LEIDSCHE COURANT. 1875. S\ 220, D1NGSDAG 28 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; ik et hei fer slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.30 s jeersbuiten Ie expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. "-tiyr.-CBrm-rrT. r. - tgrr,'.i-Ai wy STADS-BERICHTEN. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gelet op het bij hem ontvangen bericht dat in deze Gemeente een geval van hondsdolheid is voorgekomen; Gezien art. 3 der Wet van 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad n". 110); Beveelt dat op nieuw gedurende vier maandente rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, aiic iaoiifieai die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van ver voer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een jM^JIIJ- SiOSÏI<, volgens het door Z. E. den Minister van Binnenlandsclie Zaken, bij beschikking van 27 Juli 11. voorgeschreven model, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld, met dien verstande nochtans dat, ingevolge Ministerieele beschikking van 7 dezer, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare afkondiging door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Bu: ge mees ter voornoemd, Leiden, 27 September 1875. v. n. BRANDELER. HINNENLANDSCUE BEMETEN. LEIDEN, 27 September Door Z. SI. is benoemd lot hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier dr. 11. Ooit, thans hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam. Bij het aan de Leidsche hoogeschool op 23, 24 en 25 September ge houden admissie-examen hebben deelgenomen 111 adspiranten; daarvan trokken er zich 3 onder het examen terug. Toegelaten zijn 63 adspiranten. Van het «Gedenkboek der feestvieringen ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan der hoogeschool te Leiden, door J. SI. E. Derckscn", is thans de zesde en laatste aflevering, bevattende de beschrijving der feesten in Junij jl. gevierdverschenenzoodat dit werk thans compleet is. Bij deze aflevering zijn twee platen gevoegd, voorstellende: de uitreiking van het vaandel aan het studenten-corps en het gondelfeesl. liet geheel overziende mag men den schrijver den lof niet onthouden dat hij zich. ook bij de zamenstellifig van dit gedenkboek, goed van zijne taak heeft gekweten en er veelal in geslaagd is hel dorre aan zoodanige Icestbeschrijvingen ver bonden te vermijden. De beide gedenkboeken betreffende de in 1874 en 1875 gevierde feesten zullen bij velen, lot zclis in later tijd, de aange naamste herinneringen levendig honden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliterswaren de hoogste prijzen 27.- 5.50 en ƒ2.70 en de laagste prijzen ƒ26.--, ƒ5.20 en ƒ2.60. Aan het prospectus in zake den spoorweg Leiden—Woerden ontlecnen wij het volgende: De spoorweg begint aan den Ilollandschen spoorweg, in de nabijheid van diens stat ion Leiden, cii eindigt, de zuidzijde van den Rijn volgende, aan den Nederlandschen Rijnspoorweg, in de nabijheid van zijn station Woerden. De eerstgenoemde stad, de grootsle fabriek- en landbouwmarktplaals van Zuidhollandwordt daardoor langs den koristen weg opgenomen in het spoorwegverkeer, dal zich naar de noordelijke en oostelijke provinciën van ons land en naar Duitschland uitstrekt. De welvarende en rijke streek, tnsschen die stad cn Woerden, zal daar te boven reglslreeks in aanraking komen met den Ilollandschen spoorwegen daardoor in het spoorwegver voer gebragt worden met Noordliolland ter eener zijde en ter andere met ta Haag, Rotterdam, België, Frankrijk en Engeland. Eene digte bevolking van meer dan 100,000 zielen zal voor hare personen, handel- en winkelne ring, fabrieken, trafieken, landbouw en veeteelt de voordeelen genieten, die eene versnelde en meer goedkoope gemeenschap, dan thans beslaat, oplevert. De begrooling van de kosten van aanleg voor enkel, doch met grondont eigeningen en funderingen der kunstwerken voor dubbel spoor, bedraagt 2,800,000. Er kan in dit opzigt geen gegronde vrees bestaan voor teleurstelling. Ook bjj het aannemen der som voor onteigening, en die be grepen is onder de 2,800,000, werd met de grootste omzigtigheid te werk gegaan. Het kapitaal wordt intusschen gesteld op ƒ3,000,000. De raming zou dan in liet een of ander opzigt nog voor een betrekkelijk aanzienlijk bedrag kunnen tegenvallen, zonder dat er gevaar ontstond dat meer kapi taal werd gevorderd, dan waarop ten overvloede was gerekend. Met ver trouwen mag men zich zelfs vleijen, dat het geraamde bedrag niet aanstonds in zijn geheel zal blijken benoodigd te zijnom den weg in staat van exploitatie te brengen. Het tracée van het grootst gedeelte van den weg, met stations of halten te Ilazerswoude over de brug van Koudekerk, Alphcu, Zwammerdam en Bodegraven is door den minister van binnenlandsclie zaken goedgekeurd en de onteigeningsslukken zijn daarvan gereed. De lengte van den weg zal 32 kilonieters bedragen. Hel ligt voor de hand, dat eene exploitatie van deze betrekkelijk kleine lijn door eene aansluitende hoofdlijn meer voordee len aanbiedt, dan onder eigen beheer en eigen materieel. Mitsdien hebben de concessionarissen eene overeenkomst gesloten met de Nederlandsche Rijn spoorweg maatschappij, waarvan de hootdbepalingen hierop nederkomen. Die maatschappij waarborgt den eigenaars, dat, gedurende den loop der overeen komst, het batig saldo dier exploitatie-rekening in eenig jaar, aanvangende met het eerste jaar dier exploitatie, niet minder zal bedragen dan ƒ4220 per kilometer, de lengte des wegs gerekend op 32 kilometers, en verbindt zich om heigeen aan dat bedrag van ƒ135,040 in eenig jaar mogt ontbre ken aan de eigenaars uit te betalenals renteloos voorschot op toekomstige winsten. Aan het slot wordt gezegd: Velen der ondergeteekenden spraken reeds in den jare 1873 hunne overtuiging uit omtrent de levensvatbaarheid der onderneming, waarvan het nut door niemand in twijfel kon worden getrok ken. Zij deden zulks toen de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij nog slechls ƒ3000 per kilometer had gewaarborgd: toen er geene zekerheid bestond, dat het voor den aanleg besteede kapitaal, met al wat verder tot uitbreiding ep verbetering ook later nog mogt worden aangewend, aan het einde der concessie door het rijk in zijn geheel zou worden terugbetaald: toen nog de vrees kon opkomen, dat men bij niet-volleekening van het maatschappelijk kapitaalde toevlugt zou moeten nemen tol de uitgifte eener prioriteits-Ieeningom het ontbrekende aan te vullen. De onder deze betuiging destijds door hen opengestelde deelneming bleef intusschen ontoe reikende, om met de zaak een aanvang te maken op zoodanig reëele grond slagen als waarvoor zij zich borg konden stellenen deze gaven de aanbiedingen welke zij ontvingen niet. Hoewel zij de eerste proefneming ais mislukt beschouwden, gaven zjj den moed niet op, maar werd door hen naar andere middelen gezocht, beter geschikt om het doel te bereiken. Zij zijn daarin boven verwachting uit nemend goed geslaagd. De regering werd overreedzich len deze het belang van Leiden cn de geheele Rijnstreek aan te trekken, en wist de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij te bewegen, het lot stand komen der lijn Leiden—Woerden te waarborgen, door vooreerst de garantie van /30Q0 per kilometer ie brengen op ƒ4220, en ten andere zich te verhinden, om voor hel onverhoopt geval dit nog niet mogt strekken om derden tot deel neming voor het volle bedrag der ƒ3,000,000 maatschappelijk kapitaal uit te lokkenhet restant voor zich te nemen. Deze maatschappij stelde hierbij tot voorwaarde, dat de gemeente Leiden een subsidie zou geven van ƒ100,000, ter tegemoetkoming in hel te wachten tekort gedurende de eerste jaren van exploitatie; dat het rijk de termijnen der concessie zou gelijk stelieiv met die harer eigene onderneming, en waarborgen dat bij het einde daarvan bet kapitaal werd teruggegeven dat men had besteed; dat eindelijk de statuten der nieuwe maatschappij het sluiten van contracten a forfait niet zou toelaten dan met toestemming der Rijnspoorweg-maatschappij. De gemeente Leiden was bereid zich de verlangde opoffering te getroosten, en tegen de overige bedingen kon ie minder bezwaar beslaan, omdat zij geene andere strekking hadden, dan om de soliditeit der onderneming meer en meer te bevestigen. Overtuigd als vroeger van bare levensvatbaarheid, durven de ondergetee kenden thans eene nieuwe gelegenheid tol inschrijving openstellen, en haar tevens aan te bevelen als eene goede geldbelegging van zeer solicden aard, zoowel wal kapitaal betreft als de renten, liet kapitaal is toch gewaarborgd.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1