LEID8€I1E COURANT, 187.1. N°. 230, DWGSDAG 21 SEPTEMBER. BINNENLANDSCIIE BEKÏGTEW. ii;s D<? Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertenlifin is van 1—4 regels 1.-, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 20 September. Wij vernemen met genoegendat de zoo gunstig bekende Amsterdam- sche liedcrtafel «Oefening baart Kunst", onder leiding van den heer R. Col- tin, die meermalen zoowel buiten- als binnenslands, o. a. le Amsterdam Rotterdam, Gent, Verviers en Donai, met gouden eereprijzen bekroond werd, zich voorstelt op Maandag den 4d"> October e. k. in de Stadsgehoor zaal alhier een vocaal en instrumentaal concert te geven ter eere van den Leidscben gedenkdag van 3 October. Onze bekwame directeur, de heer Welrens, heeft welwillend zijne medewerking toegezegd voor die uilvoe ring, die ook door een tweetal uitstekende Leidsche solisten zal worden opgeluisterd. Op de meest belangclooze wijze beeft de licdertafel zich bereid verklaardde geheele opbrengst van dit concert ten behoeve van het ge- denkteeken van Leidens Ontzet af te staan. Terwijl wij alzoo aan Leidens ingezetenen op den 4d'° October, den dag waarop de herinnering aan dat ontzet zal worden gevierdeen avond van buitengewoon muzikaal genot kunnen voorstellen, mogen wij levens hopen dat die avond krachtig zal bijdragen om het tijdstip te bespoedigen, waarop het schoone kunstgewrocht van de heeren Koelman en Vogel binnen onze stad zal verrijzen. Bjj zijn optreden in de godsdienstoefening in de Waalsche kerk op gisteren herdacht de heer J. A. van Hamel, pred. bij die gemeente, zijne 4Ö-jarige evangeliedienst. Naar aanleiding van Joh. 1 vs. 35—37 en X vs. 40-42 sprak hjj over den grondslag der evangelieprediking en de vruchten die de prediker, hetzij vroeger of later, daar,van mag ycrwgqhfen. De algemeene jaarvergadering der Nederlandsche Gg^laaf-Adolf-vereeni- ging zal gehouden worden te Zutphen op Ringsdag den 5den October. Des avonds zal er een openbare zamenkomst plaats hebben in de Groote kerk aldaar, met zangkoor onder leiding van den heer J. A. Vpugtman, waarin als spiekers zullen optreden prof. Hofstede de Groot, uit Groningen. d'. Lau- rillard, uit Amsterdam en d'. Segcrs, uit Leiden. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ27.- 5.70 en ƒ2.65 en de laagste prijzen ƒ25.50, ƒ5.10 en ƒ2.55. Nabij het station van den lloll. spoorweg had heden een treurig onge luk plaats. Even als in October II. werd een wisselwachtcr, die zijne aan dacht op een aankomenden trein had gevestigd, door eenen van de andere zijde komenden trein aangereden. Hij werd aan het tiooldde voeten en een der armen ernstig verwond en is ter verpleging in het akademisch ziekenhuis opgenomen. Heden morgen is op de Oude Vest een jongen, die achter op een rijtuig wilde springengevallen en aan de beenen verwond geraakt. Naar wij vernemen zijn een vijftal schippersgastenmet hunne vaar digen aan de Goudsche sluis liggende, na het nuttigen van met olie gebak ken Visch, ernstig ongesteld geworden. Een hunner moet reeds, na hevige bloedontlasting, zijn overleden. De Staatscourant bevat cene nominative opgave (35' vervolg) van Europesche officieren, onderofficieren en soldalen, overleden na evacuatie uit Alchinvoor zooverre daaromtrent tot op den 10d"> Augustus 1875 bij bet departement van oorlog in Nederl. Indie berigt was ingekomen. Deze lijst bevat de volgende namen: W. A. de Groen, H. H. van lluygevoort, J. HijlkemaL. A. van Mouiik, J. H. van Dranen, E. A. J. Six, F. H. L, R, HansonM. van Pufifeïen, G. llartemink, J. A. Smit, J. Ivönig, J. Hemdt, J. N. SlerchiJ. Way, J. A. van Scbaten, C. H, Immink, J. F. Henrion. Z. M. heeft bij besluit van 1 dezer bepaald dat in de garnizoenen, waar geen plaatselijk kommandant gevestigd is, het plaatselijk kommande ment door den hoogsten en oudsten in rang zijnden officier van de troepen aldaar aanwezig, mits geen regimenls-kommandant zijnde, zal worden waargenomen; alleen iri het geval dat de plaatselijke adjudant aldaar eenen boogeren cf gelijken rang bekleedt dan de hoogste in rang der officieren 'an den troep, zal die adjudant tevens als plaatselijke kommandant optreden. De minister van oorlog heeft, in afwachting van eene nader uit te vaardigen regeling betreffende het gewigtig onderwerp der vorming van militiekader, gemeend, al dadelijk verkeerde toepassing te dien opzigle te moeten beperken, door met wijziging in zoo verre van het vroeger voor- geschrevene te bepalen, dat voortaan aan een milicien eerst dan de graad van sergeant mag worden verleend, wanneer hij, althans wat de praclische bruikbaarheid betreft, geacht kan worden gelijk te staan met den vrijwillig dienenden militair, die tot sergeant wordt bevorderd. liet stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 19 Sep tember te Port-Saïd aangekomen. De policie heeft in den laatsten tijd weder verschillende valsche geld stukken in beslag genomen, o. a. te-Delft een valsch 25centstuk, met de beeldteuis van koning Willem 11 en het jaartal 1848, alsmede een onechten rijksdaalder en guldenbeiden voerende de beeldtenis van koning Willem 111 en het jaartal 1872le 's Bosch een 25centstuk met de beeldtenis van ko ning Willem II en het jaartal 1849. In de algemeene vergadering van de •Hollahdsche maatschappij van landbouw, Zalurdag le Zaandam gehouden, is bepaald dat de volgende ver gadering zal plaats hebben te Rotterdam. Tot lid van hel hoofdbestuur, in plaats van den heer J. P. Brcdius, is benoemd de heer C. J. van der Ouder- meulcn. De maatschappij telt thans 68 afdeelingen met 11717 leden. Het l'al. v. Just, deelt in zake Jut en zijne vrouw het volgende mede: De vrouw was in haar alzondering bevrijd geraakt van den druk, dien haar vier jaren jongere man op baar uitoefende. In die eenzaamheid waren in haar eenige betere aandoeningen ontwaakt; vooral de gedachte aan haar kind vermeerderde haar ontvankelijkheid voor het berouw. Daarbij kwam de invloed der instructie zelve, de kalmte, hel geduld, de ernst yan den regter-commissaris. Toen werd hel gewigt harer schuld te zwaar. Zij koude hel niet langer torscben en geheel uit eigen beweging, met onmis kenbare teekenen van bittere wroeging, bekende zij de misdaad, door haar en haren man gepleegd. Die erkentenis gaf den regter-commissaris vele aan wijzingen aan de hand, waarop hij nu ook Jut hooren konde. Toen werd het gebeurde met zijne vrouw hem nog niet medegedeeld en een confront tatie van hen beiden bewaard als een uiterst middel. Zoover heeft het niet behoeven te komen. Jut begreep, dat zijn vrouw bekend had. Nu verzocht hij in haar tegenwoordigheid te worden toegelaten en beloofde hij dan ook de gansche waarheid le zullen zeggen, want hij had de kracht niet het alleen te doen. Men weet wat er volgde, een volkomen bekentenis. Jut is ongetwijfeld bevreesd geweest, dat zijn vrouw zich zelve te veel zoude be schuldigen en heeft daarom verklaard, dat hij alleen de daad heeft verrigt. Inderdaad is haar rol bij het bloedige drama een andere geweest dan de zijne. Hij is meermalen in vorige dagen aan de deur geweest der woning om tot het feit over te gaan, waartoe geldzucht hem dreel, maar hjj vreesde alleen het niet te zullen kunnen volvoeren. Toen besloot hij de hulp in te roepen zijner aanstaande en haar zoozeer in de zaak zelve te betrekken, dat zij hem niet zoude kunnen verraden, zonder haar lol aan het zjjne te verbinden. Echter schijnt hij baar de moordplannen niet met zooveel woorden te hebben medegedeeldofschoon zij ze wel begreep. Voor het kon. Zoöl. genootschap N. A. M. te Amsterdam zijn met het stoomschip Celebes aangebragt een panier, een tijgerkat, een Bauban-aap, een aantal groote cn kleine vogels en een groote ourang-outang. Donderdag 11. werd ter reede van Texel met het kanon van 23 cM. dat aan boord van de stoomkanonneerboot Hydra door hydraulische persing op en neer wordt bewogen, naar de schijf gescholen in tegenwoordigheid van drie Russische officieren en van eenige autoriteiten van het dep. van marine te 's Hage. Nadat eenige schoten met kleine lading waren gedaan, sprong, na het eerste schot met de groote lading, eene der watercylinders en vieL het stukmet meer vaart dan gewoonlijkonder in het schip, op zijn gewone plaats, neer. De zich onder in het schip bevindende officieren en schepelingen blevenals door een wonder, ongedeerd. - Op de buitenplaats Klein Jagtlust, te Oranjewoud, bij Heerenveen, be woond door mr. P. Heringa Cats, heeft Donderdag avond een der bedienden de 24-jarige D. G., uit Zutphen afkomstig, in een oogenblik van drift, door plagerijen waaraan hij in de keuken blootstond, eene der vrouwelijke be dienden, Yna Bakker, uit Leeuwarden, met wie hij verkeering aanknoopte, met een voorsnijmes zoodanig aan den hals gewond, dat zij kort daarop overleed. De schuldige heeft zich uit eigene beweging in handen der justitie gesteld en bevindt zich thans in de gevangenis te Leeuwarden. Te Vecndam is opgerigt eene sub-commissie voor de kweekschool voor zeevaart alhier. Voor het prov. geregtsliof in Zeeland stond Vrijdag 11. te regt de voor malige brievengaarder van Ellewoutsdijk A. R,, beschuldigd van het door

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1