LHSSCISE COURANT. Si". 203. WOENSDAG 1 SEPTEMBER STADS-BER1CIITEN. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. 187.5. Uk Courant rersc/njnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het V' er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'sjaars, buiten de eipeditiekosten. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De pr(js der Advcricnlien is van 1—4 regels i.— iedere regel meer 25 cenls. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld liet op den 30,te" dezer maand invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting, voor de wijken V en IXdienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 31 Augustus 1875. STOFFELS, VVeth. 1J. Burg'. LEIDEN, 31 Augustus. Gisteren avond ten 9 ure is builen de Koepoort zeker persoon, zwaar beschonken zijnde, die reeds op den weg door de ruiten ee.ier woning was gevallen, door eenige personen uit eene sloot gehaald en op een wagen naar hel bureau van poiicie overgebragt; van daar is hij, na door den heer chirurgijn Andreson met zeer veel zorg behandeld te zijn, naar hit aka- demiscli ziekenhuis overgebragt, alwaar hij des nachts aan de gevolgen is everleden. Gisteren namiddag bad een drietal kinderen dat builen de Koepoort op den weg speelde, dc onvoorzigligheid een aldaar staande stortkar, met steenen beladen, in beweging te brengen, waarvan het gevolg was dat de kar kantelde. Gelukkig dat slechts een gedeelte der vracht aan de kar ontglipte, anders had dit geval zeer noodlottige gevolgen kunnen hebben; thans werden slechts twee der kinderen aan het hoofd gewond. Gisteren avond had een schipper, die in de Heerengracht bezig was zijne schuit schoon te maken, het ongeluk in het water te vallen. Door middel van een schuitje is een drietal personen er in geslaagd hem te redden. De minister van hintten), zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat het kon. kabinet van zeldzaamhedengevestigd te 's Gravenhage op de Lange Vijverberg n°. 15, voor het publick geopend zal worden op Woens dag 1 September 1875en toegankelijk zal zijn op werkdagenbehalve des Zaïurdags, van 9 ure des voor- tol 4 ure des namiddags, en des Zondags en Zaturdags van 12 y2 tot 4 ure des namiddags. De Kerk. C. deelt het volgende mede omtrent hel verhandelde in de laatste zittingen der synode: In de eerste plaats maakten de vragen, die omtrent de bevestiging van lidmaten zijn voorgeschreven, een punt van ernstige overweging uit. Door predikanten en gemeenteleden was het verzoek om deze vragen óf geheel op te heffen, óf althans aanmerkelijk te veranderen, tot de synode gerigt. Zij had zich dus de vraag voor le stellenof het werkelijk onder de beslaande omstandigheden raadzaam en noodig geacht moest wordendaarin eenige verandering aan te brengen. Na beraadslaging heeft de synode echter met 10 legen 8 stemmen besloten, deze vragen onveranderd te laten. Daarop werd een voorstel ter tafel gebragt om het gebruik dezer vragen facultatief le stellen, als behoorende lot de liturgie, en daartoe art. 22 van het synodaal reglement voor de kerkeraden aan te vullen door daarin na 'liturgische schriften" op te nemen: /.de voor de bevestiging van lidmaten voorgeschreven vragen". Dit voorstel werd met 10 legen 9 stemmen aangenomen. Vervolgens kwam liet in de laatste jaren zoo veel besproken art. 38 van het reglement op liet godsdienst-onderwijs in behandeling. Naar bet daar omtrent door de commissie uilgebragt advies en de verschillende hierop vervolgens genomen besluiten is met 12 legen 7 slemmcn voorloopig aange nomen de volgende nieuwe radactie van het artikel: »Dc aanneming van lidmaten geschiedt van wege den kerkcraad. Na zich verzekerd te hebben dal er geen bezwaren zijn legen het zedelijk gedrag der aannemelingen, vaardigt de kerkeraad daartoe af den predikant, die de aanncmclingen heeft onderwezen, of zoo zij ander onderrigt hebben ontvangen, den predikant of een der predikanten van de gemeente, benevens een of meer ouderlingen, "oor den predikant wordt, met inachtneming van de vatbaarheid en de ontwikkeling der aannemelingen, een onderzoek ingesteld naar de mate hnnner kennis van de christelijke geloofs- en zcdeleer en van de bijbelsche on kerkelijke geschiedenis, met name ook van die der hervorming. Wordt. I de uilslag vaïi dit onderzoek eenparig door de daartoe afgevaardigden on voldoende gekeurd, dau heeft de aanneming geen voortgang. In elk ander geval worden de aannemelingen tol de openlijke bevestiging als lidmaten toegelaten, indien zij verklaren: het evangelie van Jezus Christus met een opregt geloof aan te nemen." Nog was er van de Utrechtsche sludcnlen in de theologie een verzoek ingekomen om althans aan de candidaleu in de theologie vrijheid te vergun nen lol de bijwoning der examina, ten einde langs dien weg cenigzins bekend le worden met de methode, die daarbij gewoonlijk gevolgd wordt. Dit verzoek werd overwogen met den uitslag, dat aan der requestranten verlangen een gunstig gevolg gegeven werd. Te Haarlem is het lijk van den bij de manoeuvres door een kogel ge troffen soldaat Umans met plegtiglieid ter aarde besteld. Aan het graf sprak de officier Meindcrtsma eenige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van den ongelukkige, die met eere in de dienst bekend stond. De vereeniging «Vriendschap en Genoegen" aldaar heeft terstond het initiatief in dezen ge nomen en het voornemen te kennen gegeven om ten voordeele van de onge lukkige moeder van Umans eene tooneelvoorstcliing te geven, waartoe zij, door middel eener inteekenlijst, op de medewerking van de ingezetenen hare hoop vestigt. - Omtrent hel gebeurde met den polderjongendie onlangs dood op den spoorweg bij Haarlem is gevondenverneemt men nader, dal hij op den bewusten avond met een kameraad aait het drinken was geweest en dat beiden des avonds in beschonken toestand den spoorweg waren genaderd in welks nabijheid hij was blijven liggen, terwijl zijn medegezel verder alleen was doorgegaan. Deze poldergast, welke door de justitie in verhoor werd genomen, is later levenloos uit het Noordzee-kanaai opgehaald. Zijn pet hing op een stok aan den wal. Men meldt uit Zwolle: De heoipersen werken hier schier dag en nacht. Het staat niet stil met het aanvoeren van los en Verzenden van geperst hooi. Tal van schepen kruisen elkander. Al wat maar eenigzins verhan delbaar hooi is, wordt in de omstreken van Kampen en Genemuiden opge kocht voor 25 a 28 de 1000 halve kilo's. De grootste verzendingen geschieden over Harlingen en Nieuwediep naar Engeland. Te Deventer is mede bij de manoeuvres der troepen een tamboer doode- Iijk getroffen. Te Franeker is dezer dagen bij een koopman in kruidenierswaren een diefslal met inbraak bij nacht gepleegd; ofschoon het ontvreemde niet van groole waarde was. heeft de bestolene toch een niet onbelangrijk nadeel geleden. De dief heeft de geldladc nagezien, die echter slechts eenige cen ten bevatte en een kisije sigaren meegenomen maar levens de baldadigheid gehad de kranen der vaatjes met sterken drank open te zeilen, zoodat de winkel den volgenden morgen onder jenever en brandewijn stond. De ver moedelijke dader is reeds aangehouden. Uit Warffum meldt men dat in de VVadder. nabij Rottum, een treurig voorval beeft plaats gehad. Vier personen hadden een pleizierlogtje gemaakt naar liet eiland Borkum. Op de terugreis besloot men, daar bet schip toch moest ankeren om op liet getij le wachteneens in hel zeewater een bad te nemen, met het ongelukkig gevolg dat een van het gezelschap, de heer Vos, sludenl aan de theologische school le Kampen, zich le ver in de diepte waagde en verdronk. Dezer dagen is in eene fabriek te Tilburg het zoogenaamde mangat van den stoomketel eensklaps open gegaan, waardoor 5 arbeiders geheel door sloom en kokend water overstroomd werden, met hel gevolg dat een hunner zoodanig gebrand is dal men voor zijn leven vreest, terwijl de an dere 4 allen meer of minder ernstige brandwonden bekomen hebben. Dij vonnis van de arromi.regtbank te Maastricht is M. Meijers, be ambte bij de staatsspoorwegen, laatstelijk te Ophoven woonachtig, ter zake van doodslag, op zijne huisvrouw gepleegd, naar den procureur-generaal bij het prov. geregtshof verwezen. Zekere Heusendaglooner onder Heerlen, beschuldigd van den persoon van 11. Oflermans met voorbedachten rade te hebben doodgeschotenheelt zich vrijwillig in hechtenis begeven, Voor inzendingen op de tentoonstelling te Keulen zijn nog bekroond, met de bronzen medaille de heer G. van den Brink, te Utrecht, voor 100 gedroogde planten, en met eene eervolle vermelding de hh. Pleysier en Zoon, te Amsterdam, voor twee tuinbeelden.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1