LMMCIIE CO I] RANT. 1875. MAANDAG 30 AUGUSTUS. Bf;NNENLAAÜSCii!<: BKIUGTEN. 201, J)8 Courant verschijnt dagelijksZon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de exp editie kost en. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. lij deze Courant behoort een tSijvocgsel. LEIDEN, 28 Angnstns. Het programma voor de land- en tuinbouwkundige tentoonstelling, die in Luxemburg bij de viering van bet 25-jarig stadhouderschap van prins Hendrik zal worden gehouden, is openbaar gemaakt. Zij zal den 5dfn Oc tober worden geopend. De inzendingen worden gerangschikt in 192 cate- gorien. Voor elke categorie worden premiën en medailles uitgeloofd. Alle inzendingen moeten voor 20 September schriftelijk zijn aangemeld. Gisteren avond is aan de Zijlpoort een werkman van den steiger afge raden; bij dien val is een zijner beenen gebroken en is hij aan den schou der gekwetst geraakt. Abraham Brouwer- en Rachel Overdufn zullen den 8"™ September e. k. den dag gedenkenwaarop zij voor 50 jaren door den band des huwelijks vcreenigd werden. Daar zjj niet met lijdelijke middelen gezegend zijn, kunnen wij dat gotrden bruidspaar onzen meer gegoeden stadgenooten aanbevelen, waartoe de getuigenis, van bevoegde zijde ontvangenous volle vrijheid geeft. Hun adres is Waardgrachtwijk VIII, n\ 56. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 62 tot 73 volwassen personen en 10 tot 20 kinderen. Blijkens de bij de regering ontvangen officiële opgaven omtrent den stand der veeziekten in Zwitserland, loopende tot 16 Augustus jl.was de gezondheidstoestand van het vee aldaar over het algemeen bevredigend. De helft der kantons was op het gemelde tijdstip geheel vrij van het mond en klaauwzeer, en in de overige was die ziekte aanmerkelijk afgenomen, zjjnde het aantal besmette stallen en weiden van 131 op 1 Augustus ver minderd lot 88 op 16 Augustus. In eenen stal in de gemeente Granges- Paccot (kanton Freiburg) was de longziekte uitgebarsten; gestrenge maat regelen tot wering van verdere verspreiding waren terstond genomen Bij gelegenheid der kermis te Deemster is aldaar den S'tea Aug.jl. uit gegeven een 25-centssluk met de bceldlenis van koning Willem 11 en het jaartal 1849, welk stuk, na onderzoek door het muntcollegie, is verklaard valseh en te zijn vervaardigd in nabootsing eener echte rijksmunlspecie. In de tweede bijeenkomst van dc jurislen-vereeniging te Rotterdam op gisteren was aan de orde de voor den handel belangrijke vraag: Eischt de instelling der makelaardij eene nieuXve wetteiijkc regeling? Zoo ja, welke beginselen belmoren daaraan ten grondslag te liggen? Of behoort de ge- heele instelling te worden opgeheven? Na een uitvoerig debat is men met algemeene stemmen tot de conclusie gekomen dat de makelaardij een vrij beroep moet zijn. De vraag: is dan wettelijke regeling daarvan noodig? zverd met 38 tegen 29 stemmen toestemmend beantwoord. In verband hier mede werd zonder stemming aangenomen dat aan den makelaar de verplig- ting moet worden opgelegd lot het geven van sluitnota's. Met 29 tegen 27 stemmen werd aangenomen dal aan zijn boek eenige bij de wel vast te stellen bewijskracht moet worden toegekend tusschen de personen voor of met wie hjj handelde. Voorts werd zonder stemming of met algemeene stemmen aangenomen dat tusschen die personen zijne verklaring als bewijs foei gelden voor de identiteit van het d-or htm bewaarde monster; dal hij. moet inslaan voor dc echtheid van de hatidtcckcning des verkoopers van een door zijne lusschenkomst verkocht cndossabel handelspapier; en dat de be palingen over de pligtcn en regten der makelaars in zee-assurantie ook in hoofdzaak moeten behouden blijven. Vervolgens werden nog in toestem- menden zin beantwoord de vragen: Moet de makelaar verantwoordelijk zijn foor de levering en de betaling, indien hij bij het sluiten van de overeen komst niet heeft opgegeven voor wien hij handelt? Moeten de bovenbe doelde bepalingen voor makelaars vast te stellenook toepasselijk worden gemaakt op alle andere lussehenhandelaars? en ook de vraag, door 10 leden voorgesteldIs het wenschclijk bepaalde personen aan te wijzen en le be ledigen, wier lusschenkomst in speciale door de wet aangewezen gevallen gebruikt dient te worden en wier verklaringen in sommige gevallen kracht »an bewijs zullen bezitten Het l4Je taal- en letterkundig congres te Maastricht heeft hare werk- ^amlieden geëindigd en is door den voorzitter gesloten met eene rede, die m minder toejuiching verwier! dan de openings-rede. Als plaats van bij eenkomst voor het volgende congres moet nog geen beslnit zijn genomen; waarschijnlijk zal het Brussel zijn. Na afloop van het congres hebben de leden zich aan een feesl-diner vereenigd. Te Groningen is Woensdag II. gehouden de algemeene vergadering der Ned. vereeniging tot bevordering van de koepokinenting. Behalve Gronin gen waren twee afdeelingen, 's Gravenhagen en Rotterdam, vertegenwoordigd. ür. Ali Cohen betoogde de noodzakelijkheid van een vereeniging als deze; men weet niet dat hij de jongste pokken-epidemie 18000 personen bezwe ken; men kent en telt de gevaren niet. Op de circulaire der vereeniging aai 3e gemeentebesturen, om vaccinatie als voorwaarde te stellen voor armenbedeeling, kwamen slechts twee antwoorden in, van Amsterdam en Breda; beiden waren gunstig. De vergadering besloot tot de uitgave van een populair geschrift over dc koepokinenting, waarin ook de constitutio nele bezwaren zullen worden behandeld. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren M. Hijmans, le Rotterdam, dr. Frank, te Haarlem, dr. Carslen, te 's llage en A. J. Janné, le Roermond. Vervolgens werd besloten de regering te adviseren tot overzenden van ge vaccineerde kalveren naar Indië, werd verworpen een voorstel, dat de algemeene inëutingspligt in bet reglement der vereeniging zou worden op genomen, en werd ten slotte 'sGravenhage als plaats voor de volgende al gemeene vergadering aangewezen. Te Blciswijk werden eergisteren avond de klokken geluid, ten leeken dal er brand was. Terstond begaf men zich met de brandspuit op weg ia de rigting waar de brand ziglbaar was. Op den wagen namen o. a. de hh. D. W. en L. II. plaats. Onderweg sloeg de wagen omwaardoor de heer VV. behalve wonden aaa borst en lenden een been brak en den beer H. een arm ontwricht werd. Te Haarlem had gisteren ochtend bij de exercitiën in het vuur op de renbaan, het gewone exercitie-terrein der cavalerie nabij Zandvoort, een verschrikkelijk ongeluk plaats. De 4 compagnien van het 4e bat. 4e reg. infanterie, aldaar in garnizoen, uitgerukt tot het doen van manoeuvres in het vuur. waren te ongeveer 9% uur te bestemder plaatse aangekomen, en naauwelijks was de manoeuvre, het tirailleren van twee linien tegenover elkander, begonnen, loen een der officieren meende le bemerken, dat een der manschappen bij het avanceren onwel werd. Hij deed de overige man schappen avanceren en bemerkte eerst toen hij het mouwvest opende, dat zich een sterke bioedsiroom vertoonde. De ongelukkige was roerloos, en volgens de ingeroepen geneeskundige hulp moest de dood onmiddellijk heb ben plaats gehad, ten gevolge van een ontvangen schot ter hoogte van den tweeden Knoop, die aan zijne uniform ontbrak. Hoe het mogelijk is ge weest, dat zoo iets beeft plaats gegrepen, is een raadsel, daar vóór den afmarsch elke compagnie door officieren op bet naauwkenrigst is geïnspec teerd geworden; aan boos opzet valt niet le denken, misschien wel aan baldadigheid, daar de beide tegenover elkaar staande gedeelten ruim 450 passen van eikaar verwijderd waren. Onmiddellijk na bel voorval zijn alle manschappen geïnspecteerd, doch niemand bad meer bulzen dan het op dien dag uitgegeven aantal losse patronen (15) bij zich. Dc verslagene was te Haarlem woonachtig en gedurende deze maand voor de oefeningen onder de wapenen geroepen. (II. C.) De laatste te Amsterdam te houden najaarsmarkt of kermis zal aan vangen op Maandag 13 September en den daarop volgenden Zondag eindigen. De voordragt ter vervulling der vacature van leeraar in dc wiskunde aan de hoogere burgerschool le Zaandam bestaat uit de lib.: II. J. Snijder, lector aan de Latijnschc school te Amersfoort; L. Bonman Jz., leeraar aan de ambachtschool le 's llage; J. C. Kapteyn, doctor in de wis- en natuur kunde te Leiden; A. Kempe, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Amsterdam. Te Utrecht is bij den gemeenteraad ingekomen een verzoek van de hh. A. Iluet en M. II. llartogh, civiel-ingenietirs te Delft en te Amsterdam, om voorloopige concessie voor den aanleg ecner drinkwaterleiding. In het adres wordt medegedeeld, dat hij aanvoer van water uit de Lek de kosten iels hoogcr zullen zijn dan bij aanvoer uil de heiden om de Bilt. De kosten zullen in ieder geval minstens bedragen f 1.200,000. De aanvoer uit de Bilt- sche heidevelden verdient de voorkeur, omdat dit beier voldoet aan den eisch van zuiver drinkwater. Om deze -prise d'eau" te kunnen kiezen is evenwel een plaatselijk onderzoek noodig, om le welen of hel water daar

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1