LEID8CHË COURANT. WOENSDAG 22 SEPTEMBER. N°. 221. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- én f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ].- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 September. Bjj kon. besluit van 18 dezer is bepaald, dat door den minister van oorlog eenige onderofficieren van het leger hier te lande, met hun toestem ming, kannen worden aangewezen, mits, indien zij minderjarig zijn, ook hunne ouders of voogden vergunning verleenen, als medegeleiders van deta chementen suppletie-troepen op reis naar Nederl. Indië. De daartoe aan te wijzen onderofficieren worden van het tijdstip der inscheping naar Nederl. Indië lot aan hun terugkeer in het moederland als gedetacheerd gevoerd bij het Oost-Indische leger, en genieten, vóór hun vertrek uit Nederland, eene gratificatie van ƒ100. De minister van oorlogontvangen hebbende 's konings besluit van Jen 16deD dezer, waarbij is bepaald, dal aan ieder gewezen onderofficier van het leger hier te lande, van het corps mariniers, of van de landmagt in Oost- of West-Indie, die in den graad, laatstelijk door hem werkelijk bekleed, met eene verbindtenis voor den tijd van driejaren voor de militaire dienst in Nederl. Indië wordt aangenomeneen handgeld kan worden toege kend ten bedrage van ƒ300, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat ieder gewezen onderofficier op voormelden voet tot eene koloniale mili taire verbindtenis kan worden toegelaten, wanneer hij niet ouder is dan 41 jaren; de gelederen laatstelijk en niet langer dan zes jaren geleden, in den graad van onderofficier (echter niet als schrijver, vuurwerker, geweer maker en dergelijke) met pensioen, gagement of certificaat van goed gedrag verlaten heeft; en voldoet aan de overige voor de toelating lot de koloniale dienst gestelde eischen. - Naar wij vernemen bevindt zich de wisselwachter, die gisteren nabij het station van den spoorweg zoo ernstig verwond werd, naar de omstan digheden vrij redelijk. Door het muntcollege te Utrecht is onderzocht een tienguldenstuk door den ontvanger der geregtelijke en administrative acten te 's Graven- bage hem toegezonden en hetwelk alle kenteekeningen droeg van schending na de fabricatie, liet bedoelde «gouden tientje" is bevonden te zijn ge schonden en derhalve vernietigd voor de circulatie. lu de vorige week zijn door de policie te Harderwijk, krachtens de vreemdelingenwet, over de grenzen des rijks verwijderd 59 persogen, meest Belgen en r'ranschen, allen afgewezen voor de militaire dienst in Nederl. Indië. Omtrent het gebeurde onder Aarlanderveenhet overlijden van een persoon na het gebruik van met olie gebakken vischleest men in de H. C. liet volgende: Een vnilnisschippcr, komende van 's Gravenhage, had aldaar Zaturdag den llto dezer bot gekocht en Zondag daarop met vrouw cn knechf zonder letsel daarvan gegeten. De overgeschoten vischjes hadden zij Maandag gebakken in olie, mede te 's Hage gekocht, en na het gebruik der aldus bereide visch waren de schipper en de knecht (de vrouw at er toen niet van) zeer onpasselijk geworden, maar daar zij, om hun dorst te les- schenkarnemelk en later komkommers gebruikten, hadden zij gemeend die onpasselijkheid daaraan te moeten toeschrijven. Een gebakken vischje en een kop waren overgeschoten en toen de schipper Vrijdag jl.hier lig gende aan een scheeptimmerwerf, dat overschot wilde wegwerpen, werd hij daarin verhinderd door 5 op die werf zich bevindende personen, die het gezamenlijk opaten, met dit ongelukkig gevolg, dat allen na een kort tijds verloop werden aangetast door braking en bloedontlasting cn één hunner binnen 24 uren na het gebruik onder de vreeselijkste smarten overleed. De overigen schijnen te zullen herstellen. De overledene was een oppassend werkman van nog geen 30 jaren en laat eene weduwe met 3 kinderen in de allerbehoeftigste omstandigheden achter. - Onder Rockanje vonden Zondag middag eenige jongelingendie in de duinen liepen, een granaat van 23 cM., afkomstig van een der monitors en waarin zich een springlading van 8 kilogr. buskruid bevond. Een hunner bad, niettegenstaande de waarschuwingen der anderen, de onvoorzigligheid ■act vuur nabij de monding der granaat te komen, waardoor de granaat sprong en de jongeling letterlijk verbrijzeld werd. De overigen, die zich 'dfwperd hadden, kwamen, met uilzondering van een, die door granaat scherven ligt gekwetst werd, met den schrik vrij. - Nadat 11. Zaturdag nacht het Cafe' Krasnapolsky in de Warmoesslraat 'e Amsterdam, op den bij verordening bepaalden tijd was gesloten (drie ure des nachts), verlangden een zestigtal opgewonden personenmeerendeels slaglersknechts, toegang en wisten zich dien te verschaffen, door de deur uit de scharnieren te breken. De eigenaar verklaarde, dat hij aan het ver- langen om bier geen gehoor geven kon, waarop een gedeelte van het gezel schap zich gereed maakte te vertrekken. Anderen wilden blijvenwat aan leiding gaf lot eene onderlinge vechtpartij, waarbij eenige stoelen en tafels werden gebroken. De troep raakte daarop builen de deur, maar drong eenige oogenblikken later weder door eene andere binnenonder aanvoe ring van een der ongenoode gasten, die ook bij het eerste tumult reeds, op eene talcl gesprongen, door heftige taal en gebaren tot langer blijven had aangezet. Thans werd nog grooter schade aangerigt en de eigenaar van het café had de meeste moeite om zijne talrijke bedienden te verhinde ren deze oproermakers met geweld te verwijderen. Iljj verwachtte natuur- i lijk bijstand van de policie, naar wier verschillende bureaux eenige perso- sonen waren uitgezonden. Er was geen policiedienaar te vinden en slechts met behulp van een gedeelte der hoofdwacht aan het Paleis op den Dam gelukte het de orde te herstellen en eenige der belhamels in hechtenis te nemen. Een dienaar van policie, die eindelijk verscheen, is in de War moesslraat erg mishandeld. Evenzoo een der bedienden, die om adsistenlie was gaan vragen. Op andere plaatsen van de stado. a. op de Botermarkt cn op de Nieuwemarkt, heeft deze troep zich even onhebbelijk aangesteld. I Tegen de gevangen rustverstoorders is proces-verbaal ogemaakt. Bbl j Betreffende de Amsterdamsche kermis leest meu in het Bbl.: Er is gedurende die kermisweek, van Maandag 13 September tot en met Zondag 19 September, zoo iels omgegaan in onze stad. De Amsterdamsche omnibus maatschappij vervoerde gedurende dat tijdsverloop ruim 80000 personen. Alle hotels waren overvol en de pleizcrtreinen alleen bragten duizenden in de stad. Trouwens alles ging deze week bij duizenden. In het lokaal «Roete- meyer" werden tusschen de 25 en 30000 glazen bier getapt en daar genoot het punch-lustige publiek de respectabele hoeveelheid van 10000 glazen. De beroemde Trui sleet in dat lokaal ongeveer 5000 eijeren. In de «Port van Clcve" werden o. a. 1400 kilo's vleesch verorberd en 7000 ejjeren. Zes tien vaatjes boter werden ter toebereiding van het vleesch verbruikt. Het was de moeite waard om in dat bierpaleis den toevloed gade te slaan, vooral wanneer de klok twee uur na middernacht sloeg, het uur waarop onher roepelijk het lokaal wordt geslotenkermis of niet. Naauw had de bel geklonken of het publiek, usantiën eerbiedigende, vertrok in de aange naamste stemming. In de Warmoesstraat bij Krasnapolsky werden, gedu rende die acht dagen, tusschen de 30- en 40000 menschen gelaafd of gevoed. En wanneer men nu. behalve deze groote inrigtingen, de honderden kleintjes neemt, de groote restauratiën en de kleine, kan men zich eenig denkbeeld vormen van hetgeen in de laaLste week te Amsterdam te doen was. De jenever-statistiek zullen wij onzen lezers besparen. liet aantal der aan de politie-bureelen opgebragle beschonkenen is nog niet 200, maar dit is geen maatstaf, omdat de meeste beschonkenen, uit alle rangen en standen der maalschappij, het builen de politie-bureelen hebben welen te rooijen. Nog een paar staaltjes van kermis-statistiek. Op de kermis stonden 16 wafel kramen. In iedere wafelkraam werden gemiddeld per dag 3000 wafels ver kocht, maakt 21000 gedurende de week, zoodat het aantal van 336,000 wafelenop een paar meer of minder behoeft men niet te zien werd genoten. Een tweede staaltje. Zevenentwintig poffertjeskramen vereerden de kermis met hare tegenwoordigheid. In iedere kraam werden gemiddeld ongeveer 700 bordjes poffertjes per dag of 16800 stuks gebakken. Dit getal maakt over de geheele week per kraam 117,600 stuks, dus over de 27 kra men, 1,175,200. Nog eene berekening. In den schouwburg, het Volkspa leis, de verschillende tenten waar alleen avondvoorstellingen gegeven werden, waren gedurende de kermis, eiken avond, gemiddeld 10000personenzoodat 70000 personen van deze verschillende vermaken hebben geprofileerd, onge rekend de bezoekers van //café-clianlants" cn zoovele andere tenten en tentjes, waaronder in de eerste plaats die, waarin dc nu reeds algemeen bekende spiegels zich bevonden. Volgens een berekening, gemaakt naar enkele opgaven, mag men gerust aannemen, dat ongeveer een derde der be volking zich in die spiegels heeft gespiegeld. Ten slotte het bierverbruik. Door de drie Amsterdamsche Beijersch-bierbrouwerijen werden afgeleverd ongeveer 150,000 liters bier. Voegt daarbij nu nog een niet onbelangrijke hoeveelheid llollandsch bier en geïmporteerd bieren mm krijgt alwéér ceü kolossaal cijfer.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1