ZATURDAG 21 AUGUSTUS. Ve Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den llemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roar 2.50 'sjaan. buiten de expeditiekosten. A'fzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnliün is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. STADS-RERICÏÏTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien art. 8. 1' alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van liet loeziclu hij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen by deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is ver leend aan J. M. GOHUS en I,. M. VAN GELDEUEN, tot het oprichten eencr Slachterij, in het perceel aan de Marendorpsachlergracht n°. 90. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in dc Leid- che Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. STOFFELS, Weill. I" Burg. Leiden, 20 Augustus 1875. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien dc Circulaire van den lieer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, van den llden Augustus 1875, A, n°. 2659 (2e afd.); Brengt ter algemeene kennis dat het model van den muilkorf, waar van liondcn, in de gevallen bij de Wet van 5 Juni 1875 Staatsblad n°. 110) vermeld, na de invoering dier Wet op 1° September ek. moeten voor zien zijn, overeenkomstig de beschikking des Ministers van Binnenlandsche Zaken, van 27 Juli II., opgenomen in de Staats-Courant van 28 daaraanvol gende, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging is gesteld; onder opmerking wijders dat, volgens bedoelde beschikking, dc muilkorven bij het gebruik gesloten moeten worden door middel van een vastzittend ofhangend slot, zóó aan den halsband bevestigd dat het afnemen van den korf, zonder sleutel o( zonder doorsnijding van den band, onmogelijk is. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in dc Leiclsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Augustus 1875. STOFFELS. Wethr. 1°. B. miNN F NL A !N DSCiiK li KR IGTEN LEIDEN, 20 Augustus. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat nog een vijftal plaatsen wordt opengesteld voor jongeliedendie wen- schenin verhand met het hooger onderwijs, dat te Amsterdam wordt gegeven, bij het garnizoens-hospilaal aldaar te worden opgeleid tot officier van gezondheid der 2'le kl. bij de zeemagt. De aan te nemen jongelingen moeten op den dag der toelating (I October) den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 19 jaren. Ouders of voogden, die verlangen hunne zonen of pupillen hiervoor in aanmerking te brengen moeten, met het oog op het tijdstip van den aanvang van den cursus, onver wijld een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. De adspirant moet in het bezit zijn van ccn diploma, afgegeven door eene ^taats-commissie, belast met het afnemen van hel eerste natuurkundig examen, waaruit blijkt, dat hij voldoende bewijzen heeft geleverd van hennis der Nederlandsche, Latijnsche, Fransche en Hoogduitsche talen en van de meet- en stelkunst, als voorbereiding tot beoefening der natuurkun dige wetenschappen. - Door de commissie voor de eindexamens der hoogerc burgerscholen in Zuidliolland zijn van 22 Julij tot 18 Augustus geëxamineerd 58 candidate»; aan 56 hunner is het getuigschrift van voldoend afgelegd examen toegekend, namelijk aan de bh.: W. K. Behrens, A. j. Bik, D. P. van Ameyden van Dnym. C. M. Gardenier, A. W. Glazener, P. C. F. Reynekcn, D. C. Riet bergen, F. J. a. Vollcnhovenvan de school te Rotterdam; C. C. M. llenny, M- Straub, M. Caland, C. J. N. Byvanck, F. Üoffegnies, D. E. C. Knuttel, J- C. Dirksen, K. F. Neys, J. P. A. J. Francois, J. B. Klobbie, J. W. van We, R, j. graaf Schimmelpenninck, L. baron van Hogendorp, van de school te 'sGravenhageW. J. N. Hclbach, A. C. de lieer, W. O. A. Lans, h W. van Rossum, II. 11. BorelK. Dijk, H. P. J. de Vries, W. Bol - ''n°erH. C. van Woerden, L. Luylen, J. van der Spek, F. A. Houtman. van de school te Dellt; A. de Jong, van de school le Schiedam; W. F. ba- fan van Hoiivell, J. A. van Rijn van Alkemade, S. Norden, D. Gillay, T. II. CebbardJ. Vriesendorp, H. L. Coopman, J. A. Stoop, J A. Nebbens Ster ling, L. R. Paardekoopcr, C. G. 't Hooft, van de school te Dordrecht; A. C. Visser, R. M. Bolomey, M. F. Boonzajcr, A. van Drooge, II. W. Braakman, W. J. C. Verhage, van de school te GorinchemH. Kuyp. J. J. J. van Densscbe, H. L. van Oordt en W. H. M. de Bruyn, die in liet laatste jaar aan geen hoogere burgerschool hun opleiding hadden ontvangen. De algewe- zenen behoordeneen lot de school van Delft en een lot die van Gorinchem. Heden morgen had weder een schipper bij het doorvaren van den Vliet het ongeluk van zijn vaartuig tc vallen. De daarop aanwezige knechts slaagden er in hem te redden. Het stoomschip Sumatra is van Batavia te Nieuwe Diep aangekomen. De Prinses Amaliaop weg naar Nieuwe Diep, is op 19 Augustus Malta gepasseerd. Te Werkendam zou dezer dagen een jongeling, gediend hebbende als milicien bij het corps jagers en pas met groot verlof thuis gekomenbe proeven een oudroestig geweer af te schietenmaar naauwlijks had hij zijn vinger aan den trekker, ol hij bespeurt, dat et iets hapert; hij trekt, maar te gelijk werpt hij het geweer weg, dat aan stukken sprong en van twee zijner vingers het eerste lid nagenoeg geheel verbrijzelde. Te Hellevoetsluis kwam Dingsdag II. de monitor Ileüigerlee van Dordrecht terug, alwaar het schip was aangevaren door den rammonitor dc Adder, ten gevolge waarvan de Heiligerlee een groot gat bekwam iu bakboords- voorboeg onder de waterlijn; bij deze gelegenheid is de prachtige constructie dier vaartuigen uitgekomenaangezien de Heiligerlee op zijnen luchtlcdigcn dubbele bodem volkomen veilig drijvende bleel en ongehinderd met eigen krachten deze haven bereikte, om in het dok ter herstelling opgenomen te worden. H. K. H, prinses Marianne en prinses Albert van Pruissenmet gevolg bezochten gisteren de stad Haarlem. De vorstelijke personen woonden bet orgel-concert bij in de Groote Kerk, waar zij tot ruim half drie vertoef den, en tevens, onder geleide van den koster der kerk, de verrigtingen aan het koor met de meeste belangstelling bezigtigden. Vervolgens bragten zij een bezoek aan het museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis en aan het museum van schilderijen op het Paviljoen. Na een rijtoer door de stad en omstreken te hebben gemaakt, werd een diner gebruikt in het hotel van den Bergin den Houten verliet het vorsteljjk gezelschap in den avond de stad. Dingsdag avond kwam nabij de steenfabriek van de hh. van Luttervelt, onder lJzendoorn, ten anker het praamschip Jantje, schipper A. v. Noort, van lloogeveen, geladen met 49000 klinkersteencn. Na alle voorzorgen ge nomen te hebben en overtuigd zijnde, dat er geen water bij de pomp aan wezig was, besraf men zich ter ruste. Ongeveer een uur na middernacht hoorde de knecht een zwaar geruisch, sprong op dek en zag dat het schip zinkende was. Door zijn geroep ontwaakten de schipper en zijne vrouw; de schipper sprong mede naar bovenmaar het water stroomde al reeds over het schip, waardoor hij werd medegevoerd; gelukkig dat hij ecnigzins kón zwemmen, waardoor het gelukte met de boot van een daarachter ten anker liggend schip hem te redden; zijne vrouw, oud 65 jaren, is echter op eene jammerlijke wijze verdronken. --- In het hooldkiesdistrict Dockum is tot lid der provinciale stalen van Friesland gekozen de heer jhr. J. J. W. II. vau Andringa de Kempenaer. Vele veehouders in Friesland worden tegenwoordig door eene ramp getroffenwaarvan men vroeger nooit heeft gehoord. In de wol van de schapen en vooral van de lammeren ontdekt men eene soort van witte made. die door hel vei heendringt en tol in de ingewanden voortwoekert, waarvan de dood een zeker gevolg is. Een latulbonwer onder Goutum heeft reeds vier schapen op die wijze verloren en nog steeds blijft liet kwaad zich uit breiden. Ook meent men hetzelfde diertje bij de varkens te hebben opge merkt. Bij sommige landbouwers in Kolhimerland vertoonen zich een groot aantal maden in het gedurende dezen zomer gewonnen hooi. Bij een enkele is het hiermede zoo erg gesteld, dat men genoodzaakt was, het hooi voor het grootste gedeelte buitenshuis te brengen. Zy dringen lot zelfs in de woonkamers door. Men meent de oorzaak hierin le moeten zoeken, dat het hooi wegens te groote hitte te spoedig is gedroogd en nu eene soort van bederf ondergaat. [IJ. C.) Men meldt uit Maastricht: Maandag avond heeft de justitie zich van hier naar het gehucht Cannier, onder Heerlen, begeven, ten einde naar eenen moord, aldaar op zekeren Oflernians gepleegd, een vooiioopig onder-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1