BU1TENLANDSCHE BER1GTEW. rag!hebbenden zich ophielden, gelezen noch begrepen werd. Ook vermeldde de aankondiging allééndat er een zekere baron von Weibnom gestorven was. Daar zich op dezen aan alle pretendenten onbekenden naam niemand opdeed, beschikte de toenmalige stadhouder Willem 111, reeds 15 maanden 11a den dood des erflaters, over de gcheele nalatenschap bij een decreet len voordeele van zijn gunsteling Willem Bentinck, graaf van Portland. Eerst lang daarna werd de zaak ruchtbaar, doch niet vóór 1794 gehikte het den Franschen generaal Rapp, na de bestorming van Breda, om door aanwen ding van geweld van den magistraat dier stad een afschrift van hel testa ment magtig (c worden. Alle sinds gedane stappen leden schipbreuk; tus- schen 1835 cn 1839 werd er voor liét hoogste geregishof der Nederlanden een geding gevoerd dat eindigde met afwijzing van den eisch wegens ver jaring, ingevolge de Hollandsche wetten, zoodat niet eens getreden werd in een onderzoek naar ds gegrondheid van de aanspraken der pretendenten deze zijn nu gepasseerde week te Frankfort aan de Main bijeen geweest, hebben uit hun midden een commissie van 8 leden benoemd, aan welke ten pligl. gemaakt werd de noodige slamboomen zamen te stellen en ver.;er, op grond van de bewijsbare dolus der Hollandsche regering, reslitislie in integrum te eischen, onder inroeping der interventie van diplomatie en parlement. Men meldt uit Leeuwarden: In de maand Augustus is de longziekte onder hel rundvee in de provincie Friesland vrij wat beter geworden. Wel zijn te dier zake in een 1-tal gemeenten weder 62 runderen afgemaakt, doch de ziekte vertoonde zich slechts onder 2 nieuwe beslagen. De maat regel van afzondering van het verdachte vee heeft tot dusverre goed ge werkt, al moge hij veel kosten aan stalvocdering hebben gevorderd. Vroe ger verminderde hel getal gevallen 's zomers wel belangrijk, maar, doordien het vee dan veel meer dan 's winters onderling in aanraking kwam, nam het getal nieuw aangetaste beslagen in den regel zeer toe, waarvan de gevolgen 's winters natuurlijk niet uitbleven. Men meldt uit Winschoten: Een werkzaam echtgenoot en vader van vyf kinderen, namelijk de huisverwer K. N., was Dingsdag namiddag in het belang zijner zaak naar een landbouwer te Oostereinde, onder deze gemeente, vertrokken, vanwaar hij om half acht de terugreis aannam. Een uur later ongeveer vond een elders wonende broeder, die met eene zuster ten bezoeke was overgekomen en vergezeld van het oudste zoontje den verwacht wor dende te gemoel was gegaan bij den Bovenbuurster watering een verscheur den jas liggen, dien zij cenige oogenblikken later aan den bestuurder van een stroowagen gaven. Ten huize van den landbouwer gekomen, vernam men, dat N. reeds om half acht was verirokken. Terugkecrende opperde de knaap de vooronderstelling, of vader misschien ook in de watering kon zijn geworpen en ecnige oogenblikken later ontdekte men werkelijk daar ter plaatse dengene, dien men zocht, ontdaan van jas en pet en, zooals later bleek, met eenige zeer ligtc kwetsuren aan den hals. Volgens bewe ren van den broeder was de ongelukkige, die niet in het water verdronken, maar naar men vermoedt in de slijk gestikt moet zijn, bij de ontdekking reeds een lijkalle later aangewende zorg en moeite hebben niets kunnen baten om den ruim 37-jarigen man aan de zijnen terug te geven. Omtrent de vermoedelijke oorzaken van dit ongeval loopen allerlei geruchten, toch meent men op goede gronden te mogen aannemen, dat aan misdaad niet kan worden gedacht. -- In het koloniaal verslag betreflende Oost-Indië voor 1875 wordt gewe zen op de aanvulling cn verliezen van het Ned.-Ind. leger, door de regering een der gewigtigste en moeijeiijkste vraagstukken geheetenwier oplossing haar voortdurend bezig houdten niet het minst in een tijdwaarin de buitengewone verliezen, welke die krijgsmagt heeft te lijden, meer dan ge wone krachtsinspanning lot hare instandhouding vorderen. Ook in het loo- pende jaar zal aan de uit Indië ontvangen aanvragen om suppletietroepen voldaan kunnen worden. Er werden voor 1875 3126 man ontboden; bij het overcompleet in 1874 gezonden, moeten dus dit jaar 2719 man naar Oost- Indië vertrekken. De werving te Harderwijk bragl in een jaar tijds (van 1° Aug. tot uit0 Julij 1875} gemiddeld ruim 8 man daags in dienst. Onder de aldus uitgezondenen komt een groot aantal vreemdelingen voor, en hoewel dit vooralsnog geen reden behoeft te zijn om de werverij van niet- Nederlanders te beperkenzoo dienen toch voor de lockomst afdoende maat regelen genomen te worden om de dienstneming door Nederlanders aan te moedigen. Zoodanige maatregelen zijn door de regering, in overleg met het Indisch bestuur, voorbereid Zij hebben de strekking om aan de Indische militairen beneden den rang van officier eene gunstiger toekomst fe verze keren, door de toekenning van een gagement van minstens 4 's weeks aan ieder die 12 jaren in den Indischen Archipel heeft gediend. Wanneer de ontworpen nieuwe bepalingen, overeenkomstig het voornemen der regering, den lslD Januari] 1877 in werking treden, dan mag men daarvan niet slechts al aanstonds gunstige resultaten voor de werving verwachten, maar bestaat er tevens groole waarschijnlijkheid dal het aantal reëngagementen, in 1872 reeds aanmerkelijk gestegen, in de jaren 1875 en 1876 nog meer zal toenemen. Inmiddels is de vraag in overweging, of het niet wenschelijk zou zijn eenige depóts op te rigten in de bergstreken van Java en Sumatra, waar eensdeels convalescente militairen een volledig herstel zouden kunnen vinden, anderdeels de boven de formatie aanwezige Europeanen zich geleide lijk zouden kunnen acclimatiseren. Uit een staat blijkt, dat in de jongstverloopen twaalf maanden ie Har derwijk werden ingedeeld: 1509 Nederlanders en 1622 vreemdelingen, totaal 3131. De in Junij 1874 vastgestelde verhooging der handgelden hield spoe dig op te influenceren op de werving onder Nederlanders. 's GBAVENHAfiE 23 September. Door Z. M. is heer mr. D. Everwijn, op zijn verzoek, eervol terugge roepen als minister-resident bij het hof van Portugal, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan den lande bewezen diensten, en gesteld in disponibililcil, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. -- De surnumerair der posterijen C. Sinia is uit 's rijks diens! ontslagen De luit. ter zee le kl. P. J. Zaal, de luitt. ter zee 2' kl. J. E. Sickens en J. J. Poortman en de officier van administratie 2e kl. F. W. L. A llirschmann, allen dienende aan boord van het ramschip Stier, worden op non-activiteit gesteld, terwijl de officier van gezondheid 1° kl. C. J. a. de Groot, dienende aan boord van voornoemden bodem, wordt overgeplaatst aan boord van hel ramschip Guinea. Z. K. 11. prins Frederik is gisteren over Berlijn naar zijne landgoederen in Silczië vertrokken. I11 de zitting van de eerste kamer van gisteren is 0. a. ingekomen eene bibliographic van mr. J. R. Thorbeeke, door den heer dr. Wijnmalen De commissie belast met het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede heeft alstoen haar concept ter tafel gebragt. I11 de zitting der eerste kamer van heden is bedoeld concept-adres met algemeene stemmen aangenomen. Daarna had de interpellatie plaats van den heer Duymaer van Twist, over het contract met de Rijnspoorwegmaatschappijbetreffende de spoorweg- aansluiting te Rotterdam. Per telegraaf.) Na uitvoerige discussiën en verdediging van de overeen komst door de ministers Heemskerk en van der Heimheeft de heer Duy maer van Twist de volgende motie voorgesteld: dat de eerste kamer oor deelt dat door de bedoelde overeenkomst het algemeen belang niet behoor lijk is behartigd. In de zitting der tweede kamer van heden heeft de heer Dullert benoemd tot voorzitter, gedurende het aangevangen zittingjaar, hel presi. dium met een rede aanvaard. Ingekomen zijn de Indische- en staatsspoor- wegen-begrooting voor 1876. Morgen middag ten 2 ure zal aanbieding staalsbegrooting door den minister van financiën plaats hebben. Het adres van den gewezen adjudant van den gouverneur-generaal Loudon, is, als strjj- dig met art. 92 der grondwet, ter zijde gelegd. Omtrent de verkiezing van den lieer van Heemstra in hel hoofdkiesdislrict Haarlemmermeer, zullen, op voorstel der commissie voor de geloofsbrievenaan den minister van binnenlandsche zaken, nadere inlichtigen worden verzocht. Door de afdeelingen zijn tot hare voorzitters benoemd de herren Wint. gens, Blussé, Gevers, v. d. Putte en Jonckbloeltot onder-voorzittersdi heeren SchimmelpeiininckMirandolle, Cremers, Smidt en de Roo; tol leden voor het adres van antwoord de heeren SchimmelpeiininckMackay, Tak, Kappeyne en Kops. - e m ïs i, A kt is, LONDEN 22 September. H. M. de koningin heeft den kommandant en den onder-konimaiidanl, zoomede twee leden der equipage van het kon. jagt dlberta, kostbare gc- schenken vereerd, ter belooning van de uitmuntende diensten, door hen tij de aanvaring op den 18d,n in den Solent bewezen. Uit verschillende deelen des lands komen beriglcn omtrent hevige stormen. Liverpool, Manchester en Birmingham cn het zuiden van Devonshire hebben er veel van te lijden gehad. Zondag-nacht woedde de storm on een groot deel van Engeland met groole kracht; vele districten werden Kt gevolge van den sterken regen overstroomd, terwijl vele gebouwen door den bliksem werden getroffen, 0. a. de toren van de kerk te Heswoldaclil mijlen van Birkenhead; twee personen, waaronder de organist, werden daardoor gedood. Nabij het station Shelwich. twee mijlen van Hereford. is. door het verkeerd plaatsen van een wissel, de sneltrein van Londen naar Sbrewsbutj op een kolentrein gestooten; veertig mensclien werden daardoor gewond. Uil New-York wordt gemeld dat te Indianola gedurende twee dageo een vreeselijke orkaan heeft gewoed. Het zeewater stond 6 voet in dl stralen; de kerken en drie vierden der huizen zijn vernield, cn vele perso nen omgekomen. 70 ljjken zijn reeds gevonden en begraven. De orka rigtte langs de geheele kust van Texas verwoestingen aan. F SS. A ft- K. IJl De Courr. de Fr. wil weten dat de ministerraad, vóór het vertrek van den heer Buffet naar de Vogezen, met algemeene stemmen besloten heeft de kabinets-quaeslie te stellen ten opzigte van het //serntin de listt- Zelfs de ministers Dulaure en Leon Say hebben zich genoopt gevoel voor den lieer Buffet te zwichten. De schadedoor de laatste overstroomingen in de Héranlt enz. allen aan den wijnbouw toegebragt, moet volgens naauwkeurige berekeningen niet minder dan 5,600,000 fr. beloopcn. Le Temps geeft de rigting aan, welken de spoorweg volgen zal val Parijs naar Mery-sur-Oise, alwaar het groote kerkhof voor Frankrijk hoofdstad zal worden ingerigt. De kosten zullen 20 tot 25 millioen fr. I* dragen. De administratie is van plan, behalve de begrafenistreinen «I de vastgestelde uren ook personentreinen te laten loopen voor de plaatsen waarlangs de lijn loopt, en die tot nog toe van snelle gemeenschap met* hoofdstad verstoken zijn. De begrafeniskosten zouden slechts weinig hoog» zijn dan tegenwoordig. In de laagste klasse kan men kosteloos begraven Dit plan is sinds een paar maanden in handen van den prefect der SeiW gesleid, die met hel onderzoek daarvan bezig is; daarna zal het bij gemeenteraad worden ingediend. Te Flayose baadden 5 gehuwde dames zich in de Tombereau. W twee harer reeds het water verlaten hadden, bleven de 3 anderen er st een poosje inen vermaakten zichmet dansen en zingenwaarbij ii elkander aan de hand hielden. Plotseling raakte een er van van den gron* gleed naar diep waler en sleepte hare gezellinnen mede. De beide op*" kant staande dames schoten toe, maar le laat, de drie verdronken vt* hare ongeil.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2