naren om in liet onderhoud van haar kinderen le voorzien, blijft I volhoudendat baar man aan de misdaad niet schuldig is en ook niet b kan. De firma John. Enlvvistle te Londen heelt hare betalingen gestaakt |(teen passief van 100,000 F R Jt HRMK. 12aturdag aanst. zal de president der republiek de militaire manoeuvres bijwonenwelke tusschen Clermont en Moulins zullen gehouden wor- Vervolgens zal hij bij de manoeuvres van twee andere legercorpsen (Orleans en Rouaan tegenwoordig zijn, bij welke gelegenheid hij deze U|e stad een bezoek zal brengen. admiraal La Roncière is thans bij den president ten gchoorc toe- Bditen. De Constilutionel verzekert van admiraal de la Roncière le Nourry Lumen te hebben, dal diens brief, welke op den Bonapartistischen maal- a le Evreux werd voorgelezen niet voor publiciteit bestemd was. De Ljjiraal achtte die publiciteit verkeerd, maar was onschuldig daaraan, al Lu de gevolgen daarvan dragen. De man, aan wien de brief gerigt (li had alleen den hoofdinhoud daarvan willen mededeelen, maar werd lnr de kreten der gasten als gedwongen tot de voorlezing van het geheel. js den admiraal zeer kwalijk genomen, dal hij aan het hoofd van zijn brief geplaatst had: «aan boord der Mogentï'. Hiertegenover merkte hij Cp dal zijn secretaris, die zijn ontwerp overschreef, dit uit gewoonte had jiilian. -Piaar men verneemt hebben de hh. Drouin de Lhuys en Magne, oud- jiiiilers van het keizerrijk, uitgenoodigd naar Arenenberg te komen, daar- iior bedankt. De bijdragen voor de slagloflcrs van de overstrooming in het zuiden I Igi lands beloopen thans reeds 24 millioen fr. Door hel gebeurde in het 1 liep. de l'Herault zijn de behoeften niet weinig toegenomen. Uit Montpellier meldt men dat de buiten hare oevers getreden rivieren llterendeels tot haar bed zijn teruggekeerd, liet stadje Saint Chinian heeft |kl meest door de overstrooming geleden. De rivier Vernazobres heeft er I ju een half uur tijds twee straten weggespoeld, zoudat 120 huizen vernield |i|n. Men telde er 88 dooden op eene bevolking van 3500 inwoners. Dezer dagen deed een aanzienlijk Engeischinan, de heer Francis Riflies, |mel zijne vrouw en twee kinderen, te Parijs een logt per omnibus van Illonlrouge naar de place St. Michel. Aldaar aangekomen werd hij door Ine vrouw, die naast hem had gezeten en hare beurs miste, van diefstal ■beschuldigd. De policie mengde zich in de zaak en daar tegenwoordig Iparijs met Engelsche gaauwdieven overstroomd wordt, bragt men hem en Ijjn familie naar het policie-bureau. Het hielp niet of bij zich bekend (naakte, hij moest zich, zoowel als zijne vrouw en kinderen, geheel ont- dteilen. Men vroeg hem zelf hoevele malen hij reeds gevangen had gezeten. Ikn men eindelijk niets vondgaf men hem eenvoudig te kennen dat hij lt(» kon gaan, met de bijvoeging: uwe natie levert ons de meeste gaauw- ■lieien. De heer Riflies heeft de zaak in handen gesteld van den Engel- [idien gezant. SPASJE. Men wil weten dal de jongste ministerieële crisis nog een andere oor- I zaak haddan de quaestie over het algemeen stemregt. De ware reden Ivan het ontslag van den lieer Canovas del Castillo wil men zoeken in (intrigues van Isabella, tegen wier terugkeer het ministerie en vooral Canovas liieli verzette. Er loopt zelfs een gerucht, dat de generaal Martinez Campos, (lieAlphonsus op den troon riep, thans bedacht is op een nieuw pronuncia- Imento ten gunste van Isabella II. Don Carlos lijkt nog in het minst niet te twijfelen aan de zegepraal I tijuer zaak. Hij heeft eene wapenschouwing gehouden over de troepen die Imet üorregaray uit Catalonië waren gekomen en bij die gelegenheid de vot- Igrnde proclamatie uitgevaardigd: «Vrijwilligers van het leger van hel cen- Ik ben voldaan over uw moed, uwe standvastigheid, uwe discipline lintrolsch ben ik op zulke beproefde, getrouwe soldaten. Ik ken uwen tioeijelijken arbeid, omdat ik dien met mijn hart heb nagegaan en ik kan niet beter mijne dankbaarheid uitdrukken dan door u hier mijne toegene genheid en mijne geestdrift te komen betuigen. Navarra, dat u als zijn eigen kinderen ontvangen heeft, bewondert uwe deugden en zonder twijfel nl het binnen kort uw heldenmoed bewonderen, wanneer het u naast het %ere noorderlegcr zal zien strijden. Gij hebt proeven van groote dapper- I leid gegevenik hoop dat gij weldra u het hoofd zult sieren met de lau- neren van nieuwe overwinningen en dat gij in uw land zult terugkeeren, I «dal gij den vijand met den u eigenen moed in het zand zuil hebben doen bijten. Laat ons steeds te zamen den weg van pligt en zegepraal volgen t» het zal ons gelukken onze heilige banier op de muren van Madrid te planten. De tegenspoed, die smeltkroes der mannelijke zielen, heelt onsdap- Ner en de volharding heeft ons sterker gemaakt. Weest bezield met denzelfden moed, met dezelfde volharding, en de geheele magt zal afstuiten ip de onstuimige kracht uwer bajonetten". 811 TT 3 93 i, AA RT D. Met betrekking tot huwelijken van Nederlanders in I'rnissen heeft de Stderlandsche regering zich thans bij de rijks-kanselarij bereid verklaard, aan ieder die aanspraak maakt op de hoedanigheid van Nederlandsch onder aan, op aanvraag en na gunstig resultaat van een ingesteld onderzoek een niest af te geven, waarin wordt geconstateerd, dat hij volgens de Neder-: landsctie wet Nederlandsch onderdaan is en als zoodanig met vrouw en kin- tan in Nederland verblijf kan nemen. Wanneer de Nederlandsche aulori- teil weigert aan iemand, die Nederlander is geweest, zoodanig attest af te ten, dan zal er moeten worden onderzocht of hij onderdaan van een an ten staat is. Blijkt dit alsdan het geval niet te zijn, dan kan er worden afgezien van een bewijs van vergunning om te huwen, daar de persoon, on verschillig of bij Nederlander dan wel of hij van geen enkelen staat onder daan is, zoodanige vergunning van eene builenlandsche autoriteit niet noo- dig heeft. Het Frankf. Journ. meldtdal de regering den aartsbisschop van Keulen een aanzegging heelt gezonden, waarbij hem wordt bevolen zijn woning voor I October te ontruimen. Naar een vrij algemeen verspreid ge rucht, zal hierover de regterlijke magt uitspraak moeten doen. De woning van den aartsbisschop van Keulen behoort aan den staat. In de dagen toen de heer von Spiegel tot aartsbisschop was gekozen, kocht de staat van de familie von Suddewich de prachtige woning met den zoo uitgeslrek- ten tuin, daartoe behoorende. Men beweert, dat daarbij deze voorwaarde werd vastgesteld: dat de verkoop door den eigenaar geschiedde onder bepa ling, dal het gebouw steeds lot woning van den aartsbisschop van Keulen zou strekken. Is dit verhaal juist, dan zullen de regthebbenden de woning enz. terugvorderen. De koopsom, destijds voor het paleis betaald, was, in vergelijking van hetgeen huis en tuin thans waard zijnslechts een kleinigheid. De orde der Carmeliter monniken ie Posen heelt van de policie last ontvangen om vóór 1 October Pruisscn le verlaten. Uit Paderborn meldt men dal de vlammen nog nu en dan uit de ver brande gebouwen omhoog stijgen. In het geheel zijn, volgens eene nadere opgave, 117 gebouwen vernield, waarvan 07 woonhuizen; 220 huisgezinnen (te zamen 000 personen tellende) zrjn van dak beroofd. Voorloopig hebben zij een onderkomen gevonden in het Franciscaner klooster, in het priester seminarie en in de woning van den bisschop. De bluschmiddelen waren ontoereikend en ook militaire hulp ontbrak, omdat de troepen aan de manoeuvres deel namen. De opperpresident von Kiihlwetter heeft bewilli ging verleend tol het honden eener algemeene collecte in de provincie. Men meldt uit Kragujewatz: Ofschoon tot dit oogenblik 42 afgevaar digden zich tegen de regering en voor den oorlog verklaard hebbenschijnt toch de meerderheid gewonnen te zijn voor het volgend antwoord op de troonrede: «de Skupschtiua laat aan de wijsheid van den vorst de beslissing omtient oorlog of vrede over". Het dreigend gevaar van een oorlogsverkla ring is verminderd. De regering is ijverig werkzaam voor den vrede. PEK TELEGRAAF. 's GRAVENHAGE17 September. Blijkens ceil telegram van den gouver neur-generaal van Nederl.-lndië was den 7 dezer uil Alchin geseind: Door patrouiieringenvoormiddag 4 September, heeft zich een hevig vuurgevecht met den vijand ten zuiden van Longbaltah ontwikkeld, waarbij wij 5 dooden kregen en de officier van gezondheid Prochnic en 4 minderen gewond werden. Den vijand is daarbij een zeer belangrijk verlies toegebragt door het granaat- vuur uit onze versterking: hij was den geheelen avond bezig om zijne doo den en gekwetsten te vervoeren. De gezondheidstoestand is gunstig. Van 23 Augustus lot 5 September geen cholera-gevallen6 September weder 3. WEENEN, 16 September. De Polilische Correspondenz verneemt uit Kpugtanlinopel, dat de minister van builenlandsche zaken, Savfes-pachazal aftreden en vervangen worden door den Turkschen gezant te Weenen Raschid-pacha. 1RUN. 16 September. De Carlislen geven hunne positiën rondom Oyarzun op. De Alphonsisteii hebben aldaar veel materieel genomen. VERSAILLES, 16 September. In de zitting der permanente commissie werd geen enkele quaestie opgeworpen. De vergadering ging daarom uiteen. PARIJS, 16 September. Een decreet, in het Journ. off. afgekondigd, houdt in dat de bepalingen van art. 4 der tusschen Engeland en Frankrijk op 24 Januarij 1874 gesloten overeenkomst betredende den invoer van ruwe suiker van toepassing zijn op Duilschland. Geschillen betredende de uit Duitschland ingevoerde ruwe suiker worden echter beslecht krachtens de voorschriften die voor gelijksoortige Fransche producten bestaan. PARIJS, 17 September. De republikeinsche bladen melden dat d'Audiflrel- Pasquicr gisteren, voor de zitting der permanente commissie, een lang onderhoud met Buffet gehad heeft. Het gesprek zou geloopen hebben over de Bonapartistïsche kuiperijen, op welke de heer d'Audiflret de aandacht des ministers vestigde; hij voegde er hij dat hij dit deed namens zeer vele ambtgenootcnleden van de constilutionnele meerderheid. 1110 JANEIRO, 15 September. De zitting der kamers is verdaagd lol 30 dezer. Er is een besluit uitgevaardigd, waarbij de veroordeelde bisschoppen kwijtschelding van straf hebben gekregen. De bestuurders der diocesen wor den morgen hier verwacht De regering heeft besloten een gematigde en verzoenende staatkunde in de godsdiensl-quaestie le volgen. KONSTANTINOPEL17 September. De consuls hebben aan de respective gezantschappen te Konstantinopel telegrammen gezonden, waarin zij mede deelen dat zij door de hoofden van de opstandelingen zeer goed waren ontvangen, maar deze hoofden verklaarden dat zij geen vertrouwen stelden in de beloften van Turkije en formele waarborgen eischten. Ter correctionele tcreglzilting van de arrond.-regtbank te Leiden, dd. 17 September 1875, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: J. S., te llille- gom, wegens beleediging van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tol eene geldboete van f8 of subsidiair gevangenisstraf van 1 dag; 11. S., le Hazerswoude, wegens beleediging van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot eene geldboete van f8 ol subsidiair gevangenisstraf van 1 dag; A. J. W. H. K., te Leiden, wegens gewelddadigheid jegens een bedienend beambte in de waarneming zijner be diening, tot cellulaire gevangenisstraf van zes weken; A. d. 11., te Amster dam, wegens dielslal in dienstbaarheid, tol cellulaire gevangenisstraf van zes weken; L. P., te Leiden, wegens diefstal, tot gevangenisstraf van vier maanden; J. v. Z.te Leiden, wegens het verspreiden van een gedrukt stuk niet voorzien van naam, beroep en woonplaats van schrijver of drukker, tot gevangenisstraf van 1 dag; J. B., te Leiden, wegens ontduiking van plaatselijke belasting op de honden, tot geldboete van ƒ6 of subsidiaire ge vangenisstraf van 1 dag; W. L. te Leiden, wegens ontduiking van plaat selijke belasting op de honden, lot geldboete van (i ol subsidiaire gevan genisstraf van 1 dag; E. A. F. M.te Leiden, wegens ontduiking der plaat selijke belasting op de honden, tot geldboete van 5 of subsidiaire gevan genisstraf van t dag.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3