LEIDSCHE COURANT. 1 MAANDAG 23 AUGUSTUS. STADS-BER1CHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. N°. 105. Dê Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Oe BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 20ste" dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrechtvoor wijk V, dienst 1875/6; zijnde een ieder verplicht zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leides, 21 Augustus 1875. STOFFELS, Weth. 1". Burgr. LEIDEN, 21 Augustus. Heden middag werd in de stadszaal de tentoonstelling van planten gekweekt door den werkenden stand, geopend. Even als ten vorigen jare reeds plaats vond, ging de commissie van de volksvoorlezingen voort met liet gelukkige denkbeeld liefde voor plant en bloem op te wekken en aan te moedigen, door het verstrekken van zaden en stekken aan den werkenden stand en bekrooningen uit te loven voor de schoonst gekweekte exemplaren, die erop de tentoonstelling dezer plantenzouden worden ingeleverd. De voorzitter der commissie, ds. A. M. L. Riimke, opende deze tentoonstel ling en begon met in de eerste plaats een hartelijk welkom toe te roepen aan hen door wier inzendingen de tentoonstelling is mogelijk geworden en vervolgens een ieder die door zijne bijdrage, klein of groot, van zijne belang stelling blijken deed. Met een blik op de tentoonstellingop de verscheiden heid van schoone bloemen en planten, wier liefelijke geuren het gebouw vervulden, herinnerde de spreker er aan dat de indruk van al dit schoon hier verzameld nog sterker wordt, als men bedenkt dat dit alles niet ge kweekt is in gaard of tuin, maar in de nederige woningen van den wej kenden stand. Met een enkelen trek schilderde hij die huisjes, waar w wandelende in achterbuurten, die planten reeds meermalen hebben aanschouw vóór de vensters bloeijende of in het vertrek «waar zij gretig eiken zonne straal opvingendie in de dikwijls naauwe straten zoo schaars binnendrong." De spreker schilderde de teedere zorg, de klimmende belangstelling in zulk eene woning voor en in den bloei dier planten; hoe soms met het opengaan van een bloemknop in het vaak bedrukte gezin een lichtstraaltje van vreugde verscheen als de kinderen verrast en juichend riepen «alweer een knop." Juist daarin ligt de waarde dezer tentoonstelling in al wat er moest voorafgaanin het zorgen en hopen toen iederen plant gekweekt werd en gekoesterd. Dat was ook wel te zien aan menig kindaan menige moeder, die hun plant aan de commissie kwamen ter hand stellen, dat zj^hnar een "groole schat" toevertrouwdenwaarvan het gemis gedurende de dagen der tentoonstelling zeker werd gevoeld. 'Waar bloemen zijn is het leven minder dor", riep de redenaar met den dichter uit. om zijn toehoorders den veredelenden invloed te herinneren, die de bloem op het hart des mcnschen uitoefent, vooral daar, waar zij het sieraad is tusschen anders sombere wanden, en de «orde" schetsende, die haar verpleging cischt. Daarom kon het ookvolgens hemniet genoeg worden herhaald, dat tentoonstellingen als deze niet enkel gehouden worden om de zinnen te streelen, maar vooral omdat zij eene zedelijke strekking heb ben en werkelijk bijdragen tot verbetering van het volk. Met een woord van dank aan de commissie van beoordeeling cn van op rekking tot ondersteuning dezer goede zaak besloot de spreker. Zondag is de tentoonstelling den geheelen dag geopend en in den avond zal de muziek van het regiment infanterie, daartoe welwillend afgestaan, zich even als heden middag laten hooren. Wij besluiten met de verzekering, dat de tentoonstelling een bezoek over waard is, en dat zij, vergeleken met het vorige jaar, toeneemt in uilge- breidheid en beteekenis. De prijzen,die hoofdzakelijk beslaan in oude gouden dukatenzullen Maandag avond ten 8 ure plegtig worden uitgereikt door 'Dn eere-voorzilter der tentoonstelling, den wethouder Stoffels. De commissie van bcoordeeling heeft aan de volgende inzenders prijzen toegekend; A. Aan inzenders van door de commissie in Mei afgegeven jonge planten I« prijs, P. J. Christiaanse, L. de Groot, J. Hemerik, J van der Meer, D. Mater, F. W. Lauta van Eysma, J. Ooslveen; 2« prijs, G. Bolt, H. Buiten dijk, J. Bonnet, N. Duk, L. C. van Duuren, S. Kershof, D. Klinkpnberg Th. Lalerveer, J. Nieuwcnburg, J. Olivier, P. Oudshoorn, J. van Wijk, A. Wag.emans, J. Verstraten; 3e prijs, L. Aalbertsberg, J. A. Beuzema- ker, J. Boutnan, J. Borneville, P. Bey, L. Blanken, J Chaudron, P. Ding jan, F. W. Doove, H. J. Drinhuyzen, F. T. Doove, W. H. Dee, J. Devilee, L. van Es, J. C. Fontijn, J. M. van Gelder, J. de Groot, J. R. de Hen, A. II. Keller, G. LoozenH. D. Mieremet, vrouw 11. Maas, H. B. van Nie- hoff, A. van Oosten S'.J. de Ridder, J. SleglenhorslF. Sollie, II. Selier, J. Schrijver, II. Teunissen, L. Uytenbosch, V. Volkert, M. J. E. de Vrind, J. W. van Wyk, P. J. Brosi, D. Greevink, J. G. Mathol, A. reltenburg, J. Wiggers. B. Aan inzenders van oudere planten, die reeds langer in hun bezit wa ren: Afzonderlijk beschikbaar gestelde prijzen, L. Clavan, L. Slegtenhorst F. W. Lauta van Eysma, P. F. Bourgeois, D. Smit, J, Kriest. J. van der Meer, G. Bolt, II. Selier, M. RodbardW. van Polanen, II. Marks, M. Bro- mans, P. Hoopen, G. Zijlstra, M. Dupe. I. H. Wijtenbtirg, D. J. P. Molles. A. van den Brander, A. Vermey, F. Sollie, J. A. Sleivc, J. J. C. van der Meer, P. Groen in 'tWoud, F. llemerik, P. J. Gertenaar. De aldeeling A. telt 516 inzenders; de afdeeling B. 157 inzenders. De raad van bestuur der rijksinstelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde alhier heeft bekend gemaakt, dat voor de in schrijving der studenten voor den cursus van 1875- 1876 zal gevaceerd worden op Dingsdag, 7 September e. k.des namiddags ten 2 ure, in het gebouw der instelling in de Kloksteeg. Heden morgen had, naar men ons mededeelt, in deConscientieslraat een huiselijk tooneellje plaats, dat ernstige gevolgen had. Een man, beneveld door den Schiedammer, klopte bij zijne zuster aan 'om geld, en ver klaarde zelfs, op hare weigering, dat hij het moest hebben. Dit deed de vrouw zoodanig in drift ontsteken dat zij eenen stoel opnam en daarmede haren broeder eenige slagen op het hoofd toebragt, met het gevolg dat hij ern stig gewond werd en heelkundige hulp terstond moest worden ingeroepen. [let getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 62 tot 75 volwassen personen en 15 lot 19 kinderen. De minister van oorlog heeft ter algemeene kennis gebragt dat tegen 1 September aanst. voor een civiel ingenieur of voor een ingenieur van den waterstaat de gelegenheid is opengesteld, om aan de Kon. militaire akademie te Breda als leeraar in waterbouwkunde cn het waterbouwkundig tcekenen op te treden, tegen een jaarlijksch traclement van ƒ2000 a ƒ2400. Solli citanten naar genoemde betrekking kunnen zich, tot het bekomen van nadere inlichtingen omtrent den aard van den bedoelden werkkring, wen den tol den generaal-majoor, gouverneur van voormelde inrigting, aan welken opper-officier tevens de verzoeken om plaatsing moeten worden ingezonden. -- De Staatscourant bevat het verslag der commissie belast met het afne men der geneeskundige examens, omtrent de werkzaamheden verrigt in hare tweede zitting van 1 Jutiij tot 29 Julij te Utrecht gehouden. Blijkens dat verslag is de commissie van oordeel dat het noodig zal zijn het aantal leden der commissie te vermeerderen en acht zij het minder doelmatig dat de tweede lilting definitief blijft vastgesteld in den maanden Jnnij en Juljj, daar de ervaring leert, dat juist in die maanden hel aantal zieken in de ziekenhuizen veelal geringer is. Nu moest dezelfde zieke wel eens twee malen hel onderwerp uitmaken van de medische kliniek. Bovenbedoelde maanden zijn naar het oordeel der commissie ook minder geschikt voor het honden van examen, uit hoofde de in dien tijd veelal voorkomende hooge temperatuur eenen minder gewensehten invloed uitoefent zoowel op de exa minatoren als op de candidaten. Dat ook het doen van lijkopeningen en bewaren van lijken tot het verrigten van heelkundige kunstbewerkingen juist gedurende dien warmen tijd vele eigenaardige en niet te vermijden be zwaren oplevert, zal, meent zij, geen nader betoog vereischcn. Herhaaldelijk komen ter post briefkaartformulierenzonder postzegel- stempel, doch die door de afzenders van een frankeerzegel van één cent zijn voorzienmet het doel om het aan de achterzijde geplaatste gedrukte

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1