BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag SO Mugustus SS7SA°. 20J. n m m PER TELEGRAAF. doch na even gerust te hebbenkon hij met hulp van twee mannen op het droogc loopen. Ilij werd dadelijk per rijtuig naar een hotel gebragt, begaf zich te bed, en zonk in een vasten slaap. Gedurende den togt onderhield liij zijne krachten en de temperatuur van zijn ligehaam door gebruik van bouillon, koffij, ale, cognac of levertraan. Deze vervcrschingen werden hem in het water toegereikt door een geoefend zwemmer in eene van de hem vergezellende roeibooten. Door eene wijziging, in de wet op het bezigen van dienstpersoneel ge bragt, is thans bepaald, dat iemand, die een meisje beneden 12 jaar zvva- ren arbeid doet verrigten, gestraft zal worden met gevangenisstraf of levens langen dwangarbeid; hij die hetzelfde doet ten opzigte van een meisje van tussclien de 12 en 13 jaar, hetzij met of zonder haar toestemming, wordt gestraft met gevangenis van hoogstens 2 jaar, met of zonder dwangarbeid. Volgens een door de Amerikaansehe predikeis Moody en Sankey openbaar gemaakte opgave van de kosten voor hun optreden te Londen, bedroegen de ontvangsten ruim 28,000 en de uilgaven 100 meer. - Uit Washington meldt men, dat dezen zomer een oorlogsschip der Verccnigde Staten door de Beringslraat lot aan het nog geheel ondoorzoebte Wrangelland zal trachten door te dringen. De door zijne deelneming aan de Duitsche Noordpool-expedilie bekende dr. Emil Besscis zal als geneesheer op het schip medegaan. FSIAAHBIJH, De Mon. Univ. meldt als zeker, dat, zoodra de nationale vergadering weder bijeen zal zijn, cenige leden van het regter-eentrum een voorstel zul- len doen, strekkende om haar den 5 of 6 December te ontbinden, en vóór 1 Januarij 1870 de algemeene verkiezingen te doen honden. Het blad voegt erbij dat, naar men zegt, de regering zich niet verzetten zal legen het in overweging nemen, legen de urgentverklaring en tegen de aanneming van dit voorstel. De minister van binnenl. zaken acht het noodig, in een nota aan de Con. Ilatas nog eens terng te komen op de weigering om het boek van Gladstone te stempelen. Hij deelt thans mede, dat de officiële weg in deze niet is ingeslagen en dat men dus niet van die weigering spreken mag. Men mag echter wel aannemen datal was de officiële weg gevolgdde stempeling zou zijn geweigerd. De minister van oorlog heeft bepaalddat bij de vijf legercorpsen (3', 5', 13', 15' en 18c), die dit jaar militaire manoeuvres zullen maken, al de daarbij behoorende reserve-officieren voor den duur dier oefeningen zullen worden opgeroepen. Bij de dertien andere legercorpsen worden de reserve officieren niet opgeroepen; maar zij zijn geregligd de exercitiën der afdeelingenbij welke zij zijn ingedeeld, bij te wonen, althans voor zoover zij van den chef hunner afdeeling daartoe vergunning krijgen. Deze officie- ven ontvangen gedurende dien tijd geen tractement, maar zij worden in tanen rang erkend. Eveneens kunnen die officieran, welke eene aanstel ling hebben bij het territoriale leger, de manoeuvres en oefeningen der corp sen bijwonen, die in hunne militaire afdeeling liggen, mits hun dit worde vergund door den commandant van een dier corpsen. liet totaal der inschrijvingen voor de noodlijdenden door de overslroo- mingen in het Zuiden bedroeg den 25slc° dezer 21,600,628 fr. De zevende correctionele kamer heeft uitspraak gedaan in de zaak van le «book-makers" uit Londen, die, in Engeland geen zaken meer kunnende doenhet Kanaal overstaken om te l'arijs het hazard-spel bij de wedrennen op grootc schaal voort te zetten. Op bevel van de justitie worden al die kantoren gesloten, welke die heeren op de boulevards geopend hadden, en War niet alleen bankiers en kapitalisten, maar ook kantoorbedienden aan lü| kot spel deelnamen. De beschuldigden waren meest allen Engclschen, waar onder de grofste winsten maakten Whrigt, Saffery en Valentine, wier ge middelde jaarlijksche winst berekend wordt op 12,000 voor ieder. De jji meesten zijn veroordeeld tot zware boelen en inbeslagneming van alle fond sen en zaken van waarde, die in hun kantoren gevonden werden. Valentine i|j werd bovendien veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. MPAVJE. baar men verneemt is er eene republikeinsche zamenzwering ontdekt (a zijn de vroegere hoofdofficieren der artillerie Carlier en de adjudant van den generaal Contreras, Elola, benevens tal van andere republikeinsche offi cieren, gevangen genomen. Van niet-militairen is de gevangenneming van twee ex-algevaardigden en van verscheidene lieden in de fabriekstad Alcoy, dit achtereenvolgens aleade van het stadje waren geweest, bekend. Als W1 van deze zamenzwering wordt de ex-minisler-president lluiz Zorilla ge noemd. Bet gerucht wil dat een generaal van naam in stilte deelnemer aan zamenzwering is; daar hij echter nog vrij in Madrid rondloopt, schijnt a' gerucht ongegrond te zijn. Algemeen gelooft men dat deze zamenzwe- za' dood bloedendoch dat zij de laatste niet zijn zal. DU1T8CIILAK1». De keizer is voornemens den 2dcI1 September naar Weimar te gaan, tn einde den volgenden dag de onthulling bij te wonen van een gedenk- leeken voor den groothertog Karei August. Den 9d"> van die maand zal de eizer naar Silezie vertrekken. he generaal von Zastrow, een der helden uit den jongsten oorlog, is m "4-jarigen ouderdom overleden. In den oorlog van 1870—71 voerde hij tl bevel over het 7de legercorps en woonde als zoodanig de gevechten in omtrek van Mctz en het beleg van die vesting bij. «I In het vorige jaar heeft het fruissische huis van afgevaardigden beslo in i I welke in Pruissen van onderwijs verstoken zijn; en om levens te bewerken dat daar, waar het aan de voor dat onderwijs vercischte gestichten ont breekt, zoodanige opgerigl of de beslaande uitgebreid en van de noodige mid delen voorzien worden. Wat het tweede gedeelte van dit besluit betrelt, is inmiddels de zorg voor de blinden en doofstommen van den slaat op de provinciën overgedragen; ter voldoening aan het eerste gedeelte heeft de minister van onderwijs een zorgvuldig onderzoek bevolen, waaruit gebleken is dat er in den Pruissischen staat aanwezig zijn 1050 blinde kinderen van 7- tot 16-jarigen leeftijd, waarvan onderwijs ontvingen 356 in de blinden- geslichten259 in de gemeentelijke scholen, terwijl 435 geen onderrrigt ontvingen. Doofstomme kinderen van denzelfden leeftijd telde men 6521 waarvan onderwijs ontvingen 2257 in gestichten voor doofstommen, 1415 in gemeentelijke scholenterwijl er 2849 zonder onderwijs bleven; van deze laatste werden er 14 wegens gebrekkige vermogens onvatbaar voor ontwik keling geoordeeld. De laatste der acht Bijnbruggenkrachlens staatsverdrag in de laatste drie jaren tussclien Elzas-Lotharingcn en Baden gebouwd, is thans voor het publiek opengesteld. Het is die van het dorp Gambsheim, in het plattelands- district Straatsburg, naar Freyslelt. De spoorwegbrug te Kehl medegere- kendliggen nu over den Bijn van Bazel tot Lauterbnrg elf bruggen. Op last der plaatselijke overheid wordt sedert eenigen lijd een naauw- keurig onderzoek, zoo te Berlijn als in de provincie, in het werk gesteld naar de maten en gewigtcnbij de kleinhandelaren in gebruik. Het verkre gen resultaat is niet gunstig. Gedurende twaalf maanden heeft men niet minder dan ruim 10000 stuks valsche maten en gewigten in beslag genomen. Bij de opening der internationale tuinbouw-tentoonstelling te Keulen hebben luisterrijke feestelijkheden plaats gehad. Vooral de illuminatie in de stad en langs den Bijn tot aan Deutz en de optogt der corporatiën zijn prachtig geweest. Allerwege heerschle bij het publiek eene buitengewone geestdrift. Te Elberfeld heeft dezer dagen een werkman zijn patroon vermoord. Herhaaldelijk had een slotenmaker een zijner werklieden gedreigd, dat hij hem zijn loon niet meer zou uitbetalen, als hij nog eens dronken in de fabriek kwam. Zaturdag werd aan die bedreiging gevolg gegeven. Naauwe- lijks had de patroon den man afgewezen, of hij viel dood neer; de werk man had hem met een pistool in de borst gescholen. liet te Weenen verschijnende Fremdenblatt deelt den tekst mede van een manifest, dat de opstandelingen in Herzegowina hebben uitgevaardigd. Zij zeggen daarin, dat wie de Turkschc barbaarschheid niet kent, noch de martelingen, die de Christelijke bevolking in Turkije te lijden heeft, zich zelfs bij benadering geen denkbeeld kan vormen van hetgeen een rajah is, //een stom schepsel, beneden het dier, een soort van menschen, geboren voor een eeuwige slavernijgeschapen voor het gevloekte lot van een rajah." Deze ongelukkigen behooren tot den Slavischen volksstam, tot de Serviërs. Zij zijn in de oogen van volkendie met hen door bloed en geloof verwant zijn, niets meer dan gevloeklen; men biedt hun de bevrijdende hand niet, maar steunt liever vreemde natiën. Men zou kunnen meenen, dat de klag- len der rajahs niet lot het oor dier gelukkiger volken doordrongen, dat zij met hunne ellende onbekend waren; maar hoeveel boeken zijn reeds over hun lijden geschreven! Aan zich zelf overgelaten, heeft de rajah besloten, lot den laatsten man voor de vrijheid te strijden of te sterven. Daarom rigten zij, die het manifest hebben onderteekend, de aanvoerders van het strijdende volk, eene oproeping tot alle broeders, die in Turksche landen onder een ondragelijk juk zuchtenom op te slaanzich met hur. wapenen bij hen te voegen en het lot te ondergaan, dat God en het fortuin der hel den over hen beschoren heeft. Wat Servië en Montenegro voor hen doen, doen zij voor zich zeiven en hun eigen toekomst BAGUSA, 28 Augustus, De divisie-generaal Mehemcd Ali is hier aange komen. Ilij begeeft zich naar Serajevo, om aldaar het bevel op zich te nemen. BOURG MADAME, 27 Augustus. Seo de Urgel heeft gecapituleerd; de forten zijn bezet, en het garnizoen is, met den bisschop, krijgsgevangen naar Puycerda gevoerd. RAGUSA, 27 Augustus. Server Pacha, aan boord van een stoomboot met troepen en artillerie, is op zijn togt naar Kleck hier doorgekomen. SAN-FRANCISCO27 Augustus. De nationale goudbank en de handelaars- ruilbauk hebben berigl dat zij hare betalingen staken. De schulden der Californische bank zijn nog niet geconstateerd. De beurs is gesloten; de zaken zijn geschorst. rERPIGNAN, 28 Augustus. De capitulatie van Seo de Urgel, die voorba rig scheen, is echter zeker. De generaal Martinez Campos heeft bevolen 12 stukken geschut, die voor het beleg van Seo de Urgel bestemd waren, naar Barcelona terug te zenden. KONSTANTINOPEL27 Augustus, des morgens. Mehmoud-Pacha is tot groot-vizier benoemd. POLITIE. Ter beschikking van den eigenaar een gele Smoushond met witte poolen, zijnde reu. #1 ten de regering uit te noodigen om ten spoedigste een naauwkeurig onder- !°ek te doen instellen naar het aantal blinde en doofstomme kinderen PltOGBSASSMA VAX 5JI XIEIiPITVOKKIXftïCX. Zomerzorg. Dingsdag 31 Augustus, des avonds ten half zeven ure, directie H. Völlmar. 1' Afd.: 1. "Nabuco-Marsch", Dunkier; 2. Ouverture van de opera "Jean de Paris", Boieldicu; 3. Souvenir uit de opera "La Tra- viata", Vcrdi; 4. "Le Juit Errant", Introduction et Valse, Ilalevy; 5. Groote Fantaisie over motiven uit de opera van Thooft: "Aleida de Hollande", Dunkier. 2e Afd.: 6. Concert-Ouverture: "Nacliklange von Ossian", Niels W. Gade; 7. "Le Retour des Soldats", Intermezzo", Klieken; 8. "Engellied", Vestmeijer; 9. Groote Fantaisie over motiven uit de opera van Gounod: "Faust", Dur.kler; ID. "Le Postillon d'Amour", Polka, Strauss. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5