zoek in te stellen. De moordenaar, zekere Housen in het gehucht woon achtig, die, na eene koele en onbeduidende woordenwisseling, zijn slagtoffer door middel van een geweerschot van het leven heeft beroofdis er in geslaagd overijld, ofschoon slechts met hemd en broek gekleed en op klom- pen, de wijk op Pruissisch grondgebied te nemen, 's Namiddags is hij aldaar nog in het veld gezien. Uit het thans rondgedeelde verslag der commissie van rapporteurs van de tweede kamer over het wels-ontwerp tot wijziging der wet van 19 Aug. 1861 {Stbl. n°. 72) betrekkelijk de nat. militie blijkt, dat de onderstelling, dat de minister van oorlog de door zijn voorganger met de ministers van binnen), zaken en van marine ingediende voordragt handhaaft, juist is. Met de strekking dier voordragt kon hij zich allezins vereenigen. Enkele ver anderingen die de voordragt in hare hooidbeginselen ongedeerd latenwor den door hem noodig geacht. Zij strekken, om, met behoud van die hoofd beginselen de belangen van de dienst en meerdere billijkheid en regelmaat in de toepassing en uilvoering van de wet te bevorderen en te verzekeren. Eene van de voorname wijzigingen, welke de regeriug nu in de wet wenscht gebragt te zien, betreft de bepaling van het tijdstip van inlijving derligting. Die inlijving heeft thans in de eerste helft der maand Mei plaats. Aan in lijving in September wordt echter door den minister van oorlog de voor keur gegeven. Nadat de. minister de bedenkingen die legen het ontwerp waren ge maakt, breedvoerig had wederlegd, verklaart de commissie van rapporteurs dal die antwoorden der regering niet het noodige licht verspreidden over de punten, waarop bet bij de beoordeeling dezer voordragt aankomt. Zij kan zich niet ontveinzen, dat in de gewisselde stukken van regeringswege weinig wordt aangevoerd lot verdediging van het voorstel tot verhooging van liet militiccontingent. De commissie is van oordeel dat de vertegen woordiging moeijelijk hare goedkeuring kan geven aan eene verhooging van het militiecontingenl, wanneer hel voorgedragen verhoogde cijfer niet vol doende wordt geregivaardigd en wanneer niets bekend is omtrent de finan- lielo gevolgen. Zij verwacht dal de toegezegde nadere mededeeling der re gering de noodige gegevens tot beoordeeling der voorgestelde contingents- verhooging zullen verschaffen. 's GKAVENHAGE20 Augustus. De 2lle luit. 11. W. A. A. baron van Dedemvan liet le reg. huzaren, is voor den tijd van vier jaren gedetacheerd bij liet wapen der cavalerie van het leger in Ned. Indië.' De eerste kamer der staten-gencraal is bijeengeroepen tegen Maandag ;:0 Augustus, des avonds ten 8 ure. liet prov. gcregtshof in Zuidholland behandelde heden het strafproces tegen zekeren v. d. V,-, laatstelijk winkelier, melkverkooper en landbouwer te Haarlemmermeer, doch later le Kralingen verblijf houdende. Op eigen aangifte verklaarde de arrond.-reglbank te Haarlem hem den 20,n April jl. in staal van faillissement, waarbij het bleek dat zijne schulden omstreeks ƒ6000 bedroegen, terwijl bij de inventarisatie voor eene waarde van bijpa ƒ2000 werd aangetroffen. Hoezeer de gefailleerde den curator verklaarde behalve een zilveren knip niets meer te bezitten, kwam na eenigen tijd aan het licht dat v. d. V. van Haarlemmermeer naar Kralingen had doen ver voeren en aldaar ter bewaring had gegeven een groot aantal koopmanschap pen, waren en goederen, die tot zijn boedel behoorden, ter waarde van ƒ309.25. Ook had bij verzwegen het bezit van eenige gouden en zilveren voorwerpendie hij voor 35 met het regt van weder-inkoop te Leiden had van de hand gedaan. Deze feiten kwamen ter kennis van de justitie tijdens de hierbij betrokken persoon reeds in hechtenis was onder verdenking zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een vospaard uit eene weide nabij Kralingen, welk beest, volgens verklaring van getuigen, door den besch. le Gouda zou verkocht zijn voor 75. Hoewel niet regt voor de waarheid uitkomende, bekende de besch. dal hij, ziende dat zijne zaken achteruitgingen, zich had doen failliet verklaren, nadat hij de massa goederen, bijna een gebeden inboedel, ten processe aan wezig. van Haarlemmermeer naar Kralingen had verzonden en die ter be waring had gegeven bij zekeren S.bij wien hij als kostganger zijn intrek had genomen, zulks met de bedoeling om die goederen aan zijn boedel te onttrekken. Ten aanzien van den diefstal van het paard ontkende besch. alle schuld. Hij trachtte den reglcr te doen geloovcn, dal hij in den nacht wanneer het paard zou ontvreemd zijn, niet in Kralingen, maar inde Haarlemmermeer was geweest. In de jl. Dingsdag gehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier is vastgesteld liet volgende adres aan den minister van financiën: »I)e aandacht der kamer van koophandel en fabrieken le 'sGravenliage is gevestigd op de sterke mededinging, welke de binnenlandsche handel in zijden stoffen en manufacturen in den laatsten tijd le lijden heeft van bui- tenlandsche huizen, die hier te lande op stalen verkoopen en hunne afzen- dingen bewerkstelligen in kistengevuld met kleine stukken afgesneden goederen, die, al worden zij aan de grenzen ook op de helft der waarde gedeclareerd, weinig gevaar van benadering loopen, daar bel slechts lappen zijn. Dezelfde mededinging ontslaat uit de op groote schaal toenemende rcglstreeksche bestelling dier stoffen van hier aan buitenlandsche huizen. Tegenover dergelijke mededinging staan de gevestigde handelaars natuur- lijk op een hoogst ongunstig standpunt. Zij toch, aan zware huishuur, j pers nele- en patentbelasting onderworpen, moeten het lijdelijk aanzien dat de vreemdeling zijne koopwaren, veelal legen een te laag regt ingevoerd, zonder patent en a contant afzet aan hunne kalanten, aan wie zij gewoon- j lijk niet anders dan op meer of minder langdurig crediel kunnen leveren. Hel ligt geenszins in de bedoeling der kamer dat de vrijheid van den handel zou worden beperkt of belemmerd. Zij gevoelt volkomen dat ieder behoort te worden vrijgelaten in de uitoefening van zijn regt om zich zijne v v benoodigdheden aan te schaffen, waar hij dit verkiest; en dat aan de bin. nenlandsche concurrentie moet worden overgelaten om zich te verdedigen tegen die van het buitenland. Maar aan den anderen kant meent de kamer ook dat de binnenlandsche handel er aanspraak op heelt dat hem, voor zoo. veel dit in de magt der regering ligt, de strijd om zijn bestaan en vooruit, gang mogelijk worde gemaakt. Daartoe acht de kamer hel van hel uiterste belang dat voor aanvoer m kleine hoeveelheden zijden en andere sloffen uit liet buitenlandniet minifo scherp dan voor aanvoeren van grooteren omvang worde toegezien op 4 heffing van regten naar de wezenlijke waarde der ingevoerde artikelen. De kamer neemt de vrijheid, deze aangelegenheid in de welwillende019. weging van U. E. aan te bevelen." Van wege het Kon. Zoöl. Bot. genootschap zal, op een gedeelte ra, het terrein, aan het genootschap tocbehoorendeen tentoonstelling in pluimgedierte worden gehouden op Zaturdag 18, Zondag 19 en Maandags September. De uitgeloofde prijzen beslaan uit: 9 gouden, 12 verg. zilvera 124 zilveren, 180 verz. bronzen en 293 bronzen medailles. BUITENLANDSCHE BËKIGTËN. ENGELA N D. LONDEN, 19 Augustus. Blijkens hel reeds vermelde rapport van het hoofd der Londen^ policie is de bevolking der hoofdstad thans geklommen tol 4,359,000 ziels In het jaar 1874 zijn 7764 nieuwe huizen gebouwd. Het nieuwe rioolstetó is thans afgewerkt. Door ruim gebouwde buizendiep onder den gr« liggende, worden de faecaliën enz. op onzigtbare wijze buiten Londen ia zee gevoerd. Dit werk heeft een arbeid van 17 jaren gevorderd en 15 tri Jioen gulden gekost. Te Hammersmith is een aannemer veroordeeld, een huis, dat hij aanbouw had, weder af te breken, omdat hij bij dien bouw in plaats metselkalk een mengsel gebruikt had bestaande uit één deel kalk en Js deelen zand. Tc Lurgan, in Ierland, is tusschen de lersche patriotten en de //OraiiH men" eene vechtpartij voorgevallenwaarbij verscheidene personen Iets ontvingen. De policie nam eenige belhamels in hechtenis, en deze werti tot eene maand gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. Men v wachtte verdere verstoring daar de optogt, die de vechtpartij ten gei* had. herhaald zal worden en de Orauge-partij dreigt een hernieuwdenm val te zullen doen. FBASHKIJB. De hertog Decazesminister van buitenlandsche zaken, heeft verkla zich niet naar Bordeaux te kunnen begeven om den algemeenen raadi presideren, maar op zijnen post le zullen blijven, omdat de gebeurtenis: in de Herzegowina, Bosnië en Servië zijne tegenwoordigheid alhier eischa Hij had reeds verscheidene malen een onderhoud met de gezanten van Turk;: Engeland, Rusland en Oostenrijk over den zeer ernsligen en voor den wei van Europa hoogst dreigenden toestand van die gewesten. De vice-admiraal La Roncière Le Noury vertrekt a. s. Zaturdag li Parijs om het opperbevel over het Middellandsche zee-eskader weder optil te nemen. De vloot zal den 25en of 2GC0 Augustus de recde van Toulon 1# laten, om een logt te doen langs de kusten van Italië, Sardinië en Corsa Op den 15tn Augustus 11. werd le Ville d'Avry in een particulier hel vuurwerk ontstoken. Op een der verlichte stukken, zoo geplaatst dat ij voor het publiek zigtbaar waren, stond te lezen: »vive l'Empereurü Eugenie!" Oogenblikkclijk verhieven zich van builen kreten: "vive laSt publique!" terwijl, men van binnen riep: »vive l'Empereur!Er ontsloil dientengevolge vrij wat opschudding en men vindt het vreemd dat menfo Bonapartistcn toelaat door dergelijke manifestaliën de openbare orde! verstoren. -- Volgens eeneu daarvan opgemaaklen slaat zijn te Toulouse doori overslrooming 1150 woningen vernield of bouwvallig geworden; waarin 953 in de voorstad St. Cyprien. Hier te lande is een aanzienlijk persoon uit Marokko aangeko» door den Sultan gezonden 0111 kennis te nemen van verscheidene takte van handel en nijverheid, en die kennis vervolgens aan te wenden tolk vordering van Marokko's welvaart. Bedoelde persoon zal ook Belgie bezoek# De Sultan van Marokko moet verder voornemens zijn eenige jongeliedn naar Frankrijk te zenden, om er hunne studiën te voltooijcn. De nieuw benoemde Amerikaansche kardinaal M'Closkey is DingsJt uit New-York te Havre aangekomen, op weg naar Rome, waar hij de it signien zijner waardigheid uit de handen van den Paus ontvangen zal. Maandag morgen bood het meer van het Bois de Boulogne le Pal een vreemd schouwspel. Een kat, die in het water was gevallen, klatnpn zich aan den rug van een zwaan vastom niet te verdrinken. De schrikte zwaan sliet jammerlijke angstkreten uit, en trachtte door mei4 vleugels le slaan en door te duiken de kat te verwijderen. Gedurende'! minuten dook de zwaan voortdurend, en slaagde de kat er steeds in, w# op den rug van den zwaan te komenals deze naar boven kwam. regende witte veeren. Eindelijk kwam aan het tooneel een einde, R zwaan werd geworgd door de kat en de kat verdronk. Uit Barcelona meldt men dat op eene Spaansche stoomboot, deExp'" die aldaar krijgsbehoeften innam, eene ontploffing heeft plaatsgehad,1 aan 50 menschen het leven kostte. Het vaartuig is gezonken. DUITiCllLAN». Sedert geruimen tijd was er sprake van eene bedevaart, die uit Duitse'1''* naar het bekende Lourdes in Frankrijk zou ondernomen worden. verneemt thans dat in plaats van te Aken of te Freiburg, zoo als aam" kelijk het plan was, de bedevaartgangers te Parijs zullen bijeenkom"

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2