OUITENLANDSCHE BËR1GTEN. PER TELEGRAAF. BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 30 September 3875A°. 239. - In eene vereenigde zitting der beide kamers is de vergadering der sialen-generaal heden door den minister van binnenlandsche zaken, namens jen koning, met de volgende rede gesloten: Mijne Ileeren! Wilt de dankbetuiging ontvangenwelke ik u overeenkomstig de bevelen jes konings aanbied voor uwe behartiging van 's lands belangenzooals die in de afgeloopcn vergadering op nieuw is gebleken. Op wetgevend gebied was deze niet onvruchtbaar. Onder het aantal wetten die de goedkeuring der staten-generaal mogten verwerven, zijn er diej in onze staatshuishouding, van goeden en blijvenden invloed kunnen zijn. De wet omtrent het sluiten van uitleverings-traetaten, en de verdragen met Portugal en den Oranje Vrijstaat, strekken tot verbetering onzer inter nationale betrekkingen. Onderscheidene wetten in het belang der volksgezondheid en betreffende de geneeskundige policie kwamen tot stand. De scheepvaart zal worden gebaat door de afschaffing der vuur-, ton- en baken-gelden en de vermindering der onkosten voor loodsdiensten. Het muntwezen werd voorloopig geregeld met wederinvoering der gouden munt; het toezigt op inrigtingen van nijverheid en op de dienst der spoor wegen werd verbeterd. Wat openbare werken betreft, zijn de zaken van het Noordzeekanaal en van het Zwolsche Diep op goeden voet gebragt; de 'rigting van den spoor weg van Arnhem naar Nijmegen is vastgesteldandere zaken van minder groot belang zijn geregeld. Voor den aanleg van een staatsspoorweg op Java werd uwe toestemming verkregen. De nationale schuld is verminderd, het geldelijk beheer van den vesting bouw onder regelen gebragt, de wet op de pensioenen voor de zeemagt verbeterd. Is er veel onafgedaan gebleven ook van hetgeen in de jongste troonrede was vermeld, uw voorbereidend onderzoek heeft verscheidene onderwerpen rijp gemaakt voor beslissing in de volgende vergadering. In naam des konings sluit ik deze vergadering van de staten-generaal. De jaarlijksche tentoonstelling van pluimgedierte in den kon. zoöl. bot. tuin is heden geopend. Zij overtreft in talrijkheid van voorwerpen die van het vorige jaar. Door een 100-tal inzenders zijn 422 stuks ingezonden. H. M. de koningin heeft aan de tentoonstelling een bezoek gebragt. GXeELAITA LONDEN 17 September. De aanvaringen in de Solent, waarbij een pleizierjagt door het stoom schip de Royal Albert, aan boord waarvan zich de koningin bevond, werd in den grond gevaren, heeft o. a. ten gevolge gehad een schrijven namens de koningin aan den president van de «Royal Victoria Yacht-Clnb" te Ryde. Lord Exeter, de president, wordt daarin aangezocht om zooveel in zijn ver mogen is er toe mede te werkendat particuliere vaartuigenbij nadering van een schip, aan boord waarvan zich een lid van de koninklijk familie bevindt, niet dat schip naderen, gelijk tot nog toe óf uit eerbetoon óf uit nieuwsgierigheid plaats heeft. Naar men verneemt heeft de Engelsche gezant zich met een ultimatum van Shangai naar Peking begeven. De Chinesche regering zoekt de bestraf fing van de moordenaars van den Engelschen consul Margary op de lange baan te schuiven. De Chinezen beproeven in menig opzigt hoe ver het ge duld van Engeland en de Europesche mogendheden in het algemeen gaat. Zoo belegerde een woeste bende soldaten het Engelsche consultaat te Tsehin- kiang. Ook andere nationaliteiten hebben overlast gekregen, en alleen een krachtig optreden kan de stelling der vele vreemdelingen, die zich in China hebben gevestigd, houdbaar maken. Het grootste stuk geschut, het eerste 81 tons-kanon, is te Woolwich in positie gebragt om beproeld te worden. Het moet, bij zijn gewone la ding, een projectiel van ruim 600 kilo tot op een afstand van twee uren gaans kunnen werpen. Weldra, zegt de Globe, zal echter ook deze/AVool- wiebgiant" niet meer de grootste wezen van zijne soort. Te Elswick moet men op het oogenblik bezig zijn met het vervaardigen van een 100-tons- kanon voor de Italiaansclie regering; en van lvrupp wordt verzekerd, dat hij voornemens is iets nog verbazenders al te leveren. FRAK KR IJl R. De heer Passy, ondersecretaris van staat bij het ministerie van finan ciën, heeft op een landbouwfeest te Gisors. een gunstig tafercel opgehangen van den toestand, waarin handel en geldwezen in Frankrijk verkeeren. Ten bewijze bragt hij het volgende bij: De rente staat boven pari. Geld is op goeden waarborg slechts met moeite legen 5 pCt. te plaatsen. Enkele jaren geleden zag men slechts schatkistbilletten in omloop; het zilver en goud schenen met het keizerrijk verdwenen. Goud en zilver zijn teruggekeerd, en de bankbilletten worden door de bank meer en meer uit de wandeling getrokken. Belastingen komen regelmatig binnen. In de eerste acht maan den van dit jaar steeg de opbrengst der belasting zestig millioen hoven de raming, en daar dit meest aan indirecte belastingen moet worden toege schreven, ziet men hierin een teeken van den algemeenen voorspoed. Onder het keizerrijk bragt particuliere liefdadigheid voor een overstrooming 12 of 14 millioen bijeenthans ruim 24 millioen. De landbouw heelt het vorige Jaar prachtige zaken gedaan en zal het dit jaar weer doen. De industrie bloeit. Het Bonapartistische comité verspreidt in grooten getale een ge- sehriftdat dc redevoering bevat van Raoul Duvalden brief van de la Iloncière en een brief van den keizerlijken prins, waarin hij zijn inge nomenheid met beider gedrag betuigt. In de herbergen wordt ook een lied rondgedeeld, waarin de wensch des volks luidt: «Wij verlangen den keizer." De heer Thiers, die te Vevey (Zwitserland) een onderhoud heeft gehad met prins Gortschakoff, heeft aan een zijner vrienden te Parijs een brief over dit onderhoud geschreven. Daaruit blijkt dat de Russische rijkskanse lier, evenals Thiers, het herstel der monarchie in Frankrijk, onder welken vorst ook, onmogelijk acht en uit dien hoofde het behoud der republiek wenscht. Prins Gortschakolï erkende verder, dat het den Jezuïeten misschien zou kunnen gelukken de monarchie weer in te voeren; maar tegen hen moet gewaakt worden, omdat zij oorlog voeren tegen de beschaving, omdat verstandelijke verstomping van het meuschdom het doel van al hun streven is. Alzoo, schrijft de heer Thiers, valt het herstel van het keizerrijk ook volstrekt niet in den smaak van Rusland. Afgezien hiervanwordt de jeugdige keizerlijke prins ten eenenmale onbekwaam geacht een zoo zware taak als het regeren van het Fransche volk te vervullen. Volgens l' Huivers heeft de aartsbisschop van Parijs aan zijne geestc- j lijkheid medegedeeld dat hem tot dusverre voor de oprigtiug eener katholieke universiteit aldaar de instemming en medewerking verzekerd is van 25 aartsbisschoppen en bisschoppen. Eerlang zullen al de prelaten gezamenlijk een openbaren brief in hel licht zenden en de hoofdpunten der statuten van de bedoelde universiteit moeten reeds aan den Paus ter goedkeuring zijn voorgelegd. Uit Melbourne is berigt ontvangendat wederom drie gevangenen van Nieuw-Caledonië zijn ontsnapt. Ten gevolge van dien heeft de gouverneur bepaald, dat voortaan de gevangenen niet meer bij particulieren mogen werken. ))IIITS€HLAND. In hofkringen verzekert men, dat de reis des keizers naar Italië is vastgesteld op 3 October. De duur daarvan is bepaald op 12 dagen. Tot bestrijding van de propagandauitgeoefend door de Deenschge- zinde vereenigingen in Noordelijk Sleeswijk, heeft de regering in den jongst verloopen tijd verscheiden maatregelen genomen. Eenige dier vereenigingen zijn geslotentegen andere zijn regterlijke proceduren aanhangig en wordt eene wettelijke beslissing ten opzigle van hun voortbestaan te gemoetgezien. De justitie te Berlijn heeft weder bij een commissionair in loterijen eene huiszoeking gedaan en er alle loten (Brunswijksche, Saksische en Ham- burgsche), benevens alle boeken in beslag genomen. Hij verklaarde geen zondebok te willen zijn en noemde ook eenige zijner Berlijnsche confraters, die even ijverig als hij de wet zochten te ontduiken. Hit Belgrado wordt gemeld dat de pope ol priester Zarko te Noyovarosch, waar hij met 2500 man staat, eene proclamatie heeft uitgevaardigd aan alle Bosniërs, Herzegowiners en oud-Scrven van alle drie godsdiensten, waarin hij hen opwekt aan den strijd voor gelijke regten en vrijheid deel te nemen. Elk vijand echter, van welk geloof hij zijn moge, zal het leven verliezen. Het doel van den strijd is de vrijheid en eenheid der Servische natie. Dezer dagen werd te Petersburg ter aarde besteld het stoffelijk over schot van een der meest geliefkoosde schrijvers, Basil Kuroskin. Hij werd met grootc plegtiglieid begraven, onder een toevloed van duizenden inwo ners der hoofdstad. Hij was een man van zeer vrijzinnige beginselen. In zijn statistiek weekblad, Voskin getiteld, gaf hij daarvan zoodanige blij ken, dat de regering voor een paar jaren de verdere uitgaaf van het blad verbood. Behalve door een aantal geschriften in proza en poezie van eigen handheeft hij zich zeer bekend gemaakt door een aantal overzettingen voornamelijk uit de Fransche taal. 's GRAVENHAGE. 18 September. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsclien Leeuw de heer jhr. mr. H. J. van der Ileim, minister van financiën. ROME, 17 September. Het consistorie, door den Paus geopend, is bij monde van Mac Closkey gesloten. Paulmier is benoemd tot bisschop van Besancon. Een tal van kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen werden benoemd in Italië, Oostenrijk, Peru, Columbia en vooral in Spanje. BERLIJN, 17 September. Tot dc reis van de keizer naar Milaan, om den koning van Italië een bezoek te brengen, is thans definitief besloten; alleen over de tijdsbepaling wordt nog onderhandeld. YVEENEN, 17 September. In goed onderrigte kringen alhier is niets bc- i| kend dat cenigen grond zou kunnen geven voor het reeds dikwijls verspreide gerucht betreffende het binnenrukken van de Turken in Servie. ROME, 16 September. Volgens de Voce delta Verita heeft de Spaansche gezant bij den pauselijkcn stoel, de heer Benavides, ten gevolge van de kabinetswijziging in zijn landontslag gevraagd. INGEZOlirOElf. LEIDEN-WOERDEN via Sloet en «Ie Bordes met behulp van Heemskerk naar den Rijnspoor. Is dit niet het tracé? Zullen de ƒ100,000 die de Lcidschc gemeenteraad ten geschenke heeft beloofd aan lieeren concessionarissen denzelfden weg gaan en den Rijnspoor tot terminus hebben, of zullen die ƒ100,000 sloppen bij het station Sloet en de Bordes? Het zou niet onbelangrijk zrjn hiervan het juiste te weten.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5