LMDSCME (01 RAST. «1°. 283. DI1VGSDAG 31 AUGUSTUS. STADS-BERICUTEN. 1875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3. franco p. p. f 3.50, met het V er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. lulU P ATEKTBIADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor wijlt IV, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van twaalf tot twee uren, en wel lot en met den dl'"11 September c. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onaf gehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 26 Augustus 1875. STOFFELS, Weth. 1° Burg. ÜlNlNEiNLAi\ikSCÜK BKilIGTEN LEIDEN, 30 Augustus. Door de letterkundige faculteit aan de hoogeschool alhier is bekend gemaakt dat het loelatings-examen, bedoeld bij kon. besluit van 4 Augustus 1853, zal worden afgenomen op Donderdag en Vrijdag 23 en 24 September saust. Belanghebbenden zijn verzocht zich vóór of op 13 September scorif- telijk aan te melden bij den pedel P. J. Ooslveenen daarbij hunne voor- en toenamen volledig op te geven. Voor den nieuwen cursus der hoogere burgerschool alhier hebben zich 63 nieuwe leerliDgen laten inschrijvennamelijk 40 voor de 1", 16 voor de 2e klasse en de overige voor de 3e en 4' klasse. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ27.—ƒ5.60 en ƒ2.70 en de laagste prijzen 27.ƒ5.30 en ƒ2.60. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Conrad, van de maatschappij .Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 4i"> September aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene btievenmaal raar I'adang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren belmoren uiterlijk in den avond van deu 3JeD Sep tember en de brieven den daarop volgenden dag 'smorgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. Bij de Zaturdag 11. te Amsterdam van wege de Kon. Ned. zeil- en roeivereeniging gehouden wedstrijd, is bij den strijd tusschen jagten, boei- jers enz. boven 6 tol 8 meters de premie behaald door de Herstelling, van den heer P. 11. Hoos alhier. -- Zaturdag namiddag is aan de Oude Vest een loodgieter, bezig zijnde met hel leggen van een goot. daaruit gevallen, en ernstig gekwetst opge nomen. Heden middag heeft in het Noordeinde een jongendie van deu hok van een rijtuig wilde afspringen en daarbij struikelde, een der wielen over het been gekregen. Gisteren namiddag geraakte een 6-jarig meisje aan den Nieuwen Rijn. nabjj de Middelstegracht, in het water; maar werd, of schoon hel bijna onder eene schuit geraakte, nog gelukkig gered. Blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gonverneur-generaai van Nederl. Indië heeft de kolonel Wiggers van Kerchem den 22!le° dezer uit Atchin berigt, dat niets meldenswaardigs was voorge vallen en dat de gezondheidstoestand gunstig is. Sedert den I6dtn wareu geen choleragevallen voorgekomen; hel cholerahospilaal was ledig. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 27 Aug. het Suez-kanaal ingegaande Prins Hendrik is op 26 Aug. van Porl-Saïd naar Napels vertrokken; en de Prins van Oranje heeft op 27 Aug. van Suez de reis naar Batavia voortgezet. In de Zaturdag te Rotterdam gehouden zitting van de Nederl. Juristen- vereeniging is behandeld de vraag betreffende de straf-minima en verzach tende omstandigheden. De slotsom was als volgt: De vraag: «Is het stelsel van straf-minima. met bevoegdheid om in geval van'verzachtende omstandig heden beneden die minima te dalen, aan te bevelen?" werd met grooie meerderheid ontkennend beantwoord. Een amendement Goudsmit c. s. //Is het wenschelijk dat alleen straf maxima en geene slral-minima worden vast gesteld?" werd met 39 tegen 26 stemmen bevestigend beantwoord. De vraag: //Is het wenschelijk, om uitsluitend in omstandigheden, die eene zoogenaamde geringere toerekenbaarheid aanwijzende geheele strafschaal te verlagen werd bevestigend beantwoord. De volgende vergadering der vereeniging zal te Middelburg worden ge houden. Te Amsterdam is Zaturdag 11. gehouden de algemeene vergadering der vereeniging van leeraren aan inriglingen van middelbaar onderwijs, onder voorzitting van prof. B. H. Pekelharing. Die vergadering werd door 26leden bijgewoond. Uit het verslag omtrent den staat der vereeniging hleek o. a., dat na de verhooging van de contributie van 2 tot f 5 het aantal leden van 311 tot op 208 was gedaald. De kas der vereeniging sloot met een batig saldo, tegen een nadcelig saldo in 1874 van ƒ290.88y2• Het Oosler- deparlement der vereeniging, ten vorigen jare opgerigt, was bij gebrek aan leden weder te niet gegaan. Met het oog op de tentoonstelling van voorwerpen, vervaardigd door leerlingen van ambachtsscholen, werd als de plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, Arn hem verkozen. Ongunstige beriglen werden medegedeeld ten opzigte van de wijze, waarop het onderwijs in Nederland zal worden vertegenwoordigd op de tentoonstelling te Philadelphia. De sprekers, inzonderheid de heer van Otterloo. verklaarden Nederland liever niet vertegenwoordigd te zien, dan op de wijze waarop het thans wordt beraamd. Te Delft kwam dezer dagen bij een winkelier in hoeden en petten iemand om een pet te koopen. Terwijl de meid, die alleen in den winkel was, zich een oogenblik verwijderde, om haar meester iets te vragen, heeft de vreemdeling zich meester gemaakt van een gouden horologie, dat in de kamer achter den winkel lag, en zich daarmede uit de voeten gemaakt. De dief, een Rotterdammer, is echter bij de policic bekend. Vrijdag morgen begaf zich de heer M., met zijne galanterie-kraam te Delft op de Grooie Markt staande, voor zaken naar Leiden. Toen hij 'snamiddags terugkwam, was zijn bediende J. v. O., een Belg, verdwenen en met hem eene som van p. m. 550 fr., die geborgen was in een lederen tas, welk zich bevond in een gesloten koffer. De policie te Delft heeft on- mildellijk getelcgrapheerd aan de policie te Rotterdam en te Brussel, om deu dief zoo mogelijk op te sporen. De bij de oefeningen in de duinen nabij Haarlem doodgeschoten infan terist heette P. Umans en verdiende voor zijne moeder (eene weduwe) en een gebrekkigen broeder den kost. Itij de lijkopening zijn een kogel en een gedeelte van een knoop in het ligchaam gevonden. Te Amsterdam trachtte Zaturdag II. de zoon van den heer D.op den Nieuwendijk, te onderzoeken, of een jaglgeweer al dan niet geladen was. Ilij deed dit echter niet voorzigtig genoeg, met het gevolg, dat het schot afging en hem zoodanig trof, dat hij eenigc oogenblikken daarna den geest gaf. Te Hagestcin waren Donderdag 11. twee kinderen, 6 en 3 jaren oud, van een landbouwer aan het spelen achter de landhoeve in de nabijheid van de zoogenaamde Biezenwelering en hadden daarbij het ongeluk in die vaart te vallen. Op hun hulpgeschrei kwam men spoedig toeschieten, doch, te Iaat, daar zij reeds opgehouden hadden te leven. Door VV. Vellenga, timmerman te Harlingen, wordt voor rekening van het rijk sedert lang gewerkt aan een kunststuk, voorstellende de voltooide havenwerken van Harlingen. Alles is in den jöisten vorm, volgens oor spronkelijk bestek, op 1/25 der ware grootte teruggegeven. Dit kunststuk zal door Vellenga in October naar 'sGravenhage overgebragt. daar tentoon gesteld en vervolgens naar de op 10 Mei 1876 te Philadelphia te houden tentoonstelling gezonden worden. Door de arrond.-regtbank te Groningen is in de vorige week behan deld de zaak van den brugwachter P. Hanja, door wiens onbedachtzaamheid in den laten avond van 22 Julrj jl. het spoorwegongeluk nabij Sappemeer plaats had, dat echter gelukkig is afgeloopcn. Bij de behandeling der zaak is geblekendat de onbedachtzaamheid van den brugwachter daarin heeft bestaan, dat hij, nadat ten 7«i ure een trein goed en wel de brug was gepasseerd, naar Sappemeer was gegaan, waar het toen kermis was en bij zijne terugkomst in den laten avond zich niet had vergewist, of de brug nog goed gesloten was. En dit nu was juist niet het geval, vermits zijn 15-jarig dochtertje, gedurende zijne afwezigheid en die van de moeder, in weerwil van het verbod om zulks te doen, de brug had opengedraaid om

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1