BUITENLANDSCHE BER1CTEN. wan! als de staal in het jaar 1898 den Rijnspoorweg overneemt, moei hij, ingevolge art. 52 onzer concessie, den spoorweg Leiden- Woerden ook overnemen., legen terugbetaling van het daaraan besteede kapitaal; terwijl indien die overname niet geschiedtde overeenkomst met de Rijnspoorweg maatschappij voortduurt en de waarde des spoorwegs, onder behoud van den door het rijk verleenden waarborg, steeds grooter wordt, want met regt mag toch verwacht wordendal de bruto opbrengst van dezen zoo gunstig gelegen spoorweg, even als die van anderen, jaarlijks grooter zal worden. Re negende algemeene vergadering van het aardrijkskundig genoot schap zal gehouden worden te Arnhem, op Zaturdag 9 October aanst., in hel lokaal van het natuurkundig genootschap. De punten van beschrijving voor deze vergadering zijn de volgende: 1". Mededeelingen van ntr. H. A. L. Hamelberg over Zuid-Afrika in het algemeen en den Oranje-Vrijstaat en de Transvaalsche republiek in het bijzonder. 2°. Mededeeling van prof. P. J. Vclh over de nieuwe ontdekkingen met betrekking lot de Javaansche oud heid in het Lliëng-gebergie. 3°. Gelegenheid lot het doen van mededeelingen en behandeling van vraagpunten. Door den heer fl. J. de Jongh, onlangs te Rotterdam overleden, is aan de diaconie-armen der Evang. Luthersehe gemeente te Alkmaar een legaat besproken groot 2000. Naar men uit Rrielle meldt is met hel hoofdgebouw thans ook een vleugel van het asyl voor oude en gebrekkige zeelieden voltooid. Op den voorgevel van dien vleugel bevinden zich, behalve hel wapen van mr. A. Ver lluell, de initialen van den naam des mans, door wiens milddadigheid de commissie in staat werd gesteld den vleugel te doen bouwen. Jammer dal nog de fondsen ontbreken voor den anderen vleugel! Naar men ver neemt heeft de commissie aan een drietal leden de taak opgedragen een reglement te maken, en zal er, als het reglement gearresteerd zal zijn, uit de sollicitanten, die zich reeds aangemeld hebben ol nog zullen aanmelden, eene keuze worden gedaan, daar men spoedig althans de vertrekken van het hoofdgebouw bewoond wil zien. In een gezin te Monster hebben zich in de vorige week ernstige ziek teverschijnselen voorgedaan, ten gevolge van het eten van bot. Vijf perso nen aten des middags van deze visch. Des nachts werd de huisvrouw plot seling ongesteld; zij kreeg hevige buikpijn, vergezeld van brakingen en bloeddiarrhee. De overigen deelden des anderen daags op verschillende tijden in hetzelfde lot; doch bij den een waren de verschijnselen sterker dan bij den ander. Men vermoedt, dat in de bot vergiftige bestanddeelen zijn ge weest die zich gedurende liet bakken of daarna (de visch werd twee dagen na het bakken gegeten) moeten ontwikkeld hebben. Ter vervulling der vacature van kantonregter te Sommelsdijk, heeft de arrond.-regtbank op de voordrag! geplaatst de lift. J. Zaaijer Pzn., plaats- verv. kantonregter te Sommelsdijk, mr. 0. M. W. Schnell, griffier van het kantongcregt te Grave, en mr. ,1. F. \V. Veeren, griffier van het kartlonge- regl te Naaldwijk. Uit Amsterdam meldt men dal een industrieel uit Hamburg van plan is concessie aan te vragen om de wagens van den tramway aldaar met stoom in beweging te brengen. Te Kopenhagen en te Danlzig worden de tramway-wagens reeds met sloom gedreven. Uit Utrecht is Vrijdag 11. geboeid over de grenzen naar Pruissisch El- ten gevoerd een onderofficier in Pruissische dienst, die den oorlog tegen Frankrijk als onderofficier medegemaakt had en na de groote herfst-man- oeuvres in volle uniform gedeserteerd was. Hij meende in den rang dien bekleedde voor hel Indische leger dienst te kunnen nemen. Zucht lot avancement schijnt dien militair tot dezen onberaden stap te hebben gebragt. De milicien Gonlav is, naar men verneemt, door den krijgsraad te Arnhem vrijgesproken. Te Deventer is het inzamelen der afgevallen boombladeren op de wan delplaats de Worp dit jaar verpacht voor 249.50. In het vorige jaar, het eerste jaar van verpachting, was de opbrengst f 150. Op den 20<lcD 11. had de sneltrein, die ten II uur 13 min. van Zulphen naar Hengelo vertrekt, in de nabijheid van het [station Markelo een hevigen schok te verduren. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat die schok ver oorzaakt was door eenige steenen, die eene moedwillige hand op de rails had gelegd. Aan de nasporingen der policie is het gelukt den dader, A. ten Zeldam Jz.te ontdekken, die zijne baldadigheid reeds bekend beeft. Men meldt ui! Leeuwarden: De longziekte onder het rundvee blijft in deze provincie bij voortduring heerschen. In de vorige maand zijn nog 02 runderen, aan die ziekte lijdende of daarvan verdacht, afgemaakt, waardoor het cijfer der gestorven en afgemaakte runderen sedert 1° Januarij dezes jaars is geklommen tot 1013. Omtrent de cichoreileelt in de Dockumer woudstreken, waar die teelt zoo belangrijk is, wordt het volgende gemeld: Met het delven der wortelen is men reeds begonnen en wel uict de hoogste stukken, die over het geheel nog al van de droogte hebben te lijden gehad en om die reden dan ook dun staan, maar toch is de opbrengst beter, dan men voor een paar maanden had durven verwachten. Van de lagere gronden wordt een zeer goeden oogst te gemoel gezien. Naar men uit Groningen meldt zal ook de heer E. J. P. Jorissen aldaar met den heer burgers eerlang zich naar de Transvaal-republtek bege ven, en wel als hoogleeraar of docent in de letteren aan de aldaar op te rigten school voor hooger of middelbaar onderwijs. 's GRAVENHAGE 27 September. Door Z. M. is aan den heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, referendaris bij het dep. van buitenlandsche zaken, verlof verleend tot hel aannemen van het kommandeurskruts der Christus-orde. liern door den koning van Portugal geschonken. Tot schoolopziener in het 8slr schooldistrict van Zuidholland is benoemd de heer mr. J. J. de Reus, te Dordrecht, in de plaats van den heer d'. j,(; van Deventer, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Aan den heer mr. A. M. van Stipriaan Luiscius is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te 's Gravenhage Bij den plaatselijken staf is benoemd, tot kapitein plaatselijken adju- danl lsle kl. te Maastricht, de ritmeester G. H. baron Tacts van Anieran- gen. van het wapen der cavalerie, thans op non-activiteit. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk, verklaard dat hij en de minister van financiën, na het votum van de eerste kamer op Vrijdag II., hua ontslag aan Z. M. den koning hadden verzocht, Z. M. had echter een stellig \vei»(. rend antwoord gegeven. Ook met het oog op den beslaanden toestand ig het algemeen hadden de beide ministers toen, na rijpe overweging, besloten vooralsnog aan te blijven. De kamer heeft het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, dat even als dat van de eerste kamer slechts een weerklank is van die redeonver- anderd aangenomen, na korte discussie over enkele paragrafen. Over die betreffende het lager onderwijs hebben het woord gevoerd de hh. Schimmel- !penninck van der Oye, de Jonge, van Eek, Heydenryck, Moens en de mi. nister van binnenlandsche zaken. De eerste wilde eene commissie van onder zoek de hh. van Eek en Moens de spoedige indiening eener wijzigingswet De andere sprekers waren met den minister van oordeel dat eerst hel hooger onderwijs moet geregeld worden. De minister verklaarde zich ook leg# 1 eene commissie van onderzoek. I Bij de tweede kamer is heden ingekomen eene regelingswet der militaire 1 pensioenen bij de landmagt. De afdeelingen van de tweede kamer zullen morgen vergaderen tot hel onderzoek van de ontwerpen uitmakende de Ned. Indische begrootigi voor 1876. 's Konings wederantwoord op het adres van de eerste kamer der stalen- generaalter beantwoording van de troonrede, op den 25 September 1875, luidde: ''Mijne Heeren! Ik verzoek u aan de eerste kamer der staten-generail mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord." De hooge raad nam heden kennis van het cassatieberoep van den nu- chinist R., die in hooger beroep door het hof in Zuidholland tol 6 maanden celstraf is veroordeeldwegens oorzaak te zijn geweest van het bekende spoorweg-ongeluk, dat 14 Aug. 1874 nabij Warmond voorviel. Ilijwer! schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, hetgeen hij die het deed ontstaan, had kunnen en moeten voorzien, waarvan niet alleen verwonding, maar, gelijk men weet, verlies van men- schenlevens het gevolg is geweest. Evenals in eersten aanleg en hooget beroep voerde mr. Ph. A. Haas Az., van Amsterdamvoor den req. het woord, Hij lichtte een drietal cassatiemiddelen toe en concludeerde tot vernietigingnt het arrest, liet openb. min. zal op 5 October conclusie nemen. Heden is aan het locaal van het depart, van financiën aanbesteed: liet leveren van omslagen voor telegrammen, ten behoeve van den rijkstelegraal gedurende de jaren 1876, 1877 en 1878. Er waren vijf billetten ingekomei Als minste inschrijvers kwamen in aanmerking de hh. de Ruyteren Meyer, te Amsterdam, als: de gegomde a 1.94en de niet-gegomde a 1.854 1000 stuks. Dezer dagen heeft een der Duitsche badgasten, gelogeerd in het Oranje- hotel in de kleine eetzaal van het stedelijk badhuis een souper gegeven aai de badlieden en badvrouwen. Geen wonder dat dit personeel dit milde aai bod met erkentelijkheid aannam. Ongetwijfeld getuigt het feit der uitnoodi- ging van de tevredenheidwaartoe 1;et badpersoneel stof heeft gegeven. K fS $5 Sj A It. LONDEN, 26 September. Een trein van Cardiff naar Newport is op korten afstand van laatstge noemd station, uil het spoor geloopen. Met de locomotief en de tender werden twee of drie passagiersrijtuigen uit het spoor geslingerd. Van 4 reizigers werden gelukkig slechts 5 a 7 ernstig gekwetst. De overige» kregen ligtere wonden. Volgens het rapport van liet bureau van landbouw in de Vereenigdt Staten over de maand September, zal de oogst van de maïs. indien zij goed rijpt, alle vorige oogsten in hoeveelheid overtreffen, ondanks het verlies, dat door de overstrooraingen geleden is. FKANKaiJR Hel besluit der regering om eene kabinels-quaestie te maken van i> beslissing welke de nationale vergadering geven zal over de wijze van stem ming' heelt, volgens de Opin. Nat., eenige leden der permanente commissie bewogen Donderdag a. s.als wanneer deze bijeenkomt, de onverwijlde i)| eenroeping der nationale vergadering te vragen. Aan de dagbladen is eene nota medegedeeld, waarin gezegd wordt, dat de beweging, die sommige Belgische dagbladen gemaakt hebben over zekere dagbladartikelenvooral van Emile de Girardin waarin gesproken wordt van de[inlijving van Belgie bij Frankrijk, hier eene groote verbazing hebben teweeg gebragt; want de openbare meening in Frankrijk denkt aan niets minder dan aan de inlijving van Belgie, en te Brussel moest men weten, evenzeer als ieder in Frankrijk het weet, dat die artikelen het werk d" phantasie en alleen van persoonlijken aard zijn. De keizerin van Oostenrijk is Zaturdag namiddag te Parijs aangekomen De Figaro heeft gemelddat de keizerlijke prins een reis om de we reld zal ondernemen, deels om zijne opvoeding te voltooijen, deels om iè te onttrekken aat\ den invloed eener ongeduldige omgeving. De Pays i4 daaromtrent: »Uwe prinsen van Orleans of Bourbon kunnen aan Chinafl Japan een bezoek brengenzonder dat dit eenigzins hindertwant zij if

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2