LEIDSCHE COURANT. 81°. 218, WOENSDAG 15 SEPTEMBER, STADS-BER1CHTEN. HONDSDOLHEID. 1875. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijnqttbuiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. lij deze Courant wordt verzonden (/V0. 32 blad 34) der Handelingen i den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de kennisgeving van den Heer Burgemeester der Gemeente Zoelerwoudedat door hem op heden een bevelschrift is uitgevaar digd in overeenstemming met art. 3 der Wet van den 5den Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van honds dolheid (Staatsblad n". 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, alle EioiifScn die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van ver voer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van eenMUIïL- ÜORSf, volgens het door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Z,aken, bij beschikking van 27 Juli 11. voorgeschreven model, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld, met dien verstande nochtans dat, ingevolge Ministerieele beschikking van 7 dezer, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare afkondiging door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 September 1875. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Iloofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den I lden dezer maand invorderbaar verklaard kohier van lie personeele belasting, dienst 1875/6, over het 1° kwartaal; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leides, 14 September 1875. v. d. BRANDELER. ItiNiMiNLANOSCHE BEHKlTEiN. LEIDEN, 14 September Te Amsterdam werd gisteren het 75-jarig bestaan der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen feestelijk herdacht. Die feestviering had plaats in de Nieuwe Walcnkerk en werd geopend door de uitvoering eencr feestcantate, woorden van den lieer J. P. Ilasebroek, mu ziek van den heer D. de Lange. Daarna werd de feestrede uitgesproken door den algemeenen voorzitter, den heer Ilasebroek. llij schetste in fiksche trekken het ontstaan en de lotgevallen der maatschappij en herdacht een aantal geliefde dooden, welke zij te betreuren had. Hij bragt ook hulde aau de beide nestors der maatschappij, de hh. van Oosterwijk Bruyn en Beeloo naarvan de eerste thans op 80-jarigen leeftijd het feest vierde als 50-jarig medebestuurder der maatschappij. Voorts reikte hij, onder algemeene toe juiching, de gouden medaille uit aan zijn medebestuurder dr. E. Laurillard, wegens de beantwoording der prijsvraag over de Nederlandschc spreekwoor den en spreekwijzen die aan de bijbeltaal ontleend zijnen de zilveren me daille aan den heer C. F. Zeeman, predikant te Zonnemaire, wegens een mede uitnemend antwoord op die zelfde vraag. Ten 2 ure werd eene huishoudelijke vergadering gehoudenwaarin de algemeene secretarisde heer P. 11. Bruyneen gunstig verslag omtrent den toe stand der maatschappij uitbragt. Daarna ontving de heer van Oosterwijk Brnyn als bewijs van erkentelijkheid voor zijn veeljarige gewigtige diensten ook als penningmeester, van zijn medebestuurders ten geschenke een prachtboek en plaatwerk van Lacroix over de kunst in de middeleeuwen en in het tijd perk der renaissance. Tot voorzitter voor het volgende jaar werd gekozen de heer A. G. van Hamel, te Rotterdam, terwijl die aldeeling kennj^ gaf lot algemeen secretaris Ie hebben benoemd mr. G. A. van Hamelmede; qit Rotterdam. Als prijsvraag werd met meerderheid van stemmen gekozen Welke woorden en spreekwijzen zijn in den loop dezer eeuw in het Neder- Iandsch in gebruik gekomen (de neologismen)? Op de prijsvraag om een Nederlandsch blijspel waren vier antwoorden ingekomen, doch onvoldoende geoordeeld. Op voorstel van prof. Tiele van Leiden werd met groole meer derheid besloten, die prijsvraag nog eens uit te schrijven, terwijl herinnerd werd aan de nog loopende prijsvraag: »wat zijn de kenmerken van wgpe volkspoëzie?" Volgens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen amhts- berigtcn zijn in het tijdperk van vier weken, 8 Augustus tot 4 September 1875, door longziekte aangestast: in Noordbrabant 1 rund, in Zuidhollafld 64 runderen, in Noordholland 1, in Utrecht 3, in Friesland 50; in het ge heel 119 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken warep 136 run deren door die ziekte aangetast. De bij de regering ontvangen officiële opgaven ouiirent den stand der veeziekten in Zwitserland, loopende tot 1 September jl.melden dat de longziekte, welke zich in het begin van Augustus in eene gemeente van het kanton Freiburg geopenbaard had, aldaar onderdrukt was en zich niet verder had verspreid: dat het mond- en klaauwzeer onder het vee op de stallen gestadig afnammaar daarentegen op de Alpenweiden onder 22 kndden op nieuw uitgebarsten was en dat men dienvolgens bij den aanstaan den terugkeer van het vee van de Alpen vreesde dat die ziekte zich weder verder zou verspreiden. Er waren in vijf kantons 15 nieuwe gevallen van kwaden droes, in vier 6 gevallen van miltvuur, en in twee 12 gevallen van hondsdolheid voorgekomen. Z. M. heeft bepaald dat, te rekenen van den l»te' November e. k.een plaatselijke adjudant zal gevestigd zijn te Maastricht en even zoo een te Bergen-op-Zoom, in stede van te Delfzijl en te Grave. De minister van binnenlandsche zaken heeft gunstig beschikt op het verzoek van den directeur der rijks hoogere burgerschool te Roermond, tot toelating van meisjes op genoemde inrigling. Ten gevolge daarvan is ée'ne leerlinge der tweede openbare school lot den eersten cursus toegelaten. Dit eerste geval zalwaarschijnlijk nog in dezen cursusdoor andere gevolgd worden. De natuurkundige staatscommissie heeft tot candidaat-artsen bevorderd de hh. J. T. Noordwijk en J. Godefroy. De IV. R. C. deelt betreffende II. J. Jut en zijne huisvrouw Christina Goedvolk, en den door hen gepleegden dubbelen moord, o. a. nog de vol gende bijzonderheden mede: Jut heeft ter school gegaan bij den heer Setton te Rotterdam. Later is hij eerst bij de instructie-compagnie te Schoonhoven, vervolgens bij het regiment huzaren te Haarlem in dienst geweest. Op beide plaatsen heeft hij zich zeer goed gedragen. Te Haarlem had hij hel ongeluk van het paard te vallenten gevolge waarvan hijverder voor de dienst ongeschikt geworden, een andere loopbaan moest kiezen, llij is toen eerst te Roller- dam in het Bathholel aan de Boompjes als kellner, later als zoodanig ook te Scheveningen en te 's Hage in dienstbetrekking geweest. Te 's Ilage in het hotel Pico is hij in kennis gekomen met zijne tegenwoordige vrouw, die toen reeds een onzedelijk leven leidde. Alvorens zich ten huize van mevrouw van der Kouwen te begeven, zijn zij gegaan naar mevr. van Heusden, om te vernemen of mevrouw van der Kouwen wclligt aldaar aan huis was. Het bleek hun toen, dat integendeel mevrouw van Heusden bij mevrouw van der Kouwen den avond was gaan passeren. Om die reden hebben zij in de Bogt van Guinea op straat ge wacht totdat mevr, van Heusden het huis zou verlaten. Daarop zijn zij naar binnen gegaan en heeft Jut, terwijl zijne verloofde boven bij mevrouw was, de meid vermoord. Vervolgens ging ook hij naar boven, verhaalde dat de meid een zenuwtoeval had gekregen, en naauwelijks was mevrouw toen beneden gekomen, of hij viel haar met den dolk aan. Jut zelf is bij dien moord gewonddoordien mevrouw van der Kouwen onder het worste len naar den dolk greep, dien in handen kreeg en bij liet gevest vasthield, waarop Jut het moordtuig bij liet scherpsie gedeelte moest aanvatten om het haar uit de vuist te rukken, waardoor hij cene snede in de hand bekwam. Naar zijne verklaring had hij ten gevolge der daardoor vero rzaakte pijn dien nacht niet kunnen slapen. Den volgendetf morgen heeft hij de wond

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1