BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 6 September dS7.r>/V". 207. b. twee leden van dej commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd; d. twee leden van de commissie van Fabricage. mlt ST ADS-BERICHT EN. ten lil! Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag den 7<>eB September 1875, 's namiddags te tioee uren. 1». Beëediging en installatie der nieuw inkomende leden. 2»! Onderzoek der geloofsbrieven van den heer J. C Van der Zweep. 3». Benoeming van twee wethouders. 4'. Idem van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Idem van leden in de vaste commissiën, als: a. drie leden van de commissie van financiën, en uit dezen van den voorzitter; c. drie leden van de eommissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreflende de huishouding der gemeente, en uit dezen van den voorzitter; 6», Idem van een bestuurder van het werkhuis. 1>. Idem van een curator van het Gymnasium, uit den Gemeenteraad. 8». Verzoek van Dr. A. Prins, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, over 1874. (195) 9», Voordracht tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting 1875. (202) Staat van af- en overschrijving op dc begrooting, dienst 1875. (Kosten van advertentiën enz.). (204) 11». Verzoek van M. Van den Dopom continuatie van de huur van het zoogenaamd Galgeveld. (207) 12». Eerste suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1875. 13>, Verdeeling van den Raad in sectiën. aten anl 1 i bf', ml, is isd it a seis ven ifg etr Ga l« II»! lij de begrooting voor de dienst van het jaar 1876 zijn de inkomsten en uitgaven dezer gemeente geraamd op ƒ489,237.52 De inkomsten zijn geraamd als volgt: I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 15020.67 I'. Opbrengst van belastingen en heffingen ƒ344,962.86, waaronder 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigen dommen ad ƒ25073.50; 50 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel ad ƒ52257.74; 4/5 gedeelte van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel ad ƒ100,334.84; plaatselijke directe belasting ad ƒ101,000; idem bij suppletoir kohier ƒ2500. III. Baten spruitende uit gemeente-bezit tingen 7725.6waarbij de ontvangst van de gasfabriek wordt uitgetrokken tot een bedrag van ƒ46000door commissarissen zal ingevolge gedane toe zegging een voorstel worden ingediend tot vermindering van den prijs van bet gas en wel tot op 10 cents per kubieke meter, bij aanneming daarvan kan de winst geraamd worden op ƒ25000; hierbij wordt gevoegd ƒ21000 als het vermoedelijk bedrag van den koslenden prijs voor de straatverlichting. IV. Ontvangsten van verschillenden aard ƒ17457. V. Buitengewone ont vangsten ƒ34340, waaronder ƒ20000 te verkrijgen door verkoop van in schrijving op het grootboek der nat. werk. schuld 2% pCt. De uitgaven zijn geraamd als volgt: I. Huishoudelijk bestuur 45180, waarbij wordt voorgesteld de verhooging van het traclement van een der opzieners der gemeentewerken le kl. met ƒ100 en de aanstelling van een beambte op het bureau van den gemeente-architect tot het verrigten van teekenwerk ad ƒ500. II. Kosten voor werken en inrigtingen tot openbare dienst bestemd ƒ81129; daarbij wordt uitgetrokken ƒ1950 voor eene nieuwe beslrating van de Maarsmansteeg, ƒ5800 voor de vernieuwing van de brug orer den singel aan de Morschpoort, 1450 voor de vernieuwing der brug over de Oranjegracht bij den Zuidsingel, ƒ600 voor de vernieuwing van liet bruggetje over de Zijdgracht bij de Korte Iloefstraat, ƒ800 voor de herstel ling van de Kwaakbrug over de Langegracht bij de Klcin-aardappelenmarkt en 6000 voor herstel der riolen; voorts wordt uitgetrokken ƒ20000 voor bet dempen van de Korte Langegracht en van de Binnenvestgracht tot aan de buiten-societeit Amicitia, waarvoor strekt de bovenvermelde verkoop van kapitaal; de behoefte aan uitbreiding der Beestenmarkt doet zich meer en meer gevoelen en daarvoor is de bedoelde demping uitermate dienstig; zij is ook in het belang te achten van dc openbare gezondheid en reinheid. 111. Kosten van eigendommen welke de gemeente naar het burgerlijk regt bezit 18850; daaronder is eene som van ƒ750 opgenomen voor herstellin- gtn aan de Morschpoort. IV. Kosten van invordering der plaatselijke belas tingen of middelen 13530; het aandeel in de opbrengst der belasting op le honden ten behoeve van den met het toezigt belasten ambtenaar wordt 'ffl 10 pCt. op 15 pCt. gebragl, vermits die belooning le gering is in ver houding tot de verstrekte dienstende bezoldiging van den algemeenen marktmeester wordt thans weder van ƒ1100 op 1000 teruggebragt. V. Kos ten van de openbare veiligheid en van de brandweer ƒ67285; voor de inspec teurs van policie wordt eene verhooging van bezoldiging met ƒ100 voor elk voorgesteldde bezoldiging der agenten 3e en 4C kl., die om verhooging van jaarwedde hebben verzocht, wordt vooralsnog voldoende geacht. VI. Kosten Ier plaatselijke gezondheidspolitie ƒ2050. VII. Kosten voor het onderwijs en Ier bevordering van kunsten en wetenschappen ƒ162882. Wat betreft i«e jaarwedden der leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs is daarbij, ingevolge het reeds aan den raad gedane voorstelop eene verhooging met 10 pCt. gerekend; ook wordt voorgesteld «oeeelijke,verhooging toe te kennen aan den leeraar in de wis- en natuur- aan de meisjesschool der le klasse en eene verhooging met ƒ200 van jf jaarwedde van den hulponderwijzer in de gymnastiek. Ofschoon door p" schoolopzienertijdens het opmaken der begrooting een voorstel werd ingediend tot afschaffing van de veranderlijke belooning, (5 pCt. van de opbrengst der schoolgelden), die aan de hoofdonderwijzers boven hun vast traclement wordt toegekend, en die naar evenredigheid le veranderen in ,asl tractement, is die veranderlijke belooning op de gewone wijze uitge trokken. Bij de kosten der bewaarscholen is eene som van ƒ300 uitge trokken om de hulponderwijzeressen en kweekelingen van de bijzondere bewaarscholen kosteloos toegang le verschaffen tot de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, waartoe door de commissie voor de bewaarscholen het voorstel is gedaan. De toelage, die aan de commissie voor de volksvoor lezingen wordt verleend, is met ƒ100 verhoogd, omdat die commissie het voornemen heeft ook in 1876 eene tentoonstelling te houden van bloemen door den werkman gekweekt. VIII. Kosten van het armwezen en daar mede in verband staande instellingen ƒ49051.50. IX. Renten en aflossingen van geldleeningenwaaronder pensioenen enz. ƒ11438.92. X. Andere uit gaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen ƒ30770. Hierbij wordt aangemerkt dat eene noodzakelijke verbouwing van het laboratorium bij de stads-apotheek ƒ2200 zou kosten. Die som is niet op de begrooting gebragt, daar men gaarne de vraag zou wenschen te overwegen in hoeverre de opheffing van de stads-apotheek in het belang der gemeente raadzaam is te achten. XI. Onvoorziene uitgaven 6071.10%. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 62 tot 75 volwassen personen en 15 tot 20 kinderen. Gisteren morgen is op de Langegracht een jongentje in het water ge vallen, waarop de vader, het ongeluk ziende, zich te water begaf om zijn kind te redden. Gelukkig dat er spoedig hulp opdaagde, want beiden liepen gevaar te verdrinken. In de Vrouwensteeg is heden morgen een meisje, dat op de straat speelde, door eene vigilante overreden, waarbij het aan een arm en een been werd verwond. In de Noord-Rundersteeg had heden eene vechtpartij plaats, waarbij een der vechtenden eene ernstige wonde aan den hals bekwam. Ter aanvulling zijner vroegere berigten betreffende de pest in Mesopo- lamie deelt de Nederlandsche consul te Bender Bushir (Perzie) in een schrij ven van 26 Julij jl. het volgende mede: De ziekte heeft zich sporadisch vertoond te Divanich, te Um el Tigris, te Nasrieh en te Such ul Chiouch; epidemisch heerschtc zij te Fowar, te Senafieh, te Chatra, te Kale el Sukre en te Kaja. In de vijf laatstgemelde plaatsen bedroeg het aantal der sterf gevallen meer dan 4000. Laatstelijk heeft de epidemie zich op den linker oever van den Tigris vertoond en bedreigde zij Bagdad en Bassorahmaar door de buitengewone hitte is haar voorgang gestuit, terwijl zij door dezelfde oorzaak overal elders schijnt le hebben opgehouden, om vermoedelijk in het aanstaande jaar op nieuw te verschijnen en hare verwoestingen voort te zetten, indien geene krachtige en afdoende maatregelen genomen worden om haar te bestrijden. In de maand April 11. moet te Haarlem vermoedelijk een diefstal ge pleegd zijn van 28 stuks Ooslenrijksclie loten 1864, 33 stuks obligatiën Venezuela ieder groot 100 1 obligatie 7 pCt. Colorado groot 1000 2 obligatiën California Extention ieder groot 1000 1 obligatie Cairo St. Louis groot 1000 Door de belanghebbende is eene belooning van ƒ1000 uitgeloofd voor hem, die bovenstaande effecten doet terugvinden. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing en berigt. Te Sliedrecht ontstond eergisteren brand in eene woning, die men bezig was door middel van petroleum en zwaveldamp te zuiveren van ze kere insecten; vermoedelijk is men daarbij niet met de noodige voorzigtig- heid te werk gegaan. In korten tijd lagen vier woningen in de asch. Naar men uit Amsterdam meldt moeten zich aldaar ongeveer honderd personen schuldig gemaakt hebben aan het in dienst hebben van kinderen beneden de tien jaren, omdat zij meendendat zij niet legen dc wet han delden, indien zij de kinderen allée'n voor en na schooltijd in dienst hadden. Door het prov. geregtshof in Gelderland is eergisteren behandeld de zaak tegen Petronella van Oorschot, huisvrouw van Arer.d Kappers, beschul digd van twee opzettelijke brandstichtingen en poging daartoe. Het bleek, dat zij in het haar toebehoorende huis te Zutphen, dat gedeeltelijk door haar met haren man en hun kind en gedeeltelijk door den vcrwer Meisters en zijn gezin werd bewoond, eerst op den 28slt" Junij op den zolder in de onmiddellijke nabijheid van ligt onlbrandbare stoffen een stukje vuur had neergelegd, ten gevolge waarvan die stoffen waren in brand geraakt en het vuur, zich aan het gebouw mededcelende, den zolder en het dak zoowel van haar huis als van dat harer buren ten deele had verteerd. Vervolgens 'nad zij op den lslcn Julij het stroo in eene bedstede op eene achterkamer, bij Meisters in gebruik, met een lucifer aangestoken, met dat gevolg, dat het stroo is verbrand en de planken alsmede het houten beschot der bedstede zijn geblakerd en geschroeid. Daarna had zij op dienzelfden dag, terwijl men boven aan het blusschen was, in een trapkast, mede bij Meisters in gebruik, een hoop krullen en spaanders geworpen en die aangestoken, weike echter, bij spoedige ontdekking, er konden uitgehaald worden voor dat het houtwerk der kast had vuur gevat. Zij bekende haar schuld aan deze feiten en gaf als drijfveer voor hare handelingen op de zucht om in het bezit te geraken van de verzekeringssom, waarmede zij dan het huis, dat bouwvallig werdzou kunnen doen herstellen. Als eene hoogst gierige en schraapzuchtige vrouw stond zij bekend, die zelfs aan zich zelve en aan hare huisgenoolen het noodige levensonderhoud onthield en zulks niet tegenstaande zij op voldoende wijs in hare behoeften konde voorzien en zelfs, blijkens de daarvan in de woning gevonden bewijsstukken eigenares was van ruim 2000. De schade door [de branden veroorzaakt was niet zeer groot. Maar wat het geval noodlottig maakte was dit, dat haar reeds bejaarde buurman op den dag van den eersten brand, waarschijnlijk ten gevolge van schrikdoor eene beroerte werd getroffenwaaraan hij be zweek. Het O. M. eischte, bij monde van den advocaat-generaalveroor deeling van de beschuldigde tot tuchthuisstraf voor den tijd van acht jaren. Tc Ilaltem werden dezer dagen zes deserteurs van het koloniaal werf depot te Harderwijk aangehouden. Te Deventer is Donderdag, onder toevloed van eene talrijke menigte, op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het lijk van den bij de exercitiën door een kogel getroffen tamboer Djjkhof. De lijkwagen werd

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5