PER TELEGRAAF. der •aat mid ian< pier ge had [ten be- i en lore lard van ver- 'oor bjj- De sterkst be- tos bestemd. instellingen waren de particuliere koloniën voor knapen te 5359 knapen en 1G68 meisjes verpleegd. -te dezer (dep. Cóte-d'Or) met 771, te Mettray met 761, te Fontgombault Indre) met 377 knapen; van de particuliere instellingen voor meisjes Het atelier de refuge te Rotten de grootste bevolking (318). [ie regtbank heeft mevr. Miclielel in het gelijk gestelddat haar ovcr- 1 echtgenootin zijn, te Parijs gemaakt testament, schrijvende, dat hij |iet dichtstbijzijnde kerkhof wcnschte begraven te worden, daarbij aan js gedacht heeft en dal derhalve zijn lijk niet te Hyères moest blijven, r |iet door zijn schoonzoon was ter aarde besteld. Te Marseille is dezer dagen bij een groot aantal ingezetenen huiszoe- fffjaan; zij waren verdacht deel te nemen aan ongeoorloofde vereeni- ,,fnr Er is niemand in hechtenis genomen, maar wel beslag gelegd op ,j«e papieren. SPANJE. Van de zijde der regering wordt medegedeeld dat volgens eene depêche Martinez Campos van den !8en Augustus alle Carlistische colonnes, door «■baalde nederlagen gedwongen, de omstreken van Seo de U'rgel verlaten dat de troepen van Üorregaray zonder voedsel in de bergen rond vertelt en de boeren zelfs van hun schoeisel beroovendat de Carlisten de citadel en het kasteel hel vuur der regeringstroependie ook op den tal van Salsona een nieuwe batterij hebben opgerigt. zeer zwak beant- Koordendat de Carlisten den moed verliezen en dat van hen reeds 38 irlilleristen en een kapitein zich bij Martinez Campos hebben aangemeld. De berigten der Carlisten komen natuurlijk daarmede niet overeen. Van foikant wordt gemeld dat Castello, Dorregaray, Mirel, Adelantado en nog andere hoofden in den omtrek van Seo de Urgel zijn, dat Castello eene overwinning op de regeringstroepen behaald heeft en hun een verlies van van dooden en gekwetsten en 51 krijgsgevangenen heelt berokkend, dat Martinez Campos vreeselijk in verlegenheid zit en versterkingen aanvraagt, Saballs hem aanvalt en dat de militaire operation met kracht worden voortgezet. Het bevestigt zich dat in een vaartuig in de haven van Barcelona eene boidontploffing heeft plaats gehad. 12 personen werden daardoor gedood 20 gekwetst. ÖUSTSCHEANEB. Van regeringswege is een premie van 5 thai, uitgeloofd aan ieder, die de noodige aanwijzing doet ter ontdekking van de personendie sedert «néten tijd het er op toeleggen, om den telegraaftoestel te beschadigen. Die premie zal ook worden uitbetaaldindien de daders van zoo jeugdigen leertijd moglen zijndat het feit hun volgens de wet nog niet toerekenbaar in dergelijk geval zullen namelijk de ouders of andere personen, onder wie ile kinderen staan, ter verantwoording worden geroepen. Allerwcge wordt de beschadiging op dezelfde wijze toegebragt: men verbrijzelt de isolatoren en het gevolg daarvan is het onklaar geraken van even zoo vele telegraafdraden. - De herfst-manoeuvres van het Pruissische leger beginnen den 4den Sep tember en eindigen in de derde week»van die maand. Ter besparing van uitgaven worden de manschappen, die dit jaar in de reserve vallen, onmid- delijk na den afloop van de manoevres. derhalve nog vóór October, huiswaarts gezonden, hoewel de oproeping der recrulcn eerst in de eerste weck van November plaats vindt. - Uit Sleeswijk meldt men dat sedert geruimen lijd rcglsvervolgingen ju ingesteld legen leden der sociaal-democratische parlij, wegens het inza melen van gelden gedurende of na het houden van vergaderingen. Telken male is liet «rondgaan met een bord" of verhinderd, of degenen, die het hadden gedaan, zijn deswege vervolgd en met geldboete of op andere wijze gestraft. Dezer dagen heeft het hooggcregtshof deze quaestie behandeld en uitgemaaktdat de wel bij dei-gelijke vcroordeeling verkeerd is toegepast; de wet stelt daarop geen straf. - Vele steden in Duilschland maken toebereidselen om den verjaardag van den slag bij Sedan feestelijk te herdenken. Het gemeentebestuur van Frankfort heelt de burgers en inwoners dezer stad openlijk uilgenoodigd, op hel voorbeeld van de voornaamste Duitsche sleden den 2 September jaar- Iflks feest te vieren. - Te Keulen heerscht eene groole drukte, door de menigvuldige aanvoeren van planten enz. voor de tentoonstelling. Er is o. a. eene groote inzending aangekomen van den onderkoning van Egypte, bestaande uit 400 kisten, meerendeels houtsoorten; alleen aan vracht van Alexandrië naar Triëst is daarvoor ƒ1680 betaald. De tentoonstelling belooft luisterrijk te zijn. - De Keulschc keizcrklok heeft thans te gelijk met de andere klokken geluid en de commissie van onderzoek was van oordeel, dat de klank der fiok volkomen stemde met den klank der overige klokken. - Bij de plegligheid ter opening van de nieuwe haven te Mannheim heeft de president van het Badensehe ministerie van koophandel gezegddat zij ui openbaar gebruik werd gegeven //vrij van alle lasten en kosten." Over- 'enkomstig deze toezegging zijn bij besluit van den groothertog alle haven-, '»dc-, tonne- en vlolgelden afgeschaft. - Het dagblad Germania maakt eene uitnoodiging van graaf Stolberg openbaarwaaruit blijkt, dat de Duitsche bedevaartgangers naar Lourdes den 7d<» September, van Bergen nit, eene georganiseerde bedevaart zullen doen naar Lourdes. - Omtrent de schade, door de wolkbreuk te Kirn te weeg gebragt, wordt nog gemeld, dat er nagenoeg 300 stuks vee is omgekomen, 8 huizen door den stroom zijn weggeslagen en 50 a 60 zoodanig beschadigd, dat zij °P last der policie zjjn afgebrokenterwijl er reeds 8000 vrachten slijk uit de huizen en stralen zijn opgehaald, maar er nog zooveel ligt, dal er nog zecr VW1 te doen valt alvorens de straten begaanbaar zijn. 'n een berigt uit Konstantinopel wordt betreffende de zaken in de Herzegowina medegedeeld, dat de regering besloten heeft, uit aanmerking van de geringe trocpcnniagt welke zij in de Herzegowina onderhoudt en ten einde de oproerliugcn door mogelijke zegepralen over kleine troepen- afdeelingen niet aan te moedigen, den opstand door ontwikkeling eener groote magt, spoedig en met gering bloedverlies, te onderdrukken. De rege ring zal binnen een kort tijdsverloop 25 bataillons (ongeveer 18000 man) in de Herzegowina bijeen hebben; inmiddels is aan Derwich-Bassa bevel ge zonden, om krachtige maatregelen te nemen. Zij zal van morgen af bul letins over de gebeurtenissen in de Herzegowina openbaar maken. Wat den opstand in de omstreken van Gradisca en Banjacnla betreft, de berigten, welke dienaangaande in omloop zijn gebragt, zijn sterk overdreven. De gehcele beweging aldaar bepaalt zich tol de pogingen van eenige vreemde lingen om een opstand te verwekken. In Rusland hebben in den laatsten tijd herhaaldelijk groole branden plaats gehad. De steden Kizlar en Briansk zijn grootendeels eene prooi dei- vlammen geworden. Te Briansk wordt de schade officieel op twee millioen roebels berekend. Te Zarizin is binnen 14 dagen vijfmaal brand uitgebro ken met bet gevolg dat er eindelijk van de stad niets meer is overgeble ven. De stad Gluchow, aan den Dnieper in Klein-Rusland, is in eens nage noeg geheel door brand vernield. Te Maritschina is slechts een gedeelte der stad behouden gebleven. Te Iluda zijn 200, te Rjeff 300 huizen en eene kazerne door het vuur vernield. Augustus. Gisteren hebben de Turken een uitval uit ,Tre- Beide strijdende partijen RAGUSA, 21 binje gedaan. Het gevecht duurde 6 volle uren. behielden hare posities. BERLIJN, 22 Auuustus. De Keiz. Japansche commissie, die aan de inter nationale lelcgraaf-conferentie te St. Petersburg heeft deelgenomen, is over Zweden en Noorwegen alhier aangekomen. LONDEN, 23 Augustus. De Times meldt uit Konstantinopel van den 21!le": De Porie beeft aangenomen de voorstellen haar gedaan door de drie gezan ten van Oostenrijk. Rusland en Duilschland met voorkennis van hunne ambt- genoolen, nl de in Bosnië gevestigde consuls naar de opstandelingen te zendenom hun onder het oog te brengen dat zij geen builenlandsche hulp te verwachten hebben, en hun den raad te geven de wapenen neder te leg gen en hunne zaak aan het oordeel van een daartoe te benoemen commis saris te onderwerpen. Door de Porie is tot commissaris aangewezen Herver-pacha. BREMEN, 22 Augustus. Het Duitsche journalisten-congres, heden hier geopend, heeft met algemeene stemmen aangenomen voorstellen, strekkende: 1°. om te bewerken dat het mededeelcn van met de waarheid overeenko mende verslagen van openbare debatten en regtszaken niet strafbaar is; 2°. in het belang van de onontbeerlijke naamloosheid in de dagbladpers, in de rijkswetgeving te doen erkennen het beginsel, dat, zoodra volgens de druk perswet de schuld van den redacteur bewezen is, niet mag worden overge gaan tot dwangmaatregelen om andere schuldigen of inedcpligtigen te ont dekken 3°. te doen vaststellen de bepaling dat de redacteur of uitgever niet verpligt is getuigenis af te leggen betreffende den schrijver of inzender van een artikel4°. te bewerken dat de redacteur of uitgever tot het afleggen van getuigenis gedwongen kan worden allée'n dan wanneer door het mede deelcn van cenig berigt schennis van ambtsgeheim is gepleegd. Voorts werd aangenomen de volgende resolutie: //De journalistendag verklaart dat de naamloosheid in de pers een regt is, dat aan dezë toekomt krachtens de verhevene roeping welke zij te vervullen heeft, en waarvan zij alléén dan afstand moet doen wanneer door de naamloosheid de straffeloosheid van een misdaad wordt begunstigd." RAGUSA, 22 Augustus. Zeer vele Monlenegrijnen gaan tol de opstande lingen over. Deze hebben het fort Iütrstaz en zeven kleine forten genomen, die door Omar-pacha gebouwd werden en Gatzko, Daga en Nikisch bestreken. Volgens gerucht zou Dervisch-pacha ontslagen zijn. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden dd. 16 Augustus 1875. 1 wegens het los en onbeheerd laten van een voertuig bespannen met paardonder Zoeterwoude. 1 wegens het rijden op de klinkerstraat. 5 wegens liet op straat laten van ongemuilbande honden. 2 wegens heL varen met opgehaald zeil in den Delftsch-Leidschen Vliet. 1 wegens het houden van een meststaal zonder vergunning. 1 wegens het bij het rijden mét een kar met honden bespannen, niet stil honden, en zich voor de kar plaatsen, bij het passeren van een rijtuig met paard bespannen. 1 wegens het daarstellen van een bergplaats van beenderen zonder vergunning. 1 wegens als bestuurder van een rijtuig anders dan stapvoets rijden door de Maarsmansteeg, en niet voldoen aan de gegevene bevelen van de politie. 2 wegens het innemen van gemeentegrond zonder vergunning. 1 wegens het werpen van vuilnis in gemeente-water. 1 wegens het buiten eene openbare waterplaats (urinoir) verriglen van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 1 wegens het los laten loopen van een trekhond. 2 wegens het baggeren zonder vergunning in Rijnlands water. 1 wegens overtreding der jagt en visscherij. Burgerlijke ONDERTROUWD: A. J. Corts, jm. 25 j. en W. Belt, jd. 24 j. J. Trouwce, jm. 23 j. en II. E. Kramer, jd. 23 j. A. Brokaar, jm. 23 j. en M. Vrijbloed, jd. 23 j. A. de Zwijger, wed'. 40 j. en C. de Vrind, jd. 31 j. - - A. Eikerbout, jm. 24 j. en A. M. Langcveld, jd. 24 j. G. Kraneveld, jm. 38 j. en A. J. Mussert, jd. 37 j. Dr. L. I,. Planlenga, jm.29 j. en C. ,1. Luyten.jd. 22 j.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3