragen niet minder dan ƒ357,446,500. Dat er in de polders enz. in Nederland steeds meer en beter wordt voorzien om den afvoer van het overtollige water te bevorderen, kan wor den afgeleid uit het getal stoomgemalen, die voor en na zijn in gebruik ge steld. In 1861 toch was dit getal 28 met 2892 paardenkrachten; in 1865 was dit cijfer 50 met 3400, in 1870 90 met 5388, in 1873 149 met 7930 paardenkrachten. Het stoomschip Thomas Sorbyvan Batavia naar Rotterdam, is op 21 September te Malta aangekomen. Te Zuid-Beijerland is eergisteren de bliksem geslagen in eene kapitale hofstede. Oogenblikkelijk stond de schuur in vlam; er was aan blusschen niet te denkenzoodat de schuur en de aangrenzende woning afgebrand zijn Geheel de oogst van dit jaar, alsook eene groote hoeveelheid oude tarwe benevens de geheele inboedel is eene prooi der vlammen geworden. Te Ilardinxveld is Maandag-avond de bliksem geslagen in de woning van den herbergier P. Meiwaard; hij vernielde de klok aan den muur en be schadigde den stoel waarop de vrouw was gezeten; de vrouw kwam niet den schrik vrij. Een 19-jarige huzaar van het lc reg. te Haarlem heeft getracht zich door het onthouden van voedsel van het leven te beroovcn. Hij heeft zich daartoe Zondag jl. op den zolder der paardenstallen onder het slroo verbor gen, waar men hem eergisteren-avond in bcwusteloozen toestand vond. Hij is onmiddellijk naar de kazernegebragt, waar hem de noodigegeneeskundige hulp is verleend. ZZ. C.) Te Amsterdam is gisteren morgen het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Eduard de Vries, in leven directeur van het Paleis voor Volks vlijt, op plegtige wijze op de Ooslerbegraafplaats ter aarde besteld. Dat de deelneming en belangstelling algemeen warenbleek uit de opkomst van duizenden, die èn in den omtrek van het Palcis, èn voor èn op het kerk hof zich hadden verzameld om den overledene de laatste eer te bewijzen. Van hooger hand was gelast het kerkhof alleen voor vrienden en bekenden van den overledene open te stellenmaar de policie bezweek voor de volks massa toen de hekken voor het doorlaten van den lijkstoet werden geopend, Hoewel door een zeer krachtig optreden de vloed werd gestuit, geraakten eenige personen onder den voet, en daaronder twee agenten van policie, die gekneusd per as huiswaarts werden vervoerd. Verscheidene mannen en vrou wen lagen in zwijm in hel gras. liet prov. geregtshof in Noordholland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Maartje van Lingcn, huisvrouw van Mohlé, te Edam, be schuldigd van brandstichting. Het hof heeft haar vrijgesprokenop grond dat het niet wettig en overtuigend was gebleken dat zij den brand in hare woning moedwillig had aangestoken. Voor genoemd hof stond vervolgens te regt een boerenknecht uit Nieuwer- Amstel, ter zake van diefstal van vijf boerenkooltjes, ter gezamenlijke waarde van een halven cent. De knecht had last van zijn baas gekregen zulke kooltjes van een zijner bekenden te halen. Hij was echter wat lui uitgevallen en vond het gemakkelijker over de schutting van het naburige erf te klimmendaar de bewuste kooltjes weg te nemen en ze op liet erf van zijn baas te planten. De aanklagt luidde: //Diefstal in de aanhoorigbeii van een bewoond huis door middel van overklimming". De eisch was het minimum der in deze bedreigde straf, namelijk eene cellulaire gevangenis straf van drie maanden. De verdediger, mr. G. J. Rive, betwijfelde of biet liet bij de wet gevorderde boos opzet wel aanwezig was, daar de knecht niet uil w instbejag had gehandeld. Hij concludeerde tot vrijspraak. De uit spraak zal later plaats hebben. Te Groningen is voor de gcldleening van ƒ87000 (deel van eene lee ning ad 167,000), a 4% pCt.ten laste dier gemeente, ingeschreven voor 376,000. Men meldt uit Maastricht: Een huis aan de Boschslraat, toebelioorende aan den heer Regoutis dezer dagen aan eene orde van geestelijke zusters uit Duitschland verhuurd; het zal eerstdaags door deze nieuwe bewoonstets worden betrokken. Te Geleen is ook een gebouw aangekocht voor eene uit Duitschland verwacht wordende geestelijke orde. De Samar. Cour. deelt het volgende mede: Een Javaansche spion van den pachter te Kalassan (Djokdja) werd voor eenige dagen het slagtoffer van onberedeneerden dienstijver bij het vervolgen van een Chinees, dien hij op het stuiken van amfioen had betrapt, juist op het oogenblik dat deze plaats nam in den trein die naar Djokdja vertrok. Met het voornemen den smok kelaar bij aankomst aldaar te doen aanhoudenstapte hij hem onmiddellijk na in denzelfden waggon, en zette zich daar schijnbaar onverschillig neder, altijd een oog houdende op hel pakje dat de Chinees met zich voerde, ei waarin de buit verborgen was. Het scheen echter wel dat de sluiker al spoedig lont rook. En nu was ook zijn plan gemaakt. Zoolang mogelijk liet hij den spion in het vooruitzigt van hel welslagen zijner onderneming; doch naauwelijks begon de trein de grens der hoofdplaats te naderen, «I Babah grijpt zijn pakje en werpt het naar buiten, zonder er verder na» om te zien. Dit was voor den spion te veel; zonder zich een oogenblik te bedenkenspringt hij uil den waggon op de spoorbaanen komt met ver brijzelde hersenpan tusschen een bamboestruik te regt. 'sGllAVENHAGE, 30 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan zijnen adjudant in buitengewone dienst, den gepensioneerden schout bij nacht jhr. F. de Casembroot. tot de aanvaarding der door den koning van Pruissen, keizer van Duitschland. ge dane benoeming van eere-ridder der Johanniter-orde en de aanneming van de daaraan verbonden versierselen of onderscheidingstcekenenen aan den voor de dienst in Ned. Indie bestemden soldaat A. C. J. Lepage, van het koloniaal werfdepot, tol het dragen van de Fransche herinnerings-medaillt voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. Aan den heer mr. T. J. Noyon is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als adjunct-commies bij het depart, van justitie. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warflum is benoemd de heer dr. G. Penon, te Tiel. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden: 1°. te be palen dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineren vau hendie eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wen- schen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappenzeevaart kunde, teekenen, boetseren, gymnastiek en landbouwkunde, voor liet jaat

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2