BUITFNLAtNDSCHE BERIGTKN. die kosten der wiinende moet worden beperkt, die voor liet proces vol strekt noodzakelijk waren; 7". met 56 tegen 25 stemmen werd beslist, dat onder die kosten liet honorarium van den advocaat der winnende partij moet gerekend worden; 8". met algemeene stemmen werd beslist, dat in sommige gevallen de regter moet kunnen bevelen, dat iedere partij hare kos ten drage, geheel of ten deele; 9a. op gelijke wijze werd beslist, dat als zulk een geval is te beschouwen dat, wanneer de partijen bij liet vonnis over en weer op een of meer punten in liet ongelijk worden gesteld; 95. alleen 19 leden verklaarden zich vóór het behoud van compensatie van kosten, wanneer het geding tusschen bepaalde categoriën van personen wordt gevoerd. Men schrijft uit Gouda aan het llbl.Deensche boter is in de laatste jaren een groote concurrent geworden van onze llollandsche, en in de om streken van Kopenhagen is een groote maatschappij opgerigt, zich ten doel stellende als //preserved Butter Company" hare boter naar alle koloniën uit te voeren. Zy heelt in de laatste jaren daarin ook groote zaken gedaan. Nu ook naijverig geworden op de llollandsche kaas, wil zij ook met deze concurreren en nam onlangs een bekwame kaasmaakster uit Gouda in dienst, die thans uit Denemarken is teruggekeerd, na op eene groote boerderij Garingoor genaamd, onderrigt in hel kaasmaken te hebben gegeveu. Tal van landheeren en belangstellenden in het vak, van verre en nabij, waren daarbij tegenwoordig en hebben uit één mond hunne ingenomenheid betuigd met de llollandsche w ijze van bereiding, verre te verkiezen boven de in hun land lot dusver gevolgde wijze, waarbij de kaas aan spoedig bederf onder hevig was. Naar het oordeel van deskundigenzal men echter de llolland sche, zoogenaamde Goudsche en Stolksche kaas, niet kunnen evenaren, daar de Deensche melk te vet is, hetgeen als oorzaak van het spoedig be- derl is aan te merken, terwijl door afroomen niet voldoende dat kwaad zal kunnen worden geweerd. Omtrent het orgel in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, dat zijne voltooijing nadert en nog door een voorhangsel aan hel oog der bezoekers is onttrokken, deelt het llbl. mede dat het uiterlijk van hel kunstgewrocht bijzonder goed voldoet en in aangename harmonie is met de omgeving. Onder het orgel wordt een bijna geheel nieuw orkest gebouwd. Daarop bevindt zich het klavier, waaraan de organist zal plaats nemen, het gelaat naar het publiek gekeerd. Het plan beslaat om in October a. s. liet orgel voor het eerst le bespelen, als een begin van de feestelijkheden ter herinne ring aan den dagw aarop dan vóór 000 jaren Floris V den eersten giftbrief aan Amsterdam heeft verleend. Te Nieuwe Diep is ten tweeden male aan boord van het oefenings vaartuig Pro Patria een stuk geschut gebarstendoor het schieten met scherp, liet kanon is evenals het vorige van brons, oud model, vol gego- ten en daarna uitgeboord voor een caliber van 12 cM. Hoewel met bron zen geschut, het gevaar van springen niet bestaat zal deze soort van vuurmonden, waarvan nog maar een klein aantal voorhanden is, niet meer gebezigd worden voor exercitiën, maar worden vergoten. Te Urk werd Zaturdag 11. eene raadszitting gehoudendie door een zeer groot aantal personen werd bijgewoond, nieuwsgierig naar den afloop der beraadslaging over een adres van een negental ingezetenen, strekkende om de hh. T. Hoekstra en L. Kramer als raadsleden, wegens overtreding van art. 24 der gemeentewet, te schorsen. Die overtreding bestond in hel leveren door Hoekstra op 12 Mei 1874 van oranje-linten, costumes, petten enz. voor het kinderfeest, en dal hij eenigen tijd geleden voor eene som van 15 den gemeente-veldwachter met zijn schip uit Sneek had gehaald, voor rekening der gemeente, en in het leveren door Kramer op 24 Julij 1873 van twee flesschen jenever, voor de manschappen bij eene oefening met de brandspuit, ook voor rekening der gemeente. Na eene zeer heftige discussie, waarin zich ook onderscheidene personen uit het publiek meng den en vrij wal verwijtingen aan den burgemeester gedaan werdenis men uit elkander geloopen zonder een besluit te nemen. 's GRAVENHAGE 27 Augustus. De t* luit. B. J. J. Maguinvan het 7e reg. infanterie, is voor den tijd van twee jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. ludie. Naar men verneemt wordt Z. M. de koning den lIrD of 12f0 Septem ber in de residentie terugverwacht. Z. K. II. de prins van Oranje zal waar schijnlijk aanstaanden Donderdag van zijne buitenlandsche reis hier ter slede terugkeeren. Ten aanzien van den eisch van de huisvrouw van M. C. v. d. Spek, tegen den llaagschen bordeelhouder Ilekkcr, tol afgifte door den laatsten van der eischcresse natuurlijke dochter, besliste de arrond.-reglbank heden om trent de namens gedaagde opgeworpen exceptie van onbevoegdverklaring der eischcresse dat zij het kind niet kan opeischen dan als mocder-voogdesse dat de eischeresse daartoe de ecnige geregtigde is en zij door het aangaan van haar huwelijk de voogdij over haar kind niet heeft verloren. Met ver werping der exceptie van onbevoegdheidgelastte de reglbank derhalve par tijen voort te procederen, en veroordeelde den ged. in de kosten. In de zaak van de firma Abercrombie en C°. tegen de curators in het faillissement Ilekker en commissarissen der Witte of Litteraire Sociëteit werd heden door de arrond.-reglbank alhier vonnis gewezen, liet betreft hierbij, zooals bekend is, eene vordering tot ontbinding van tusschen den heer Nicola en den gewezen kastelein Ilekker aangegane huurovereekomst van een aantal roerende goederenmet vergoeding van kostenschaden en interessen en vanwaardeverklaring van een door den eischer gelegd revindicatoir beslag. De reglbank wees den eisch lot vanwaardeverklaring van revindicatoir beslag toe, gelastte de uitlevering der bedoelde goederen aan den eischer met veroordeeling van den eerste gedaagde tot vergoeding van kosten, schaden en interessen, zijnde het vonnis uilvoerbaar verklaard bij voorraad onder borgstelling. BKU K Ïj A Si IS. LONDEN 20 Augustus Naar men uit Kopenhagen meldt, zijn de koning en koningin van Dt- nemarken voornemens zich tegen hel einde des jaars naar Engeland te bege ven om een bezoek te brengen aan de prinses van Wales, hunne dochter gedurende de afwezigheid van den prins van Wales, die zich in Indië zal bevinden. Het verblijf van IIll. MM. is bepaald op eene maand. Uit Sydney is het berigl ontvangen dat de schout-bij-nacht Goodenough. bevelhebber van het Britsche eskader in de Stille Zuidzee, overleden is tei gevolge van een wond met een giltigc pijl. Hij ontving die wond bijen bezoek op een van de Santa-Cruz-eilandenwier bewoners op de sloep® der Engelschen een verraderlijken aanval deden. De Britsche marine verliest in hem een zeer verdienstelijk officier. De volgende bijzonderheden worden daaromtrent medegedeeld: Op 12 Au», landde de commodore aan de Carlisle-bay op het eiland Santa-Cruz om be trekkingen van vriendschap aan te knoopen met de inlanders. Na ongevt» een uur aan de kust te hebben vertoefd en het doel van de zending te hi ben bereikt, wilde men naar het schip terugkeeren, toen een inboorling op korten afstand van den commodore een vergiftigde pijl op hem afschoot, die hem in de linkerzijde trof. De booten ontvingen te gelijkertijd w scheidene pijlen, waardoor zeven van de manschap gewond werden, inbegrip van den commodore en luitenant Hawker. De commodore en Ik# der getroffen manschappen van de boot zijn overleden; de overigen zijn Is trekkelijk welmaar het gevaar is nog niet geweken alvorens Iwinlir dagen na den dag der verwonding verstreken zijn. Het schip de Pmi heeft, alvorens Carlisle-bay te verlaten, het dorp in brand gescholen. In Oxfordshire wordt de veestapel geweldig geteisterd door de ondet den naam mond- en klaauwzeer bekende ziekte. Niet minder dan 303 stuks vee. toebehoorende aan 147 eigenaars, zijn door de ziekte aangetast Kapitein Webb, die onlangs zijne poging om het Kanaal overtezwe» men opgeven moest, is verleden Dingsdag gelukkiger geweest. Hij begaf, bij zeer kalme zee, ten 1 ure 's namiddags te Dover zich te water, en te- trad ten half II nre den volgenden morgen den wal te Calais. Hij was!! uren en 30 minuten in het water, terwijl de bekende Boyton voor zijn togt 23 uren en 32 minuten noodig had. FHAKKRIJH. De heer Dttcros, prefect van het depart, der Rhöue, is naar 1 ontboden om den heer Buffet opheldering te geven in de bekende zaak vat Bouvier. Bij hel eind-examen aan de militaire school van St. Cyr hebben it 270 kadetien van het laatste studiejaar met goed gevolg het examen afgi- legd, zoodat zij den len October a. s. als 2e luitenant bij het leger zulltt geplaatst worden. Sedert 20 jaren heeft zich niet hel geval voorgedaan, dal geen der cadetten bij het eind-examen werd algewezen. Er waren jam dat er niet minder dan 30 werden teruggezonden. Volgens le Uien Public is hel bekende geschrift van den heer GM stone op verzoek van den Pauselijken nuntius in beslag genomen. De krijgsraad te Parijs heeft uitspraak gedaan in het proces tegen it personen die, tijdens de Commune, een lid der nationale garde wegeti spionneren ter dood hebben veroordeeld en geëxecuteerd. Twee der beschul digden zijn ter dood, twee anderen, bij verstek, tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Op de vlakte van Gennevilliers zijn sinds eenigen lijd proeven gei» men om het rioolwater van Parijsdal de rivier geheel dreigt te verpesten, tot bcvloeijing van harre streken dienstbaar te maken. Men heeft daarrai goede resultaten verkregen. De gemeente van Gennevilliers klaagt echter, dat die bcvloeijing een ongunstigen invloed op de gezondheid harer ben- ners oefenten de kleine gemeente weigert ten bate der hoofdstad te «or den opgeofferd. Er is besloten een naauwkeurig onderzoek naar de juist heid dier klagt in te stellen. In hel katholieke congres te Poitiers heeft de aartsbisschop van Nieuw- Orleans, mgr. Pcrché, de liefdadigheid ingeroepen van het Fransclie wit Hij gal eene schets van den toestand der katholieken in Louisiana. Den prelaat, die voor 29 jaren uit Frankrijk naar de nieuwe wereld was ge trokken, heeft aldaar onophoudelijk gearbeid aan het werk, dal hetcongre te Poitiers zich ten doel stelt; de katholieke eenheid. New-Orleaus,dn voor 25 jaren slechts 4 kerspelen bezat, heeft er thans 29. Elk dier kerspt- len is voorzien van congreganistische scholen. Men vindt er 25 kapellen, 12 huizen van liefdadigheid, 12 afdeelingen der vereeniging van den H.Vin- ccntius van Paulo. Thans echter waren de bewoners niet meer zooals vroeger in staat gesteld, hem de aanzienlijke sommen te verstrekken, i hij noodig had voor werken van allerlei aard. De burgeroorlog heek Louisiana te gronde gerigt. De vrijmaking der negers is den voormalig# eigenaren op een verlies van meer dan een milliard te staan gekomen. Ut landen zijn onbebouwd. De kleurlingen zijn aan luiheid en liederlijkheid overgegeven. Famfiiën, die vroeger een vermogen bezaten van 2 a 3 mil- lioen, zijn thans tot zulk eene armoede vervallen, dat de vrouwen tan haren handenarbeid moeten leven. Onder die omstandigheden kwam bij. de aartsbisschop, kloppen aan Frankrijks deur, die nooit gesloten is:dt deur der barmhartigheid. Naar men verneemt heeft de onlangs overleden heer Coquerel een werk nagelalenwaaraan hij gedurende zijn vier laatste levensjaren heeft gen'' beid en dat ten titel voert: Histoïre des religions comparées". De Engelsche velocipedisl, die van Wecnen naar Parijs, per velocipede. zou rijdenis inderdaad le Parijs aangekomenper spoorweg. Een to wielen van zijn traptuig braken Nairn stapte toen in den eersten trein den beste.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2