aan liet feit, dat hij thans vooi' de misdaden van anderen heeft geboet en ter vviüe van de maatschappij, die voldoening zoekt voor een moord, O maanden op een pijnbank heeft gezeten. - IIs. Uoedcmaker, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. De Rotterdamsche diergaarde is door den gouverneur-generaal van Ned. Indie met een prachligen bijna volwassen vrouwelijken Orang-Oetan verrijkt. Zulke grootc exemplaren als deze komen hoogst zelden naar het moederland, liet dier werd te Nieuwcdiep aangebragt per stoomschip Prins Hendrik-, hel is gezond, sterk, eet en drinkt goed, doch is langzaam in zijne be- i wegingen. Te Dordrecht is gisteren nacht ingebroken in het kantoor der maat schappij lot dienslverrigling. Aan de buitendeur was geen spoor van braak te zien, wel aan de denr die het kantoor van hel voorhuis scheidt. Op hel kantoor waren de beide lessenaars opengebroken en uit dien van den direc teur is ruim 150 aan bankpapier en specie ontvreemd. Uil Groningen meldt men dat de minister van financiën Zondag avond aldaar is aangekomen. Z. li. heelt Maandag met den commissaris, den bur gemeester en een paar leden van gedep. staten de vestingwerken, met hel oog op de aanslaande ontmanteling, in oogenschouw genomen. Te Groningen heeft gisteren nacht een hevige brand gewoed aan den hoek van het Amelanddie eene groote uitbreiding heelt gekregen. Eenige huizen en pakhuizen zijn afgebrand. Van liet garnizoen te Grave zijn weder twee tamboers van de le com pagnie en e'én van de 4e compagnie gedeserteerd. Twee hunner waren reeds vroeger voor hetzelfde feit gestraft. Zij hebben hun linnengoed en gedeel telijk hunne bovenkleeding medegenomen. De manschappendie verleden week waren gedeserteerd, zijn te Maastricht aangehouden. Rij het aangeboden ontwerp voor eene duinwaterleiding uil de duinen te Katwijk aan den Rijn tot bij de stad Leiden is door den gemeente- architect eene memorie van toelichting gevoegd, waaraan wij bet volgende ontleencn De hooge kosten verbonden aan de verschillende in overweging genomen plannen deden telkenmale voor een in deze te nemen besluit terugdeinzen. Uil dien hoofde, en zonder in het minste Ie kort te doen aan de waarde van die ontwerpen, heelt speciaal de aandacht getrokken de bekende en eenvoudige inrigting der duinwaterleiding, waardoor den Helder en Nieuwe Diep op betrekkelijk weinig kostbare wijze van goed drinkwater zijn voor zien Eene opname in loco en de te dier gelegenheid zoowel door den directeur als door den ingenieur der onderneming, bereidvaardig gegeven in lichtingen. gepaard met hunne adviezen en aanwijzingen voor eene eventuele toepassing van het stelsel ten dienste van Leiden, door aanvoer van water uit de duinen tc Katwijk, hebben het mogelijke doen inzien en er toe ge leid, om tot dit doel de itoodige opnemingen, waterpassingen, berekeningen enz. in den zin der waterleiding van de genoemde plaatsen te bewerkstelligen. f Bij het opsporen van een geschikt terrein om voor prise d'eau te dienen, 1 moest vooral gelet worden op het vinden van een tamelijk vlak of met den minsten omslag tc effenen grond van genoegzame uitgestrektheid om de bassins, den druktoren, de waterkanalen enz. te kunnen bevatten, verder op hooge ligging om in de kosten van den toren tc gemoet te komen en j op onmiddellijke nabijheid van uitgestrekte duinheuvelsten einde genoeg zame hoeveelheid van water te verzekeren, voorts op gelegenheid om het terrein te kunnen naderen en vooral op eene door 's rijks domein omsloten ligging tot waarborg tegen latere ontgraving in de nabijheid, welke toe- vloeijing van water naar de bassins zou kunnen afleiden. Een duinvlak, op de siliialickaart aangeduid, schijnt aan deze vercischten volkomen te beant woorden. Het heeft een veelhoekige langwerpige gedaante, makende eene oppervlakte van ruim 338 aren of 33800 centiarenis eigendom van F. Dorrepaal Ie Katwijk en wordt in onderscheidene vakken lot aardappelteelt verhuurd, volgens ingewonnen bcrigt tot een bedrag van ƒ180 a'200 per jaar; voorts dacht men dat, de eigenaar gereedelijk lot verkoop bereid zou zijn. J)e ligging is zuidwaarts ter zijde van den Wassenaarschen grindweg; door h l aanleggen van een pad, volgens het situatieplan ter lengte van 380 meter, zou liet terrein in doelmatige verbinding met den genoemden weg komen. Rondom het terrein ligt een uitgestrekt aan de westzijde hoog opgaand duinveld, alles onder 's rijks domein begrepen. Gedane waterpassing heeft als gemiddelde hoogte van het terrein doen vinden p. m. 630 meter boven A. P., welk punt men als gemiddelde slraathoogte der stad kan aannemen. Tot verzameling van het water op hel terrein zijn twee bassins aange legd elk ter lengte van 100 meter, bij 30 meter breedte en 2,50 meter diepte, welker vloeren en hellende wanden met grint worden gedekt. Op regelmatige afstanden verkrijgt het terrein acht gemetselde putten, van 4a5 meters middellijn, diep 3 meters. Van put tot put liggen ontvangstkanalen (prises d'eau), breed 1,20 meter, hoog 2 meters in den vorm van riolen, te zamen eene lengte van 2 a 300 meters, welke kanalen lot de eigenlijke wateropnemiug dienen en op eene daartoe noodige wijze zijn geconstrueerd. Nabij de bassins ligt een reservoir dienende tot voedingsput, waarin het water uit de bassins wordt overgenomen om opgepompt te worden. Bijzon dere inrigtingen tot filtreren van het water worden volgens hel plan niet aangewend, omdat bij den volkomen helderen staat, waarin hel onderzochte water verkeerde, de onwillekeurige filtrering, die bij het opnemen in de kanalen plaats beeft, waarschijnlijk voldoende zal blijken en in elk geval daarin later voorzien kan worden. Wat den zoogenaamden watertoren betreftwelks doel bestaat in het plaatsen van een hoog reservoir, deze wordt in omvang en hoogte bepaald naar dc noodige hoeveelheid water welke de behoefte of het vermoedelijk gebruik zal vorderen en het drukvermogen dot lot aanpersing van het water wordt vcreischl Volgens het ontwerp heeft het hoog reservoir 16 meters middel lijn en 2 meiers hoogte of diepte, makende na aftrek van een binnenkoker alwaar een wenteltrap heen leidt, een inhoud van 389 stères of 389,000 liters, een inhoud ongeveer gelijk aan den gemiddelden aanvoer per week gedurende de eerste zes maanden des voorgaanden jaars, zoodat dagelijksclic vulling van het reservoir reeds genoegzaam zou wezen om in een zevenvou dig gebruik van vroeger te voorzien. Aan het torengebouw is toegevoegd een lokaal voor twee stoomketels met schoorsteen en een dito tot woning van den machinistadministratie enz. Wal de leidingsbuis betreft, is voorloopig eene rigling aangenomen, waarbij slechts kleine krommingen met stompe hoeken voorkomen en bijna de kortste afstand is verkregen. Van den watertoren uitgaande, gaat de buis in eene regie lijn van 2000 meters lol den Katwijkschen straatweg nabij bet eind van een stuk land genaamd Noodrakvoorts ter zijde langs den straatweg ter lengte van 920 meter tot aan het begin van genoemd land. gaat alsdan met een zinker door den Rijn, en van daar af, weder in eene regte lijn lang 1400 meters naar den grooten rijksstraatweg, bij bel einde van de Lage Morscli, vervolgens langs dit pad ter lengte van 1050 meters tol het punt alwaar het spoor het pad snijdt nabij de Hooge Morscli en eindelijk ter zijde langs de Hooge Morsch, eene lengte van 750 meters tot aan de Morschpoort, makende eene gezamenlijke lengte van 6120 meters. Wal dc kosten aangaat, de begrooling daarvan beloopt ƒ250,000. De gedachte is verre verwijderd, dal hiermede een ontwerp is overgelegd van genoegzame volledigheid, om lot uitvoering te dienen. Het doel ging niet verder dan een avant-projet om water van het besproken duin naar de stad te brengen en het noodige persvermogen daaraan toe te voegen. Daargelaten het onafdingbarc van het wenschelijke eener algemeene ver spreiding door de stad, maar zich aanvankelijk tevreden stellende met on middellijk bij de stad (als prise d'eau) een bron verkregen te hebben, die op velerlei wijzen vatbaar is tol exploitatie. Eenmaal in dit bezit zijnde kunnen tal van hulpmiddelen beraamd en tot min kostbare gebruikmaking aangewend wordenzonder al dadelijk tot de enorme uitgave van een alge meen buizennet over te gaan. Zoo zou b. v. de aanvoerbuis tol de Beesten markt verlengende, van dit punt vijf hoofdbuizen kunnen uitgaan, te weten: langs de Haarlemmerstraat tot dc Haven, langs de geheele Oude Vest, langs de Breêslraat lot hel eind der Hoogewoerd, langs het Rapenburg en langs de lleerengrachtte zamen eene lengte van ongeveer 8000 meters, vanaf deze buizen konden andere uitgaan naar de aanwezige of nog te leggen straatreservoirs, welke van kraanpompen voorzien een ieder gelegenheid zon geven, zich goed water te verschaffen. De kosten hiervan (ruim genomen) op ƒ150,000 stellende, zou de afschrikkende som van 12 a 13 tonnen gouds tot een klein vierde daarvan of ƒ400,000 inkrimpen. Wel is waar zal alge meene reglstreeksche aansluiting van woonhuizen, fabrieken als anderzins dan wel niet mogelijk wezen toch zal voor de genoemde uitgestrekte stra ten en grachten dit wel het geval zijn, en eenmaal zoover gevorderdzullen welligl particuliere ondernemingen ontstaan, die de gemeente van verdere uitgaven ontlasten en misschien er toe leiden zullen om, zoo niet gedeelte lijke dekking der rente van hel kapitaal, dan toch in de kosten van exploi tatie op het duinterrein te gemoet te komenwaarbij men niet vergete de belangrijke uitgave van den tegenwoordigen aaqvoer in rekening tc brengen. 'sGRAVENHAGE. 15 September. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden kanonier 2e kl. E. M. J. Press, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tol bet dragen van het Pruissischc herinneringskruis voor hel deel nemen aan den veldtogt tegen Oostenrijk in 1866, en van dc Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Tot notaris binnen hel arrondissement Goes zijn benoemd: te Elle- woutsdijk de heer D. J. Schollen, cand.-notaris te Neuzen; en te 's Graven polder de heer L. A. Paardenkooper Overman cand.-notaris Ie lleinkenszand, De heer A. C. van Loo, adjunct-bouwkundige bij dc dienst van liet loodswezen, de kustverlichling, enz. bij liet dep. van marine, is belast met het onderwijs in het scheepsbouwkundig teekenen aan de polytechnische school te Delft, gedurende den cursus 1875/76. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verkenen. Aan het hotel Paulez is heden afgestapt de Nederlandsche gezant bij hel hof van St. James, de heer C. M. E. G. graaf van Bylandt, komende uit Londen. Naar wij vernemen is de Indische kunstschilder Raden Saleh die zich nog hier Ier stede bevindt, deze week eenige dagen de gast van den hertog van Saksen-Weimar, op het buitenverblijf van Z. K. H. prins Hendrik te Soesldijk. De bekende geschut-fabriekant Krupp, uit Essen, is te dezer stede aangekomen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. E Ni E L. A LONDEN. 14 September. Alhier is hel berigt ontvangen dat de postboot Shannon, van de //Royal Mail Steam Packet Company", van Panama komende, den 8f° Sep tember op dc Pedro-zandbank, lusschen Colon en Jamaica, aan den grond is geraakt. In den Ilemy Guy put werden Zaturdag morgen 11 mijnwerkers neer- gelalen. Eenige oogenblikken later werd een paard afgelaten. Toen dit niet werd losgemaakt, kreeg men kwaad vermoeden en bij onderzoek bleek, dat des nachts vuur in de mijn was ontstaan, waardoor veel gassen waren ontwikkeld, dat den onmiddrllijken dood van al dc in de mijn afgelaten personen ten gevolge had gehad

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2