op genoemd kantoor werkzaam en p. m 14 jaar oud, Het grootste gedeelte van het ontvreemde geld was nog in zijn bezit. Uit Haarlem meldt men: De huzaar H., die eenigen tijd geleden onder Overveen eene vrouw overreden heeft, is door den krijgsraad wegens man- slag door onvoorzigtigheid veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, le ondergaan in zes maanden eenzame opsluiting. Dr. Martin, de uit Duitschland gevlugte voormalige bisschop van Padcrborn heeft hier ter stede eenigen lijd vertoefd en de Groote-kerk bezigtigd. Te Amsterdam geraakte eergisteren avond het zeil van een op de Botermarkt staande panorama-tent in brand, waarschijnlijk door het in aanraking komen met een der gasvlammen. Ook het geschilderde doek stond eensklaps in vlam. De talrijke in de tent aanwezige personen storm den naar buiten, en het mag een groot geluk genoemd worden, dat daarbij geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. De brandweer was spoedig tegenwoordig en slaagde er in den brand te stuiten. Op welke wijze soms Nederlanders de hand lecnen om vreemdelingen die zich bij het koloniaal depot te Harderwijk hebben geëngageerd, het deserleren gemakkelijk te maken, blijkt uil hel volgende geval voor de arrond. regtbank te Arnhem behandeld en dat door de Arnh. C. wordt medegedeeld: Twee Belgische jeugdige soldaten, gekleed in de uniform van het Indische leger, deelden in hunne eigenaardige Vlaamsche taal der regt bank mede, hoe twee llarderwijksehe schippers (vader en stiefzoon) hadden aangenomen met hun schip hen naar België te vervoeren voor/i75, welke zij aan de schippers ter hand hadden gesteld; hoe zij, aan boord gekomen, zich spoedig aan den medegenomen drank te buiten gingen en hoe, na twee uren varens, de schippers, na met lien van hoofddeksels geruild te hebben, hun verleiden, dat men bij de Belgische kust was, dat zij nog een eind door de zee moesten waden, dan eenige uren loopen, en zoodoende den toren van Antwerpen in het gezigt zouden krijgen. Zoo gezegd, zoo ge daan; moedig begaven de beide deserteurs zich te water; tot aan hun buik werden zij nat; zij wandelden vervolgens eenige uren en kwamen toen, niet te Antwerpen, maar te Pulten op de Veluwc. Om hunne uniform te verbergen, hadden zij hunne roode hemden over hunne mouwvesten aange trokken, maar, daar hunne blaauwe broeken misschien nog hunne herkomst zouden kunnen verraden, kochten zij van een tapper te Pulten voor 8 fr. twee oude broeken. Intusschen was hunne komst aldaar spoedig aan den rijksveldwachter bekend geworden, die hen aanhield. Vooreerst stonden de twee schippers teregt, die het gebeurde niet ontken den. maar van welke de oudste beweerde, dat hij door het gebruik van veel drank niet goed begrepen had. wat hij misdeedterwijl de jongste opgaf, dat het hem niet bekend was geweest, met welk doel de logt werd ondernomen De officier van justitie eischte tegen den eersten beklaagde 12, tegen den tweeden 4 maanden gevangenisstraf. Mr. E Scheidius trad als verdediger voor beide beklaagden op. Daarna stond te regt de Putter tapper, die beweerde volstrekt niet geweten te hebben, aan wie hij"de broeken verkocht. Een der Belgen vertelde echterdat hijvoordat de koop gesloten was, eenige bezwaren had gemaakt"daar het gevaarlijk was aan Harderwijkers te vetkoopen." Tegen hem eischte de officier van justitie G maanden gevangennisslraf. Mr. J. Everts BHz. droeg de verdediging voor dezen beklaagde voor. De uitspraak in beide zaken is bepaald op Dings- dag aanst. Men meldt uit Enschedé: Bij Gronau, even over de grenzen, is ge vochten tusschen llollandsche werklieden aan den spoorweg en den Dnit- schcn opzigier. omdat van een werkman een halve thaler was ingehouden voor een zoek geraakte boor. Twee werklieden zijn gewond, een levensge vaarlijk. Er wordt geregtelijk onderzoek gedaan. Bij arrest van het prov. geregtshof van Groningen, Woensdag II. ge wezen, is Johannes Oosterheest, 27 jaren oud, koopman, gewoond hebbende le 'I Zant. schuldig verklaard aan de misdaad van moedwilligen manslag, in den avond van 9 Julij op zijn broeder Jan gepleegd, wien hij in drift met een zeis zulk een hevige wond in de zijde toebragt, dal de dood onmiddel lijk daarvan het gevolg was. liet hof veroordeelde hem te dier zake tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en iu de kosten. De 80-,jarige hoofdonderwijzer te Zuidwolde, de heer R. A. Venhuis, heeft Zalurdag II. een zeldzaam feest mogen vieren, liet was toen juist 61 jaren, dal hij daar ter plaatse als onderwijzer werkzaam was. Treffende blijken van belangstelling zijn hem van alle zijden geworden. In den nacht van 12 op 13 September is de goederen-besteller van de firma van Gend Loos te Boxtel door een onbekende onverhoeds aange vallen en met een mes in de 'linkerzijde gestoken. De justitie doel ijverig onderzoek om den dader op hel spoor te komen. Uit Sittard meldt men dat Dingsdag avond, terwijl de burgemeester van Nicuwstadi een rijtoertje maakte met zijne echtgenoote, even bui ten Nieuwstadt. twee geweerschoten op het rijtuig werden gelost; de echt genoote van den burgemeester kreeg verscheiden hagelkorrels in den hals. De justitie doet onderzoek. De telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is hersteld. 's GRAVEN11AGE17 September. Z. M. heeft den heer W. Francken Azn., pred bij de Ned. lierv. ge meente te Rotterdam, vergunning verleend tot liet dragen der onderschei- oingsteekenen van ridder der Pruissische Kroonorde 3e kl.hem. door den Duitscheii keizer en koning van Pruissen geschonken. De heer A. J. Venirig, ontvanger der directe belastingen te Warga, is als zoodanig benoemd te Ouderkerk a. d. IJsselstandplaats le Lekker- kerk, en aan jhr. G. C. baron van Asbeck is eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indie zijn benoemd tot officieren van gezondheid 2C kl. de hh. F. A. Thor en A. L. Dieterici. civiel geneeskundigenvoorts zijn de officieren van ge zondheid der 1', 2e en 3e kl. bij de landmagt t. C. Vigelius, G II. de Krityff en F. Daniels voor den lijd van vier jaren gedetacheerd bij de zee- magt, en is de tijdelijk bij het leger in Nederl. Indie gedetacheerde paar. denarts 3® kl H. Mars, van hel leger hier te lande, overgeplaatst bij het personeel der veterinaire dienst van eerstgenoemd leger. De officieren, dienende aan boord van de schroefstoomschepen Zee„. wardenCornells Dirks eil Prinses .Varia, worden met 31 Sept. op non- activiteit gesteld, alsmede de luit. ter zee 2e kl. J. llaremaker, dienende aan boord van het wachtschip le Willemsoordterwijl met 1 Oct. worden geplaatst: aan boord van het schroelstoomschip Leeuwarden, de luit. ter zee 1' kl. R. Wijmans, als 1officier, de luitt. ter zee 2' kl. J. Dalen, W. A, Kok, A. C. van der Sande Lacostc en jhr. S. B. Orttde adelborsten 1® kl. A. L. van der MoolenC. E. Hummel, J. M. Wijcrs, W. A. Mouton, W, Voormolen, G. P. Posthuma-, A. L. Boelen en 0. J. E. baron van Wassenaer Catwijck, de officier van gezondheid I' kl. H. van Slockum en de scheeps klerken M. P. 11. Krol en 11. J. Verveen; aan boord van het schroefstoom- schip Cornelis Dirks: de luit. ter zee 1® kl. L. M. L. de Haan, als 1® offi- cier, de luitt. ter zee 2e kl. G. Vreede en W. Romer, en de adelborsten le kl. R. Reiuders, W. P. Coolhaas en F. C. V. Zwaanshals; aan boord van het schroefsloomschip Prinses Mariade luit. ter zee I' kl. A. de Bruyne, de luitt. ter zee 2® kl. C. Hoffman, A. Werumeus Buning en J. Cardinaal, en de adelborsten 1® kl. J. W. A. F. van den Berg en H. Backer; aanboord van het wachtschip le Hellcvoetsluisde luitt. ter zee le kl. F. 11. baron van Verschuer en M. F. Reeringh die der 2e klasse H. L. Cadet (ten einde gedetacheerd te worden als le officier aan boord van den monitor Tijger) en W. J. P. van Waning, en de scheepsklerken B. W. C. G. Vries, J. Ader en G. Belle; aan boord van het wachtschip le Willemsoord: de luit. ter zee 2® kl. P. J. L. de Chateleux en de scheepsklerken W. A. II. Doorman. M. C. de Jong, C. F. Julius, C. M. Krul en W. G. L. Brunings; aan boord van het wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2e kl. A. G. D. Nolthenius; en aan boord van den monitor Adder, de luit. ter zee 2e kl. jhr. A. 0. J. M. de Casembroot; aan boord van het schroefsloomschip Zilveren Kruis: de luit. ter zee 1® kl. F. K. Engelbrecht, als 1' officier; de luitt. ter zee 2® kl. 11. A. Schippers, W. C. P. E. de Klopper, L. Dupper en jhr. 11. 11. Speelman; de adelborsten 1® kl. J. A. Borel, P, S. R. Wolterbeek, P, \v. Sachse, .1 M. Baak, F. C. E. L. Koster. F. M, van Gelsdorp. H. J. van Bisselick, P. II. Brocx, G. J. Buys en jh®. J. F. Coertzen de Koek; de offi cier van gezondheid 1® kl. H. C. Steenbergen, de officier van adminslratie lc kl. J. C. L. K. van Wely en de scheepsklerken C. L. Vcrnée en A. P. W. lmmink; aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, de officier van administratie le kl. A. J. Looijen, en bij hel hospitaal der marine te Wil lemsoord, de officier van gezondheid le kl. W. Pannevis. - Op het Huis ten Bosch zal morgen door H. M. de koningin eene soiree musicale worden gegeven, welke de burggravin de Vigier met het ten ge- lioore brengen van eenige zangstukken zal opluisteren. Diplomatie en leden der hofhouding zullen den kring van genoodigden vormen. - Voor de levering van 500,000 kilogram Schotsche steenkolen, ten be hoeve der gasfabriek alhier, heden door burg. en weth. ten raadhuize aan besteed waren vier billellen van inschrijving ingeleverd, en kwamen als minste inschrijvers in aanmerking de heeren W. Hoven en Zoonle Rotterdam, voor ƒ27.52 de 100 kilogram. - Een huzaar van liet garnizoen had sedert eenigen tijd zijne liefde ver klaard aan eene maagd, die echter haar hart hem niet wilde schenken. De militair schijnt zich dal erg te hebben aangetrokken, want loen zijgisteren avond omstreeks 8 ure, met hare zuster door de Gedempte Raam liep, viel de huzaar, die zich weder aan haar wilde opdringen, doch met weigering werd afgescheeptde deern onverhoeds aan en had haar waarschijnlijk een mes in de horst gestoken zoo de vrouw niet tijdig de hand tusschen beide hield. Het gevolg daarvan was dat hel mes door de hand drong. De dader verwijderde zich oogenblikkeüjk, maar werd, op aangifte bij de policie, later in de kazerne gearresteerd. Het mes had hij uit de woning van de moeder der verwonde, waar hij kort te voren was geweest, medegenomen, BUlï!u\LAiNI)SCilE BEBiGTEN. E S G E L A V SS. LONDEN 16 September Het onderzoek van de policie en de verklaringen van nabestaanden, die hel lijk gezien hebbenhebben reeds aan het licht gebragt wie de vrouw was, wier verminkte leden Zaturdag op zoo toevallige wijze in Wainwrighfs bezit ontdekt werden. Zij was een jonge modiste, Harriet Lane, die door Wainwright onderhouden werd, en bij welke hij twee kinderen had. Om streeks een jaar geleden verdween Harriet Lane spoorloos, nadat Wainwright zich herhaaldelijk uitgelaten had dal zij hem tot last werd. Naar den staat van ontbinding te oordeelen, moet het lijk ook omstreeks een jaar zijn begraven geweest. Wainwright schijnt dus Harriet Lane in het ledig staande huis in de White-chapel-road gelokt en haar daar vermoord en begraven Ie hebben. Een versch geopend graf is in dat huis werkelijk gevonden. Daar intusschen dit huis binnen kort door anderen betrokken zou worden, schijnt Wainwright de bewijzen van zijne misdaad er niet te hebben durven laten; hij schijnt dus het lijk opgegraven, aan stukken gehakt, ingepakt en naar het andere ledig staande huis overgebragl te hebben, om het in een ruimen kelder daar veiliger te kunnen versloppen. Hij is daarbij al zeer onbedacht le werk gegaan. Wainwright was als fatsoenlijk man bekendhij lungeerde in zijn tjjd als president cener afdeeliug van de Londensche Christelijke Jongelingsvereeniging; later eerst kon men hem verwijten dat hij geen trouw echtgenoot was. Wainwright, die zeer kalm is en bedaard de dagbladen leest, heeft een onderhoud met zijn vrouw gehad, die als hoogst achtenswaardig bekend staal. In weerwil, dal hij haar zóó verwaarloosde, dal dc 4 die 1>!1 hem werdén gevonden en haar werden gegeven, haar een welkome onder-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2