PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. vermoedelijk nit vrees dat de zamenkomst op Duitsch grondgebied zou wor den verboden. Voorts is bekend gemaakt, dal eene geestelijke orde, die in j pruissen krachtens de wet op de orden en congregatiën verboden is. den jjiw, September (Maria geboorte) te Parijs in de kerk Notre Dame des Vic- toires een gedenksteen zal plaatsen, zoodat de bedevaart eerst den O11'" te Lourdes zal plaats hebben. Naar men zegt zou de Fransche regering, die niet zeer gediend is met de komst der bedevaartgangers, deze laatste mani festatie willen verbieden. Het nieuwe havenbassin en centraal-goederen-station te Mannheim zijn thans opengesteld, liet bassin heeft eene lengte van 2100 en eene breedte van 120 meter, llet slation met terrein, lang 2580, breed 150 meter, bevat groote magazijnen, waaronder vier voor het goederenvervoer te land. De heer Krupp, te Essen, is voornemens zelf een schip te bevrachten met de voorwerpen, die hij te Philadelphia wil tentoonstellen; daaronder behoort een zoogenaamde duizendponder, een kanon, dat 40 voet lang en 55000 kilogram zwaar is. De staat van zaken in Herzegowina wordt met den dag van ernstiger aard; de strijd tusschen de opstandelingen en de Turksche troepen wordt met verbittering gestreden, en de eersten krijgen voortdurend versterking van de zijde hunner stamverwanten uit Servie en Montenegro, alwaar de baat tegen de Turken zoo diep geworteld is. Vorst Milanin Servieloopt gevaar zijne populariteit te verliezen; hij toch kan moeijelijk toegeven aan bet verlangen des volks om zich openlijk voor de partij van den opstand te ver klaren. Voor Turkye is nu laatstelijk de zaak nog moeijelijker geworden door den opstand in Bosnië. De belangrijke 'stad Banialukaeen vesting met een bevolking van 10000 personen, is in de magt der opstandelingen. De steden Dubicza. Berbir en Kostaïnicza zijn in brand gestoken en een groot aantal Turken bij die gelegenheid vermoord. Een en ander geeft aan leiding, en niet zonder grond, dat men weder met angst de zoo gevaarvolle Oostersche qnaestie ziet oprijzen, waarvan men de oplossing zoolang moge lijk tracht te vermijden. Omtrent de houding van het naburige Ooslenrjjk in de zaak, meldt een officieus blad het volgende: Zoo men te Konstantinopel geloofde, dat alles met eene welwillende onzijdigheid en onderdrukking van den opstand afge daan zou zijn, dan zal men zich teleurgesteld zien. Hebben de groote mogendheden de onderdrukking van den opstand voor eene binnenlandsche aangelegenheid van Turkije verklaard en de handhaving der integriteit van hel Turksche rijk beloofdzij mogen toch aanspraak maken op het regt de orde op gevaar en kosten van Turkije te herstellen, wanneer het niet de magt en den wil bewijst, zijne internationale pligten te vervullen. In dit. maar ook alleen in dit geval is het mogelijkdat een der groote mo gendheden, waarschijnlijk Oostenrijk, als mandataris der traclaatmogendhe- den met de bezetting van het opgestane gebied en zijn beheer in naam des Sultans belast wordt. Men meldt uit Nisjni-Novgorod, dat de kooplieden en koopwaren in ongehoorden getale naar de jaarmarkt stroomen. Er is geen plaatsje meer in de geheele stad noch in den omtrek; de talrijke hótels en herbergen zijn opgepropt met menschen, en de Wolga, evenals de Kama, zijn ondanks het groot aantal booten, die op en neêr varen, niet meer voldoende voor het vervoer van reizigers en goederen. De Aziaten leveren het grootste contin gent van handelaars: Bucharen, Khiwanen, Tartaren, Perzen, Armeniërs, zelfs Indiërs en Chinezen, allen zijn bijeengekomen om hun waren te ver- koopen en de Russische waren in te slaan. De beweging van de jaarmarkt waarbij het vorige jaar 180 millioen roebels werden omgezet, zal dit jaar zeker 190 millioen en meer bedragen. Men kan zich een voorstelling ma ken, van welken aard deze beweging zal zijn, als eens de spoorwegen naar Kazan en de Ural eenerzijds, en naar Syzran, de voortzetting van de Oren- burger liju, voltooid zullen zijn. ROME, 19 Augustus. De regering der republiek San-Salvador heeft aan de ltaliaansche onderdanen die bij de gebeurtenissen in San-Miguel benadeeld zijn gewordeneen schadevergoeding van 250,000 duros toegekenden bovendien hoop gegeven op het straffen van de schuldigen. 10NDEN, 20 Augustus. Daily News meldt uil New-York van gisteren hel volgende: "Aan de autoriteiten is berigt dat in de districten Washington en Jeflcrson (slaat Georgia) tachtig negers zijn in hechtenis genomen, we gens zamenzwcring ten doel hebbende een algemcenen moord van de blan ken. Het gerucht van dit complot vindt weinig geloof in het Noorden maar in het Zuiden hecrscht een groote spanning. De gouverneur van Georgia heeft de blanken-militie mobiel gemaakt." TOULOUSE, 19 Augustus. De kommandant van het in de Middellandsche zee gezonken adviesjagt is vrijgesproken. WEENEN, 19 Augustus. Het Oostennjksche comité der Anglobank, een einde willeude maken aan de geruchten betreffende een uit te schrijven stor ting. stelt voor de in omloop zijne tweehonderdduizend recepissen, op welke ƒ120 is gestort, in te wisselen tegen honderdtwintigduizend volgefourneerde aandeelen van ƒ200. ÜAGUSA, 19 Augustus. Talrijke vrijcorpsen Serviërs trekken naar Bosnië. De opstand is uilgebroken in Turkscb-Croatië. In de streek tusschen Bilay en Otacq weigeren de inwoners belasting te betalen. MADRID, 19 Augustus. Tusschen Barcelona en Saragossa is een spoor trein aangehouden geworden door roovers, die de reizigers plunderden. Het Iregat Vitoria bombardeert Bermeo, welks stad bijna geheel vernield is. Volgens berigt uit Miranda van den 18de is generaal Lorna met versler- King naar Valmena opgerukt. BOURG-MADAME19 Augustus. De Carlisten rukken voorwaarts om de j gemeenschap tusschen Puycerda en Seo d'Urgel af te snijden en het provian deren te beletten. Twaalf wagens met voedingsmiddelen voor de Alfonsisten bestemd zijn in hunne handen gevallen. Saballs is met zijne troepen voor Seo d'Urgel verschenen; andere corpsen Carlisten komen den belegerden te hulp. De 29slc jaarvergadering der Nedcrlandsche Botanische Vereeniging werd den 16dtD Juli te Boxtel gehouden, onder voorzitterschap van het honorair lid dr. W. Pleyle. Brieven van verontschuldiging over het niet bijwonen dei- vergadering waren ingekomen van de bh.: T. T. Hinxt, F. W. van Eeden, J. M. de Boer, dr. C. A. J. A. Oudemans, dr. W. Burck, A. J. de Bruyn en Th. II. A. J. Abeleven; uit de mededeelingen van den Secretaris bleek dat de Vereeniging het verlies te betreuren heeft van den heer Ant. Ilersch, gewoon lid der Vereenigingvan de honoraire leden de heeren m'. 11. J. Koenen en G. Visser van Hazerswoude en van het correspondeerend lid dr. E. Thuret te Antibesallen in den loop van dit vereenigingsjaar overleden. Tot leden werden gekozen: de heeren N. van Aken, apotheker te Breda, dr. J. G. Boerlage te Uithoorn, dr. J. J. Couvée te Deventer, dr. J. C. Cos- terus te Amsterdam, L. J. van der Harst, Ieeraar aan 'srijks-veeartsenij school te Utrecht, M. Hesselink te Glimmen en dr. L. Posthumus. Ieeraar aan de hoogere burgerschool te Goes, en tot honoraire leden de heeren: mr. R. T. Bijleveld, substituut-officier van justitie te Leiden, en O. W. baron van Wassenaer van Catwijcklid van de tweede kamer der staten-gcneraal, te 's Gravenhage. Uit de verslagen van den President ea Conservator bleek, dat inzendingen voor het herbarium waren ingekomen van onze medeleden de heerendr. J. G. 11. Rombouts, Th. H. A. J. Abeleven, R. E. de Haan, W. K. J. Schoor, T. T. Hinxt en H. J. Kok Ankersmit en bovendien van den heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch, terwijl de bibliotheek door vele geschenken van binnen- en buitenlandsche personen en genootschappen aanmerkelijk was uitgebreid. De bezending van den heer Rombouts is zeker de belangrijkste en eene van hooge waarde, daar zij beslaat uit het herbarium vroeger door hem zeiven en de heeren dr. C. M. van der Sande Lacoste en dr J. J. F. H. T. Merkds Doornik in de omstreken van Amsterdam bijeengebracht en dc authentieke exemplaren bevat, waarnaar in 1852 de Flora Amstelaedamensis door hen bewerkt is. Dr. Rombouts ontving dan ook den welmeenendslen dank der vergadering voor zijn allerbelangrijkst geschenk. De heer dr. W. Pleyle hield eene bijdrage over de blauwe en witte Egyp tische Lotus, naar aanleiding van een bezoek van prof. Caspary te Leiden, en lichtte een en ander toe door afbeeldingen en afdrukken in gips van voorwerpen in het Leidsch museum bewaard. Door den heer J. Post werd ter tafel gebracht een monstreuse vergroeiing van twee kalabaspeeren en eene monstreuse ontwikkeling van den bloemstengel bij Taraxacum officinale, ter breedte van 0,07 meter. Door den heer W. Burck was ingezonden en werden voorgelezen, de resultaten van zijn onderzoek naar de ontwik- kelings-geschiedenis van het prothallium van het geslacht Aneimia. Nog moet vermeld worden, dat door den heer Kok Ankersmit eenige planten werden ter tafel gebracht, door hem in de omstreken van Apeldoorn en ecnigr andere plaatsen ingezameld waaronder D. longifolia L., Sparga- nium minimum Fr., Potamogelon plantagineus duCroz, Etatine hexandra DC., of major BraunMontia minor Gmel.Atropa Belladonna L., Ba- trachium hololeucos GarkeUtricularia minor L- De heer N. van Aken. apotheker te Breda, toen nog door geen titel aan de Vereeniging verbonden, heelt eene kleine verzameling van zeer keurig ge droogde phanerogamens ingezonden, o. a. Phyteuma spicatum L., Lysima- chia netnorum L., Geunt rirale L.Paris quadrifolia L Aster Salignus iFilld.Lobelia Dorlmanna L., Malva moschala L.Fritillaria Meleagris Ij. Carex canescens L.C. filiformis L.Polygonum Bistorta L., San- guisorba officinalis L., en Cirsium anglicum Lk. Nadat bepaald was dat den volgenden dag eene excursie in de omstreken van Boxtel zoude gedaan worden en de volgende jaarvergadering te Leiden zal plaats hebben, werd de vergadering met den gewonen gemeenschappe- lijken maaltijd besloten. Namens de Vereeniging, Nijmegen, Aug. 1875. de Secretaris, Th. II. A. J. A BE LEVEN. VIJFTIG-JARIG E ÏHHELIJRSVKREEVIGIAG van HENDRIK WILLEM HAZENBERG en CATHARINA KLEYNENBERGII. Receptie Zondag 22 Augustus 1875. sggggggggggggggggggggggggsasa? Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Koon M. HAZENBERG VAN DER STOOP. Leiden, 20 Augustus 1875. Algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van onzen Zoon ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. j. DIJKERMAN. Rhenen, 18 Augustus 1875. J. C- DIJKERMAN, Blanken.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3