LEIDSCHE C0I1RANL 223, VRIJDAG 24 SEPTEMBER B1NNENLANDSCFIE BEBIGTEN. 1875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het f er slag der Uandehngen van den liemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertenttën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 September. Door de staats-commissie voor het geneeskundig examen is tot arts bevorderd de heer 11. van Dam, milit. student. Het getuigschrift voor het geneeskundig gedeelte is uitgereikt aan den heer J. H. M. Gerardsmed. doctorandus. De commissie voor het eerste natuurkundig examen te Utreehl heeft liet diploma voor goed afgelegd literarisch-mathemalisch examen uitgereikt aan 25 adspiranten. Heden werd er in de bewaarschool van het departement Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen een eigenaardig feest gevierd ter herdenking van het 25-jarig bestaan dier instelling. Tevens vierde de ver dienstelijke hoofdonderwijzeres dier school, mej. Duyverman, die sedert de oprigling aan het hoofd stond, haar jubilé. De jeugdige leerlingen, oud- leerlingen. de bestuurderen van het departement en vele dankbare ouders waren zamengekomen in het gebouw van het Nut om daar in het school taal mej. Duyverman geluk te wenschen met den gedenkdagdien zij vierde. De heer J. A. van Dijk voerde hier het woord als president van de commissie dier school en de lotgevallen der bewaarschool herdenkende, nevens de zorgen en moeite door de onderwijzeres aan haar bloei ten koste gelegd, bood de spreker mej. Duyverman, namens een groot aantal leden der maatschappij, een kostbaar geschenk aan, bestaande in eene prachtige marmeren pendule met coupes. Vervolgens voerden liet woord de heer W. T. Werst, als president van het Leidschc departement der maatschappij, cn de heer H. P. C. Stoffels (oud-commissaris der bewaarschool) als lid van het gemeente-bestuur, beiden dankbaar de diensten erkennende door mej. Bnyverman aan het onderwijs in deze gemeente bewezenmet eene opwek king om voort te gaan op den reeds zoo lang met den gelukkigsten uitslag betreden weg. Talrijk waren de bewjjzen van belangstelling, die door de ouders en leer lingen der geliefde onderwijzeresse onder hartelijke dankbetuiging werden aangeboden. Overigens laat het zich begrijpen dal deze dag voor de kleinen een ware feestdag was. De kunstvaardigheid van den teer Hamberguit Amsterdam, droeg daartoe niet weinig bjj; terwijl de stafmuziek van het 4a< reg. infanterie insgelijks veel tot opluistering van het feest bijdroeg. Heden middag ten 1% ure is C. v. V., oud 10 jaren, spelende in het water aan de Oude Vest gevallen; hij was reeds in zinkenden toestand, toen de heer W. B. de la Bije, wonende aan den Ouden Singel, zich te water begaf en het genoegen smaakte hem op het drooge te brengen. Heden morgen is in den Vliet een schipper, door het breken van zjjn boom, in het water gevallen; hij werd echter spoedig door zijnen op het vaartuig aanwezigen knecht gered. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergedering houden. Voor de najaars-examens voor het lager onderwijs in Zuidholland heb ben zich aangemeld voor de acte als hooldonderwijzer 68; hoofdonderwijzeres '0; hulponderwijzer 52; lutlponderwjjzeres 33; het Fransch: ouderwijzers 43, onderwijzeressen 44; hel Eugelsch: onderwijzers 12, onderwijzeressen 19; het lloogduitschonderwijzers 6, onderwijzeressen 6; de wiskunde 28; de gymnastiekonderwijzers 7; teekenen; onderwijzers 8, onderwijzeressen 2; landbouw 3; handwerken van nut en smaak 69; totaal 410 candidaten. Bij de tweede kamer der slaten-generaal is ingekomen een adres van to heer R. D. Schoonewolffkapt. van den Nederlandschen schoener Midas, houdende beklag over mishandelingen Nederlandsche onderdanen aangedaan tor den staat Venezuela. Volgens verklaring van den adressant, bevestigd tor zijne schepelingen, hebben Nederlandsche onderdanen, zonder zich aan ecnige overtreding te hebben schuldig gemaakt, 137 dagen lang als zware misdadigers m kerkerholen moeten zuchtenja zelfs zijn zij op de pijnbank gefolterd geworden. De Nederlandsche zaakgelastigde te Caracas heeft hen toeel aan hun lot overgelaten. Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten, overeenkomstig het worstel van burg. en weth., hen te magtigen eene oproeping te doen van sollicitanten naar de betrekking van organist van het orgel in de Groote hork en stads-klokkenist. Bij de verdere behandeling, voor het prov. geregtshof in Noordholland, der zaak van Blaartje van Lingen, huisvrouw van R. Ph. Mohle, te Edam, beschuldigd van opzettelijke brandstichting, heeft de advocaat generaal uit een aantal aanwijzingen afgeleid, dat de brand opzettelijk geslicht.dat niemand anders dan de beschuldigde daarvan de daderes was. Op grond van een en ander requireerde hij hare veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 6 jaren. De verdededigermr. W. H. K. Blouthaan, hield een uitvoerig pleidooi ten betooge dat de aanwijzingen niet voldoende zijn, om daaruit te besluiten dat deze in Edam gunstig bekende persoon die daad zou hebben bedreven. Pleiter concludeerde mitsdien tot vrijspraak. De uitspraak is be paald op Woensdag 29 September. Te Helder beproefde Slaandagnacht een koloniaal met de laatste van daar vertrekkende stoomboot te ontsnappen. Hij had zich daartoe in bur- gerklceding gestoken en als passagier le kl. plaats genomen. De policie- agenten meenden hem te moeten ondervragen, waarbij hij voorgaf een Bel gisch veehandelaar te zijn. cn een naam opgaf, die niet overeenstemde met een bij hem gevonden adres. Hij werd dus in zijn reisplan verhinderd en in verzekerde bewaring genomen. Voor hel hoog militair geregtshof te Utrecht is in hooger beroep de zaak van den sergeant Kleinjan van het balaillon mineurs en sappeurs behandeld. Hij was door den krijgsraad te Haarlemwegens moedwilligen manslag en poging tot zelfmoord, veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf, met vervallen verklaring van den militairen stand. Bi'. BI. J. van Oosterzee, die voor den appellant optrad, betoogde dal de feilen niet voldoende bewezen waren en concludeerde op grond daarvan tot vrijspraak of subsidiair tol het opleggen eener mindere straf. De advocaat fiscaal, mr. Tols, requireerde bevestiging van hel vonnis. Eergisteren namiddag gebeurde in den theetuin, tegenover Bronbeek aan den Velperweg onder Arnhemeen allertreurigst ongeluk. De heer B. bezocht met zijne vróuw en dochtertje genoemden theetuin; zij maakten onder anderen gebruik van den daar aanwezigen schommelmet het nood lottig gevolg voor de dame, dat zij bij het schommelen van boven neêr- slorlte. Zij was door een beroerte getroffen en overleed weinige oogen- blikkcn later. De fam Le moet, naar men zegt, uit Amsterdam zijn, waarheen heden het lijk der dame wordt overgebragt. Men zegt ook, dat de heer, een weduwnaar, eerst sedert een paar weken hertrouwd was. Door de arrond.-regtbank te Deventer is eergisteren behandeld de zaak tegen G. J. S.molenaar te Olst, en zijne beide zoons, beschuldigd van het verkoopen van lijnmeel en lijnkoeken, vermengd met gemalen krijt. Een der getuigen verklaarde, dat er in het pakhuis van beschuldigde een hoe veelheid van 9000 kilo gemalen krijt in een afzonderlijke kamer verborgen was, waar niemand anders toegang had dan beklaagden, en welke kamer steeds gesloten was. Het gemalen kjijt werd sedert lang bij groote par tijen, zoowel bij dag als bij nacht, aangevoerd onder den naam van "Egypt- tisch weitenbloem." Een andere getuige beweerde, dal hij belast was met het vervaardigen van lijnkoeken, en dat men hem ter vermenging van het lijnmeel 600 a 700 halve kilogr. gemalen krijt op de 1500 a 2000 halve kilo gaf, hetwelk hij, wanneer het druk was, in 24 uren verwerkte. Voorts verklaarde deze getuige, dat hem door beschuldigden het zwijgen was op gelegd, op straffe van weggejaagd te wórden. Beklaagden bekenden allen het feil bedreven le hebben, doch zij deden het voorkomen op gezag van hunnen principaal gehandeld te hebben, terwijl zij tevens verklaarden dat zij niet konden concurreren, zoo er geene vervalsching plaats had. Het O. BI. requireerde, dat beklaagden zouden worden schuldig verklaard aan het plegen van bedrog in den aard van koopmansgoed, en te dier zake zouden worden veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en eene geld boete van 25. De Dev. Cour. deelt het volgende mede; In 1691 stierf de luitenant- generaal, gouverneur van Breda, Theobald Mctzger, gezegd von VVeibnom; hij liet een vermogen na, dal op ettelijke millioenen geschat werd; bij testa ment vermaakte hij zijne geheele nalatenschap aan zijn broeders cn zusters of hunne afstammelingenonder opgave van zijne geboorteplaats droeg hij aan de Hollandsche regering op zijne erven tot aanvaarding van een en ander zamen te roepen door middel van de meest gelezen wordende bladen van Europabijzonder van Duitschland. In stede daarvan plaatste de rege ring deze annonce slechts in het te Breda verschijnende nieuwsblaadje, dal, zooals van zelf spreekt, in Duitschland en Zwitserland, waar de meeste

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1