PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. URBANUS-PILLEN, van de Wed. RIJ EN EN ZOON, Chemisten Waarschuwing. J. T. T E R B U R G IT, De flpt'n. .Val. bevat een verslag van de opening der jaarvergadering Ie Geneve van het «verbond voor den vrede en de vrijheid". Onder de voorgelezen brievenwaren een van Garibaldi, waarin hij de aandacht ves- Ijnde op de broederen in het ooslen, die thans als helden strijden tegen de afschuwelijkste aller dwingelandijen; en een van Victor Hugo, wiens bewe ringen ten opzigte van Elzas en Lotharingen niet zonder tegenspraak bleven tn wiens buitensporige loftuitingen over de bestemming van Frankrijk alles behalve instemming vonden. Door den heer Bratiano, lid der Rumaansche kamer, werd in eene toespraak o. a. betoogd, dat men ten onregte bij de stammendie onder Turksche heerschappij staan, eenige eenheid vooronder stelt. Zoo een goed geslaagde opstand de Christelijke bevolkingen onafhan kelijk maakte, zeide hij, zou het niet lang duren, of zij zouden elkander beoorlogen en bare regeringen zouden broeinesten worden van kuiperijen len bate van bijzondere belangen. Vermeerdering der middelen van gemeen schap en verbreiding van onderwijs waren het eenige redmiddel. Het ver bond zelf is, naar het gevoelen van den berigtgever der O pin. Vat., aan bel kwijnen. E. De bekende circulaire van den nuntius wordt door de ultramontaan- sche bladen zeer geprezen; zij trekken partij voor mgr. Simeoni en ontwij ken de vraagof de openbaarmaking van zulk een document veroorloofd is. De andere organen der drukpers scharen zich aan de zijde der regering. De Impartial, oppositieblad brengt onder de oogen zijner lezers den tekst van een in de bibliotheek te Toledo voorhanden document, waarin koning Fer dinand de katholieke, in soortgelijk geval, eenvoudig beveelt den l'auselij- ken afgezant op te hangen, en aan Z. 11. de bedreiging toevoegt: //dat bijhaal' de gansche gehoorzaamheid van alle rijken van Caslilië en Arragon zal ontnemenwanneer Z. H. niet onmiddellijk de van haar uitgegane b.èvc en uitspraak intrekt." - Don Carlos heeft een manifest gezonden aan de Fransche legilimisti- scbe bladen. Volgens de daarin gevoerde taal zou hij nog in hel minst niet wanhopen aan het welgelukken zijner onderneming. Hij zegt daarin: Kam pioen van bet katholiek geloof en van het monarchaal regtde eenige die gewapend is voor de verdediging van deze onmisbare beginselen van de Christelijke maatschappij, ben ik feitelijk degene die zich in de bres stelt voor de terugkrijging der door de legimiteit verloren regten; de verwezen lijking van uwe hoop hangt innig zamen met het welslagen van mijne onderneming. Deze groote taak, die ik uit Gods hand aanvaard heb, zal ik vervullen ten einde toe, zonder te aarzelen, zonder afwijking, zonder tekortkoming. Mijn volk is met mij tot elke opoffering bereidonderwerpt zich aan alle beproevingen. Zij die ik heb kunnen wapenen zijn opgetrok ken en vergoeden hunne geringe getalsterkte door hun geestdrift en moed, zoodat meestal de overwinning aan mijne zijde is. De anderen wachten wapens af om als één man op te staan om door een snellen veldtogt te he slissen over den uitslag van dezen oorlog door de vernietiging van het vijandelijk leger, dat wij overwonnen hebben en dat wij moeten verdelgen. Binnenkort zal veel gebeuren. De cosmopolitische revolutie ontketent tegen al zijn hartstogten. Vreest niet. Een Bourbon breekt nimmer zijn woord. Ik heb beloofd de revolutie te zullen ombrengen: zij zal sneven. S» S 'S1 St S3 L, A 1ST B. Te Dusseldorp is dezer dagen de algemeene vergadering der noordwes- telpe groep van het Verein van Duitsche ijzer- en staalindustriëlen geopend. Op een dier gehouden vergaderingen is de volgende resolutie aangenomen: De algemeene vergadering houdt vast aan het eenmaal door haar aangeno men beginsel, ten aanzien van de quaeslie van beschermende regten; zij blijft zich verklaren legen hel stelsel van bescherming en voornamelijk legen elke verhooging der regten op de artikelen der ijzerindustrie. Daarentegen is de vergadering van oordeel, dat met het oog op den toestand, waarin die lak van nijverheid zich thans bevindt, de termijn van opheffing der nog geheven regten behoort te worden uitgesteld. De Nordd. Allg. Zeit. verzekert, dat prins Bismarck den keizer naar Italië vergezellen zalindien deze reis doorgaaten dat er van den beginne af, toen dit reisplan ter spraak kwam, nooit aan getwijfeld is, of de rijks kanselier zou medegaan. OOSTEN RIJ K. Omtrent den oogst in Oostenrijk-Hongarije wordt het volgende mede gedeeld: De graanoogst is thans reeds in alle. ook de noordelijkste bergdis- Irictender monarchie afgeloopen. Maïs is ook reeds in vele streken ingeoogst, en aardvruchtenooft en' wijn z'jn reeds zoo ver in de ontwikkeling gevorderd, dat omtrent de opbrengst daarvan met zekerheid een oordeel geveld kan worden. Wat de wintergranen betreft heeft de tarwe in de westelijke helft der monarchie iets minder dan een gemiddelden oogst geleverd; in de Uongaarsche landen is de uitslag weinig bevredigend en zou geen overschot voor den uitvoer voorhanden zijn, indien de binnerilandsche consumlie niet ten deele door den uit 1874 overgebleven voorraad kon gedekt worden. - In de Zastava wordt een manilest medegedeeld, door Bosniërs tot den Sultan gerigt. Uit de volgende zinsneden kan men zienmet welk eene «verkropte woede men daar tegen de Turken is vervuld. «Manifest der naakte Bosnische Rajahs aan den Sultan, den Turkschen keizer, die te Stam boel troont en sinds vijfhonderd jaar met zijne grooten, met de Aga's en Spahija'sde Bosnische Serviërs plundert en verdrukt"«Wij verklaren den oorlog, maglige Sultan! u en al uwen grooten, die in geestdrijverij elkander hebt toegezegd, aan uwen eigenmagtigen druk op den nek van armen Rajah geen einde te maken en hem door uwe ongehoorde gewel denarijen en buitensporige afpersingen te gronde te rigten. Oorlog op leven en doodHonderden Bosnische helden drillen de speer om de ketens te ver breken, waarmede gij en nw bloedzuigers hunne vrijheid hebt geboeid" enz. WjSJSNEN22 September. De keizer heeft op de aanspraak van de presi denten der Hongaarsche en Oostenrijkschc delegatiën het volgende geantwoord: ik ontvang met opreglen dank uwe verzekeringen van volledige toewijding. Ik reken op uwe herhaald beproefde vaderlandsliefde. Ik ben overtuigd dat gij de regering in alles zult ondersteunenwat gij tot beveiliging der monarchie en tot bevordering harer belangen noodig acht. De beweging, die in eenige provinciën van het Turksche rijk is ontstaan, moet, wegens de onmiddellijke nabijheid en de daaruit voortvoeijende velerlei betrekkingen, haar terugstoot in de eerste plaats in de monarchie doen gevoelen. Maar door onze hartelijke betrekkingen met de beide groote naburige rijken, en ook door onze vriendschappelijke verhouding tot de andere staten, is er reglmatige hoop. datondanks die gebeurteniszoowel de rust in de monarchie, als de vrede in Europa bewaard zal worden. KRAGUJEWATZ22 September. De Skuptchina heeft per telegraaf aan graaf Russell haren dank betuigd voor het geen hij gedaan heelt voor de zaak der opstandelingen in de llerzegowina. De Vergadering heeft hare zittingen verdaagd totdat de deputatie voor het adres uit Belgrado zal zijn teruggekeerd. BERLIJN, 22 September. De conferentie van de gedelegeerden der Duitsche zeehandel-plaatsen werd heden geopend. Twintig steden zijn vertegenwoor digd. Tot voorzitter is gekozen de heer C.lausen. uit Bremen. Hij betoogde de noodzakelijkheid van het bestrijden van dc pogingen der protectionisten, en met algemeene stemmen werd goedgekeurd het adres, dat de handel te Koningsbergen aan den rijkskanselier gezonden heeft en dat nu aan den rijks dag gezonden zal worden. WARNEMiiNÜE, 22 September. De keizer heeft heden, aan boord van het jagt Grillehet gepantserde eskader bezigtigd. MADRID, 21 September. De regering zal tegenover de circulaire van de nuntius de koninklijke prerogativen krachtig handhaven en verdedigen en een verklaring openbaar maken. Kardinaal Anlonelli zijnerzijds heeft, zoo meldt de Imparcialaan de regering te kennen gegeven, dat hij aan de mogendheden zal niededcelen de dépêches tusschen het Vatikaan en den thans afgetreden minister Gastro gewisseld. Saballs is den 18 naar Frankrijk vertrokken. KRAGUJEWATZ, 22 September, liet adres van antwoord op de troonrede is openbaar gemaakt. In dit stuk worden ter beschikking van den vorst gesteld alle middelen om de vrijheid des lands te beschermen. Van den op stand sprekende wordt gezegd: «Eeuwigdurend lijden dwong onze broeders de wapenen op te vatten. Ons hart is gekrenkt. Aan uwe doorluchtigheid zullen wij alle middelen geven, ten einde gij moogt medewerken tol herstel van vrede en rust in Bosnië en de llerzegowina. Aan uwe wijsheid ver trouwen wij de vervulling dezer verhevene taak." BELGRADO, 22 September. De minister van oorlog heeft heden ochtend vijf batterijen en vier bataillons naar de grenzen bij Uritz gezonden. De Turken blijven in een uittartende houding. Een botsing is zeer mogelijk. De ongerustheid is algemeen. PERXAMBUCO, 21 September. De minister van justitie heeft heden de regeringspolitiek verdedigd met betrekking tot de amnestie aan de prelaten verleend. Ondertrouwd: LOUIS CHRISTIAAN AFFOURTIT en Leiden, 23 September 1875. JOHANNA WILHELMINA SOMERWIL. Receptie Zondag 26 September, Lange Koorstceg N\ 14. Voor de vele en treilende bewijzen van deelneming, beloond bij het over lijden van mijn dierbaren Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne dochter en schoonzoon, mijn hartelijken dank. Leiden, 23 September 1875. Wed. J. KEYZER, geb. Roos. De Rangregeling in liet faillissement van F. D. HENSSEN, te Leiden ligt met de bescheiden van heden af, gedurende veertien dagenop de Griffie der Rechtbank alhier, ter inzage van een ieder. De Curator, Leiden, 23 September 1875. I'. A. CAI.LENFELS. De rangregeling in hel faillissement van W. DE I1AAN. Koffiehuis houder en Restaurateur te Leidenis heden met de daarbij behoorende bescheiden nedergelegd ter Griffie van de Arrondissements-Reehtbank te Leiden, ten einde aldaar gedurende veertien dagen te verblijven ter inzage van een ieder. De Curator, Leiden, 23 September 1875. M'. C. H. P. KLAVERWEIDEN. bereid volgens het aloude en echte Recept, (waarop men in het bijzonder attent maakt). Deze URBAlVUS-PIL/LiElH' zijn door ons in doosjes a 37% Cent en in dubbele doozen te LEIDEN alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij den Heer Haarlemmerstraat, hoek Bakkerstecg. Wij waarschnwen tegen het gebruik van namaaksels welke men tracht In omloop te brengen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3