LEIDSCHE C01IRAAT. WOENSDAG 18 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. 1875. r. mt. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.—, franco p. p. f 3.50; mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaari, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag" den 19dtn Augustus 1875's namiddags te twee uren. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden van den Gemeenteraad. 2°. Suppletoire staat van begrooting van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis voor 1875. (187) 3®. Verzoek van R. Dijkstra, om ontslag als leeraar aan de gemeente-in stellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (188) 4®. Idem alsvorcn van B. C. Brennan. (188) 5'. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van 1875. (Onderhoud van pompen en riolen). (185 en 197) 6®. Voordracht betrekkelijk de benaming van de gedempte Cellebroers- graclit. (189) 7°. Verzoek van Bestuurders van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ter bekoming van gemeentegrond. (196) 8". Idem van D. J. Van Dalfsen om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (200) 9®. Idem van R. M. Beulh Zn., om eene waterlozing te leggen naar het Rapenburg. (199) 10». Idem van J. Levedag, om een stoep te leggen aan de Langcbrug. (202) 11°. Voordracht tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (198) 12®. Rekening van ontvangst en uitgaal der gemeente over 1874. (201) 13®. Idem van Vrouwen Kraammoeders. (192) 14°. Idem van het R. C. Armbestuur. (1931 15». Idem van liet R- G. Wees- en Oudeliedenhuis. (194) BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 17 Augustus. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad zijn opgekomen: in de eersle afdeeling 485 van de 724 kiezers, en in de tweede afdeeling 586 van de 886 kiezers; in het geheel 1071 van de 1010 kiezers. Door het garnizoen zullen morgen manoeuvres in het vuur uitgevoerd worden in de omgeving van liet dorp Oegstgeest. Gisteren namiddag viel aan den singel builen de voormalige Koepoort een U-jarige jongen in het water; een jager, die zich aldaar bevond, slaagde er in hem te redden Bij kon. besluit van 10 Aug. is bepaald dat voor eenige officieren van gezondheid der 1®, 2® en 3® klasse van het leger de gelegenheid zal worden opengesteld, om voor den tijd van vier jaren bij de geneeskundige dienst der zeemagt te worden gedetacheerd; de aan die detachering bij de zeemagt van officieren van gezondheid van het leger verbonden voorwaarden en ver- ptlglingen worden in de Staatscourant medegedeeld. In een berigt van den Nedcrlandschen consul te Bender Bushir, dd. 16 Junij jl.wordt medegedeeld dat, dank zij de genomen strenge quaran taine-maatregelen, de tegenwoordige pest-epidemie tot Mcsopotanie langs de oevers van den Euphraat beperkt is geworden, en dat geen enkel geval van die ziekte te Bagdad noch te Bassorah is waargenomen. Men verzekerde dat de groote hitte, welke sedert eenigen tijd begonnen was te heerschen, de verdere verspreiding gedurende dit jaar zou stuiten; doch bevoegde per sonen waren van oordeel, dat de ziekte in de aanstaande lente op nieuw zon verschijnen, en dan van heviger aard zou wezen. Sedert eene maand waren alle van Bagdad naar Bassorah bestemde vaartuigen, goederen en personen aan "eene quarantaine onderworpen, en wel aan den mond der Diala-rivier, drie mijlen beneden Bagdad. Naar men verneemt is de regering bereid bij de slalen-generaal een subsidie aan te vragen voor den aanleg van den spoorweg Ilarlingen—Salz- bergenwaarvoor aan de hh. Kapteyn en Gentis concessie is verleend. Volgens het U. D. zal de geheele organisatie van de beide regimenten veld- en rijdende artillerie, omtrent de bewapening, over een tijdvak van ''er jaren verdeeld worden; het eerst zal het reg. veld artillerie de nieuwe kanonnen ontvangen. Voor de diaconie der herv. gemeente te Blaauwkapel is door wijlen mevrouw de wed. Grolhe, geb. Calkocn, gelegateerd de som van ƒ1000. Wijlen mej. de wed. C. van den Anker, geb. van Ee, onlangs teDriel, bij Zalt-Bommel, overleden, heeft vermaakt aan de diaconie der herv. ge meente te Tiel, een huis en erf in de St. Agnietenstraat en een stuk bouw land, genaamd /'de Balk", groot 3 bunders en 55 roeden; aan het burger weeshuis te Tiel de hofstede "Latestein", met den daarbij behoorenden moestuin en 30 bunders land. Gisteren hebben de brigadier-majoor van Pelt te Schiedam, de briga dier Tilly te Overschie, de rjjks-veldwachter Couwenberg en de vee-opzigter Polak, te Vlaardingen, ontdekt dat onder de gemeente Kethel runderen waren begraven, die door den vee-arts waren onteigend voor den staat, als lijdende aan besmettelijke longziekte en getaxeerd waren op ƒ200 en f 170, welke runderen zij hebben doen opgraven, waarbij is gebleken, dat de huiden en gedeeltelijk het vleesch was afgesneden. Na onderzoek is verder gebleken, dat er hoegenaamd geen policie bij de afmaking dier runderen is geweest. Men meldt uit Zwolle: De tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeelde ex- directeur der Overijsselsche bank, Jacob Wolff, zal zjjnen straftijd alhier mogen doorbrengen. De veroordeelde wordt steeds met eenige onderscheiding behandeld. Hij zit nog altijd op het pistool, draagt zijne eigene kleederen en ontvangt extra-voeding. Van zelf spreekt, dat dit opzien baart in eene stad, waar honderden door misplaatst vertrouwen zware verliezen leden. Te Deventer is gisteren nacht een hevige brand uitgebarsten in het huis van den winkelier in tabak en sigaren Roelofsen in de Spijkbovensteeg. Ten gevolge van den grooten voorraad ligt ontvlambare goederen werd het geheele gebouw met al wat er zich In bevond in zeer weinig Ijjd geheel in de asch gelegd. De bewoners, die nog uit den slaap moesten worden ge wekt, hadden naauwelijks den tijd om zich te redden. Daar het geheele gebouw reeds in vlam stondkon hun geen hulp worden geboden. Zjj namen toen het besluit een gat in het dak te maken om daarna op het dak van het naaslbijliggend huis te komen. Reeds had een huis tegenover het in brand staande pand vuur gevat, toen de brandweer er in slagen mogt de vlammen te stuiten. Behalve de inboedels van twee gezinnen, die het pand bewoonden, zjjn van den bovenbewoner aan effecten voor p. m. ƒ400 en van den winkelier aan bankpapier en specie ƒ350 door het vuur verteerd. De eersle, een regimentskleedermaker, is niet, doch de laatste wel tegen brandschade verzekerd. Uit 's Ilerlogenbosch meldt men dat uit een door den districts-veearts L. van Driel, te Stratum, ingesteld onderzoek is gebleken, dat te Vlijmen iu het zoogenaamde Vlijmensch veld eene weide, waarin 144 runderen en 13 paarden worden gehouden, werkelijk het miltvuur is uitgebroken en bereids een rund daaraan is gestorven. De vier runderen, welke mede in die weide zijn bezwekenschenen te hebben geleden aan krampvuur. De weide is verdacht verklaard en wordt door de maréchaussee bewaakt, ten einde het inbrengen en het uithalen van vee te beletten. Tegen een land bouwer, die, niettegenstaande het uitgevaardigd verbod, zijn paard uit de weide had gehaald, is proces-verbaal opgemaakt en aan de bevoegde magt ter vervolging opgezonden. De minister van koloniën heeft aan de tweede kamer zeer breedvoerige inlichtingen gegeven op het adres van mr. J. J. van Angelbeek, houdende verzoek dat aan hemmet intrekking van een vroeger besluit, alsnog worde uitgereikt een besluit houdende zijn ontslag als raadsheer van het hoogge- regtshof van Ned. Indië, met regt op pensioen enz. Na den loop der zaken te hebben vermeld, acht de minister het overbo dig in een uitvoerig betoog te treden tot bewijs der wettigheid van de be sluiten van 28 Mei 1863 en van die van 12 Nov. 1868 en van 8 December 1869. Z. i. kan aan de strikte wettigheid der wijze waarop de heer vanA. ontslag heeft bekomen, eerst uit zijne betrekking van raadsheer en nader hand uit 'slands dienst, niet worden getwijfeld. Een naauwkeurig onder zoek van het voorgevallene heeft den minister niet te min tot de overtui ging gebragt dat de handelingen der regering tegenover den adressant niet consequent zijn geweest, en zells niet altijd met de billijkheid over een te brengen. Uit overtuiging alzoo, dat de regering in aansluiting met het gevoelen der kamer, verpligt is tot het nemen van voorzieningen, waar ten gevolge eener minder consequente of minder billijke toepassing van op zich zelf volkomen wettige bepalingen positief leed en nadeel is veroorzaakt, was de minister dan ook voornemenseen vvets-voorstel ir. te dienen, strekkende om den heer

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1