LEIMCIIE IIUIIA ft T. 1875. N°. 222. DONDERDAG 23 SEPTEMBER binnenlandscue bebïgten. lie Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ïs per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met hei f er slag der Handelingen van den iiemeenteraad f 3,35franco p. p. ƒ3.35. O et vers'ag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaart, buiten de expeditvekosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents, l)e prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1. - iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 September. Door de staatscommissie voor het geneeskundig examen is tot arts be- vorderd de heer B. A. J. Snethlage, med. doctorandus. - Gisteren herdacht de lieer F. Kculcmans den dag waarop hij voor 25 jaren zijne betrekking ten kantore van de heeren de Ueyder C°. alhier aanvaardde. Bij deze gelegenheid werd hem door zijne tegenwoordige patroons, onder gehtkwensching met deze gebeurtenis, een prachtig souvenir aangeboden. - Men meldt ons uit Alkmaar: Gedurende de korte jaren, dat de heer Caron. als station-chef alhier geplaatst was, leerde een ieder hem'kennen als een zeer bereidvaardig, ijverig, beleefd ambtenaar, die steeds ten allen tijde het publiek ten dienste stonden kan het daarom geen bevreemding baren, dat de ingezetenen van Alkmaar in het algemeen, doch de handels stand zeer zeker in het bijzonder, den heer Caron met leedwezen zien vertrekken. - Men schrijft ons: Nadat uil het Westland het vervoer van bessen was afgeloopen, begonnen de steenvruchten en de vroege soorten van appelen en peren voor den pink geschikt te worden. Er is dit jaar weder bijna overvloed van abrikozen en perziken, terwijl de pruimen op sommige plaat sen tegen spotprijzen verkocht werden. Peren en appelen zouden er schier zooveel als hel vorige jaar geplukt wordenzoo er o. a. hij den hevigen storm van 31 Augustus niet ecne menigte waren afgewaaid. De voorraad is echter nog groot, terwijl de vruchten, vooral de late soorten, mooi van Stuk zijn. Aan meloenen heeft het tol dusver niet ontbroken. Met de druivenoogst loopt het even voorspoedig af als het vorige jaar. Reeds vroeg- tpg sneed men lraaije trossen in de kassen, thans worden er niet minder fraaije druiven van den kouden grond verzonden. Doch er is Veel ooftde teelt der druiven is groot en zoo komt de edele vrucht van den wijnstok minder in aanmerking dan zij verdient. Er konden geen prijzen van belang gemaakt wordenzoodat de druiven eerlang worden verkocht voor 30 cents de 5 ons. Over het algemeen was het slroo der granen schraal, lett ge volge waarvan de halmen niet zoo talrijk waren als anders en de koren oogst alzoo op een middelmatigen kan gesteld worden. De vlasbouw was ongunstig en het gewin van het koolzaad niet ruim. De teelt der late bloemkool belooft een goed gewas, schoon het zonnige weèr den wasdom beeft tegengewerkt; er wordt echter verzonden. Het geringe vervoer naar Engeland, wat de ingemaakte kool en de uijen aangaat, veroorzaakt teleur stelling en schade. Koopen, die reeds gedaan werden op risico, van het nog jong gewas der uijen, gaan, zoo zij geplaatst kunnen worden, met verlies van de hand. Verscheidene duizenden mudden worden voor Engeland niet gezocht. Te Rijnsburg liggen nog vaten tnel ingemaakte kool van het vorige jaar. Engeland weet zich allengs te voorzien buiten Holland, o. a. uitliet zuiden van Frankrijk; of Holland het somtijds verdien! dat het wordt voorbijgegaan zal de tijd leeren. De teelt der vroege aardappelen gaf overal tegenspoed; een niet ruim beschot, geen verzending, schromelijk lage prij zen en eindelijk de ziekte, die erger dan andere jaren de knollen aantastte. Met de late aardappelen gaat hel beter. Het gewas, vooral dat van duin- gronden, is nagenoeg vrij van ziekte, dat van kleigronden geenszins onrustbarend en het levert de slotsom dat het niet duurder zal verkocht worden dan hel vorige jaar. Tal van scheepsvraehten trekken uit de Veenen naar de markten met peulenerwtensnijboonen en augurken de teelt van wintererwten en boonen slaagde naar wensch. De moezcrijen kunnen nog met allerlei groenten aan de vraag voor de keuken voldoen, dat in het begin van den zomer, door droogte, dikwijls niet kon plaats hebben. Het te veld staande gewas van witte-, savooije- en roode kool en andijvie is bevredigend. Voor ongeveer drie maanden ontbrak het op de vruchtbaarste weiden aan gras en het hoogere land was verdorder kwa- fan o. a. uit Noordholland zeer magere koeijen aan de markt, waarmede men geen raad wist, en de bouwlieden stonden benepen bij den schralen hooibouw. Thans is er overvloed van gras, men heeft den hooibouw kun nen voortzettenhet zonnige weèr werkte in de hand en nu is er over het algemeen nog meer hooi gewonnen dan het vorige jaar. De maand Mei meende het ernstiger dan ooit met een heerlijken zonneschijn en de zomer eindigt zoo schitterend als maar zelden gebeurt. Er zijn weinig donkere of koele dagen geweest, niettegenstaande de temperatuur voor Jülij te laag is aangeschreven. Augustus daarentegen was zeer warm en dan welk eene schier voorbeeldelocze Septembermaand! Het pleit reeds voor een zonnigen, vruchtbaren zomer dat volop saprijke moerbeziën geplukt zijnleedere vrucht, die zoo vaak andere jaren groen afvalt bij gemis van koesterenden zonne schijn. Gilijk de zin voor planten en bloemen met ieder jaar toeneemt, breidden kweekerijen hare kassen uit om dien zin te bevredigen. Ook thans is op hare pogingen een gunstige uitslag gevolgd. Al verliest de roos nu aliens haar schoonslen tooi, nog tal van andere planten, zooals pelargo niums en fuchsia's prijken met een bloemendos, ruim zoo mild als in het midden van den zomer. En met de veelkleurige linten, die de herfst eer lang in het gebladerte gaat brengenmengt zich in tuinen en lusthoven nog een rijke bloemenschat. liet stoomschip Prins van Oranje is op 18 September te Batavia aangekomen. Een verdachte van verschillende criminele diefstallen en valschheid in geschrifte, oud 22 jaren, is in den nacht van 20 op 21 September jl. ont snapt uit tiet huis van arrest te Eindhovenwaar hij preventief gevangen zat. Opmerkelijk is het dat hij zich ook in dat verblijf aan diefstal ver greep, door het ontvreemden van een paar lakens en een wollen deken. De delinquent is in het Politieblad gesignaleerd. In de door hel ilbl. gisteren gegeven kcrmis-statisliek moet, wat be treft de poffertjes, voor het cijfer 1,175,200, gelezen worden 3,175,200. Te Dordrecht was eergisteren omstreeks 5 ure schipper Koning, niet zijn vaartuig de Eendracht in de Nietiwchavcn liggende, met zijne vrouw van boord gegaan, den knecht alleen achterlatende. Bij hunne terugkomst ten 7 ure was de knecht C. Dommisse verdwenen en was tevens in de kajuit eene kist opengebroken, waaruit ƒ400 was ontvreemd, benevens de spaarpot der kinderen en de meeste gouden en zilveren sieraden der vrouw. Onmiddellijk deed de schipper van het gebeurde aangifte bij de policie, die het noodige deed om den dief in handen te krijgendoch tot dusver te ver geefs. Uit zekere gegevens maakt men op dat de knecht het veer naar Zwijndrecht is overgegaan en den straatweg naar Rotterdam heeft ingeslagen. Door het prov. geregtshof in Noordholland is gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen 0., sigarenfabrikant te Helder, en zijn echtgenoote. Het hof heeft beiden schuldig verklaard aan de hun te laste gelegde feilen en wel den eerste aan bedricgelijke bankbreukde tweede aan mcdepligtig- heid daaraan, door het bedriegelijk aan de failliete massa onttrekken eener som van 520 in bankbilletten. Het hof heeft eerstgemclde deswege ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 jaren, laatstgenoemde, onder aanne- n.inj van verschillende verzachtende omstandighedentol een cellulaire ge vangenisstraf van 3 maanden. Door genoemd hof is vervolgens in behandeling genomen de zaak van Maartje van Lingcn, huisvrouw van K. Ph. Mohle, oud 32 jaren, beschul digd van in den nacht van 2 December 1874 liet door haar en haar echtge noot bewoonde perceel, op de Voorhaven te Edam, opzettelijk te hebben in brand gestoken, terwijl daarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was. In den vroegen morgen van dien dag was in die woning brand ont dekt, terwijl de bewoners afwezig waren. Voorbijgangers bespeurden een hevige vlam, komende uit de bedstede en de daar naast gelegen turfbak. Zij bluschten dien brand onmiddellijk, zonder dat zij een lucht van petro leum opmerkten, welke later in den morgen door den burgemeesterde veldwachters en anderen werd waargenomen. Van een paar voorwerpen werd toen werkelijk petroleum algezonderd. Vermits de man den vorigen dag voor negotie naar Ooslhuizen was vertrokkenrees vermoeden tegen de vrouw, die zich dienzelfden morgen kort voor het uitbreken van den brand met haar vierjarig kind naar de schuit had begeven, ten einde even eens derwaarts te gaan. Ofschoon zij in die schuit kennis kreeg van den brand, heeft zij deze niet verlaten. Zij ontkent alle schuld en geeft als reden voor dat niet-verlatcn op, dat zij wegens hare aanstaande bevalling nioeijtlijk loopen konde en dat haar man dikwijls geplaagd werd met brand- gerucht. 25 getuigen moeten in deze zaak gehoord worden. In Maart 1874 overleed te Ticl de heer utr. O. C. J. Hoogemhjk van Domselaar. Daar hij geen testament naliet en geen bloedverwanten had in de opgaande of nederdalende lijn, noch broeders noch zusters, verviel zijne nalatenschap voor de eene helft aan de naaste bloedverwanten in de vader lijke lijn en voor de andere helft aan die in de moederlijke lijn. In de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1