BUITENLANDSCUE BEftlGTEN. een schip le luien passeren en niel krachtig genoeg was om de brug weder volkomen te sluiten. Zij had niets er van verleid, dat zij het verbod had overtreden. Vandaar het déraillement op de brug. Het 0. 11. eischtc 6 maanden gevangenisstrafin eenzaamheid te ondergaan, en veroordeeling in de kosten van het geding. Uit Keulen meldt men dat de jury van de tentoonstelling Vrijdag hare werkzaamheden heeft begonnen. Van Nederlanders hebben reeds de volgende bekrooningen plaats gehad: De heer J. A. Willink Wz., van Amsterdam, le prijs, zilveren medaille, voor Lycopodiums; de heer J. J. Kluppel, van Am sterdam, lc prijs, zilveren medaille, voor 20 Caladiums, en 2e prijs, bron zen medaille, voor Lycopodiums; de bh. Voute O., van Amsterdam, le prijs, zilveren medaille, voor de grootste collectie koffijsoortende Uilver- sumsehe katoenspinnerij en weverij, te Amsterdam, behaalde twee lc prij zen, beide zilveren medailles, voor ruwe katoen en voor garens; de heer C. A. A. Dudok de Wit, van Amsterdam, lc prijs, gouden medaille, voor de grootste verzameling ruwe rietsuiker; de hh. W. J. Cremers Zoon van Amsterdam, le prijs, zilveren medaille, voor de schoonste verzameling China- en Java-thee; de heer A. J. Rcynvaan, van Amsterdam, le prijs, bronzen medaille, voor snuif; de heer Richard C. van üaagen te Utrecht, 2e prijs, bronzen medaille, voor chocolade; de heer Willem Wilson, uil Amsterdam, zilveren eeremedaille, voor eene schoone collectie Java-tabak. Thans ziel het licht het voorloopig verslag van de commissie van rappor teurs van de tweede kamer der staten-generaal over het wels-onlwerp lot aanleg van staatsspoorwegen. Uit dat verslag blijkt het volgende: De meerderheid der talrijke leden die aan het onderzoek deelnamen be tuigde hare ingenomenheid met het voornemen, om aan het spoorwegnet voor staatsrekening uitbreiding le geven. Vele leden verklaarden, dat zij over de indiening van dit voorstel eenigermate verwonderd en er door le leur gesteld waren geweest. Een aantal leden meende dal de regering het ontwerp even goed bad kunnen indienen, zoodra de onderhandelingen met het consortium waren afgebroken. De regering zon volgens diezelfde leden beter hebben gehandeldwanneer zij met de indiening van een voorstel had gewacht totdat eene regeling lol exploitatie tot stand was gekomen. Vele andere leden konden zich met deze beschouwingen niel vereenigen en keur den de houding der regering goed. In meer dan eene afdeeling werd de wenseh geuitdat de minister zou mededeelen waardoor de indiening van hel voorstel der vier leden schade had loegebragt aan de afdoening der regeringstaak. Ook thans weder wisselde men uitvoerig van gedachten over de voor- en nadeelen van staatsaanleg, concessiestelsel en een gemengd stel sel. Onderscheidene leden deden zich kennen als bepaalde tegenstanders van staatsaanleg. Andere leden bleken warme voorstanders van den aanleg van staatswege le zijn, althans ten aanzien van hoofdlijnen. Bij de bespreking van den inhoud en den omvang van het ontwerp, werd van verschillende zijden geklaagd over de sobere toelichting. Men had de mededceling van meer bijzonderheden ten aanzien der aan te leggen lijnen gewcnscht en met name eene opgave der noodige kunstwerken. Uit de memorie van toelichting blijkt niet, dat de regering zich bij het voorstellen van een zestal nieuwe spoorweglijnen voldoende rekenschap geeft van de tegenwoordige eischen van het spoorwegverkeer in ons land. Men stelde er prijs op van de regering te vernemen welk criterium zij meent dat aanwijst de lijnen die bij voorrang te maken zijn, om tot een goed verzekerd alge meen spoorwegverkeer te geraken. Wat nu de voorgestelde nieuwe spoorwegen betreft: 1°. de lijn Zwolle naar Almelo ontmoette geen bezwaar. Over de rigling bestond geen verschil van gevoelen. 2». Spoorweg Dordrecht langs Uorinchem en Tiel naar Eist. Ook deze lijn ontmoette algemecne instemming. Vele leden verlangden dat die lijn zou worden geëxploiteerd door de exploitatie-maatschappij. 3". Spoor weg Amersfoort langs Vecnendaal en Wageningen naar Nijmegen. Door een aantal leden werd niet alleen tegen de rigling, maar ook tegen de lijn zelve bezwaar gemaakt. 4". Spoorweg van Zaandam langs Formerend en Hoorn naar Enkhuizen en de Ven. Die lijn werd bestreden en verdedigd, doch algemeen werd de toelichting ontoereikend geacht. 5°. Spoorweg van Stavo ren langs Hindelopen en Sncck naar Leeuwarden. Ook deze lijn vond een aantal bestrijders. 6°. Spoorweg van Nijmegen naar Vcnlo langs den linker Maasoever. Ten aanzien dezer lijn openbaarden zich hoofdzakelijk drie zeer uiteenloopende gevoelens. De commissie van rapporteurs heelt als hare een parige meening te kennen gegeven dat, daargelaten de wenschelijkheid eener nadere verbinding van Amsterdam met Nijmegen, de door de regering voor gestelde rigling Amersfoort langs Veencndaal en Wageningen naar Nijmegen met het oog op de defensie niet gelukkig gekozen is. Breed was ook ditmaal in de afdeelingen de lijst van lijnen, die in het algemeen belang hetzij wenschelijk hetzij noodig werden geacht. Nagenoeg algemeen was men van oordeel, dat in de voordragt der regering niet mog- ten ontbreken de volgende drie lijnen: 1°. Delfzijl naar Groningen; 2°, cen traal station Rotterdam naar den iiock van Holland, en 3°. van Breda langs Oosterhout en Geertruidcnberg of van Zwalnwe door de Langstraat naar 's Herlogenbosch. Voorts werden nog een 20-tal lijnen aangeprezen, waar onder ook de lijn Amsterdam naar Leiden en Botterdam. Vele leden misten ongaarne in het ontwerp een financieel plan. Men vroeg aan de regering of zti meent dat in de eerste jaren jaarlijks eene som nabijkomende 10 millioen voor den aanleg van spoorwegen beschikbaar kan worden gesteld, en zoo neen of zij dan bedacht is op het vinden van bui tengewone middelen. Achter het verslag zijn nota's gevoegd van de hceren Stieltjes, Rutgers van Rozenburg, van der Does de Wiliebois en vau Zinnicq Bcrgmann. 's GRAVEN1IAGE 30 Augustus. Z. M. heeft aan den heer mr. D. Everwijn, 11D». minister-resident te Lissabon, vergunning verleend tot liet aannemen van het grootkruis der Christusorde, hem door den koning van Portugal geschonken. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd tot officier van gezondheid 3e kl.de studenten voor de genoemde dienst (artsen) W. H. L. Borgerholf Mulder en A. A. J. Quanjer; en tot 2" luit.-kwartiermeester bij de dienst der militaire administratie van hel leger in Nederl. lndife zijn benoemd, de eervol ontslagen 2' luit.-kwartiermeester van het leger hier te lande J. P. Lolichius, thans ambtenaar bij de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, en de hh. C. A. Bekker, A, J. A. F. Eerdmans, J. F. le Roux, H. T. Hcndriksz en J. C. Rijk. Het instituut voor internationaal regt hield heden zijne tweede alge- meene vergadering. Ingekomen is eene kennisgeving van den lieer de Laveleye, mededeelende, dat hjj verhinderd was aan de verdere werkzaamheden van het congres deel te nemen, doch dat hij zijne stem uitbrengt voor de conclusiën der com- missiën omtrent de Brusselsche verklaring nopens de wetten en gebruiken in oorlogstijd en de eerbiediging van den privaat eigendom ter zee. Voorts is ingekomen een brief van het hoofdbestuur van den vredebond, waarbij sympathie betuigd wordt met het vredelievende doel van hel instituut. De conclusiën over de Brusselsche verklaring hebben hel onderwerp uitge maakt van breedvoerige discussiën en werden ten slotte gewijzigd aan genomen. Na discussie over drie artikelen van hel traclaat van Washingtonomtrent de onzijdigheid, is de conclusie der commissie, de verpligtingen der onzijdige staten omschrijvende, aangenomen. Morgen voortzetting. Vrijdag heeft eene receptie van de leden van het instituut met hunne dames plaats gehad bij den heer van der lleim, minister van financiën, Zaturdag avond had eene gelijke receptie plaats bij den heer Heemskerk, minister van binnenl. zaken. De leden van bet instituut zijn door 11. M. de koningin uitgenoodigd tot eene bijeenkomst op Dingsdag ten 2 urein den tuin van het Huis ten Boseli. f tot pnv ti *0 inn lie tfc p. E K E L. A. M fiï. LONDEN 29 Augustus. Het onderzoek over de aanleiding tot de botsing van het kon. jagt Alberta met het jagt Mistletoe is afgeloopen. De leden der jury zijn het intusschen over de zaak niet eens kunnen worden, en hebben haar ter be slissing aan het hoog gcregtshol onderworpen. Te Nevv-Castle is een zeekapitein lot eene geldboete veroordeeld, omdat hij met zijn schip was uitgezeild nadat het, wegens onzeewaardigheid, door den Board of Trade" met beslag was belegd. Hij had de wacht, welke op hel schip was geplaatst, medegenomen. De Times is van gevoelen dat de zending van Server-Bassa bij de op standelingen in de Ilerzegowina waarschijnlijk even vruchteloos zal zijn als die van Omcr-Bassa in 1861, indien de Christen-mogendheden haar niet door eventuele krachtige maatregelen ondersteunen. Het blad geeft de» W'ensch te kennen, dat ook de met Oostenrijk en Rusland wedijverende mo gendheden de zending van Server-Bassa mogen ondersteunen, omdat zij op deze wijze tijd zullen winnen. Intusschen zouden ook zij overtuigd zjjn van het mislukken der zending van Server-Bassa en van de noodzakelijkheid om vroeg of laat te intervenieren, liet is intusschen veel raadzamer het jjzer te smeden terwijl hel heet is. Tijdingen uil Pekin melden, dat de onderkoning Li-hung-hang den heer Wade aan de deur heeft laten wachtentoen deze hem een officieel bezoek kwam brengen. De heer Wade ging daarop heendoch de onder koning verontschuldigde zich bij hem. De zaak wordt niel als ernstig beschouwd. Uit New-York meldt men dat het passief der Californisclie bank om streeks 14 millioen dollars bedraagt, bet actief 7 a 8 millioen. De directeur der bank, de heer Ralston, beeft zelfmoord begaan. Een dagblad van Nieuw-Granad'a deelt, van een ooggetuige, verschrik kelijke bijzonderheden mede omtrent de aardbeving, die, gelijk men weel, de stad Gucuta heeft vernield. Nadat men reeds gedurende een paar dage» schokken had gevoeld, voelde men op 18 Mei ten half 12 ure zulke hevige schokken, dat de algemeene kreet /'Miscricordia, Misericordia" dc lucht vervulde. Vijftien seconden lang slingerde de grond op en neder als een schip zonder ballast in een holle zee. Van de korte lusschenpoozen tusschen de schokken kon een enkele gebruik maken om naar een veilige plaats te ontsnappen, doch hevige stootcn op en neer volgden daarop, de geheele lucht was vervuld met donder en geraas en gekraak en over dc geteisterde stad kwam een wolk van stof, zóó dik. dat personen die in bun angst elkander omarmden elkaar evenmin zagen als in den donkersten nacht. De op en neer gaande beweging hield aan, niemand kon op de been blijven, niemand kon opstaan; zij die onder de puinhoopen waren blijven Ievenwer- den door liet stof verstikt. Deze verschrikkelijke toestand hield twee minu ten aan. Ten laatste blies een windvlaag de stofwolk weg. Zij die zich konden oprigten zagen van de stad, die nog maar weinige minuten te voren het bekoorlijkste tooneel had opgeleverd, niets dan een puinhoop. Van San José de Cucuta bleef als stad niets over dan de herinnering. Hartverscheurend was de verwarring die ontstond. Hier zag men een man vergeefs naar zijn vrouw, ginds eene moeder vruchteloos haar kind zoeken. "Help, help, hier is moeder", was de kreet van een meisje, half krankzinnig van schrik en angst. Het akeligst waren de kreten die men van onder de puinhoopen opving, van hen die worstelden om zich er uit le werken. Door de aardbeving was ook de waterleiding vernield; de rampzalige gekwetsten smeekten om water, nergens was bet te bekomen. De haardvuren begonnen hier en daar brand le veroorzaken, dikke rookwolken stegen op, de kreten om hulp verdubbelden; toch kon niemand hulp aanbrengen aan de ongelukkigen, die met verminkte ledematen tusschen balken geklemd met ijsselijke zekerheid den dood door het vuur te gemoel zagen. Een regenbui stuitte eindelijk

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2