noijen. geveild. De massa van percelen 1 tot 20 deed ƒ258,320; kooper was de lieer ,lan de Kruyff, van Drumpt, voor den heer Hymans, te Rotterdam. Door de arrond.-regtbank te Deventer is regtsingang verleend tegen een bedelaar-kolonist te Ommerschans, ter zake van het schrijven van een brandbrief aan den burgemeester te Oss, bij wien hij zich voor ecnige jaren persoonlijk vervoegde met verzoek om onderstandwelke echter geweigerd werdop grond dat hij in slaat was zelf het noodige te verdienen. Behalve een arrest van het prov. gcreglshof in Drenthe, waarbij hij in 1872 wegens dergelijk misdrijf lot cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren werd veroordeeld, heelt de man nog zeven vonnissen, ter zake van mishandeling, landloopcrij, diefstal en opligting te zijnen laste. Te Munnckezijl, in Groningen, is bij het inpolderingswerk een werk man, die ongelukkiglijk struikelde, door twee ijzeren wagens met zoden overreden en gedood. Ilij laat vier kinderen na. Te Appingedam veroorzaakte Donderdag II. het volgende voorval vrij wat opschudding. De zoon van den logementhouder E. sprong om onbe kende redenen, na de ruilen en een raamlat te hebben verbrijzeld, door een glasraam uit de eerste verdhping op de straat, met het ongelukkig ge volg, dal hij met gebroken been ter zijde van de straat neerlag en zich daar aan een hek vastklemde. Ten aanschouwe van de ouders van den ongelukkige werd hij daarna opgenomen en op last des vaders in den stal op een bos stroo nedergelcgd. De jongeling is naar liet akademisch ziekenhuis te Groningen overgebragt. Bij een lievig onweder, dat Vrijdag nacht over Roermond en omstreken woedde, is onder llcslcn een huis door den bliksem getroffen. Het huis en de inboedel is verbrand, daaronder een paar koeijen en eene aanzienlijke hoeveelheid veldvruchten. Men schrijft uit Roermond aan het F.: Vrijdag tusschen 9 en 10 uren passeerde hier een gedeelte van de bezetting te Maastricht, die den nacht in Echt en omstreken had doorgebragt. Een ander gedeelte had reeds des morgens te 8 uren de stad verlaten. In het geheel zijn hier tusschen de drie- en vierduizend man gepasseerd in de rigting van Weert om aan de manocuvr, s in de Peel deel te nemen. Treurig was de aanblik der troepen vooral van die welke hier den IQ11"1 arriveerden, maar nog treuriger moet liet cr den I8llen uitgezien hebben met het garnizoen, dat zijn kwartier in Sittard betrokken had. Bestoven en bezweet, met doffe oogen en wezenlooze gezigten, zaagt gij ze voorbij trekken. Niets boeide hun oog, hun cenig verlangen was het doel van hun logt, hun grootste genot een "«plaats rust!"" De berigten aangaande het ««vallen"" van manschappen schijnen echter ook hier schromelijk overdreven. Uit vrij goede bron kan ik tl mce- deelen, dat van vier hun leven te betreuren valt, waarvan een tengevolge van den slag van een paard, twee aan overmatig gebruik van verkoelende dranken en een aan zonnesteekmet daarop gevolgde verkeerde behandeling door de lieden, bij wie hij was opgenomen, althans door niet-bevoegden. Een der militairen is ook door zijn hand geschoten. Het aantal van hen, die onder den invloed van de tropische hitte meer of minder ziek zijn ge worden, moet echter zeer aanzienlijk zijn en is moeieljjk op te geven. Men spreekt van meer dan honderd. 's GRAVENHAGE, 23 Augustus. Door Z. M. is aan jh'. mr. H. J. van der lleim, minister van financiën vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van Onze Lieve Vrouw Ontvangenis van Villa Vicosa hem door den koning van Portugal geschonken. Tol kanlonregtcr te Zicrikzcc is benoemd de heer mr. J. H. L. van Buren, thans kanlonregler te Tholen; tot notaris te Vrouwe-Parochie (arrond. Leeuwarden) de heer D. llussem, cand.-notaris te Rauwerd; en tot notaris te Witmarsum de heer E. J. Oderhaus, cand.-notaris te lluizum. Tot commissaris van policic en commissaris der rijks-policie te Vlaar- dingen i» benoemd de heer A. Doijer, thans commissaris van policie te Tiel, en tot commissaris van policic te Tiel J, J. llardenbcrg, inspecteur van policie te 's Gravenhage. De adelborst le kl. 11. J. E van Gogh, uit O. I. teruggekeerd, is op non-acliviteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aansl. geen gehoor verleencn. Litri'luNtiAiMlSCHK B K Hl H m t: a s-: 5. a sr LONDEN 22 Augustus. Bij de ramp, aan de Mistletoe overkomen, heeft zich vooral door zijn moedig gedrag onderscheiden een van de matrozendie rondom de stukken van hel wrak zwemmende, de dame, die verdronken is, een tijd lang vast hield, zoodat er nog hoop bestond dat zij gered zou worden. Ongelukkig raakten beiden echter zoo verward in het want, dat de matroos zijn last loslaten en duiken moest om zich zelf le redden. Kapitein Fullerton, van het koninklijk jagtdie ook over boord was geraaktwas onvermoeid in zijn po gingen om te redden. Ook de koningin sloeg in de grootste ontroering zelve handen aan hel werk. De kapitein en de stuurman Nathaniel Turner laten weduwen met vijf en twee kinderen na. De overige bemanning van het iagt, in hel geheheel bestaande uit elf personen, kwam er gelukkig af, be halve de holmeester, die den arm brak. Geen van allen kunnen zich een denkbeeld maken hoe het ongeluk heeft kunnen plaats hebben. De eigenaar van het jagt, de heer Heywood, en de dames Peel zalen juist in de kajuit thee te drinken, toen het jagt met de koninklijke vlag in het gezigtkwam. Zij gingen alle drie naar het dek en toen een oogenblik later een botsing onvermijdelijk scheen, riep Hiscock de hofmeester, de dames en de beman ning toe om hem le volgen. Hij hielp miss Eleonore Peel aan boord van de Alberta en keerde ijlings terug om ook haar zuster te helpen, toen dc groote mast op hem neerviel en zijn arm verbrijzelde. Met zeer veel moeite gelukte het eten heer Heywood zich le redden aan een touwdat een der matrozen van de Alberta hem toewierp. Het standbeeld voor wijlen lord Mayo is Donderdag in de hoofdstraat van Cockcrmouth (Cumberland) op eenvoudige doch plegtige wijze onthuld door lord Napier, die de interimaire leiding van de Indische zaken aan vaardde na den moord op den onder-koning in 1872 gepleegd. Lord Napier deed in zijn gedachtenisrede uitkomen, welk een naam lord Mayo zich ge durende zijn kort regentschap over het Britsch-lndisch rijk gemaakt had als verstandig en beleidvol staatsman. Er is een openbare inschrijving geopend tot hel verzamelen van gel- den, ten einde voor het parlementslid Plimsoll een standbeeld op te rigten in dc nabijheid der Londensche dokken. De commissie voor deze zaak be staat uit werklieden, in dienst bij de voornaamste scheepsbouwmeesters en fabrikanten, Alhier heeft zich eene commissie gevormd, om voor Mozes Monlefiore een gedenkleeken te slichten. Naar den wensch van den edelen grijsaard zal dat gedenkleeken bestaan in een londs tot voortdurende verbetering van den toestand der Israëliten in het H. Land door het bevorderen van nijver heid, landbouw, het bouwen van woningen enz. In Engeland zijn daarvoor reeds vele giften, daaronder van ƒ6000, ƒ3000 en vele van 1200 bij gedragen. Nabij Birkenhead heelt weder eene botsing van twee spoortreinen plaats gehad; ruim 20 personen werden daarbij gewond. Uit New-York meldt men dat er weder verscheidene negers in Georgia zijn gevat, naar aanleiding van den toeleg om de blanken te vermoorden, Zeven der gevangenen hebben bekendin de zamenspanning le zijn be trokken; zij verklaren gehandeld te hebben op last van Rivers, den gene raal der negermilitie, van Burke-Countyin Zuid-Carolina, waar beide par tijen dc wapenen hebben opgevat. Op eene afdeeling blankenwelke tot verkenning was uitgezonden, is gescholen, doch over het algemeen gelooft men dat er geen vrees behoeft te bestaan voor ernstige wanordelijkheden. Men denkt dat het hoog geregtshol binnenkort zal worden bijeengeroepen. De gouverneur is voor eene krachtige houding, doch zonder voortvarendheid, FBANKRUH. Door eenige dagbladen werd dezer dagen gemeld dat eene zeer boog geplaatste persoon, reizende onder den naam van gravin von Hohenems (de keizerin van Oostenrijk), op een rijlogtje naar Sassetot door Franschen be- Ieedigd is geworden. Dit berigt werd dadelijk tegengesproken. Naar men verneemt heeft het gerucht zijn ontstaan le danken aan liet volgende voor val: de keizerin, die eene zeer goede rijderes is, maakt dagelijks groote rijtoertjes in den omtrek van Sassetot. Voor eenige dagen nu reed zij, om een stofFigen weg te vermijden, over een aardappelveld, toen plotseling een boer te voorschijn kwamdie hel paard bij den teugel greep en de keizerin, welke hij natuurlijk niet kende, toeriep: «Wilt ge wel ophouden over mijne aardappelen te draven? Dat doel men niet, ma petite dame." De keizerin lachte en verliet dadelijk het aardappelveld. t— liet te Poitiers gehouden katholieke congres heeft nog al dc aandacht getrokken, bjj gemis van meer belangrijke feiten. Niet slechts geestelijken van allen rang, ook leden der nationale vergadering en officieren van het leger waren daar tegenwoordig. De voorzitters der katholieke comités, de afgevaardigden der katholieke arbeiders-vereenigingen hebben zich met de ultramontaansche geleerden en dagbladschrijvers in de kerk van het seminarie te Poitiers vereenigd ter bijwoning van de godsdienstoefening welke aai het congres voorafging. Al de woordvoerders betoogden dat het lot van Frankrijk innig verbonden is met het lot van het Vatikaanen dat dit laatste thans oogenblikkelijk lijdt, om geen andere reden dan omdat Frank rijk niet geplaatst is op het standpuntdat het krachtens Gods beschikking en van regtswege moet innemen. De aartsbisschop van Ncw-Orleans, m Franschman, was een der meest toegejuichte sprekers. Het berigt van de reis van mgr. Dupanloup naar Rome wordt beves tigd. Men verzekert zelfs, dat de H. Vader hem eene eigenhandige uitnoo- diging heeft gezonden en dal zijne komst in verband staat met de oprigting van katholieke hoogescholen in Frankrijk. Men verneemt dat de Zwitsersche bondsraad 330,000 fr. heeft overge maakt aan den heer Kern, Zwifsersch gezant in Frankrijk, hel bedrag iet gelden, in Zwitserland bijeengebragt ten behoeve van de door overstroomiug geteisterde bevolking van zuidelijk Frankrijk. Men onderstelt, dal door later nog inkomende giften het totaal tot boven de 400,000 fr. zal stijgen, Men weet onder anderen dal nu reeds meer dan 65000 fr. in Waadiand bijeengebragt zijn die later hij den bondsraad zullen ingezonden worden. De nieuwe vergaderzaal der nationale vergadering zal den 1S,,D Decem ber aanst. gereed zijn. In de landbouwkolonie te Mettray werden van 1 Januarij 1865 tot 1 Januarij 1875 opgenomen 337'jeugdige veroordeelden, afkomstig uit Parjjs, waarvan er op den laatstgenoemden dag 206 waren ontslagen. Van die ontslagenen waren 91 naar Parijs teruggekeerd om in verschillende bedrij ven en ambachten te worden gebezigd, 12 naar Parijs teruggekeerd in eend werkkring niet tot de nijverheid behoorendc, 56 als kinderen van slecht te naam en faam bekend staande ouders in provinciesteden of ten platte» lande geplaatst, namelijk 34 in handwerknijverheidsbedrijven en 22 in bet landbouwbedrijf of als huisbedienden, 29 in de krijgsdienst getreden, 3 naar een gasthuis geëvacueerd. 1 als buitenlander naar zijn vaderlaud te- ruggebragt, en 2 naar eene proteslantsche strafkolonie overgebragt. overige 12 waren in hel geslicht overleden. Ofschoon op één na de uitgebreidste, is Mettray echter niet de eenige instelling tot verbetering van jeugdige veroordeelden in Frankrijk. Of den lfttD Maart 1875 bestonden er 12 rijkskoloniën en 44 particuliere der gelijke instellingen. In de rijksgestichten, waarvan 10 voor knapen en2 voor meisjes bestemd, werden op dat tijdstip 2222 knapen en 118 meisjes in de particuliere gestichtenwaarvan 24 voor knapen en 20 voor

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2