BUITEN LA NDSCUE BERIGTEN. v A. Ier zake der door hem ondervonden teleurstellingen eene billijke ver goeding toe te kennen. Maar tot zijn leedwezen ziet de minister zich ge drongen het indienen van een zoodanig wets-voorstel achterwege te laten. In verreweg de meeste der talrijke in den laatste» tijd van den adressant uitgegane stukken, ligt bij alle verscheidenheid van argumenten en vorde- deringende bepaalde stelling ten gronde, dat hij, mr. van Angelbeek, nog steeds zou bezitten de qualiteit van lid in het hooggeregtshof van Ned. Indië. Zoolang hjj dat standpunt inneemt tegenover de regering en daardoor de van haar uitgegane besluiten of eenvoudig ignoreert, of als onwettige maat regelen brandmerkt, kan noch mag de regering het initiatief nemen tot eene vergoeding, die dan in de opvatting van den belanghebbende de strek king zou hebben van eene schadeloosstelling wegens te zijnen aanzien ge pleegde onregtmatige handelingen. De regering mag van haar standpunt, ten aanzien der volkomen wettigheid der genomen besluiten, niet afwijken, tenzij zij daartoe door eene uitspraak van den Imogen raad ware gedwon gen geworden. Zij moet dus, zoolang de heer v. A. blijft vorderen herstel van vermeend onregtafzien van elke poging om iemand Ie bevredigen, wien van zijn standpunt elke toenadering in den vorm eener aangeboden geldelijke vergoeding eene nieuwe miskenning van zijn beweerd regt zou toeschijnen, waardoor de regering, den moed barer overtuiging missende, zou trachten af te koopen een rcglmatig verzet legen de van harentwege gepleegde schending ol ontduiking der wet. 'sGRAVENlIAGE, 17 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier der arrondisscments-reglbank te fiorinchem de heer nr. L. II. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthalthans substituut-griffier bij die regtbanklot kanlouregter te's Gravendeel de heer m'. .1. .1. Ermerins, thans griffier bij hel kantongeregt te Zuidhornen lot notaris te Thorn, arr. Roermond, dc heer II. J. K. F. Frische, cand.- notaris te Helden. - De luitt. ter zee le en 2e kl. F. W. Iludig en VV. L. baron van Ver- schuer, uit rtost-lndié teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn dc aan de orde gestelde oulwerpen afgedaanwaaronder dat tot verhooging van hoofdstuk V der staalsbegrooling voor 1875, strekkende om de ondiepten op de Nieuwe Maas, bij Charlois, Pernis en Maassluis te laten opruimen, daar de schependie langs den nieuwen waterweg naar zee gaaner beletselen door ondervinden, vooral sedert de mond der haven in diepte toeneemt, zoodal diepgaande schepen er gebruik van kunnen maken. De kosten wor den geraamd op ƒ300,000, te verdeelen over drie jaren. Daarna is de kamer uiteengegaan. FRANKRIJK. Maandag zijn overal de zittingen der algemcene raden geopend. Van eenige der presidenten mag men staatkundige openings-redevoeriiigen. ver wachten. De heer Dufaure, die voorzitter is van den algemeenen raad in Charente-inférieure, zou zich daarvan onthouden. Het Journ. Off. bevatte dezer dagen de volgende nota: Verschillende dagbladen houden sedert cenigen tijd liet publiek bezig met de verdwijning eener met wapenen gevulde kist, uit Saint-Elienne aan een te Parijs in be zetting liggend corps toegezonden. De hierover gedane mededeelingen zijn onjuist; zelfs doen sommige inlichtingen geloovcn, dat de zaak uitsluitend aan eene nalatigheid in de expeditie te wijten is. Voor het overige is een geregtclijk onderzoek naar aanleiding van het gebeurde ingesteld. Er is der halve thsschen deze zaak en de verandering van garnizoen van het bedoelde cosps niets gemeens. Door den minister van binnenlandsche zaken. Buffet, is aan den presi dent der republiek verslag nitgebragt over de daden van toewijding en zelf opoffering, bij de overstroomingen in het zuiden verrigt. De lijst van de personen en corporatiën uit alle rangen en standen der maatschappij, aan wie gouden ol zilveren medailles en loffelijke vermeldingen worden toege kend lelt meer dan 600 namen en beslaat zeven bladzijden van het officiële blad. O. a. worden daaronder opgemerkt die van twee vrouwen, Geneviève en Louise de la Myre-Mory, die zich elk in een schuitje waagden temidden der gevaren, om den ijver der mariniers aan te zetten, en in persoon heb ben medegewerkt tot de redding van enkele gezinnen. De Bonaparlisten laten thans medailles ronddeelen, die den vorm van een hart hebben. Op de eene zijde, in het midden, staat de beeldteuis van den keizerlijken prins met het bijschrift: Avenirregis van dit portret is dat van Napoleon I en links dat van Napoleon III; boven het eerste leest men: Gloire. boven het tweede: Prospérité. De keerzijde vertoont het borstbeeld van keizerin Eugenia, waarboven staat: Religion. Een Engel- scbe fabrikant heeft deze medaille gemaakt en die aan de keizerin geschonken. In de Champs Elysées is een gedenkteeken ter bczigtiging gesteld, dat opgerigt zal worden ter herinnering aan de gevallenen in de gevechten bij Mars-la-TourGravelotte en Saint-PrivatA Het gedenkteeken bestaat uit een groep, die Frankrijk staande voorstelt, een krans van immortellen drukkende op het hoofd van een gekwetst soldaat, dien het in zijne armen houdt. Aan den voet liggen twee, op een anker rustende, kinderen, die het geweer- opvangendat de stervende soldaat laat vallen. De kosten voor dit monument zijn door vrijwillige bijdragen bijeengebragt. Het zal te Mars-la-Tour worden opgerigt. Te Parijs heeft met buitengewone pracht in dc Notro-Dame de beves tiging plaats gevonden van mgr. Richard, aartsbisschop van Larjssa, als coadjutcur en toekomstig opvolger van kardinaal Guibert, aartsbisschop van Parijs. Te St. Malo zal den 5d,n September een standbeeld van Chateaubriand worden onthuld. De Fransche academie zal daarbij door haar bestuur wor den vertegenwoordigd. Men verneemt het vergaan van de Braziliaansche pakketboot Boyne, in de nabijheid van Brest, De bemannirfg en de passagiers zijn gered en naar Brest gebragt. Op de kust, nabij Aix, heeft Woensdag 11. een treurig voorval plarts gehad. Veertien personen hadden in een boot een togtje ondernomen naar het fort Boyard. De bemanning bestond uit zekeren Pessiot en twee jon gens, de verdere passagiers waren de abt Dallanger, pastoor van Gamozac, mevrouw Allcan met haar drie dochters en haar zoonde heer en mevrouw Plassercaumej. Moty, een kind van 12 jaar, en eindelijk een sergeant van het 6dl: reg. van linie, die lot herstel van gezondheid op het eiland Ais vertoefde. Bij het naderen van het lort drong het water met zooveel ge weld in de zeer wrakke bootdat zij binnen weinige oogenblikken zont, Slechts zeven personen ontkwamen den dood in de golven. De andere helft, de abt Dallanger, de drie jonge dames Allean, de heer en mevrouw Plas» reau en mej. Moty verloren bij de ramp het leven. Vijf van de gereddea hadden hel leven te danken aan de reddingboot, welke al de drenkelingn waarschijnlijk zou hebben gered, wanneer zij bij tijds van wal ware gestoken. Onder die vijf geredden was de jonge Allean, die met de regterliand zija moeder aan de haren boven de golven hieldterwijl zijn jonge neef ziel aan zijn kleederen had vastgeklampt. In dien benarden toestand werdit alle drie gered. De stuurman Pessiot en de sergeant werden met inspan- ning van alle krachten en na herhaalde levensgevaarlijke pogingen van i rotsen gered, waar de vloed lien elk oogenblik van dreigde af te slaan. 6 werden slecht drie lijken gevonden, die van den abt, van mej. Berllie Allo en van mej. Moty. DIIITSCHLAND. De keizer heeft voor de noodlijdende bevolking te Kim eene som 3000 mark uit zijne eigene middelen beschikbaar gesteldde keizerin hot 1000 mark geschonken, met toezegging van deze gift zoo noodig te w dubbelen. In de Reichs-Anz. worden de verwoestingen ter sprake gebragt, lit op vele plaatsen in Duitschland door de sprinkhanen worden teweeg p bragt. De eerste officiële aangifte omtrent die plaag werd gedaan opII Jiuiij; toen waren groote zwermen te Genshagen en Löwcnbruch nedergek mendie het vernielingswerk met kracht hadden aangevat. Honderdduia den sprinkhanen waren toen wel gedoodmaar men had het kwaad meester kunnen worden. In eene conferentie te dier zake bjj het Pruissistk ministerie van landbouw is geblekendat men veel te laat op maatregeli bedacht is geweest en men zich slechts kon bepalen tol eene beraadslagiï over maatregelen tegen eene herhaling der plaag in het volgend jaar. li tusschen werd het noodig geacht, de eijerklompendie niet moeijelijkt herkennen zijn. in het najaar overal zooveel mogelijk te vernielengrip in 1749 nabij Anspacb 13 en in de dorpen Polenrig en Griinow 13 schept! eijeren ter verpieling zijn ingezameld. Men acht het dus wenschelijk dat er van wegb de openbare autoriteit op die inzameling premiën w den uitgeloofd. De minister van landbouw heeft zich met die conclosii vereenigd. Tegen de viering van den 2d<0 September (slag bij Sedan), als nationals feestdag, wordt weder van ultramontaansche zijde zeer geijverd. Nietten hebben een aantal stedelijke besturen reeds besloten het feest, evenals leden jaar, te vieren. De gemeenteraad van Munchen heeft eene vrij aai- zienlijke som beschikbaar gesteld tot goedmaking der kosten. Niet slechts te Keulen en te Aken. maar ook in al de omliggen* plaatsen zijn door het onweder en den hagelslag, op den n0'" Aug., groot verwoestingen aangerigt. Men schrijft daaromtrent uit Gladbach: Aan reeds zoo lang aanhoudende regens schijnt nog geen einde te komen, li gelijks hebben wij hier bij afwisseling kleine en hevige buijen. die in omf stad, ten gevolge harer ligging, telkenmale veel onheil teweeg brew Nadat er Donderdag voormiddag weder een geruimen tijd slagregens wam gevallenkwamen cr met liet vallen van den avond donkere wolkenmasii uit hel zuidenwesten aandrijven, die angst en schrik veroorzaakten. Wei hoorde men in de verte stormgeloei. Spoedig daarop sloegen de bliks® stralen loodregt op de stad neder en waren wij in eene dikke duistere! gehuld, waarna onder een hevig nederstroomenden regen de storui overt stad losbrak en overal daken, schoorsteencn en glasramen insloeg, zooitoit dat de straten letterlijk onder puin en scherven bedolven lagen, la'1 nabijheid der stad is de geheele oogst door den hagel vernield; de velde» zijn er modderpoelen geworden, de vruchten van den arbeid des landmat verloren. Hazen, veldhoenders, alles is er bij omgekomen: het dooderf' kan bij hoopen worden opgehaald. In den omtrekhebben een paar kit- deren bij de ramp iiet leven verloren eu wordt er nog één vermist. telegraaflijnen zijn natuurlijk vernield en ook de spoorweg heeft zooveel gt- leden, dal de treinen alle te laat aankomen. 008T-INDIE BATAVIA. 3 Julij. Uit Atchin meldt men aan het A. D. v. IV. I. dat de artesische aldaar 60 liter water per minuut geeft, dus 86400 liter per etmaal, zoodaf als men de bezetting met allen die daarbij behooren op 10000 mens* schat, de put 8,6 liter per etmaal aan ieder persoon verstrekken kan. M water is, na gefiltreerd te zijn, helder en zuiver, maar wat flaauw m smaak. Hoogst waarschijnlijk mag men dus deze boring als goed aanmerken. De ijsfabriek te Kotta-Radja heeft geregeld gedurende tijd voldoende ijs voor het hospitaal geleverd; nu schijnt er echter iets aan de machine te haperenalthans zij geeft geen ijs meer. De chef over de geneeskundige dienst rapporteert, dat bij de opl Junij 11. onder behandeling gebleven lijders, ten getale van 713, tot Junij d. a. v. zijn bijgekomen 530, totaal 1243. Van dezen herstelden werden geëvacueerd 148 en overleden 19, van welke 9 aan cholera, l 593; zoodat op 1! Junij onder behandeling bleven 650 ljjders.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2