BUITENLANDSCHE BEK1GTEN. L. J. Wisse, P. J. D. Wouterloodalsook aan fraler H. M. F. Hollmann van de orde der Kruisheeren. -- Naar liet U. D. verneemt is de sergeant Kleian, wegens den moord, op den sergeant Heiligers gepleegddoor den krijgsraad le Haarlem veroor deeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Volgens de IV. f'laard. C. is het berigt omtrent het begraven van longzieke runderen onder de gemeente Kelhel onjuist. l)e longzieke runde ren waren niet door den veearts onteigend voor den staat, maar door den eigenaar aan een slagter verkocht, die, toen hem was gebleken, dat het vlecsch voor het gebruik ongeschikt was, de runderen heeft doen begraven, na die van de huid ontdaan en er enkele stukken vleesch van afgesneden le hebben. Aan de ambachtsschool te Amsterdam is door wijlen mej. de wed. C. van den Anker, geb. van Ee, te Driel, bij Zalt-Bommel, overleden, gele gateerd ƒ2000. In het hoofdkiesdislrict Franeker is tot lid van de provinciale staten van Friesland gekozen de heer VV. A. Pcereboom, notaris te Bolsward. •sGftAVENlIAGE. 19 Augustus. Door Z. SI. is de kamerbewaarder bij het departement van koloniën G. Engelen benoemd lot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. SI. is vergunning verleend aan: den korporaal der infanterie van hel leger in Ncderl. Indië C. W. II. Schnlz, lot hel dragen van het ridderkruis 3dt kl. der Slanislaus-orde, het IJzeren Kruis 2dt kl. en de Pruissischc hcrinueringsmedaille voor de veldtoglen tegen Oostenrijk en Frankrijk in I860 en 1870/71, hem geschonken het eerste door den keizer aller Bussen, de drie laalsten door den keizer van Duitschlandkoning van Pruisscn; en den soldaat-schrijver dierzclfde krijgsmagt W. H. A. Alpers, tot hel dragen van de Truissische herinneringsmedaiilc voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71hem door laatstvermelden souverein toegekend, De luit. ter zee 2' kl. A. W. Vinkhuyzen, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De 1' luit. J. F. Smith, van het 8e reg. infanterie, is op zjjn verzoek op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt zal de eerste kamer der stalen-generaal in de laatste dagen van Augustus worden bijeengeroepen. Gisteren avond zijn te dezer stede uit Duitschland aangekomen. Z. D. II. prins Herman van Saksen-Weimar met zijne gemalin, prinses Augusta, zus ter van II. M. de koningin der Nederlanden en twee kinderen. De hooge reizigers werden aan het station van den Rijnspoorweg door 11. M. de ko ningin verwelkomd en begaven zich met 11D. naar het Huis ten Bosch, waar zij gedurende hun verblijf alhier de gasten van II. M. zijn. Prinses Marianne en prinses Albert van Pruissen hebben zich dezen ochtend naar Haarlem begeven, ten einde de merkwaardigheden der stad te bezigtigen. In eenc timmermanswerkplaats op de Schans te Maassluis werd den 6deD Maart jl., omstreeks half 10 ure des avonds, brand ontdekt, welke ge- i lukkig spoedig door den timmerman v. d. E. werd gebluschl en aan som mige gereedschappen slechts eene schade van 5 had te weeg gebragt. De policie was mede spoedig ter plaatse van het ongeval ep de commissaris, de heer van Gennep, onderzocht persoonlijk met zeer veel zorg zoowel de werkplaats als een daar aangrenzend pakhuis van lompen enz. benevens de achter genoemde percelen gelegen bewoonde huizen. In de werkplaats van den timmerman v. d. E. bevond de commissaris in den mnur een diepe scheur en een opening door den gebruiker van het voddenpakhuis aangebragt en met een vod digt gestopt. Voor de zekerheid, dat door die openingen de brand zich niet zou hebben kunnen mededeelen aan de balen met papier en lompen gevulddeed de commissaris die balen van voor die openingen vejwijdcren en maakte van zijne bevinding proces-verbaal op. Reeds bij de komst van den commissaris verklaarde de timmerman dat er brand was geweest in slukkee hout en stukken lompen, die hij nooit gezien had en ook een half uur te voren, toen hij zijne werkplaats in behoorlijke orde had bevonden, niet aanwezig waren. Deze opgave gaf den commissaris van policie aanleiding, zoowel in de werkplaats als in het pakhuis een groot aantal stukken hout en een klokkenkast, deze in het pakhuis, in beslag te nemen, van welke kast een latje in den brand was gevonden. Bij onder zoek van hel pakhuis van den uitdrager M. N. v. E. werd o. a. bevonden, dat daar met ecu aanwezige bijl hout gekloofd was en dat het luik van een der drie openingen in den zolder was verdwenenterwijl liet onderzoek door deskundigen aan het licht bragt dat de houtsoort in den brand in de werkplaats gevonden overeenkomt met liet uiet verkoolde hout in het pak huis aangetroffen. Ook het schilderwerk van hel hout kwam overeen en de geheele voorraad, bij elkander genomenr paste in een der openingen van den zolder van het pakhuis. Dit alles deed het vermoeden rijzendat de uitdrager M. N. v. E.iu be doelden avond zich den toegang lot de werkplaats van zijn buurman v. d. E. verschaft hebbende de deur werd opengebroken bevonden de stukken hout aldaar neêrgelegd, daarin brand gesticht en toen deze plaats verlaten heeft, alles met het doel om den brand naar zijn pakhuis te doen overslaan ten einde daardoor in het bezit te komen van ƒ2500, waarvoor de zaken in het pakhuis waren geassureerd', ofschoon ze later slechts bleken 4 a /G00 waard te zijn. De uitdrager stond onder beschuldiging daarvan gisteren voor het hof in Zuidholland te regtmaar ontkende pertinent het hem ten laste gelegde. Het hout, zoowel in zijn pakhuis als in de werkplaats van zijn buurman aangetroffenhad hij nooit gezien en hij wist ook niet hoe het daar was gekomen. De klokkenkast erkende hij in zijn pakhuis te hebben gehad, maar hoe een latje daarvan in den brand bij zijn buurman was geko menvond hij onverklaarbaar. Een achttiental getuigenwaaronder vier deskundigen, werd in deze zaak gehoord. Hunne verklaringen komen hoofd zakelijk overeen met het medegedeelde, terwijl levens bleek, dal de besch. eenige jaren geleden zes d zeven weken in preventive hechtenis heeft door- gebragt onder verdenking van een gelijk misdrijf als waarvoor hy nu ie regt stond De advocaat-generaal mr. van Maanen achtte het niet mogelijk dat dt brand door onvoorzigtigheid van v. d. E. was ontstaan. Volgens zijne mcening was door niemand anders dan door besch. opzettelijk brand geste, ken in brandbare stollen, derwijze geplaatst om den brand in een gebouw te doen overgaan, waarbij het le voorzien was dat menschenlevens zouden worden in gevaar gebragt. Hij hield deze beschuldiging ten slotte vol en eischte veroordeeling van v. d. E. tot een tuchthuisstraf van 5—25 jaren. De verdediger mr. J. van Gigch bepaalde zich met de vraag le behandelen, wat ten deze »ad juris evidentiam" was gebleken. Daartoe ging hij in een uitvoerige rede na wat gebeurd was vóór, tijdens en na den brand, en kwam tot de slotsom, dat tegenover de weinige, maar zeer krachtige aan. wijzingen van het O. M. andere overstaan, die de schuld van den besch. in een allertwijfelachtigst daglicht stellen, liet kwam hem voor, dat ten de» wel aan onvoorzigtigheid van de zijde van den timmerman v. d. E. kon worden gedacht. Ten slotte van het O. M. het bewijs vorderende, dat besch. en niemand anders de brandstichter geweest is, meende hij gerust kunnen concluderen tot vrijspraak van zijn cliënt. Na re- en dupliek begaf het hof zich in raadkamer. Het deed daarni uitspraak en sprak v. E. vrijdaar het hem ten laste gelegde niet io|. doende reg tens was bewezen. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken werd gisteren aanbesteef het deen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de leidammenc het Zwolsche Diep en de daartoe behoorende werken met het onderhui daarvan en de verlichting van 1 September 1875 tot 1 Julij 1876. llierro» waren zeven billetten ingekomen. Het minst was ingeschreven door fc heer C. van der Plas, te Ilardinxveld, voor ƒ65000. ENG ELAND. LONDEN, 18 Augustus. De prins en de prinses van Wales hebben Maandag II. le Sheffield a openbaar park ingewijd en zijn bij die gelegenheid aldaar met geestdrit ontvangen. De stad was op eene allerluisterrijkste wijze versierd. liet hoofd der Londensche politie heeft zijn jaarlijksch verslag aan dn minister van buitenlandsche zaken uitgebragt. Gedurende het jaar Uil bedroeg de geheele bedoelde politiemagt 9958 officieren en manscliappti, waarvan echter omstreeks 700 man, tot bijzondere diensten bestemd, mot ten worden afgerekend. Er zijn in 1874 in hechtenis genomen 67703 pet sonenvan wie 26155 wegens "dronkeiischap en wanordelijkheid". In d«t rubriek, evenals in die van /dandloopers en verdachte lieden" en in dieds beschuldigden van "enkelvoudigen diefstal" is vermindering te bespeuren. Waren er in 1865 1540 gevallen van inbraak, diefstal onder verzwarend) omstandigheden enz. voorgekomen, in 1873 bedroegen ze reeds niet meet dan 826, in 1874 808. Zeer klaagt het verslag over de zorgeloosheid vai het publiek dat soms tol misdaad schijnt le willen uitlokken. Zoo wenkt b. v. 13446 deuren en 6207 vensters open gevonden en de bewoners deswegt gewaarschuwd, soms met ondank tot loon. FRASKKM K. Bij de verkiezingen van de bureaux der departementale raden zijl, voor zooverre bekend is, in 35 departementen republikeinen tot voorzitters gekozen, van welke 30 lot de drie groepen der linkerzijde behooren eni tot de grocp-Lavergne. De verandering, die er heeft plaats gehad in ft zamenstelling der bureauxis dus van weinig beteekenis. De L'nirers meldt dat de hoogeschool te Parijs in de maand November zal geopend worden. Naar men verneemt, zal zij, althans vooreerst, ui drie faculteiten bestaan: de letteren, de natuurwetenschappen cn de regit» Men heeft ook eene medische faculteit willen opriglen, maar dit plan is afgestuit op het bezwaar, dat geen geneeskundigen van naam zicli aan ft inrigting hebben willen verbinden. De bisschop van Angers heeft een herderlijken brief gerigt aan ft priesterschap en de geloovigen zijner diocese, waarin het stichten eens vrije universiteit te Angers wordt aangekondigd. Alles is voor eene facul teit der letteren gereed en daaraan zal in November eene faculteit der regis- geleerdheid toegevoegd worden. Te Parijs was jl. Zondag (15 Augustus) de heetste dag van het jan; geconstateerd werd de temperatuur van 34 graden van den honderdgradigt» thermometer. De straten waren bijna ledig. Zeventien gevallen van zonne steek zijn voorgekomen, en vier menschen zijn plotseling krankzinnig ge worden. De paarden hadden een onbeschrijfelijken last van de hitte; 31 sloegen op hol. j liet hotel du Louvre, te Parijs, is met de groote magazijnen van dim naam bij gereglelijke veiling voor eene som van 17% millioen fr. in eigen dom overgegaan aan zekeren heer Benoit. ITALIË. Uit Caslel del Giudice in Molise, in het Napelsche, wordt aan de 0/»' nione het volgende geschrevenDen 6d,n dezer verloor Felicia d'Alessto, in barensnood verkeerende, zoozeer haar bewustzijn, dat de vroedvrouw, de geneesheer en de priester, die haar bijstonden, haar voor dood hielde», Het lijk werd dien geheelen dag in het huis gehoudendes avonds gekist, naar de kerk gebragt en den volgenden morgen door de zuster en andere vrouwen begraven. Twee dagen later moest een meisje ter aarde bestel' worden in hetzelfde graf en Felicia's zuster, hierbij tegenwoordig, de trek ken van hare dierbare overledene nogmaals voor het laatst willende aan schouwen naderde de kist, doch viel onmiddellijk met een hart verscheurende» gil in zwijm. De omstanders snelden toe en een allerdroevigst schouwspel

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2