'sGRAVEN»AGE, 31 Augustus. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Geeuw den heer J. Philipson, griffier der arrond.-reglbank te Zwolle. De directeur van een der rijkslelegraapb-kantoren G. Prent van Dalen is, op zijn verzoek, eervol van deze betrekking ontheven en benoemd tot telegraphist der l5te klasse. De kapitein-luit. ter zee J. P. van Rossum, laatst belast met het bevel over het schroefstoomschip Kijkduin, gestationeerd in de kolonie Suriname, en van daar in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. De l!te luit. 11. Verploegh, van het 8slc rcg. infanterie, wordt voor den tijd van twee jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Neêrl. Indië. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is de ocfc- ningsdivisie onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh den 28"t,D dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt zal Z. M. de koning den 13Jt" September in de residentie terugkecren. 11. M. de koningin zal den 24fn September naar Wurtemberg vertrek ken. ten einde, naar men verneemt, aldaar tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een monument ter cere van wijlen Z. M. den koning van Wurtemberg, llr M' vader. 11. K. II. prinses Albert van Pruissen heeft heden de badplaats Sche- veningen verlaten en is ten 3 ure van hier naar Hanover vertrokken. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De geloofsbrieven van liet nieuw benoemde lid mr. C. den Tex werden in han den eener commissie gesteld. De atdeelingen werden op nieuw zamen- gesleld. In de heden gehouden zitting der kamer is besloten tol toelating, na eedsaflegging, van den heer den Tex. Tegen morgen ten 11 ure zijn al de aanhangige ontwerpen aan de orde gesteld. Alsdan zal tevens eene inter pellatie plaats hebben van den heer Coenen aan den minister van binnenl. zaken, betreffende diens circulaire bij de laatste verkiezingen. In de lieden, onder voorzitting van prof. Blunlschligehouden derde zitting van het //Institul de droit international" is behandeld de uit het oogpunt van hel zeeregt belangrijke vraag: Beslaat er in den aard der din gen een rationeel en juridisch beginsel waarop zou kunnen gegrond worden eene onderscheiding tusschen de behandeling van het bijzonder eigendoms- regt, hetzij van den vijand, hetzij van een onzijdigen slaat, bij een oorlog ter zee, en de behandeling van denzelfden eigendom bij den oorlog te land? Het beginsel van onschendbaarheid van privaat eigendom ter zee onder on zijdige vlag, als vallende onder hel stellige volkcnregt, is aangenomen. Ook is aangenomen de volgende verklaring: De koopvaardijschepen en hunne ladingen mogen niet worden genomen, dan wanneer zij oorlogscon- trabende bevatten of wanneer zij trachten eene effective en verklaarde blok kade te schenden. Deze verklaring echter onder reserve dat die bepaling niet toepasselijk is op de koopvaardijschepen, die middellijk of onmiddellijk aan de vijandelijkheden deelnemen of bestemd zijn om er aan deel te nemen. De werkzaamheden voor de openbare vergadering zijn ten einde gebragt. De congresleden der verecniging voor de hervorming en codificatie van het volkcnregt zijn in de residentie aangekomen. Ten twee ure heden middag had eene reünie plaats van voormelde ge leerden, de leden van het instituut en een groot aantal genoodigden in den tuin van 11. M. de koningin op het Huis ten Bosch, bij welke gelegenheid door de kapel van het regiment grenadiers en jagers een matinee musicale werd gegeven. De vorstin liet zich verschillende geleerden voorstellen en onderhield zich met velen onder hen Hel r. k. parochiaal kerkbestuur van den 11. Jacobus alhier heeft lieden in de pastorie in de Oude Molstraat aanbesteed: het bouwen van eene kerk met toren en bijbehooren. Hiervoor waren zeven inschrijvingsbilletten ont vangen. Minste inschrijver was de heer 1,. de ltooy, Ie Wocnsel (Noord- brabanl), voor ƒ220,000. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ290,000. -- Zondag 28 dezer waren te Scheveniiigeii aanwezig 1554 badgasten met 247 dienstboden. In de vorige week waren aangekomen 133 badgasten met 4 dienstboden. Daarentegen vertrokken 127 badgasten met 34 dienstboden. Sedert de opening van het saizoen werd Schcveningen bezocht door 2504 badgasten met 31G dienstboden. BUITENLANDSCHE BEGIETEN. e e IJ E A x b. LONDEN 30 Augustus. Reeds is gemeld dat de jury in zake de aanvaring van het jagt Mist letoe en de Alberta hel niet eens is kunnen worden, maar de zaak heeft verwezen naar de eerstvolgende zittingen van het hof te Winchester. De Echo wenscht zich vooralsnog van een oordeel in deze te onthouden, doch moet toch doen opmerken dat deze negative uitkomst voor de officieren van de Liberia niet veel beter is dan een directe bestraffing. Als officieren en manschappenuitgelezen uit het geheclc marine-corps wegens hun uit stekende bekwaamheden, de jury niet kunnen overtuigen dat zij in een noodlottige zaak als deze botsing een vrijspraak verdienen, dan mag men niet zeggen dat zij van de instructie goed afkomen. De jury verklaart in haar verslag, dal allen liet eens waren omtrent een uitspraak van loeval- ligen doodmaar dal de meerderheid daaraan een zinsnede wenschle toe te voegen, waarir. de aandacht wordt gevestigd op de buitensporige vaart, waarmede het koninklijk jagt altijd stoomt. De minderheid was daar echter ten sterkste tegen. Tc Plymouth was de publieke opinie reeds terstond niet gunstig gestemd voor de Liberia. Zoo sterk was daar de overtuiging, dat de snelle vaart der Alberta van alles de schuld was, dat de bemanning van het jagt zich niet op straat kon verlooneu, zonder Ie worden uitgejouwd. Bij de open bare behandeling der zaak werd door het aanwezig publiek ook volstrekt niet verheeldhoe het over de zaak dacht. De Times bevat een schrijven van lord Russellwaarin hij mededeelt dat hij, gelijk hij in vroeger jaren 50 ten behoeve van de Griekscheop. standelingen heeft beschikbaar gesteld, bereid is ook thans met gelijke sou de opstandelingen te steunen, die tegen het Turksche wanbestuur in verzit gekomen zijn. Aan lady Dudley werd voor eenige maanden voor een aanzienlijkewaarè diamanten ontstolen. Uit New-York wordt nu gemeld, dat met deDuiiscb. stoomboot Klopstock twee passagiers der eerste kajuit zijn aangekomen, die onder een dubbelen bodem in hun koffer voor 150,000 diamanten g. borgen haddenwaarvan een aantal het eigendom van lady Dudley schijni te zijn. In de Theems is een doos gevonden met sleutels, passende op de deuren der apartemcnlen van het kasteel te Windsor. De doos was met een lom aan een boomstam vastgemaakt, welke bij de ebbe ziglbaar werd. Wan. schijnlijk moesten de sleutels dienen als middel, om de koninklijke jiiweelei maglig te worden. SPANJE. De krijgsgevangenen van Sco de Urgel zullen van Puycerda overgebtij worden naar een fort nabij Barcelona. De regering zal de regterlijke m geheel vrijlaten wat betreft het criminele proces, dat hangende is tegen dn bisschop van Urgel. -- Naar men verneemt is de regering voornemens in het laatst van Sep lember of het begin van October 12000 man naar Cuba te zenden. Den» dige maatregelen worden daartoe genomen. FRANKRIJK. De permanente commissie zal Donderdag bijeenkomen en tegen Vrijdg is een ministerraad belegd, waarbij de president het voorzitterschap ij bekleeden. De Figaro meldt, dat er een oogenblik spraak van is geweest, omk prefecten van Lyon en Marseille te verplaatsen, maar dat de heer Btifj geweigerd heeft een paar zoo vastberaden mannen te ontslaan, die zoo dit) door het radicalisme worden verafschuwd. Van officicuse zijde, in de Corr. llavas, wordt gezegd dat er reis is om te hopen, dal de Duitschc katholieken hunne voorgenomen bedevaan naar Gourdes overeenkomstig den censtemmigen wensch der openbare mee» in frankrijk zullen opgeven. Voor het geval echter, dal de bedevaart dooi gaat, wordt verzekerd, dat de policic alle maatregelen nemen zal ooit orde en rust (c handhaven. Voorts doet de regering een beroep opi vaderlandsliefde der geestelijkheid, om te zorgen, dat deze, bij de ontvang der Duitsche bedevaartgangers, geene onvoorziglige redevoeringen uitspreek L'Unirers zegt, dat dit beroep onnoodig is, omdat de Fransche geesielijt heid vrij wat beter dan de minister üecazes weet wat haar de vaderhui liefde voorschrijft. In een brief door den heer Bardoux onder-secretaris van staal bij it ministerie van justitie, gerigt tot den lecraar Clavel, voorzitter van hele» sistoire te Bourges, die zich beklaagd had, dat de toestand zijner geioofsgi nootén in de Nièvre ondragelijk is. komt o. a. het volgende voor: Hel# niet noodig vervolgingen in te stellen, gegrond op schennis van de artt.291 en 292 van het strafwetboek; zoolang niet zal aangetoond zijn, dat li godsdienstige vereenigingen slechts een voorwendsel waren lot wanordelijk heden of politieke manifestationzullen wij u niet beletten, God gem« schappelijk te bidden. Ik betreur dat de nationale vergadering, vóór ij uiteen ging, hel wets-onlwerp betrekkelijk de vrijheid der eerediensten i heelt kunnen tot stand brengen. Er is geen edeler zaak, en geen groot- schor voorbeeld kan aan de wereld gegeven worden dan het bescherm van de onafhankelijkheid der godsdienstige geloofsbelijdenissen. Gij kunta. als gij hel nuttig acht, lot den minister voor de eeredienslen wenden. Volgens sommige Fransche en Duitsche bladen zou men in Engelanf sedert eenigen tijd niet zeer gerust zijn over de stemming der bevolkingii Britsch-Indié. Op nieuw wordt dit thans gemeld door hel Uien Putiti dal verhaalt hoe in diplomatieke kringen het gerucht omgaat, dat de Ed- gelschc gezant te Parijs van zijne regering een zeer verontrustende mede- deeling heeft ontvangen. De Engelsche regering zou namelijk voor opstand in Indië bevreesd zijn en geloovendat Rusland daar de handii houdt, ten einde bij den toekomstigen oorlog in Europa elders een onaaogt- name afleiding te kunnen maken. Natuurlijk vindt deze mededeeling wei nig geloof. De Echo de Bloiseen Bonaparlistisch blad, is lot eene boete 500 en eene schadeloosstelling van 2000 fr. veroordeeld, omdat het den tot- log van Aumale had gelasterd. Daarenboven zal de redacteur 10 dagen ge vangenisstraf ondergaan en liet vonnis in elf dagbladen moeten publiceren Het blad had gezegddat weduwen en wcczen van hun pensioenen warei beroofdopdat aan de financiële eischen van den hertog zou kunnen vol daan worden. Uit het kamp van Valhonne wordt aan den Courtier de Lymt tol volgende geschreven: Bij de Acis, niet verre van Chazey gekomen, wilt een kolonel der huzaren zijn regiment de rivier te paard doen dooi Hij gaf het voorbeeld en ging het eerst met zijn ros Ie water. De manschapi* volgden. Ongelukkigerwijs raakten enkele paarden door den sterken siroii van de been en werden medegesleept. Groot was de verwarring die da® door ontstond. Een kapitein, du Pleisis genaamd, onderscheidde zich'I deze gelegenheid loffelijk door moed en beradenheid. Zijn paard volkom!' meester, ontzag hij geen gevaar en redde verscheidene zijner manschap"1 den dood, zoodat slechts één van hen, wiens paard bezweken was den stroomhet leven verloor. Eindelijk raakte de kapitein hij menschlievende pogingen uitgeput, maar hij werd door zijne manschap «f bewusteloos aan den oever gebragt liten 1 tl 5J' Ie n tl 8ei nul'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2