LEIDSCIIE COURANT. VRIJDAG 10 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. I - Bij een wets-ontwerp is aan de tweede kamer de tocpasselijkverkla- ring voorgesteld van art. 55 van het wetboek van slrafregt, voor zoover de aansprakelijkheid voor de gcreglskosten betreft, op hen die wegens e'énc in dezelfde overtreding veroordeeld worden. De strekking van dit ontwerp 1 is om te voorzien in de leemte ten aanzien van overtredingenwelke zal ontstaan door het in werking treden der wet tot vaststelling der tarieven ip 4 M it, cell im ie, Pr® a 4 Til f~~ rial; I te l87;ji W. 211. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franoo p. p. f 3.50; mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j £.60 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 9 September. Den oill'° der volgende maand zullen door de hoofdadministraliën van de verschillende corpsen des legers in het openbaar worden aanbesteed de i(!o« levering van de voor bet jaar 1376 benoodigde voorwerpen van kleeding en uitrusting. - De minister van oorlog heeft de chefs van de verschillende corpsen des legers gemagligd aan de militairen van de Israëlietische godsdienst, die ng,i under limine bevelen dienen en hunne eerlang invallende godsdienstige fees- 11# ten ten hunnent mogten wenschen le vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen door 1" aan hen wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoens plaats wonen op de feestdagen vrijstelling van de dienst te verleencn; 2° aan ben wier ouders of betrekkingen niet verder dan 30 kilometers van hiiune al® garnizoensplaatsen woonachtig zijn tot het bijwonen der feesten verlof te lerleenen, als volgt: van en met Woensdag 29 dezer tot en met Zondag 3 October a. s.: van en met Vrijdag den 8C0 tot en met Zondag 10 October k. en van en met Woensdag 13 tot en met Zondag 24 October d. a. v.; in 3' aan de overigen een verlof van en met Dingsdag 28 dezer tot en met Maandag 25 October e. k. r Ga Am jÜ k( :l ti van geregtskosten in strafzaken op I Januarij 1876. - liet stoomschip Groningen, van Rotterdam naar Batavia, is op 7Sept. tan Porl-Saïd vertrokken. Gedeputeerde staten van Zuidbolland hebben bevolendat in de ge meente Gouda een uitbreiding moet plaats hebben van hel lager onderwijs, zoodat daar ook Duitsch en Engelscb wordt onderwezen. Reeds vroeger badden gedeputeerde stalen op een dergelijke uitbreiding aangedrongen, doch de gemeenteraad had een voorstel van burg. en welh. dienaangaande terworpen. - Te Delft is gisteren op feestelijke wijze herdacht den dag waarop 200 aren geleden door Anthony van Leeuwenhoek de microscopische wezens werden ontdekt, eene ontdekking door tal van andere gevolgd, die zijn naam in hooge eere hebben doen blijven. In de Waalsche kerk kwam ten 1 ure een groot aantal autoriteiten en {deerden bijeen, zooals de minister van binnenl. zaken, burgemeester en wethouders van Delft, hoogleeraren, afgevaardigden van binnen- en buiten- - jaiidsche geleerde genootschappen, geneeslieeren, natuurkundigen enz. Als «slredenaar trad aldaar op prof. P. Ilarting, van Utrecht. De hoogleeraar jjj dietste de grootc gevolgen die Leeuwenhoeks ontdekkingen voor de weten- H schap gehad hebben en bragt het gelukkige tijdperk van bloei in herinne- loen Uuygens en Roerhave leelden en arbeidden. Hij trad in eene - breedvoerige levensschets van Leeuwenhoek en deed een blik werpen in hel Meerverlrek van den cenvoudigen geleerde, wiens ontdekkingen voor de chemiede physiologic en de pathologie van onberekenbare waarde zijn geweest. Na den hoogleeraar Ilarting nam de heer van Bemmelen, uit Rotterdam, Kt woord, om als voorzitter van het comité overdragt te doen van het cuds voor de Leeuwenhoeks-medaille aan de vertegenwoordigers van de ton. akademie van wetenschappen. Die spreker zette uiteen wat aanleiding I it P gegeven tol het vieren van dezen gedenkdag en tot hel stichten van Wi fonds voor een Leeuwenhoeks-medaille. Met erkentelijkheid maakte hij larliij gewag van de medewerking die men van alle kanten daartoe had Wcrvondcn. Prof. Donders verklaarde het fonds voor de kon. academie tan wetenschappen te aanvaarden, onder de plegtige toezegging, dat de '/II Mailles steeds naar het beste vermogen aan de uitstekendsten onder de i/jpilstekenden zullen worden uitgereikt. Dikwerf zal de academie in hare weifelen moeten, maar bij de uitreiking van de cersie medaille was 'heling onmogelijk. Als uit een mond klonk de naam van Christiaan jottfried Ehrenberg. te Berlijn, en met algemeene toejuiching werd door ttcailétoic besloten hem de eerste Leeuwenhoeks-medaille toe te kennen. Op den laten avond van zijn leven had Ehrenberg aanspraak op dit blijk van hulde, en opdat hel blijk van hulde aan den wakkeren grijsaard, die zelfs, nu de hand begint te beven en het. oog begint te verduisteren, nog in liet belang der wetenschap werkzaam is, hem zoo spoedig mogelijk ken baar zou worden, stelde spreker voor dat het comité hem dadelijk een tele gram zou zenden houdende kennisgeving dat hem met algemeene stemmen de eerste Leeuwenhoeks-medaille was toegewezen. Hiertoe werd met geest drift en bij acclamatie besloten. De aanwezigen werden vervolgens door den voorzitter van hel comité uit- genoodigd zich naar het gebouw te begeven, waar Leeuwenhoek gewoond had. Aan die uitnoodiging werd voldaan en men begaf zich naar de een voudige woning op den hoek der Boterbrug en het Oude Delft. Daar stond eene groote menigte volk opeengehoopt en bij de onthulling van een gedenk steen in den muur van het huis gaf deze van hare instemming blijk. Die steen van wit marmer draagt hel opschrift: «Antony van Leeuwenhoek, IUDCLXXV MDCCCLXXv". Vervolgens werd een bezoek gebragt aan de tentoonstelling van voorwer pen, die afkomstig zijn van of betrekking hebben op Leeuwenhoek, als mede van eenige microscopen in vroegeren of tateren lijd door Nederlanders vervaardigd. Deze tentoonstelling is geplaatst in de kamer van het kanton- geregt, de voormalige schepenen-kamer van Delft, waarvan Leeuwenhoek van 1GG0 tol 1090 bewaarder is geweest. Een bezoek aan hel graf van Leeuwenhoek, in de Oude Kerk, besloot het feestprogramma. Met ontblooten hoofde schaarde men zich in een halven cirkel om de grafzerk en prof. Oudemans rigtte daar nog een woord lot de aanwezigen, dat diepen indruk maakte. Leeuwcnhoek's leven, alzoo besloot die spreker, zij ons een spie gel, waaruit wij leeren wat geestkracht, geduld, werkzaamheid vermogen; welke waardering voor hem is weggelegd, wien het niet om eer of titels, maar om waarheid te doen is. Moge ons dierbaar vaderland, moge Neder land nog tal van mannen voortbrengen, waardig naast Leeuwenhoek ge noemd le worden, en wier leven niet ons alleen, maar het gansche mensch- dom ten zegen zij Nadat hij zijne rede geëindigd had, hechtte de spreker een immortellen krans aan het hek voor het gedenkteekendat aldaar door Leen wen hoek's dochter aan de nagedachtenis van haren vader werd gewijd. Des namiddags vereenigden zich de feestgenooten aan een maaltijd in den Stads-Doelen. Door den gemeenteraad van Delft is bepaald dat de singel langs de con structie-magazijnen den naam zal dragen van Leeuwenhoek-singel. Te Rotterdam is eergisteren door de policie aan den l'eukeidjjkschen- weg een manspersoon in het gras liggende gevondendie zoodanig ongesteld was, dat hij niet in staat was eenige inlichtingen omtrent zijn persoon le geven, weshalve hij naar het ziekenhuis werd overgebragt, waar hij gisteren is overledenzonder dat men eenige inlichtingen omtrent zijn persoon heeft kunnen verkrijgen. De overledene had geheel het uiterlijk van een werkman, Te Haarlemmermeer is eergisteren brand ontslaan in een schelft hooi op eene boerderij aan den Slolenveg bij den Kruisweg. Behalve deze schelft zijn nog twee bergen met koorn en stroo een prooi der vlammen geworden. De woningen zijn behouden gebleven. De burgemeester van Amsterdam heeft ten gevolge de bemoeijcljjking, waaraan van de zijde van sommige burgers de hondenslagers, zelfs onder het oog der policie, blootgesteld zijn, bekend gemaakt, dat zoodanig verzet gestraft moet worden met eene boete van 25 tot 75 gulden en gevangenis straf van drie tot zeven dagen te zamen of afzonderlijk. Nabij het eiland Marken is een tjalkschip, met turf geladen, in aan varing gekomen niet eene nachtboot van Amsterdam op Lemmer. Het schip is gezonken, maar de bemanning werd gered. Voor de arrond -regtbank te Deventer stonden eergisteren te regt drie bedelaarskoionislen uit Ommerschans en Veenhuizen, wegens moedwillige mishandeling en verbreking van afsluiting. Zij hadden een hoevenaar (vrije boer) met een veenhaak op hel hoofd geslagen, waardoor hij ernstig verwond werd, terwijl zij hem. toen bij vlugtlevervolgden en dreigden te vermoor den. Toen bij in zijn woning gevlugt was, verbrijzelden zij de deur en het venster met hun veenhaken. De rijkspolitie verscheen spoedig, maar ook zij was niet bij magte hen meester te worden zonder dat zij van wape nen gebruik maakte; eerst nadat zij eenige schoten had gelost, was zij in staal hen met behulp van anderen gevangen te nemen. Zij verklaarden

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1