FEÜ TELEGRAAF. Burgerlijke ADVERTENTIE N. MAATSCHAPPIJ TOT ACT VAX "f ALGEMEEN. Villi de TIE V- A CUT malen li niet noodig; maai' op dit oogenblik moet de keizerlijke prins zich eerbiedig Ier beschikking van Frankrijk houden, dat te eeniger tijd een beroep op hem zou kunnen doen, en dit laatste is waarschijnlijk de reden waarom het u niet spijten zou. wanneer hij op dat oogenblik afwezig zou zijn" Een republikeinsch blad merkt daarbij aan, dat de prins lang zal wach- ten, indien hij wacht lot hij geroepen wordt; als hij maar niet ongeroe pen komt. Van de oprigting eener medische faculteit te Parijs, als afdeeling van je katholieke universiteit, zal waarschijnlijk vooreerst niets komenuit hoofde geen enkel gasthuis hel vcreischte getal van 120 bedden wil afstaan. Vrijdag is uitspraak gedaan in de zaak der aan de beurs gewisselde pistoolschoten. De heer Legrand, die den slag met de rotting heeft gege ven, is veroordeeld lot ééne maand, de heer Degas, die de scholen heeft gelost, tot zes maanden gevangenisstraf. 8PAKJE. |)e ministeriële bladen verzekeren dat het ministerie spoedig op de cir culaire van den nuntius zal antwoorden, en dat het van plan is de onafhan kelijkheid van de regterlijkc magt in het proces van den bisschop van Urgel te handhaven. Aan de 820 Carlisten, die in Frankrijk geïnterneerd zijn, is gevraagd 0f zij zich aan koning Alphonsus wilden onderwerpenslechts vier hebben hierop een bevestigend antwoord gegeven en zijn dan ook naar de grenzen teruggebragt, terwijl de overigen geïnterneerd zullen worden. Waarschijnlijk zal het aantal geïnterneerde Carlisten aanzienlijk vermeerderd kunnen worden; naar men verneemt worden 2500 Carlisten te Viella door 10000 man rege ringstroepen ingesloten gehouden, en zullen zij waarschijnlijk gedwongen worden de Fransche grenzen bij Pontduroi over te trekken. De Politica meldt: Èene Engelsche kanonneerboot op het station Gi braltar, heeft aan de Spaansche tolbeambten eene barkde Federal genaamd geladen met tabak en andere contrabande, ontweldigd. Een der beambten heelt daarbij het leven verloren. De bark en de tolbeambten zijn naar Gibraltar medegevoerd, doch weder losgelaten. De Spaansche maritime overheid heelt ernstig geprotesteerd en de regering zal te Londen opkomen tegen de magtsoverschrijding der Engclschen. OVITiCIILAAD. De Osttl Zei tang bevat een brief, door den keizer aan den bevelvoe rende!) generaal von Kirchbach geschreven. De keizer geeft daarin zijne bijzondere tevredenheid te kennen over de uitmuntende houding der troepen. Aan den genoemden generaal wordt de orde van den Zwarten Adelaar ver leend, terwijl ook andere officieren van dat legercorps met onderschei dingsteekenen zijn begiftigd. Aan de manschappen is eene buitengewone geldelijke toelage verstrekt. Te Rotlweill is een kruidlabriek, waarin eene hoeveelheid van 20 cen tenaars kruid aanwezig wasin de lucht gesprongen. Zes werklieden von den daarbij den dood. Naar men uit Konstanlinopel meldt zijn de Fransche, Engelsche en Russische consuls Woensdag te Trebinje aangekomen. Zij hebben aan de gezanten berigtdat hunne verzoenende zending mislukt is. Zij moeten zells de voor naamste leiders der opstandelingen niet hebben kunnen spreken. Sedert eenige dagen is geen enkele tijding bekend geworden van de Duitsche, Italiaansche en Oostenrijkschc consuls. Men vermoedt dat zij Trebinje niet kunnen verlaten. Men verneemt voorts dat sedert lang geen zoo rijke oogst in Bosnië, Turksch Croaiië, ja zelfs in de Ilerzcgowina, is beleefd als dit jaar, maar dat de producten op het veld verrotten, dewijl ten gevolge van den opstand handen ontbreken om den oogst binnen te halen. In plaats van hutten en huisjes ziet men thans overal niets dan brandende puinhoopen. De anders zoo levendige dalen van Sana, Gorujonica, Ubas enz. zijn verlaten, daar de opstandelingen naar het gebergte zijn getrokken, waar naauwelijks geiten hel noodisre voedsel zouden vinden, zoodat zij spoedig óf het gevecht in de vlakte zullen moeten aannemen, óf in onderwerping komen. De honger zal hen weldra dwingen het eene of het andere besluit te nemen. IX li 1 K. BATAVIA. 14 Augustus. Ten aanzien der verschijning van den opstandeling Burniat is het Sin- dangsche, wordt nog medegedeeld dal zijne weinige aanhangers reeds bijna allen gevat zijn. Hij zelf was nog niet aangehouden, doch zijn volgeling en wegwijzer Badar is door eene tol vervolging uitgezonden patrouille opge spoord, en daar hjj zich bleef verweren, algemaakt. De verkregen resul taten zijn hoofdzakelijk te danken aan het beleid van den controleur le kl. bij het binnenlandsch bestuur op de buitenbezittingen C. J. Braun. Er is hier eene deputatie van landhuurders uit Solo aangekomen, om grieven bij den gouverneur-generaal in le brengen tegen den resident, den lieer Keuchenius. Uit Blitar meldt men van 5 Julij: Gepasseerden nacht heeft de Kloet weder eene waarschuwing gegeven van niet le vertrouwen op zijne schijn bare werkeloosheid. De eerste schok werd gevoeld ten twee, de laatste on geveer ten hall drie uren. Het schijnt dat de waakzame honden, die trouwe menschenvriendeninstinctmatig het gevaar beseflen bij aardbeving moge lijk te verwachten, ten minste, na icderen schok hoorde men hen blaffen sommigen een gehuil aanbellendat gedurende de doodsche stilte van den nacht, onwillekeurig eenen akeligen indruk verwekte. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ingenieur le kl. bij den waterstaat J. B F. L. Molenbroek, en aan den opzigler 2e kl. bij den waterstaat J. R. Lemon. Benoemd: tol ltn commies °P het bureau van den gouverneur van Sumatra's Westkust, de ambtenaar °P non-activiteit F. Helbos; tot 2rD machinist bij 's lands sloombaggermolen lc 'alavia. J. Francke, tijdelijk machinist van 's lands stoomschip Slamat. Tijdelijk belast: met de waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur der spoorwegdiensten, de machinist bij het marine-etablissement te Onrust P. G. Haverkamp. Departement van marine. Ontslagen: eervol, de hoofdingenieur van de geogr. dienst in Ned. Indie dr. J. A. C. Oudemans. PARIJS, 26 September. De Francais meldt, dat een Fransehmanzekere Rigadeauop Cuba door Spaansche troepen vermoord is. De minister Dcca- zes heelt nu onmiddellijk aan onzen gezant te Madrid last gezonden om bij de regering aldaar krachtige vertoogen te doenopdat de schuldigen gestraft worden. BELGRADO, 26 September. Twee Servische officieren. Dimils en Bajoro- vits genaamd, die aan deze zijde eene inspectie hielden, zijn door een Turksch piket, aan de grenzen bij Nischl, doodgeschoten. Er zal morgen een ministerraad worden gehouden over deze zaak, die als zeer gewigtig wordt beschouwd. LONDEN, 20 September. De Observer zegt, met betrekking lot het zen den van versterking naar het Britsch eskader in China, dal er geen reden bestaat om vijandelijkheden le duchten. GRAZ, 25 September. De hier gehouden vergadering van Duitsche natuur kundigen werd gisteren gesloten. De uitnoodiging van het gemeentebestuur van Hamburg om de eerstvolgende bijeenkomst aldaar te houden, werd met luiden bijval aangenomen. BUCHAREST, 26 September. Hel officiële blad bevat eenbes luit van den vorst, waarbij de Rumaansche troepen in October met een deel der reserve lot hel houden van herfst-oefeningen in territoriale afdeelingen bijeengeroe pen worden. RAGUSA 25 September. Een Engelsch eskader wordt hier verwacht. RIO-JANEIRO, 25 September. De kamer der afgevaardigden heelt dt.i keizer, op zijn verzoek, verlof gegeven om eene reis naar Amerika en Europa te ondernemen. ONDERTROUWD: J. van den Bos, jm. 28 j. enM.C. Hoek.jd. 28 j. L. C. Aflourlit. jm. 40 j. en J. W. Somerwil, jd. 27 j. - W. de Lett, jm. 29 j. en W. M. Vermey, jd 36 j. - P. de Wit. jm. 23 j. en J. Tegelaar. jd. 24 j. W. Driessen.jm. 25 j. en M. Wijtenburg, jd. 28 j. - 11. Visser, jm. 46 j. en L. Gilliérou, jd. 28 j. J. 11. Jollie, wedr. 33 j. en E. M. C. Scheller, jd. 37 j. J. Gocdraad, wedr. 42 j. en G. Boom, wede. 40 j. (Gehouden Verkooping van onroerende goed >en, in het Ileeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 25 September. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Een Huis met daarachter gelegen Tuin, buiten de Morse.ipo.,rt, aan den Morschweg, onder de gemeente Oegsigeest, Wijk II, n°. 10,. Kooper B. Verhoeven alhier, ƒ2780. Heden werd ons eene Dochter geboren. B. BRU1N1NG. Bij Leiden, 25 September 1875. M. C. BRU1N1NG, geb. v. d. Myé. Polstrekt eenige kennisgeving. lieden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, ten huize barer ouders, mijne geliefde Echtgeuoole SOPHIA HAKBIJL, in den jeugdigen leeftijd van bijna 30 jaren, mij nalatende een kind van omstreeks5 maanden. Leiden, 25 September 1875. MART9. DÉE. Na een hevige ougesteldheid van slechts weinige dagen overleed heden ons veel geliefd Zoontje JAN, in den aaqyalligen leeftijd van driejaar. G. H D. SUSANNA. Den Haag, 25 September 1875. 11. C. SUSANNA, Knaapen. Bijzondere kennisgeving. DEPARTEMENT LEIDEN der «EWOXE VES6AOERING, Donderdag 30 September 1875, 's avonds le zeven uren. in het Deparlementsgebouw op de Ruïne. Werkzaamheden: Rapport van de Afgevaardigden ter Algemeene Ver gadering. Idem der Commissie tot nazien der boeken en effecten van de Spaarbank Benoeming der Commissie tot het nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester, enz. Benoeming van drie leden voor de Commissie der Leesbibliotheek. Regeling der Winterver gaderingen. Uitnoodiging lot inzending van voorstellen voor de Punten van beschrijving. Bijdrage van Dr D. DE EOOS. Namens het Bestuur, A. M. L. RÜMKE, Secretaris. worden scheelhoofdpijn en zenuwkwalen binnen twintig minuten ge stild door de Paarlen van aftreksel van terpentijn van Dr. Clertan. Indien dit geneesmiddel na verloop van dien tijd niet werkt is het onnoodig het verder door te zettenhet helpt onmiddelijk of geheel niet. I Als proef zal aan ieder die znlks verlangt eenige Paarlen gratis ter hand worden gesteld. |j NOTA. Deze monsters zijn le bekomen te Leiden bij HL K. SWK- i MER, Droogist, en .1. J. REYST, Apotheker.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3